Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Hannen,un crestin e inainte de toate responsabil.A nu te ingriji de ziua de miine se refera la a nu te ingrijora,am mai discutat aici ref. la una din predicile dintr-o duminica,deci nu inseamna sa stai sa astepti din cer mincare pt 22 de copii. Pina la urma vad ca iar ai facut ceea ce ai mai facut:vii la crestini sa le spui ca de fapt Treimea nu e Dumnezeu adevarat si ca or sa vada ei intr-o zi ca nu e asa,ca "vor plati scump"... Da,Dumnezeu e doar unul:Sfinta Treime.O sa vezi si tu intr-o zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu ma intreb adesea cum va fi Ziua Judecatii. Cum vor sta popoarele inaintea lui Dumnezeu la Judecata, cum nu vom avea unde ne ascunde si unde fugi de propriile noastre fapte, de propriile noastre cuvinte. Eu ma lupt cu atatea pacate: cu lenea, cu mandria, cu trufia, cu lacomia, cu vorbirea desarta...ehehe si inca multe altele. Sincer va spun ca mi-e si groaza sa ma gandesc ce raspuns voi da pentru toate acestea si pentru ca nu am putere sa simt parere de rau in sfueltul meu pentru toate acestea. Eu ma gandesc ca nu pot sa pun inceput bun in altcineva daca nu pun inceput bun in mine. Daca eu nu pot sa termin cu patimile din mine, cum voi putea deci sa ''scot barna din ochiul fratelui" Vai mie, ca sunt in credinta in care sunt si nu voi avea raspuns sa dua la Judecata, nu voi putea spune ''n-am stiut''.... Voi va ganditi la Judecata?[q] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de poligamie, ca mi-am amintit: sunt tari islamice (ca Turcia) unde poligamia este interzisa, la fel si adulterul. (Ah, daca e sa ma gandesc mai bine, adulterul e interzis oricum in islam). Deci cred ca depinde si de interpretare. (se poate insa sa ma insel) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Iasmin,multumesc mult,mult de tot!Asta se numeste pt. mine un om cu calitati!Si eu va mai citesc si am opinii pe care le impartasesc si opinii pe care nu le impartasesc,insa asta nu ma face pe mine mai presus de nimeni .Stiu si apreciez ceea ce este bun si valoros in crestinism. Eu nu am parasit crestinismul!Eu mi-am intregit credinta! Asa cum tu speri intr-o zi intr-o minune(stii tu care) asa sper si eu intr`una (ca intr-o zi cit mai multa lume va intelege ce inseamna sa-ti intregesti religia) Eu cred cu tarie ca noi toti avem acelasi Dumnezeu si poate sa ma jigneasca 10.000 de membri pe zi din cauza asta.Isi pot bate joc cit vor,isi pot ride de mine si de "zeul" meu ...dar eu sunt convinsa ca intr-o zi ,risul acesta il vor plati scump. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Numai la evolutia spirituala in crestinism nu facusei nitel prozelitism, hannen... hai, prozelistismul ca prozelitism, e greu sa te abtii atunci cand de curand ai descoperit ceva nou si atat de diferit fata de ce stiai inainte. Numai ca... indiferent de politeturile care ti se servesc, intre islam si crestinism nu e nimic, absolut nimic in comun. Nici macar zeitatea suprema, asa cum se tot vehiculeaza. Chestia asta cu amenintarile si "veti plange" si "veti plati scump" e pur si simplu de prost gust. Desigur ca e liber oricine sa intre si sa comenteze pe orice subiect, dar unele limite chiar cred ca sunt necesare. Si nu predic ceea ce nu practic. Chiar daca nu sunt de acord cu multe din cele ce se spun aici, ce castig (sau ce castiga fetele astea) daca le tulbur cu adevarurile mele? Asta nu e un subiect ca oricare altul, e un topic unde un grup micut de crestini incearca sa se ajute in a se desavarsi spiritual, in a descoperi bucatele de Adevar. Chiar nu inteleg - atata vreme cat nu ofenseaza pe nimeni - de ce li se cere socoteala, de ce li se solicita definitii si de ce trebuie sa li se fluture amenintari si povesti cu "intregiri ale credintei" in fata ochilor. Lasati-le in pace, lasati-le sa aiba bucuria credintei si aveti incredere ca Dumnezeu isi face datoria si, daca ele sunt pe un drum gresit, nu va conteni in a le lumina drumul cel bun.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Desigur ca e liber oricine sa intre si sa comenteze pe orice subiect, dar unele limite chiar cred ca sunt necesare. Si nu predic ceea ce nu practic. Chiar daca nu sunt de acord cu multe din cele ce se spun aici, ce castig (sau ce castiga fetele astea) daca le tulbur cu adevarurile mele? Asta nu e un subiect ca oricare altul, e un topic unde un grup micut de crestini incearca sa se ajute in a se desavarsi spiritual, in a descoperi bucatele de Adevar. Chiar nu inteleg - atata vreme cat nu ofenseaza pe nimeni - de ce li se cere socoteala, de ce li se solicita definitii si de ce trebuie sa li se fluture amenintari si povesti cu "intregiri ale credintei" in fata ochilor. Lasati-le in pace, lasati-le sa aiba bucuria credintei si aveti incredere ca Dumnezeu isi face datoria si, daca ele sunt pe un drum gresit, nu va conteni in a le lumina drumul cel bun.
