Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sa ne numaram binecuvantarile (cap.6)


Recommended Posts

Va pup pe toate. [pup] Am avut citeva zile pline de ghinion din ala chior care nu se mai dezlipea de mine, ceva de groaza, nu alta. Dar a trecut, gata, s-a dus. Bunica-mea zicea mereu ca in orice intimplare cit de rea, exista o binecuvintare... Simbata trecuta a fost o zi ploioasa si umida, ca o baie de aburi afara. Toata saptamina lucrasem la niste chestii care mi-au stors creierul pur si simplu asa ca am avut nevoie de o zi in care sa nu fac mare lucru, sa stau asa in pijamale in casa, ciufulita si somnoroasa. O zi in care sa imi incarc bateriile prin hibernare :)) Cam o data la citeva luni ma paleste si pe mine oboseala, in rest functionez in overdrive. Si tocmai intr-o zi din asta mi s-a intimplat sa am cele mai multe ceasuri rele. Pana la cauciuc pentru ca am sters bordura de frustrare. N-aveam chef sa ies din casa, dar minata de vaicarelile lui Maya, am hotarit sa iesim. Ma uitam la ea cit de frumos ii sade cu tricoul galben si am sters bordura. Pana. Am schimbat caucuicul in ploaie, tocmai se expirase asistenta de le Toyota, aveam 50,500 de km, expira la 50,000 :) A doua zi am fost la atelier si am schimbat doua caucuicuri si si jeanta (sau cum i se spune). N-as fi vrut sa cheltuiesc atit, dar a trebuit. Apoi, acasa, Maya se juca in camera lui Sarah. Si dintr-o data a inceput sa se plinga ca a intepat-o ceva in picior. M-am uitat pe jos, nu am vazut nimic. M-am uitat la picior, am vazut o intepatura mica-mica de tot. M-am uitat atenta la intepatura sa vad daca are ceva in ea. Nimic... A doua zi a reinceput cu vaicarelile ca o doare piciorul. Am fost la urgenta unde i-au facut raze. Avea un ac de cusut in picior! Asa, ca in flmele de groaza, se vedea acul clar in talpa. Au trecut apoi citeva zile de nebunie pentru mine in care simteam ca traiesc cu un gol mare in stomac. Alaltaieri a avut loc operatia, au trebuit sa o adoarma. I-au scos acul si mi l-au dat suvenir intr-un borcanel. Are cinci copci in talpa, este bine in rest. Am crezut ca scosul acului va fi o chestie usoara si repede, dar nu a fost asa. A trebuit sa mergem amindoua la spital cu o zi inainte, la un curs despre operatie. Parintii au stat intr-o camera si ni s-a explicat cum va decurge ziua, ce li se va face copiilor. Erau cam vreo 7 parinti in camera. Majoritatea operatiilor erau pentru tuburi in ureche si amigdale. Copiii au fost in alta camera unde li s-a explicat de catre o asistenta, specializata in interactiunea cu copiii, toata procedura operatiei, pe intelesul lor. Li s-a explicat cum vor adormi, au pus masca pe un Elmo mare, au ris si au glumit si la sfirsitul cursului erau cu totii veseli si mai putin speriati. Camera unde au stat ei era aranjata ca un day-care, cu picturi frumoase pe perete, cu carti si jucarii multe, cu WII si Nintendo. Apoi ne-au dus pe toti sa ne arate cum ajungem la sala de operatie, la sala de asteptare, ni s-a explicat tot-tot. Au facut o treaba excelenta pentru ca Maya nu a fost deloc speriata. Stia dinainte ce se va intimpla, era linistita si foarte increzatoare in ei. Am ajuns la spital la 6 jumate dimineata, la 8 a intrat la operatie si la 9 a iesit, la ora 10 jumate eram deja acasa. Sa aveti un weekend minunat, fetele! [pup] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lala [flo] Te-am inteles perfect cind te plingeai ca esti singura cind ti-e puiul bolnav... Asa m-am simtit si eu, am alungat cu greu sentimentele negative. Ah, alta data l-as fi injurat cu patos. In schimb a trebuit sa ma intreb mereu: "ce este important pentru tine?" si reapsunsul imediat a fost mereu "copiii mei, starea lor de bine". Jocul asta de intrebare-raspuns l-am repetat de multe ori in situatii de criza