Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Eu am inteles ce spune Denizel. E limpede ca intre diferite religii exista puncte comune, punte care tine de moralitate in general, de constiinta umana, exista obiceiuri similare, intentii similare, insa referindu-ne strict la crestinism si islam ( putem lua si si crestinism- hinduism, avand in vedere ca hinduismul este considerata a treia religie a lumii, ca si nr de adepti), in ciuda unor asemanari, ne desparte cum bine au spus Denizel si Katya un lucru esential, nu minor: pentru crestini Isus este a doua Persoana a Sfintei Treimi, deci este Dumnezeu, in timp ce pentru musulmani EL este un profet, si nu unul la nivelul lui Mohamed. Diferenta asta aduce o prapastie uriasa intre cele 2 religii, nu doar ca nu se completeaza, dar se resping, deci aici le dau dreptate celor doua. Si eu sunt de acord cu unele aspecte semnalate de Hannen, privind tinutele femeilor, faptul ca daca in unele tari musulmane femeile se acopera prea mult, la noi e pe dos din pacate. De asemenea ii impartasesc parerea fata de avort, admir perseverenta lor in rugaciune si post in Ramadan, faptul ca pun religia pe primul loc in viata, ceea ce la noi e pe dos. Astea insa nu ma pot determina sa consider ca ne inchinam aceluiasi Dumnezeu. Asa si hinduismul promoveaza non violenta, bunatatea, generozitatea, respectul pt orice fiinta vie, gasim multe puncte comune cu crestinismul, dar diferentele sunt fundamentale, ca sa nu mai vorbim despre credinta in reincarnare,etc. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deja discutia asta deviaza puternic si ma oboseste. Am spus eu cumva ca ne inchinam la acelasi Dumnezeu si nu-mi amintesc? Observ ca se bate moneda pe asta de parca m-as fi exprimat eu undeva asa. Daca din tot ceea ce am spus voi atata ati inteles, imi pare rau.[bang] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ai spus asta, doar ai spus ca sunt multe asemanari, si de fapt nu sunt chiar atat de multe..., dar ok, hai sa lasam subiectul asta. Te uiti la filmul turcesc? nu te supara[pup] Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara iar,desi am zis ca nu mai intru... Acuma ce sa fac,profit de turnura discutiei sa spun si eu ca-s de acord cu Denizel si Crinutain leg. cu confidentialitatea mesajelor private si am vazut la un sb cum Hannen spunea lucruri nu tocmai placute despre viata privata a uneia din fostele ei prietene cu care discuta la subiectul cu pricina,ceea ce nu se face sub nici o forma,de orice religie ai fi. Ce inteleg eu din toata povestea de azi e ca te poti imprieteni cu oricine de alta religie atita vreme cit se respecta ambele religii,dar asta e f greu,caci ori nu vb deloc,dar deloc despre religii,ori iese cearta daca "nu faci rabat"cum zice mamabear de la a ta,ori faci compromisuri si nu cred ca e bine pt constiinta. Despre anti-avort,cu asta poate fi oricine de acord,crestin sau musulman sau ateu. Despre "Dumnezeu e unul",nu stiu la care sb s-a mai discutat,dar vad ca la cel de aici Hannen a inteles ca,in afara de mine,fetele celelalte sint de acord cu ea ca "e unul",dar evident ca ea nu se refera la Treime,nu?Legat de acest aspect am observat ca romanii in gen si ortodocsii in special nu sint suficient de fermi sa-si apere ce e al lor,bun rau asa cum e.De ex la biserica mea e o d-na ce are un ginere (francez)convertit de la catolicism la ortodoxie.Intr-o zi vine ginerele la o slujba,preotul politicos rosteste si citeva fraze din slujba in franceza,francezul s-a inchinat tot timpul in stil catolic,la sf am stat la miruit si chiar la un parastas,romancele superpoliticoase le auzeam cum ziceau dupa el ca da,Dumnezeu e unul(in cazul asta chiar era,nu zic).Intre timp,domnul pune pe masa(aceea