Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iasmin, cobori in iad ca sa-i vestesti Evanghelia, asta a facut Hristos

dar sa nu fim ipocriti, noi aici vorbim despre oameni la care n-a ajuns mesajul?id="size1">

 

Citat:
mamabear, Avraam si Moise au fost botezati ortodox
align="right" id="quote2">

Citat:
dar ca sa spuneti ca oamenii se pot mantui si in afara Bisericii...asa ceva nu permit
align="right" id="quote2">

 

denizel, asta nu e parerea mea, e a unora care au crescut foarte mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, Avraam si Moise au fost botezati ortodox (daca asa e), numai dupa Inviere. Domnul nostru Iisus Hristos vorbea de sanul lui Avraam inainte de rastignire. Sorry trebuie sa privesti obiectiv. Da, au primit botezul, dar ''sanul lui Avraam'' exista deja.

 

Si nu sunt ipocrita deloc, exact despre asta vorbesc. despre oameni la care fie nu a ajuns mesajul, fie a ajuns distorsionat si a fost singura lor posibilitate de a intalni crestnismul. Exact despre asta este vorba. iar despre ceilalti: exact cum zice Sfantul Teofan Zavoratul, ca tot ne bagi pe gat sfintii parinti: sunt la mila lui Dumnezeu!!!!

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre ravna fara masura:

 

Un crestin, citind viata Sfantului Serafim de Sarov, a luat hotararea de a petrece in fiecare noapte cateva ore in rugaciune. Venind sa ia binecuvantare pentru asta, duhovnicul l-a intrebat:

 

- Acum cat timp te rogi in fiecare zi ?

 

- Cam jumatate de ora. Nu mai mult, caci sunt obosit, din cauza serviciului.

 

- Si de acum serviciul o sa iti fie mai usor ?

 

- Nu, o sa fie la fel, dar am sa ma lupt mai mult cu oboseala.

 

- Lasa socotelile astea, lasa ravna fara masura. Daca vei citi viata Sfantului Ierarh Nicolae, o sa iti propui sa faci cateva minuni? Nu merge asa. Ia-o incet, sa nu ajungi in prapastie. Si, dupa ce vei incepe sa te rogi mai mult in fiecare zi, abia apoi sa imi vorbesti despre privegherea de noapte.

 

 

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Despre ravna fara masura:Un crestin, citind viata Sfantului Serafim de Sarov, a luat hotararea de a petrece in fiecare noapte cateva ore in rugaciune. Venind sa ia binecuvantare pentru asta, duhovnicul l-a intrebat:- Acum cat timp te rogi in fiecare zi ?- Cam jumatate de ora. Nu mai mult, caci sunt obosit, din cauza serviciului.- Si de acum serviciul o sa iti fie mai usor ?- Nu, o sa fie la fel, dar am sa ma lupt mai mult cu oboseala.- Lasa socotelile astea, lasa ravna fara masura. Daca vei citi viata Sfantului Ierarh Nicolae, o sa iti propui sa faci cateva minuni? Nu merge asa. Ia-o incet, sa nu ajungi in prapastie. Si, dupa ce vei incepe sa te rogi mai mult in fiecare zi, abia apoi sa imi vorbesti despre privegherea de noapte.Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
align="right" id="quote2">Foarte intelept i-a raspuns duhovnicu. Coincidenta sau nu, despre asta citeam azi dimineata, exact despre asta vb Sf Ioan al Crucii intr-un fragment din""Noaptea Intunecata" referindu-se la greselile facute in special de incepatori, care din prea mult avant, cateodata vanitate, cad in extrema cealalta. Ma rog, e mult de spus.Crinuta si [bonjovi] minunea eiFara Dumnezeu nimic nu e.Cine se increde in sine, cade rau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Ana, marturisesc ca nu reusesc sa inteleg de ce te deranjeaza atat de mult prezenta unor icoane catolice in Bisericile ortodoxe. Concret, in afara de aspectul de gust, care tine de fiecare si pe care nu il discut aici, cu ce te impiedica pe tine o icoana catolica sa te rogi, sa te concentrezi, sa vorbesti cu Dumnezeu, pt ca de asta mergi in Biserica, si nu sa admiri icoane.Eu una sunt deranjata cand intra vizitatori in Catedrala, care este intr-adevar superba, intra in timpul Liturghiei si incep sa se plimbe uitandu-se in sus, in toate partile, vorbind, parca ar fi la muzeu. Uite, asta ma deranjeaza crunt, pt ca 1 la mana, IL ofenseaza pe Dumnezeu care este la altar jertfindu-se din nou pt noi, iar 2 la mana, ii deranjeaza pe toti, sfidand momentul liturgic, aratand ignoranta total in ceea ce , poate arata oricum, ea va avea mereu aceeasi semnificatie.De aceea recunosc ca nu pot intelege de ce te deranjeaza atat de tare ceva atat de minor. Adica, orice nu e ortodox pangareste biserica voastra? Uite, mie imi plac enorm icoanele noastre, de cand sunt mica, niciodata nu mi-au placut cele bizantine, nu,-mi place nici muzica bizantina, dar deloc, dar am si eu in casa de la strabunici de-ai nostri icoane vechi, bizantine, si in ciuda gustului meu in materie de arta, nu m-am aratat vreo secunda iritata, deranjata, etc, pt ca icoanele au alt rol, nu acela de a fi admirate.Nu te supara ca am spus asta, doar doresc sa inteleg ce anume te deranjeaza atat de mult...Crinuta si [bonjovi] minunea eiFara Dumnezeu nimic nu e.Cine se increde in sine, cade rau!Divine Mercy
align="right" id="quote2">Crinuta, ma deranjeaza amestecul care presupune nestiinta; eu cum sa invat despre religia mea intr-o biserica unde preotul amesteca iconografia? altfel admir cu drag icoanele catolice intr-o biserica catolica.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana dar esti sigura ca sunt catolice? Chiar ma uitam astazi in Liturgica teoretica a lui Ene Braniste si acolo specifica faptul ca sunt mai multe tipuri de icoane ortodoxe, nu neaparat bizantine. Canoanele dupa care se picteaza se afla in Erminii.

