Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Bnica, ce ai mama? Tu ai luat intrebarea in serios? Eu nu. Mi-e imposibil sa cred ca cineva nu stie ce inseamna evolutie spirituala, cand este limpede ca despre perfectionarea spiritului in raport cu Dumnezeu vorbim aici. Nu inteleg ce explicatii trebuia sa dam. In ceea ce priveste evolutia spirituala a noastra, lasa-l pe Dumnezeu sa ne judece. M-am luat de Iasmin pt ca mi se parea ca ti se adreseaza mult prea dur, dar acum zau ca o inteleg. Sunt mirata de felul in care ai scris mesajul, sau mai bine spus, dezamagita. Si referitor la intrebari fara raspuns, si eu te-am intrebat la subiectul tau daca consideri ca toate religiile se inchina aceluiasi Dumnezeu, si nu imi amintesc sa fi raspuns, iar pt asta nu te-am jignit. Fiecare are dreptul de a selecta intrebarile, iar daca consideram o intrebare la misto e treaba fiecaruia cum procedeaza. Nu cred ca esti politie la acest subiect sau responsabil pentru masurarea evolutiei unora sau altora. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

„Spunea Staretul Iacov, ma aflam la intrarea în manastire si vad ca intra pe poarta o batrana. Am salutat-o si i-am zis: - Vino, bunico, sa te cinstim, sa-ti dam sa mananci, alimente pentru acasa, si tot ce ai nevoie sa te ajutam. Vino sa te închini în biserica mai întai, si apoi sa ramai la noapte aici. O sa-ti dam o camaruta sa te odihnesti. Atunci, paruta batrana, îmi raspunde: - Ba nu raman aici, nu pot sa ramîn, pentru ca aici continuu „bum, bum" loviti în clopote. Am venit doar sa va vad si apoi voi pleca. Voi merge la cutare manastire de femei (si mi-a spus la care). Acolo îmi fac mare primire si raman o saptamana. M-am gandit, spunea Staretul, ca bunica aceasta, femeie fiind, se odihneste mai bine la manastirea de femei si din acest motiv nu vrea sa ramana aici. Acestea gandeam în timp ce înaintam spre intrarea în biserica. Batrana a continuat sa spuna: - Numai ce ma duc la manastire si încep sa fac la monahii (si arata cu degetul cum le înteapa) si imediat încep smintelile între ele si începe praznicul. Atunci, uimit de ce mi-a spus baba, ma uit mai bine la fata ei si vad ca avea ochii foarte mici si vopsiti. Purta cercei mari si prin nasul ei avea trecuta o ata care era legata de cercei. Am facut imediat cruce, spunînd: „Doamne, miluieste! Ce baba este aceasta?". Atunci imediat a început sa se împrastie si a disparut din fata mea ca fumul. A fost diavolul. Atunci m-am dus si le-am spus parintilor: - Tocmai l-am vazut pe diavolul si am vorbit cu el, crezand ca este o baba. Si mi-a spus acestea si acestea. Staretul a înteles atunci cat îndeparteaza pe ispititorul slujbele de zi si de noapte si în special Sfanta Liturghie zilnica. Singur diavolul a marturisit ca nu poate sa ramana în manastire deoarece încontinuu „bum, bum" bat clopotele. În acelasi timp, cat de mult se bucura de sminteli si de neantelegeri, pe care le are ca praznic. „Întotdeauna vine si la noi. Îsi face plimbarea, cautand sa gaseasca pe vreunul fara paza, ca sa poata sa-si faca treaba". „Alta data, spunea Staretul, era seara si am facut Pavecernita împreuna cu parintii, cand unul dintre frati a cerut sa mearga în chilie sa ia o carte. Deschizand usa chiliei - îmi spuse fratele - si dand sa ies afara, am vazut înainte-mi o naluca ispititoare cu chip de femeie, care-mi arata spatele în chip necuviincios, spunandu-mi cuvinte nerusinate. Am luat atunci în mana icoana Maicii Domnului si am iesit afara, spunînd: „Sub milostivirea ta scapam, Nascatoare de Dumnezeu" si altele asemenea... Precum pleaca glontul suierînd asa a plecat ispititorul. A trecut peste acoperisul manastirii si a explodat pe muntele din fata, cu mare zgomot". „Într-o dimineata, spunea Staretul, iesind din chilia mea ca sa merg la biserica, vad un caine mare si negru ce statea afara langa pragul usii. Înainte de a iesi din chilie mi-am facut semnul Crucii, ca întotdeauna. Vazand asadar cainele, l-am atins cu piciorul, zicîndu-i: „Aici ai dormit toata noaptea?". În timp ce înaintam, ziceam „Doamne Iisuse Hristoase..." si facand din nou semnul crucii m-am întors si nu am mai vazut cainele. A fost ispititorul care astepta sa ma arunce de pe scara jos, dar puterea crucii m-a pazit". „La Sfintele Manastiri si la Sfintele Biserici închinatorii trebuie sa vina cu modestie si cu buna cuviinta. Într-o zi a venit la noi un tanar student, doctor în agricultura, ca sa viziteze manastirea. Purta camasa cu maneca scurta. În curtea Sfintei Manastiri era o femeie demonizata care îndata s-a repezit si l-a apucat pe tanar de brat. Îl strîngea