Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Hannen[:D], ti-ai facut prieteni noi?[:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Iasmin, cum promovezi tu valorile crestinismului, a? [:p]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Hannen[:D], ti-ai facut prieteni noi?[:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Iasmin, cum promovezi tu valorile crestinismului, a? [:p]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Denizel si mie mi-e draga Hannen pentru verticalitatea ei si pentru credinta ei. Si eu abia astept sa ii citesc raspunsurile, de multe ori imi par foarte aproape de crestinism (ei, dar asta e parerea mea, nu ma lua in seama). Si tu stii mai bine ca mine ca nu poti face un om sa creada in ceva in mod fortat, caci noi ca oameni suntem neputinciosi. Dar cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu. Asa ca vorbesc de Dumnezeu, ca Dumnezeu sa vorbeasca in inima oamenilor. (io azi sunt, maine nu: ''Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului") [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Domnul Beren, eu nu pun nici un credit pe atitudinea anumitor useri care cer socoteala, mai ales ca respectivii useri nu au si nici nu doresc sa isi consolideze in vreun fel cunostintele de dogmatica, teologie in credinta la care au aderat in mod declarativ.
Fara indoiala nu te referi la mine, dat fiind ca nu apartin de nici o religie, ceea ce nu ma impiedica sa am modeste cunostinte de teologie. Asa ca nu stiu despre cine vorbesti, pentru ca nu cunosc declaratiile de aderare ale userilor. Sunt convins ca, pe langa multiplele aprobari de opinie pe care mi le-ai adresat in timp la diferite subiecte, esti de asemenea de acord cu responsabilitatea pe care ne-o asumam cand scriem aici: cuvantul scris conteaza, ramane acolo sa ajute sau sa jigneasca, dupa caz. De'aia sunt judecatile "generale" dificile, si de'aia e bine sa comenteze la obiect oricine are ceva de spus. Ca altfel ramane opinantul numai cu ce credea deja.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui beren
Fara indoiala nu te referi la mine, dat fiind ca nu apartin de nici o religie, ceea ce nu ma impiedica sa am modeste cunostinte de teologie. Asa ca nu stiu despre cine vorbesti, pentru ca nu cunosc declaratiile de aderare ale userilor. Sunt convins ca, pe langa multiplele aprobari de opinie pe care mi le-ai adresat in timp la diferite subiecte, esti de asemenea de acord cu responsabilitatea pe care ne-o asumam cand scriem aici: cuvantul scris conteaza, ramane acolo sa ajute sau sa jigneasca, dupa caz. De'aia sunt judecatile "generale" dificile, si de'aia e bine sa comenteze la obiect oricine are ceva de spus. Ca altfel ramane opinantul numai cu ce credea deja.
Nu, nu la dumneavoastra faceam referire, altfel as fi formulat ''unii moderatori''. Era vorba tocmai de userii la care faceati referire intr-un post anterior, care incearca sa demonstreze nu stiu ce. Cunostintele teologice in ortodoxie nu vi le pot evalua deoarece nu vi le opinati. Este vorba de persoane care intreaba, li se da raspunsul, dupa care cu nonsalanta continua sa o faca pe ''n-am vazut, n-am auzit'', desi IQ-ul nu e subunitar. Tot aceste persoane isi permit sa vina si sa ne ''traga de urechi'' ca nu evoluam spiritual (comparativ cu cine ?). Iar dumenavoastra, domnule, se pare ca le creditati. Si mai este o problema: cel care intreaba trebuie sa fie si pregatit sa accepte raspunsurile. ALtfel oricat ar fi raspunsul pe subiect, va raspunde ''nu inteleg", deoarece este ''setat'' sa nu priceapa, pentru ca nu vrea sa priceapa. Ramane deci numai cu ce credea deja, nu pentru ca nu i se dau raspunsuri pertinente ci pentru ca nu vrea sa ramana cu altceva. Cu alte cuvinte, creeaza subiecte ''sa fie'', pentru ca din start nu dau nici o sansa celor care raspund. Ma rog, este complet offtopic si nu mai continui pe linia asta. Data viitoare va voi raspunde prin PM. PS. Da, am avut pareri identice de multe ori cu dumneavoastra, doar cu atitudinea anumitor persoane nu ne impacam la fel.