emotionala. Am obersvat ca ma centreaza, imi distrage atentia de la chestii neimportante si adesea negative emotional. live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place Maroon5, in 2004 mergea o melodie de-a lor de zeci de ori pe zi, in timp ce Giulik dormea pe burtocul meu [olala] Happy, bine ca acum sunteti bine [flo] Pupam curajoasele [pup][pup] adica pe toate 3 [pk] Si eu mi-am scos vinerea de concediu, din aceleasi motive, sa zac asa pana nu mai pot [:D] drept urmare am zacut, am smotruit, am iesit cu fetele, Doamne cat de bine e acasa [bis] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !" [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=3"]Avem foto in concurs si acum ne laudam[/url][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy, pup din nou piciorusul bolnavior si fetita frumoasa [pup] chiar voiam sa te intreb in ce-a constat acel curs. fain chestie. week-end placut si vesel va doresc! [flo] Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamagiuliei, Mianna, Maru [pup] hahha...toate cu M de la Minunate [:)] Am fost la Toronto East York General pentru ca acolo m-am obisnuit sa merg daca am vreo urgenta. Practic mi-ar fi fost mai aproape Sunnybrook si am auzit ca este mai bun. Am vazut ca sectia de pediatrie de la TEYG este o ramura a lui Sick Kids Hospital, asa scria acolo si avea si sigla lor. Am uitat sa va spun ca, dupa ce am iesit din sectia aia dupa operatie, am fost duse in camera de la pediatrie. Si, spre surpriza mea, am vazut cum a intrat un clovn in camera... O femeie clovn, se vedea ca este in virsta, avea o peruca cu parul rosu, lung si impletit in cozi, hainele de clovn, cu un sort in fata. Si a scos din sacosa ei o carte de colorat magica, care avea paginile necolorate. Apoi a antrenat-o pe Maya in jocul ei. I-a spus ca Maya poseda talente magice, a intrebat-o daca stie formule magice... Hocus-pocus, Abracadabra... si i-a spus sa isi imagineze culori multe si frumoase, apoi sa spuna cuvintul magic si sa le trimita printr-un gest al miinii spre carte. Dupa formula magica si trimiterea culorilor in carte, a rasfoit din nou cartea... si era toata colorata frumos. Ah...ce ma fac acum cu o carte toata colorata?? Poti sa iti iei culorile inapoi? Si a repetat formula, de data asta tragind culorile din carte. Ta-daaa... cartea era necolorata :)) I-a dat apoi un sticker ca o medalie pe care scria ca acum este "Undercover Clown". Maya deja se simtea mai bine cind a plecat, era vesela si bine dispusa. La plecare din sectia de pediatrie i s-a dat un "Certificat de Bravura" semnat de doctor. http://www.sickkids.ca/ProgramsandServices/Therapeutic-Clown-Program/ live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost mama iresponsabila [:)] Am luat fetele si am fost la film la ora 1 dupa-masa. Am intrat sa vedem "Despicable Me" in 3D. Nu mai stiu cum sint cinematografele in Romania, dar aici sint cladiri imense. Platesti biletul si intri sa il vezi, trecind pe linga cel care iti controleaza biletul. El iti spune politicos: sala 16, pe dreapta (spre exemplu) unde te duci si vezi filmul... Dupa ce iesi te indrepti spre iesire. Dar noi aveam chef de filme, nu vroiam sa ne intoarcem acasa :)) si am intrat(ilegal:))) si am vazut "Cats and Dogs" (la asta am adormit!), apoi "Ramona and Beezus", apoi "Grownups". Am iesit afara la 8 seara, ne durea burta de la atitea floricele, cola si pizza dar rideam toate trei in hohote. live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy, stiu de colaborarea cu Sunnybrook, acolo e noua aripa/sectie dedicata copiilor cu autism. Care s-a mutat de la Sk la Sunnybrook cu doctori cu tot din motive de locatie mai in comunitate. Oh Happy, ati vazut filme pentru intreaga vacanta! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...