Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

Sunshine iti doresc o nastere usoara si sa dea Domnul sa fie asa cum iti doresti!

In legatura cu Dr.B, si la mine a venit desi avea treaba si imi spusese la telefon ca s-ar putea sa nu vina. Eu l-am rugat frumos sa vina, iar de dat nu am apucat sa-i dau nimic nici pe transport (desi vorbisem cu el de asta si mi-a zis ca intai sa fie bebe bine apoi mai vedem), pentru ca a plecat si nu a mai trecut sa ma vada nici macar o data (am ramas dezamagita ca nu s-a interesat de mine). La asistente nu am dat nimic, pentru ca am auzit ca nu primesc. Oricum s-au purtat foarte frumos cu mine si mi-au explicat multe. Nu s-au simtit obligate sa o faca ci era o placere pentru ele. Poate ai sa ai ocazia sa o cunosti pe fata care are grija de bebei. Sa vezi ce draguta este , e f. tanara la vreo 24 ani si f iubitoare de copii.

Deci stai linistita si totul va fi ok. Si eu ma gandeam sa-mi induca nasterea, dar nu a fost sa fie. Totul a venit de la sine. In dimineata cand ma pregateam sa plec la Bv ca sa stau 2 saptamani pana la termen, mi s-a rupt apa la 06:30, asa ca am plecat urgent. Eram f speriata sa nu nasc pe drum , dar numai gandul ca as putea naste la Piatra Neamt sau la Bicaz m-a ingrozit. M-am rugat la Sfanta Fecioara tot drumul, sa nu nasc in masina ci sa ajung cu bine la clinica. Au avut efect rugamintile ca in 4 ore am fost acolo. Pe la jumatatea drumului aveam contractii la 3 minute si deja ma gandeam ca nu mai am mult si nasc. La clinica toata lumea s-a purtat frumos. O doamna asistenta m-a inspaimantat. Mi-a zis ca durerile care le am sunt abia inceputul si ca vor veni altele mai grele. Noroc cu epidurala.

Sincer iti spun ca si al 2 lea bebe tot acolo il voi naste. E extraordinar sa vezi ca toti au grija de tine, si te simti altfel cand vezi ca platesti o nastere oricat ar face ea dar sa merite.

Daca era sa nasc pe aici probabil aveam ce ma chinui mult si bine, deoarece cezarienele nu se fac la urgenta decat daca este chiar urgenta si asta dupa ce ai stat in travaliu adevarat, iar de epidurala nici nu mai zic. De altfel asa este in toate spitalele din RO. Si Ana povestea de niste prietene care au ramas nenorocite din cauza asta.

Gata cu palavrageala. Ai sa vezi ca totul va fi bine si ai sa ai un bebe frumos si sanatos. Balaceala placuta!!!

 

Mai vreau sa intreb mamicile care au facut cezariana, daca stiu cam cat timp trebuie sa port burtiera. Deja m-am saturat de ea si este si f cald. Operatia nu ma mai jeneaza, de facut efort am facut zilnic pentru ca nu pot sta locului, si as vrea sa ma apuc si de sport, ca sa-mi refac tonusul muscular, ca am ramas cu putina burtica. Multumesc pt info.

 

Ce ironie a sortii cu alaptatul asta. Cand vroiam eu sa suga nu vroia ea, acum cand poate suge ca are forta, nu mai am eu ce sa-i dau, ca nu mai curge nimic.

 

Va pup!

Va mai pun niste pozici! Ca doar a mai crescut fetita mea![:D]

 

http://img154.imageshack.us/gal.php?g=dsc00051dku.jpg

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna tuturor, ma bucur foarte mult ca am gasit un forum unde se discuta atat de "aprins" pe tema nasterii sub apa.. Abia acum am terminat de citit tot subiectul [:D]

Numele meu este... vioo, sunt din Buc si sunt insarcinata în 20 sapt.. Umreaza sa nasc in jurul datei de 20 noiembrie, la Clinica Eva. Am fost alaltaieri la primul consult la dr Baiulescu si daca totul iese conform planului imi voi implini si eu visul de a naste sub apa.

Sper sa mearga totul bine, sa nu fie nevoie sa fac cezariana pentru ca asa pot naste si la Bucuresti... plus de asta am 21 de ani si mi-as mai dori cel putin inca un bebe :P

Ma bucur f mult ca v-am "intalnit" si sper sa ma primiti si pe mine in comunitatea voastra... Am atatea nelamuriri si temeri :-S

 

Si sa nu uit: bebe al nostru este o fetita, pe care o va chema Carmen Miriam. Pupici si numai bine viitoarelor si actualelor mamici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Vioo, bine ai venit in clubul nostru. Iti doresc sarcina usoara, nastere usoara si sa dea Domnul sa nasti asa cum iti doresti.

Totusi chiar daca ai o cezariana asta nu inseamna ca faci doar un copil si ca nu mai poti face un al doilea.

 

Asteptam intrebari! Te pupam!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,m-am intors

Ce faceti?Bine, sanatoase?

Ma bucur sa vad ca e mare animatie pe aici!

Ce au mai crescut bebeii!!!

Anaid="blue">,la multe lunite,sanatate si crestere usoara! Minunat printisor!

Cristinaid="blue"> si micuta ta e superba,sa va traiasca si sa creasca mare si sanatoasa!

Viooid="blue">,bine ai venit la noi,sarcina usoara in continuare! Lasa datele tale sa te adaugam in listuta!

Sunshineid="blue">,mai ai putin,nastere usoara si sa ne tii la curent cu tot ce se intampla! Cand ai DPN-ul?

 

Acum sa va spun un picut cum am petrecut noi,asa pe scurt ca sunt cam pe fuga! In principiu a fost OK! Nu cum ma asteptam si cum am tot auzit,dar mai bine un pic decat la noi. Ce mi-a placut si mentionez la lucrurile pozitive este aspectul hotelului,care arata superb,o sa pun poze sa vedeti,plaja e curata,fara mucuri de tigara,gunoaie si alte cele! Apa... asa si asa sunt alge si la ei,nu pe plaja dar in apa da!

Ce nu mi-a placut sunt serviciile lor!Sunt departe de 5*,dupa mine cu indulgenta le dau 2*.In 10 zile cat am stat acolo nu au schimbat o data lenjeria,in camere intrau doar sa duca cosul,nimic altceva! Am cerut la receptie de vreo 4 ori sa ni se schimbe lenjeria,asa cum ati auzit voi asa si ei!Le-am cerut cand am ajuns un patut pentru bebe,nu l-au adus nici pana am plecat,nici vorba sa se scuze ca nu mai au sau altele,mancarea un dezstru,servirea la fel.Nu pot spune ca imi mai doresc sa merg la bulgari,cel putinnu la Sunny Beach-Victoria Palace 5* doar pe hartie.Asa ca daca mergeti vreodata in Bulgaria cautati hotelurile sub patronat nemtesc sau turcesc sau alta natie,diferenta e mare!

Cam atat deocamdata,o sa descarc pozele si o sa va arat zilele astea!

Va pup si va doresc o zi buna!

Aurora,mamica micului duracell Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit ca e bine sa deschid capitol nou,asa ca va invit sa continuam aiciid="size3">id="navy">

 

Spor la scris si cat mai multe vesti bune!

Soviid="blue">,am uitat sa te intreb,ai mai luat legatura cu cei de la Isis?Cand pleci spre Constanta?

 

Pupicei la toate!

 

Aurora,mamica micului duracell Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...