[:)] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi trebuie sa notez ca discutarea altor useri nu este in spiritul regulilor, ma vad nevoit sa raspund datorita afirmatiei de mai sus "se pare ca le creditati". Daca va referiti la incidentul de excludere a unui anumit user de la discutiile purtate sub titulatura "Crestinismul si evolutia spirituala", va reamintesc natura acelei interventii a acestui moderator: de a puncta faptul ca un forum public este incompatibil cu o atitudine proprietara relativ la un subiect de interes general. Altfel, nu stiu ce vrea sa insemne "a credita" pe userul mentionat; evidenta indica contrariul, in sensul ca nu imi amintesc macar un singur subiect unde sa nu fi contrazis (ca user) opiniile prezentate de persoana in cauza. Voi remarca, in trecere, ca exista multiple instante in care am dezbatut subiecte de natura teologica in extenso. Fara indoiala ca mediocritatea argumentelor explica de ce ele nu v-au captat atentia, insa aceasta fapt invalideaza asertiunea conform careia "nu opinez" in acest sens. Conform regulamentului, partea de discutie referitoare la instante de moderare trebuie, intr-adevar, adresata prin PM. Ceea ce, daca memoria ma serveste corect, s-a si intamplat cu acea ocazie. Va incurajez sa adoptati aceeasi atitudine si acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetelor! Imi pare rau sa aud de M.Manole,o sa citesc si eu stirile mai tirziu,Dumnezeu s-o ierte! Despre sb de care vorbiti cu avortul,eu nu stiu unde e,la fel nici despre cine a fost exclus de la Crestinism nu-mi amintesc,pot doar sa spun Iasmin ca,desi si eu apreciez cum Hannen se lupta cu 1000 de crestini,la fel cum Crinuta cu 100 de ortodocsi,in timp ce ortodocsii mai toti se bat intre ei[:)],totusi n-as zice ca parerile ei(ale lui Hannen) seamana cu ale crestinismului.Dimpotriva,mie mi se pare Denizel o crestina de calitate[flo]. Despre poligamie,nici nu mai zic,intimplator am cumparat pt fete o carte scoasa de Gallimard impreuna cu Unicef despre copiii din lumea-ntreaga,prezentati ei si famillile lor,mediul lor etc si e un anume Abdul din Iordania care are 22 de copii,facuti cu 2 neveste,cite 11 de la fiecare.Ei,mi s-a parut adevarata culmea mindriei sa impuiezi lumea cu saminta ta,plus ma gindesc cu ce i-o creste?Si pe neveste? Dar ce sa zic,ca si chinezii cu concubinele lor(in trecut,desigur)...si copiii aferenti.. V-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, ba daca ai sta sa citesti unele din raspunsurile ei ai vedea ca nu zc aiurea in tramvai: e impotriva avortului, pro ascultare fata de sot, pro respect fata de ceilalti, pro rugaciune, pro crestere a copiilor in propria credinta, pro post, pro batic.... sa continui???? Imi pare rau ca nu ai reusit sa vezi si fata aceasta a raspunsurilor ei. Eu imi declar credinta pe fata: sunt ortodoxa. Insa ar insemna ca ma consider mai buna decat ceilalti, eu ca om, doar pentru ca apartin ortodoxiei. (Altceva este insa cand vorbim despre credinta) Cred ca nu ai citit bine raspunsul meu dat lui Denizel, eu nu am contrazis-o cu nimic. Mie personal nu mi se potriveste sa ma opun unei pareri de bun simt doar ca a emis-o cineva care are o alta religie. In rest ma bucur ca ai reusit sa mai intri.[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya si e un anume Abdul din Iordania care are 22 de copii,facuti cu 2 neveste,cite 11 de la fiecare.Ei,mi s-a parut adevarata culmea mindriei sa impuiezi lumea cu saminta ta,plus ma gindesc cu ce i-o creste?Si pe neveste? Dar ce sa zic,ca si chinezii cu concubinele lor(in trecut,desigur)...si copiii aferenti.. V-am pupat!
Un/o crestina de calitate(ca sa te citez[:)]) nu se grijeste de ziua de maine,de ziua de maine se ingrijeste Tatal.Asadar nu ar trebuie sa te intereseze cu ce`o creste Abdul copchii si cele doua neveste ,asta e treaba LUI.Ca EL da de mincare si la credincios si la necredincios. Cit despre mindria cu saminta...[xx(] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin,multumesc mult,mult de tot!Asta se numeste pt. mine un om cu calitati!Si eu va mai citesc si am opinii pe care le impartasesc si opinii pe care nu le impartasesc,insa asta nu ma face pe mine mai presus de nimeni .Stiu si apreciez ceea ce este bun si valoros in crestinism. Eu nu am parasit crestinismul!Eu mi-am intregit credinta! Asa cum tu speri intr-o zi intr-o minune(stii tu care) asa sper si eu intr`una (ca intr-o zi cit mai multa lume va intelege ce inseamna sa-ti intregesti religia) Eu cred cu tarie ca noi toti avem acelasi Dumnezeu si poate sa ma jigneasca 10.000 de membri pe zi din cauza asta.Isi pot bate joc cit vor,isi pot ride de mine si de "zeul" meu ...dar eu sunt convinsa ca intr-o zi ,risul acesta il vor plati scump. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...