Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Katya,multumesc pt. ajutor!

Desi am cerut ajutorul moderatorilor,am scris pe pm,am "reclamat" mesajul tau numai ca cineva sa editeze pina apari tu(din cauza fusului orar stiam ca dureaza) .Sincer,multumesc!

 

 

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hannen,n-ai de ce,e vina mea,nu trebuia sa-l fi scris.

 

Iasmin,sigur ca toti avem antipatii.Cum sa trecem peste ele?Pai in pr rind rugaciunea pt dusmani(parca tu insati ai postat cel putin una,eu o zic pe cea simpla cu Doamne,intoarce la bunatate si la rugaciune pe cutare)si mai ales tb sa te gindesti ca nu dusmanul e vinovat ci tu insati/insuti pt pacatele tale,adica de-aia ti se-ntimpla cutare si cutare(dusmani,necazuri etc):pt pacate.Daca te smeresti si iei totul asupra ta,te vei umple de iubire pt toti adversarii si antipatiile.E verificat ce-ti zic,eu asa simt.Doamne ajuta deci![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Hannen,n-ai de ce,e vina mea,nu trebuia sa-l fi scris.Iasmin,sigur ca toti avem antipatii.Cum sa trecem peste ele?Pai in pr rind rugaciunea pt dusmani(parca tu insati ai postat cel putin una,eu o zic pe cea simpla cu Doamne,intoarce la bunatate si la rugaciune pe cutare)si mai ales tb sa te gindesti ca nu dusmanul e vinovat ci tu insati/insuti pt pacatele tale,adica de-aia ti se-ntimpla cutare si cutare(dusmani,necazuri etc):pt pacate.Daca te smeresti si iei totul asupra ta,te vei umple de iubire pt toti adversarii si antipatiile.E verificat ce-ti zic,eu asa simt.Doamne ajuta deci![flo]
align="right" id="quote2">Katya[pup], offfffffff m-am tot rugat ani de zile, si cat eram acolo la un loc cu ei, dar si pe urma cand am plecat. Si am zis rugaciuni peste rugaciuni si i-am trecut si la pomelnic de nu stiu cate ori. Dar nu la ei trebuie si nu pentru ei trebuie sa lucrez: ci in inima mea. Iar asta nu stiu cum sa fac, ca sa iert nedreptatile si sa uit suferintele la care m-au supus. (aici un oftat cat casa)Daca nu pot sa ii iert nu o sa ma mantuiesc nici eu. Ma tot gandesc la asta....Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Macrina, sunt absolut sigura ca nu am facut vreodata publice confesiuni sau pareri/informatii care mi-au fost incredintate despre alte persoane.
Pentru parinti, de dragul copiilorid="red">
id="size1">
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.id="Comic Sans MS">id="limegreen">id="size1">
align="right" id="quote2">a, nu? daca ar mai fi Irina pe aici ar spune cu totul altceva; sau n-ar mai spune nimic pentru ca sunt sigura ca a iertat si a uitat.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Voi cum reusiti sa treceti peste aceste lucruri? Cum reusiti sa iertati?"

 

Cand arati cu degetul spre cineva, trei degete se indreapta spre tine. Atunci cand urasti o persoana, urasti ceva din ea care iti apartine.

 

Incerc sa analizez sentimentele, sa analizez la rece de ce ma deranjeaza ceea ce a spus sau facut o persoana si-mi aduc aminte ca atunci cand arat cu degetul , trei degete se indreapta spre mine. Si pe mine mi-e usor sa ma iert fiindca ma iubescid="blue">

 

 

devii ceea ce practiciid="brown">

www.de-azi.ro

http://oscarfriends.wordpress.com/

 

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin!id="brown"> Erich Maria Remarque.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin, nu noua trebuie sa ne ceri sfatul/ajutorul pt a ierta, uita, ci lui Dumnezeu. Pur si simplu cere-I sa iti schimbe inima. N-o sa se intample peste noapte.

 

Chiar duminica trecuta am vazut ceva scris la una dintre Bisericile in care cant, o brosura despre iertare, uitare, si nu stiu cum sa fac sa o procur si eu sa va scriu cate ceva, e foarte interesant.

Citeam si am ramas asa, pe ganduri, pt ca mi-am dat seama cat de jos sunt inca...., si eu tin minte, iar asta nu e iertare, e iertare pe jumatate, iar Dumnezeu nu ne iarta pe jumatate, ci total, neconditionat, iar asta m-a pus mult pe ganduri.

 

 

Crinuta si [bonjovi] minunea ei

 

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Cine se increde in sine, cade rau!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta te rog sa ma ajuti:

 

la ultimul mesaj spui ca "Dumnezeu nu ne iarta pe jumatate, ci total, neconditionat, iar asta m-a pus mult pe ganduri."

 

si in alt mesaj spui

"Dar eu repet, fiecare va fi judecat dupa cum a trait, iubit, stiinta nu ii va folosi nimanui in momentul judecatii, nici filozofiile de care eu fug, nu le suport, nici tonele de carti si informatii ( de multe ori inutile, fara continut) nu vor folosi nimanui in acel ceas, nici macar unui om toba de carte in religie ( teorie), ci cel care aplica ceea ce a cerut Dumnezeu, (sa ne iubim aproapele ca pe noi insine) va avea calea lina spre rai."