Denizel[asia][asia][asia][asia] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iar mi-am mai amintit ceva: Mormonii spun ca sunt crestini, dar practica poligamia la greu. De aceea si specificasem eu ca in ortodoxie noi privim lucrurile ''asa''. Restul cultelor crestine sunt insa monogame si impotriva divortului. Sa-mi ziceti daca ma insel. [?] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Desigur ca e liber oricine sa intre si sa comenteze pe orice subiect, dar unele limite chiar cred ca sunt necesare. Si nu predic ceea ce nu practic. Chiar daca nu sunt de acord cu multe din cele ce se spun aici, ce castig (sau ce castiga fetele astea) daca le tulbur cu adevarurile mele? Asta nu e un subiect ca oricare altul, e un topic unde un grup micut de crestini incearca sa se ajute in a se desavarsi spiritual, in a descoperi bucatele de Adevar. Chiar nu inteleg - atata vreme cat nu ofenseaza pe nimeni - de ce li se cere socoteala, de ce li se solicita definitii si de ce trebuie sa li se fluture amenintari si povesti cu "intregiri ale credintei" in fata ochilor. Lasati-le in pace, lasati-le sa aiba bucuria credintei si aveti incredere ca Dumnezeu isi face datoria si, daca ele sunt pe un drum gresit, nu va conteni in a le lumina drumul cel bun.
Denizel[asia][asia][asia][asia] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Hey,hotaraste-te,ori in caruta ori in telegutza! ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Desigur ca e liber oricine sa intre si sa comenteze pe orice subiect, dar unele limite chiar cred ca sunt necesare. Si nu predic ceea ce nu practic. Chiar daca nu sunt de acord cu multe din cele ce se spun aici, ce castig (sau ce castiga fetele astea) daca le tulbur cu adevarurile mele? Asta nu e un subiect ca oricare altul, e un topic unde un grup micut de crestini incearca sa se ajute in a se desavarsi spiritual, in a descoperi bucatele de Adevar. Chiar nu inteleg - atata vreme cat nu ofenseaza pe nimeni - de ce li se cere socoteala, de ce li se solicita definitii si de ce trebuie sa li se fluture amenintari si povesti cu "intregiri ale credintei" in fata ochilor. Lasati-le in pace, lasati-le sa aiba bucuria credintei si aveti incredere ca Dumnezeu isi face datoria si, daca ele sunt pe un drum gresit, nu va conteni in a le lumina drumul cel bun.
Denizel[asia][asia][asia][asia] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Hey,hotaraste-te,ori in caruta ori in telegutza! ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Io is hotarata, dar iti explic in ''private'' ce si cum.[pup] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Desigur ca e liber oricine sa intre si sa comenteze pe orice subiect, dar unele limite chiar cred ca sunt necesare. Si nu predic ceea ce nu practic. Chiar daca nu sunt de acord cu multe din cele ce se spun aici, ce castig (sau ce castiga fetele astea) daca le tulbur cu adevarurile mele? Asta nu e un subiect ca oricare altul, e un topic unde un grup micut de crestini incearca sa se ajute in a se desavarsi spiritual, in a descoperi bucatele de Adevar. Chiar nu inteleg - atata vreme cat nu ofenseaza pe nimeni - de ce li se cere socoteala, de ce li se solicita definitii si de ce trebuie sa li se fluture amenintari si povesti cu "intregiri ale credintei" in fata ochilor. Lasati-le in pace, lasati-le sa aiba bucuria credintei si aveti incredere ca Dumnezeu isi face datoria si, daca ele sunt pe un drum gresit, nu va conteni in a le lumina drumul cel bun.
Denizel[asia][asia][asia][asia] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Hey,hotaraste-te,ori in caruta ori in telegutza! ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
ori eu, ori ea!!! Unde-i vitrionu'? :)) Iasmin, meriti sa ti se intample asta :). Ai zice ca e din cauza ca ai vrut sa fii politiciasa si toleranta, dar, din pacate, e mai mult decat atat...
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denizel,tu ca de obicei,mereu pe linga carare dar neaparat in spatele meu sa vezi ce mai fac,ce mai zic...ca pina la urma sa nu pricepi nimic. auzi,te-am rugat de citeva ori sa ma scutesti de teoriile tale si de corectitudinile tale. ************************************************************** Iti place sa te tii de capul meu,e hobby-ul tau .Unde naiba vezi amenintari si ce mai debitezi pe acolo ,nu stiu. Daca tu imi ceri mie sa le las in pace pe fetele astea(de parca am venit sa le siluesc la convertire) tu de ce nu ma lasi pe mine in pace??? Asta este parerea mea,ca eu si fetele astea avem acelasi dumnezeu.Cine vrea sa o nege ,e liber(aka katya ).cine ma aproba pe pm si ma injunghie pe forum sau invers,e iarasi liber.Dar asta e parerea mea si cred ca am voie sa mi-o exprim fara sa vii tu cu vesnicul tau prozelitism. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...