Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Pai asta am zis si eu: 1. nu numai ortodocsii se mantuiesc2. nici dintre ortodocsi nu stim cati se vor mantui3. credinta ortodoxa este sigur mantuitoare.Asta am zis si eu, si nu vad nimic gresit in ce am zis.Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
align="right" id="quote2"> id="size1">Perfect de acord![flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Pe urma:va amintiti bancul spus de Iasmin la inceputurile topicului,acela cu ortodocsii care credeau ca doar ei se mintuiesc?Ei bine,e pe jumatate adeavarat[:D].Un ortodox adevarat(practicant)stie ca e un punct de vedere ortodox,doar ca nu e de spus/discutat decit tot intre ortodocsi.De ce?Nu pt ca s-ar aduce deservicii religiei,caci religia are si ea dreptul sa se considere cea mai cea intre crestini,"originalul"daca vreti,asa cum se considera si evreii poporul ales sau asa cum zice si Hannen ca islamul e desavirsirea,iar crestinismul doar o treapta a ei.Ci se face un deserviciu ortodocsilor ca vor fi atacati nu numai de ceilalti crestini(si pe buna dreptate)cit mai ales de ordodocsii insisi,cum veti vedea cu sigurantaAm vazut ca esti aparat si admirat cam de orice daca spui ca-ti ca-ti "aperi credinta".Ei,asta am facut,mai ales dupa ce am citit materialul pus de Crinuta despre marturisire.Buna sau rea,afirmatia cu mintuirea apartine ortodocsilor, sintem sau nu de acord cu ei, asa sint ei ,infumurati[:)]si sa-i luam ca atare,isi apara si ei credinta.
align="right" id="quote2"> Katya, si care ar fi masura dupa care imparti tu co-participantii la topic intre ortodocsi adevarati si neadevarati? in alta ordine de idei despre amestecul de care vorbeai intre religii, ca n-am reusit sa-ti raspund, pai pe mine ma irita in primul rind amestecul de icoane catolice si ortodoxe in multe din bisericile noastre din Romania, mai ales pe la tzara,si pe care l-am sesizat chiar si aici in Montreal; in spatiile inchiriate vad adesea duminica insirate de-a lungul peretelui (deci nu vorbesc de cele originale, existente acolo) icoane pur catolice, printre cele ortodoxe; e adevarat ca noi, credinciosii ortodocsi ne contrazicem pentru ca din varii motive, in religia noastra lipseste foarte mult catehismul, atit de prezent in alte religii, care invata credinciosii liniiile de urmat, directive, etc; rareori predica Liturghiei atinge jaloanele precise in care trebuie sa ne situam credinta.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

inca una si ma duc [:)]; despre toleranta celorlalte culte in jurul nostru;

eram odata, cindva, in vacanta citeva prietene, intre care una proaspata sora de manastire la Prislop; la un moment dat ne-au oprit martori al lui Iehova pe strada, cu un vraf de reviste si multe citate memorate pe dinafara din Biblie (doar partea convenabila cultului respectiv binenteles); noi am sarit cu gura in contraziceri imediat; imi amintesc ca L, care acum e sfintita calugarita la Prislop a fost cea mai calma, cu un zimbet larg si o voce calda a spus <multumesc>, eu nu am nevoie sa le citesc si s-a retras discret citiva pasi inapoi, fara sa se certe, fara sa sara sa-si apere credinta, fara gura mare, spre deosebire de noi; mi-a ramas in memorie intimplarea ca un exemplu de toleranta si bunatate pe care o poti practica in relatiile cu ceilalti, in spiritul omeniei, dincolo de diferente si mi-as dori sa pot reactiona si eu in felul ei in orice divergenta de genul asta;

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Stroe,am deschis calculatorul special sa sterg exact fraza pe care ai pus-o tu in rosu,acuma daca ai redat-o tu,degeaba o mai sterg,doar daca nu-mi faci un serviciu si o stergi si tu...Da,nu e treaba mea sa judec cine si cit de ortodox e,imi pare rau daca am ranit pe cineva,am decis ca e mai bine sa-mi iau o pauza de forum,nu sint suficient de diplomata pt asemenea discutii publice,imi fac numai pacate.

 

Despre icoane,n-am vazut amestecuri de icoane ortodoxe si catolice in nicio biserica,nu zic ca n-or fi.Cateheza,da,e o mare lipsa a ortodocsilor,de-aia zic ca,acolo unde se poate si exista scoli de duminica,romanii sa-si duca copiii,eu o fac,in Ro sint ore de religie,incetul cu incetul si putin cite putin,invatind si unul de la altul,o carte-n dreapta si un citat in stinga,om ajunge si noi sa ne cunoastem religia,daca tu ai incredere pina si-n quebecosi,am si eu in romani.

 

Cu iehovistii,de asemenea n-am tact atunci cind ma abordeaza...asta e,recunosc ca sint fundamentalista[:)]cind e vorba de religie...

 

Kariguld,imi pare rau de prietena ta intristata de subiectul acesta,dar asta e,nu intotdeauna spectacolul e cu happy end,uneori mai sint si drame[:)],singura solutie sa-si anuleze starea e sa intre la subiect,dar eu nu mai cred in admiratorii din umbra,am auzit de atitia si doar 2-3 persoane scriu aici constant,deci sa mai vina si altii sa mai scrie.

 

ma duc sa suprim fraza.

