Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala - 13


crinuta

Recommended Posts

Katya, sunt de acord cu tine in c eea ce priveste Sf. Treime, insa si arabii crestini tot Allah Il numesc pe Dumnezeu, si cunosc f bine asta pt ca eu cant pt 2 comunitati diferite de arabi catolici.... Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Iasmin,poate e asa cum zici(nici eu nu stiu) despre Turcia,insa asta este o incalcare a religiei.Sa interzici un lucru permis de Dumnezeu si sa permiti un lucru interzis este pacat foarte,foarte mare! Turcia a procedat la fel si cu baticul!!Halal tara islamica![bang] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Da, asta m-a mirat si pe mine, Pe de alta parte in Turcia au loc honner killing sau cum s-or numi, si inca multe, doar dati cautare pe net si veti gasi. Am dat cautare, are dreptate Iasmin, cu toate ca mai sunt zone unde se practica. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta,stiu ca-s si arabi crestini,am cunoscut aici de ex o libaneza ortodoxa,tinea de biserica greceasca(ca parohie vorbesc)stiu ca-s si la Ierusalim,eu nu ma refeream la arabi ci la musulmani in gen.,de oricare-ar fi ei. Iasmin,stai linistita ca n-ai cum sa ma smintesti,nici macar toti musulmanii din Montreal n-ar putea-o face[:)] si sigur c-o sa bem o cafea cindva,cind om veni la manastirile din Moldova,o sa bem mai multe cafele,bine?Salutari lui mamabear,te cred ca e harnica,nu stiu nici eu de unde are energie,poate-o ajuta fetita ei [:)]cea frumoasa si cu codite. V-am pupat,noapte buna![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
denizel,tu ca de obicei,mereu pe linga carare dar neaparat in spatele meu sa vezi ce mai fac,ce mai zic...ca pina la urma sa nu pricepi nimic. auzi,te-am rugat de citeva ori sa ma scutesti de teoriile tale si de corectitudinile tale. Ai uitat cind erai fugarita pe aici?Nu era bine nu?Da` era buna fraiera hannen care se uita "in gura" ta pe pm.Atunci te plingeai la mine ca te fugaresc ortodoxele,acum te-ai intors si-ai muscat mina...stii tu care! Frumos,asta da atitudine crestina!Crestina autentica! Iti place sa te tii de capul meu,e hobby-ul tau .Unde naiba vezi amenintari si ce mai debitezi pe acolo ,nu stiu. Daca tu imi ceri mie sa le las in pace pe fetele astea(de parca am venit sa le siluesc la convertire) tu de ce nu ma lasi pe mine in pace??? Asta este parerea mea,ca eu si fetele astea avem acelasi dumnezeu.Cine vrea sa o nege ,e liber(aka katya ).cine ma aproba pe pm si ma injunghie pe forum sau invers,e iarasi liber.Dar asta e parerea mea si cred ca am voie sa mi-o exprim fara sa vii tu cu vesnicul tau prozelitism. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
hannen, este descalificant si extrem de grav sa faci publice confesiuni pe care cineva ti le-a facut in particular. La randul meu, as putea oferi detalii in legatura cu confesiunile si parerile (despre unu-altu') pe care ti le-ai exprimat in particular, dar, cu siguranta ca as muri de rusine in momentul in care as apasa pe "trimite". In legatura cu topicul, atata timp cat nimeni nu ofenseaza religia ta (sau musulmanii), nu vad de ce te-ai simti datoare sa vii cu explicatii, sa deturnezi complet scopul discutiilor si sa ameninti cu "veti plati scump". a, stai linistita, nu ma tin de capul tau. Pur si simplu, fiind prezenta aproape oriunde, esti imposibil de evitat.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Crinuta,stiu ca-s si arabi crestini,am cunoscut aici de ex o libaneza ortodoxa,tinea de biserica greceasca(ca parohie vorbesc)stiu ca-s si la Ierusalim,eu nu ma refeream la arabi ci la musulmani in gen.,de oricare-ar fi ei. Iasmin,stai linistita ca n-ai cum sa ma smintesti,nici macar toti musulmanii din Montreal n-ar putea-o face[:)] si sigur c-o sa bem o cafea cindva,cind om veni la manastirile din Moldova,o sa bem mai multe cafele,bine?Salutari lui mamabear,te cred ca e harnica,nu stiu nici eu de unde are energie,poate-o ajuta fetita ei [:)]cea frumoasa si cu codite. V-am pupat,noapte buna![pup]
Eu nu m-am referi la faptul ca exista arabi crestini, eu am spus doar ca Allah este denumirea pt Dumnezeu si la arabii crestini, nu doar la musulmani, asta in contextul in care tu spuneai ca te rugau sa ii pronunti numele si tu nu ai facut-o ( sau asa s-a dedus). Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui hannen
denizel,tu ca de obicei,mereu pe linga carare dar neaparat in spatele meu sa vezi ce mai fac,ce mai zic...ca pina la urma sa nu pricepi nimic. auzi,te-am rugat de citeva ori sa ma scutesti de teoriile tale si de corectitudinile tale. Ai uitat cind erai fugarita pe aici?Nu era bine nu?Da` era buna fraiera hannen care se uita "in gura" ta pe pm.Atunci te plingeai la mine ca te fugaresc ortodoxele,acum te-ai intors si-ai muscat mina...stii tu care! Frumos,asta da atitudine crestina!Crestina autentica! Iti place sa te tii de capul meu,e hobby-ul tau .Unde naiba vezi amenintari si ce mai debitezi pe acolo ,nu stiu. Daca tu imi ceri mie sa le las in pace pe fetele astea(de parca am venit sa le siluesc la convertire) tu de ce nu ma lasi pe mine in pace??? Asta este parerea mea,ca eu si fetele astea avem acelasi dumnezeu.Cine vrea sa o nege ,e liber(aka katya ).cine ma aproba pe pm si ma injunghie pe forum sau invers,e iarasi liber.Dar asta e parerea mea si cred ca am voie sa mi-o exprim fara sa vii tu cu vesnicul tau prozelitism. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