pe care se afla crucea cu Hristos rastignit)niste brosuri catolice,rasfirate frumos,spre a fi luate de d-nele ortodoxe...Deci vedeti?Daca esti crestin, tb sa afirmi ca esti crestin si sa nu lasi niciun mm de la tine in raport cu alte religii,daca esti ortodox in biserica ta ,acasa la tine,tb sa spui unui musafir ca nu-i frumos sa vii cu brosuri straine si asa mai departe. Eu cer iertare persoanelor pe care le-am suparat azi si aici,ma simt eu insami tulburata si nu stiu cum sa fac sa stau departe de forum... Doamne ajuta tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, de acord. In primul rand, ce cauta el in Bis ortodoxa? Si eu cunosc o catolica, fosta ortodoxa convertita la catolicism, dar vine doar la Biserica Catolica, zi de zi, nu face propaganda catolica in randul ortodocsilor. Nu e ok ce a facut tipul cu brosurile, nu trebuia sa procedeze asa. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Denizel, nu neg ca de multe ori merit ce mi se intampla, dar eu privesc omul ca om, fiecare diferit, fiecare unic. Si stiu ca merit unele lucruri, dar cred ca aceste lucruri care le merit sunt special ca sa ma smeresc. (na, poate asa mai calc mandria in picioare). Adevarul este Denizel, ca daca as merge pe strada si as vedea un om suferind, as sari sa il ajut, nu l-as cauta la buletin si nici nu l-as intreba inainte sa ii dau apa in ce credinta este. In rest, nu stiu daca ai vazut subiectul cu baticul a userului B.nica, acolo explicam cine si la ce se inchina. (Acu' o sa intreb si io [:D], ca merit ce mi se intampla, merit, da' nu ma bati, da?[:p]) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Iasmin, grija obligatorie!!! fata de orice semen nu are legatura cu ce spuneam eu :). Din punct de vedere al devotamentului fata de crestinism (sa zicem ca fata de crestinism :), ai fost... caldicica. Nici macar de dragul amicitiei cu o persoana, ca crestin, nu poti compara islamul, o religie antihristica (prin faptul ca neaga vehement divinitatea lui Hristos) cu crestinismul. Katya a explicat mai in detaliu, nu are rost sa intru in amanunte :). In plus, nu inteleg cum te poti ciondani (prieteneste, desigur) cu Crinuta pe tema diferentelor intre ortodoxism si catolicism, sau cu Conchita, dar gasesti asemanari si apropieri fara cusur intre crestinism si islam. Nu e vorba de lipsa a tolerantei, nu as vrea sa intelegi asta, e vorba de apararea unor principii la care spui ca tii.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Pt. cultura ta generala,Islamul este singura religie care admite ca Isus este Mesia .Singura religie care o numeste pe mama sa,Fecioara Maria cea mai curata din toate femeile lumii!Singura religie in a carui Carte ,Fecioarei ii este dedicat un intreg "ayat" si este singura femeie pomenita pe numele ei in Coran!!!Retine,singura!! Singura ,da? In rest te lasi sa-ti predici avertizarile pt. Iasmin! ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,Crinuta,Iasmin,nici eu nu am zis ca ne inchinam aceluiasi Dumnezeu.Am zis ca avem acelasi Dumnezeu! Adica indiferent ca ne place sau nu,Creatorul nostru e numai unul!!Cui alegem sa ne inchinam,pe cine consideram Dumnezeu asta e treaba fiecaruia,insa asta nu face ca Dumnezeu sa fie altul,sau ca Dumnezeul meu sa fie altul de al tau.Eu ma refeream la Creator,Divinitatea...care este singura.Ca unii accepta,ca altii nu,ca unii il numesc Dumnezeu crestin,Dumnezeu musulman...astea sunt neputinte nemuritorilor. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Adica eu sa suport atacurile respectivei la toate subiectele,minciunile ei grosolane si aberatiile bune de pacienta la psihiatrie
Despre cine vorbesti tu asa, Hannen? [url="http://www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...