 

Doamne ajuta tuturor![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, am sters fraza respectiva, e mai bine [flo]

 

in legatura cu icoanele, mie imi sar in ochi pentru ca e un aspect al ortodoxiei pe care il ador (icoanele noastre bizantine sunt superbe; nu spun ca nu sunt frumoase si celeleante, dimpotriva, spun doar ca imi mingie sufletul prezenta celor ortdoxe in preajma mea-sunt aproape de sufletul meu)

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,nu stiu daca conteaza parerea mea insa vreau sa mi-o exprim,sper ca se poate.

Eu nu vad de ce sa va sfiiti sa ziceti ceea ce credeti!Adica cum ar fi faptul ca ortodoxia sau catolicismul,sau crestinismul este religia adevarata si numai adeptii crestinismului se vor mintui.

Eu nu consider ca este ceva gresit si nici nu ma supar!Da,este important pt. mine ca voi sa stiti asta.

Asta este credinta voastra,sunteti convinse de ea,de ce m-as simti eu lezata????Nu ma simt nici lezata ,nici suparata,nici atacata,nici tulburata!Absolut deloc!

Insa mi-as dori din suflet ca si voi sa simtiti la fel fata de mine si parerile mele.Eu nu vreau sa va lezez,sa va tulbur ,sa va jignesc!Am pur si simplu alta parere despre religie/divinitate si chiar nu stiu de ce un om s-ar simti atacat/lezat/tulburat atit timp cit nu folosesc cuvinte urite/grele,la adresa divinitatii, a lui Isus,a Fecioarei Maria pt. care nu am decit respect![asia]id="size1">

 

Asa am simtit eu ca este necesar sa specific acest lucru pt. persoane ca Iasmin,Ana_Stroe,Kariguld...etc.

Nu va sfiiti,vorbiti linistite si deschis,nu conteaza ce cred altii,conteaza ce credeti voi.Daca voi sunteti convinse ca acesta este adevarul nu trebuie sa il ascundeti de teama de a nu jigni pe cineva,pt. ca Dumnezeu nu s-a sfiit sa-l zica muritorilor ,nu?[:)]

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_Stroe,despre exemplul tau cu martorii lui Iehova.Si eu si sotul le acceptam cartile.Stam de vorba,ii invitam in casa (majoritatea refuza).Asa cum am zis,nimic nu mi se pare tulburator, nu ma deranjeaza sa aflu parerile altor oameni,sa discutam,sa analizam cum vede fiecare Divinitatea,de ce asa si de ce nu invers...ce motive are sa creada aia,ce dovada are pt. cealalta,dar despre asta-ailalta ce parere are.Este foarte interesant pt. mine!

Insa atunci cind noi am facut gestul( o singura data) sa oferim un Coran in lb. japoneza celor doua martore de la usa ,dupa ce noi aveam bratele pline de carti si reviste de`ale lor ,iar ele au sarit in laturi ca arse ...atunci m-am suparat tare si m-am simtit foarte,foarte jignita!

De parca le-am intins carbuni incinsi,asa au sarit,pe cuvint de onoare.Mi s-a parut un gest descalificant si foarte jignitor!

 

Inca mai vorbim cu martorii lui Iehova,dar nu mai ofer nimic pt. ca nu vreau sa ma simt tot eu ranita aiurea.Accept tot(cauta si iti aduc carti in limba ta!!) si asta e.

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, dar eu deja imi spun parerile (ma rog, de fapt ce am citit sau am discutat cu parinti-preoti). A, ca nu convin tuturor? Ca nu sunt incisiva? Nu sunt pentru simplul fapt ca eu personal nu-mi vad credinta atacata.

Daca cineva mi-ar cere sa imi lepad cruciulita de la gat, sa nu ma inchin lui Dumnezeu, sa nu merg la Biserica, mi-ar calca icoanele sau ar atinge cu un fir de par ceva din biserica? Da, as sari.

Asa, faptul ca spune unul sau altul o idee, pai o spune si gata. Atata vreme cat nu e hula. Si chiar si atunci, cand cineva spune o hula, modalitatea este sa i se replice cu liniste si pace, nu cu bata. Asta inseamna crestinism: sa patimesti pentru aproapele din dragoste pentru el. Sa ii spui frumos crezul tau, dar mai cu seama sa il simti, iar el sa il observe.

Ma rog, nu mai comentez despre atitudine, eu ma uit in urma si ma gandesc la cei prigoniti pentru dreptate: sfinti, martiri. Au fost fermi dar demni pana in ultima clipa. Nici in arene cand erau dati la lei impreuna cu copiii spre deliciul celorlalti nu incepeau sa se certe si sa urle la aceia. Asteptau senini moartea, si tocmai asta a zdruncinat pe cei din tribuni. Pe cei ce l-au omorat pe sfantul Stefan i-au zdrincinat tocmai rugaciunea sa: "Doamne, nu le socoti lor pacatul acesta". Asta ca sa nu spunem de Domnul nostru Iisus Hristos cae se ruga pe cruce pentru cei ce l-au rastignit, batjocorit.

Marii sfinti fugeau in pustie fiind preocupati de mantuirea lor si acolo se rugau si pentru ceilalti. De aceea au si fost facute manastirile. Nu au iesit cu trambita in piete ca sa isi apere credinta. (desi desigur si asta e important)

 

Desigur cati oameni atatea suflete, atatea moduri de a trai crestinismul. Insa eu asa privesc lucrurile: cu pace. (de altfel la mine inseamna sa fac ascultare de duhovnic cu asta, nu ca ma cred eu mai ceva ca sfintii cum credea cineva pe aici).

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...