hannen, este descalificant si extrem de grav sa faci publice confesiuni pe care cineva ti le-a facut in particular. La randul meu, as putea oferi detalii in legatura cu confesiunile si parerile (despre unu-altu') pe care ti le-ai exprimat in particular, dar, cu siguranta ca as muri de rusine in momentul in care as apasa pe "trimite". In legatura cu topicul, atata timp cat nimeni nu ofenseaza religia ta (sau musulmanii), nu vad de ce te-ai simti datoare sa vii cu explicatii, sa deturnezi complet scopul discutiilor si sa ameninti cu "veti plati scump". a, stai linistita, nu ma tin de capul tau. Pur si simplu, fiind prezenta aproape oriunde, esti imposibil de evitat.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Aici sunt de acord cu Denizel ca lucrurile spuse/aflate in privat nu se spun pe un forum fara acceptul persoanei in cauza, chit ca nu mai vb cu persoana respectiva, chit ca o detesti, whatever. Acum vb la modul general, si eu detest astfel de practici. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Denizel, nu neg ca de multe ori merit ce mi se intampla, dar eu privesc omul ca om, fiecare diferit, fiecare unic. Si stiu ca merit unele lucruri, dar cred ca aceste lucruri care le merit sunt special ca sa ma smeresc. (na, poate asa mai calc mandria in picioare). Adevarul este Denizel, ca daca as merge pe strada si as vedea un om suferind, as sari sa il ajut, nu l-as cauta la buletin si nici nu l-as intreba inainte sa ii dau apa in ce credinta este. In rest, nu stiu daca ai vazut subiectul cu baticul a userului B.nica, acolo explicam cine si la ce se inchina. (Acu' o sa intreb si io [:D], ca merit ce mi se intampla, merit, da' nu ma bati, da?[:p]) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Iasmin, grija obligatorie!!! fata de orice semen nu are legatura cu ce spuneam eu :). Din punct de vedere al devotamentului fata de crestinism (sa zicem ca fata de crestinism :), ai fost... caldicica. Nici macar de dragul amicitiei cu o persoana, ca crestin, nu poti compara islamul, o religie antihristica (prin faptul ca neaga vehement divinitatea lui Hristos) cu crestinismul. Katya a explicat mai in detaliu, nu are rost sa intru in amanunte :). In plus, nu inteleg cum te poti ciondani (prieteneste, desigur) cu Crinuta pe tema diferentelor intre ortodoxism si catolicism, sau cu Conchita, dar gasesti asemanari si apropieri fara cusur intre crestinism si islam. Nu e vorba de lipsa a tolerantei, nu as vrea sa intelegi asta, e vorba de apararea unor principii la care spui ca tii.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel o sa iti explic cam cum vad eu situatia: unui om care nu poate merge nu ii ceri sa se inscrie la Triatlon, nu? Dar daca vezi un bebelus ca merge de-a busilea ti se pare mare lucru. As vrea eu sa aiba crestinii atata credinta cat are Hannen incredere in islam. Ar fi fantastic. O alta comparatie: unui lingvist ii ceri sa nu faca greseli de vorbire, declinare etc. Dar te bucuri si bati din palme cand un bebelus spune primele cuvinte de parca ar fi cine stie ce. Comparatiile sunt fortate cumva, dar sunt pentru a explica (desi sincer, n-ar fi nevoie, aceste explicatii e voi da doar lui Dumnezeu) si celor ce mai citesc pe aici. Asadar: unui ortodox ii cer sa stie esenta dogmatica (si voi va suparati ca zice Hannen ca ne inchinam la acelasi Dumnezeu. Unde erati cand spunea B.nica acelasi lucru, iar ea e ortodoxa? Nu cumva unora le iertati prea usor acelasi lucru numai pentru ca sustin ca sunt crestini?) Deci un ortodox trebuie sa stie ce inseamna Sfanta Treime, conceptual. De asemenea ma astept ca un catolic sa fi citit o parte din lucrarile sfintilor comuni (desi pana la urma nu e obligatoriu). De aici si apar contradictiile. Tie Denizel nu ti se pare ciudat ca un crestin (zic asa, nu dau exemplu desi daca am cauta pe forum am gasi) sa sustina avortul? Uite mie mi se pare. Si mi se extraordinar cat de frumos expune Hannen parerile sale care coincid 100% cu ale mele privitor la avort. Nu stiu daca m-am facut inteleasa cat de cat, dar voi mai zice ceva si inchei ca sa nu obosesc pe nimeni: ai aceleasi asteptari in cunoasterea ritului de la un copil de 10 ani cum ai de la un preot care savarseste Sfintele Taine? Ei hai, ca ti-am facut capul calendar[:)]. Nadajduiesc insa ca te-am facut sa intelegi un pic.[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...