 

eu inteleg din asta ca toate persoanele sunt iertate? si ca sa fiu sincera eu cred ca mintea umana a creat un Dumnezeu ce judeca si pedepseste.

Dumnezeu este iubire si iubirea nu poate sa judece sau sa condamne.

 

sper sa nu deranjeze intrebarea mea, pur si simplu mi-a sarit in ochi[flo]

 

devii ceea ce practiciid="brown">

www.de-azi.ro

http://oscarfriends.wordpress.com/

 

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin!id="brown"> Erich Maria Remarque.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Macrina, sunt absolut sigura ca nu am facut vreodata publice confesiuni sau pareri/informatii care mi-au fost incredintate despre alte persoane.
Pentru parinti, de dragul copiilorid="red">
id="size1">
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.id="Comic Sans MS">id="limegreen">id="size1">
align="right" id="quote2">a, nu? daca ar mai fi Irina pe aici ar spune cu totul altceva; sau n-ar mai spune nimic pentru ca sunt sigura ca a iertat si a uitat.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
align="right" id="quote2">A, despre Irina era vorba :).Explic imediat.Nicidecum nu am facut publice confesiunile Irinei sau ale oricui altcineva catre mine!!!! A fost una din discutiile alea oribile dintre mine si Irina, Irina a zis ca protestantii profita de orice ocazie pentru a-si etala credinta si pentru a face prozelitism.Fiindca tocmai ne vizitasem reciproc, am zis ca nu prea e asa, atata timp cat la mine am ascultat ceva U2 parca, iar la ea am ascultat numai muzica bisericeasca ortodoxa.Desigur, am regretat imediat ca am spus asa ceva, mi-am cerut scuze de mai multe ori si consider ca e singura chestie nasoala pe care am facut-o pe DC (Ana Stroe, tu ai facut vreo una? :))Sunt convinsa ca Irina m-a iertat ("prietenele" Irinei nu uita insa [:D]), iar daca nu a reusit in toti acesti ani sa treaca peste acea indelicatete a mea (si daca citeste aici), profit de ocazie pentru a-i cere inca o data scuze: Irina, te rog inca o data sa ma ierti pt. ca am spus ce muzica am ascultat cand am fost impreuna! [flo]Macrina, Ana Stroe, multumite? [:)]
Pentru parinti, de dragul copiilorid="red">
id="size1">
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.id="Comic Sans MS">id="limegreen">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deus
"Voi cum reusiti sa treceti peste aceste lucruri? Cum reusiti sa iertati?"Cand arati cu degetul spre cineva, trei degete se indreapta spre tine. Atunci cand urasti o persoana, urasti ceva din ea care iti apartine.Incerc sa analizez sentimentele, sa analizez la rece de ce ma deranjeaza ceea ce a spus sau facut o persoana si-mi aduc aminte ca atunci cand arat cu degetul , trei degete se indreapta spre mine. Si pe mine mi-e usor sa ma iert fiindca ma iubescid="blue">devii ceea ce practiciid="brown">www.de-azi.rohttp://oscarfriends.wordpress.com/Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin!id="brown"> Erich Maria Remarque.
align="right" id="quote2">Si eu arat cu degetul, dar o fac spre ipocrizie si fatarnicie; pur si simplu am intoleranta la tipul asta de manifestari, si nu reusesc s-o stapinesc de multe ori, desi imi provoaca necazuri in viata de zi cu zi; pentru ca din fericire traiesc intre latini get-beget, si minciuna, fatarnicia si ipocrizia nu lipsesc din ambient; nu simt deloc ca indrept degetul spre mine, pentru ca nu consider ca posed calitatile respective; binenteles ca nu sunt mindra cind o fac, si imi tot repet cuvintele parintelui Arsenie in cap <e mai importanta pacea decit dreptatea>, dar de la gind la fapta, o mai sfeclesc [bang]; altfel cred-sper mai bine zis, ca si Crinuta, ca vom fi judecati dupa fapte, ca inima-sentimentele-dragostea impartasita in jur, empatia, ajutorarea celor in nevoie, respectul celor 10 porunci vor prima; restul sunt nuante ce fac diferenta intre religii; denitzel, binenteles ca am si eu o pata pe constiinta pe DC, clarificata-cred (de care oricum tu n-ai ezitat sa-mi reamintesti a nspea oara pe oriunde :((id="size1">http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deus, eu nu vad legatura intre cele 2 fragmente.

Omul nu intra in rai daca nu vrea, si sunt destui care si in ultima clipa, a mortii lor, refuza mana intinsa de Dumnezeu, care asteapta un simplu"iarta-ma, am gresit". Omul alege in acel moment sa se osandeasca, nu Dumnezeu il trimite in iad.

 

Cand spun ca Dumnezeu ne iarta neconditionat, spun ca odata pacatele spovedite, sunt sterse, uitate, pe cand noi oamenii afirmam sus si tare ca iertam, insa nu putem uita. Cata lume nu afirma asta?

Pai asta nu e iertare....

 

Crinuta si [bonjovi] minunea ei

 

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Cine se increde in sine, cade rau!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...