 

Intreb si io, sa ma ierti, pentru ca nu am vazut icoane catolice in bisericile noastre pana acum. O sa mai uit mai atentid="size1">

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
despre oameni la care fie nu a ajuns mesajul, fie a ajuns distorsionat si a fost singura lor posibilitate de a intalni crestnismul. Exact despre asta este vorba. iar despre ceilalti: exact cum zice Sfantul Teofan Zavoratul, ca tot ne bagi pe gat sfintii parinti: sunt la mila lui Dumnezeu!!!!

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
align="right" id="quote2"> id="size1">

 

Total de acord.[flo]

Doina, noi despre cei la care nu a ajuns mesajul ortodox vorbeam, nu e nevoie sa ne faci ipocrite , dupa ce ne-ai numit preotii indraciti (am priceput toate aluzia). Repet, citeste mesajul meu ca e bazat pe dogmatica ortodoxa si ai sa vezi ca la cei care s-au nascut in alta religie , necunoscand crestinismul, faceam noi referire (spuneam chiar ca, alta e situatia celor care L-au refuzat pe Hristos, care s-au lepadat de El).

 

Din inversunarea cu care tot sustii ca doar ortodocsii se mantuiesc, reiese ca Dumnezeu e un papusar care fara a da sansa unora de a cunoaste ortodoxia adevarata (exista ff multi oameni care nu stiu nimic despre crestinism, poate doar ca suntem niste pagani[:D]) ii condamna la iad vesnic din aceasta cauza (lipsa sansei, data tot de El). Si btw, Moise si Avraam nu au primit Trupul si Sangele lui Hristos, deci care-i totusi treaba cu ei. Acum n-o intoarce cu jertfa si altele..., ca si pt pagani S-a jertfit Hristos asa ca si ei au o sansa; daca e s-o luam asa si paganii asteapta un Mantuitor (cam in toate religiile exista, deci iata botezul dorintei ...).

 

PS: va rog nu mai puneti egal intre BO si BOR ca nu-i tot aia[:D], BOR face parte din BO.id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mamabear

 

Citat:
Moise si Avraam nu au primit Trupul si Sangele lui Hristos,
align="right" id="quote2">

 

oare?

 

as vrea sa-ti amintesc faptul ca zilnic se savarseste Liturghia in cerurui, si zilnic se impartasesc cei drepti de Cele Sfinte

 

Citat:
la cei care s-au nascut in alta religie , necunoscand crestinismul, faceam noi referire
align="right" id="quote2">

 

eu credeam ca vorbim despre adunarile astea ecumenice (gen topicul de fata) in care toata lumea cunoaste crestinismul si fiecare se mantuieste dupa cum simte el

 

 

Citat:
ne-ai numit preotii indraciti (am priceput toate aluzia)
align="right" id="quote2">

 

daca toate ati priceput o aluzie pe care eu nu am facut-o, atunci nu-mi ramane decat sa ma retrag, imi pare rau ca am insistat atata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...