cu o putere iesita din comun si-i zicea: „Bre, tu ateule, care nu crezi în nimic, vrei sa scrii retete sa vindeci lumea! Cum mi-ai venit aici cu camasa cu maneca scurta?". Cu multa greutate am reusit sa-l smulgem din mainile demonizatei. Sarmanul de el, a plecat înspaimantat". Staretul accentua spunand ca mare însemnatate în evolutia duhovniceasca a copiilor o are viata parintilor si, în general, a înaintasilor lor. Staretul cerea mereu parintilor sa fie atenti si sa-si sfatuiasca copiii sa aiba relatii si întelegeri familiare numai cu copiii din familiile virtuoase. Un Staret sfant - fericitul parinte Iacov Egumen al Sfintei Manastiri „Cuviosul David" Editura Bunavestire - Bacau 2002 [floare3][flo][flo][flo][flo][flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, daca citesti aici iti confirm ca si noi gandim ca tine in ceea ce priveste avortul. Iti raspund aici, pt ca subiectul cu pricina este inchis. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Hannen, daca citesti aici iti confirm ca si noi gandim ca tine in ceea ce priveste avortul. Iti raspund aici, pt ca subiectul cu pricina este inchis. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Ah,bine ca am intrat!Pur din intimplare(ca nu gasesc nimic de citit si`am "prins" un parazit de care nu mai scap [bang][bang]) Multumesc pt. confirmare![flo] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen[pup], confirm si eu.[flo] Eu am apucat de am citit la sfarsit, cand am terminat de citit au inchis subiectul[:D]. Mi-a parut rau ca nu am putut sa confirm chiar acolo pe loc.[flo] De ce parazit vorbesti? Unul in pc sau unul pe doua picioare?[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Hannen[pup], confirm si eu.[flo] De ce parazit vorbesti? Unul in pc sau unul pe doua picioare?[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
[pup] [:-)))][:-)))] ultimul ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat din ... ----------------------- "Unul dintre motivele pt. care este permisa poligamia este exact cel de fata,imposibilitatea barbatului de a fi monogam.Dumnezeu care l-a creat pe Adam cam stie ce-i poate pielea ------------------------ Eu as fi curios sa aflu care este perspectiva crestina asupra poligamiei. Se pare ca este o chestiune teologica de profunzime. [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui beren
Citat din ... ----------------------- "Unul dintre motivele pt. care este permisa poligamia este exact cel de fata,imposibilitatea barbatului de a fi monogam.Dumnezeu care l-a creat pe Adam cam stie ce-i poate pielea ------------------------ Eu as fi curios sa aflu care este perspectiva crestina asupra poligamiei. Se pare ca este o chestiune teologica de profunzime. [8D]
Beren, Beren, ce incerci tu sa faci, mm? Treaba in ortodoxie sta cat se poate de simplu: femeia a fost creata pentru barbat ca ajutor pentru el, si a fost creata una singura. Hristos spune: "„De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si va fi unit cu femeia sa, si vor fi amandoi un singur trup." Deci treaba e cat se poate de simpla: un barbat si o femeie se unesc si alcatuiesc impreuna un singur trup. Stiu ca esti baiat destept, nu ai nevoie de explicatii suplimentare.[8D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bey,acum a tarai pe la toate subiectele?ce nu faci un stiky ceva,pune-ma la gazeta!!! Da,asta este unul dintre motivele pt. care a fost permisa dar NU obligatorie ,poligamia. Daca vrei o parere crestina ,ia o biblie si vezi citi profeti monogami au existat.Sau mai bine zis cite sotii au avut unii profeti. Personal inteleg teoretic aceasta "problema" si tot personal consider ca da,barbatul nu este monogam de la "mama natura" daca nu iti place cum suna "de la Dumnezeu". Apoi ia citeva statistici despre numarul populatiei de gen feminin si cel masculin la care mai adaugam si homosexualii si sa vedem ce iese.Rezulta cel putin cite un barbat de "fiecare" sau nu?? aceasi parere o am si despre celelalte motive care fac poligamia permisibila.Sunt pertinente si reale .Ca personal ma impac greu cu ideea asta e partea a doua si e intre mine si Dumnezeu. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ceva beren,eu ma gindesc ca intentionat faci ceea ce faci.Ma tot duci si ma tot citezi peste tot,doar-doar o iesi iar scandal! Aici e sectiunea fetelor crestine,e liniste iar tu ma aduci pe mine ,iar hannen...care cica isca scandaluri. Normal ca viziunea crestina e alta si sunt sigura ca stiai asta,insa vrei doar show.sau poate o alta ocazie pt. avertismente & co. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...