Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Anul acesta vrem sa ne petrecem o parte din vacanta in delta, la Sulina. Eu am fost acum muuuuuuulti ani acolo, dar de atunci sunt sigura ca s-au schimbat multe. Am vrea sa ne ajutati, cei care ati fost mai recent acolo, cu sfaturi unde am putea sta, conditii decente,eventual aproape de plaja, cum putem ajunge, cu masina din Bucuresti, unde putem manca bine si sanatos (mergem cu fetita de 3 ani), cum este cu tantarii [:D], ce putem face pe acolo.....orice informatie ne este de folos, sa stim daca sa ne incumetam la o asa vacanta cu fetita. Multumesc anticipat. alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost acum 2 ani, 2 familii cu 4 copii - cel mai mare de 4 ani si cea mai mica de 8 luni. Am cautat cazare pe net. La noi conditia era sa fie camerele cu 3 paturi (ca sa putem dormi 4) si baie in camera. Nu ai foarte multe variante. Dimineata mancam "din traista", la pranz ne faceau gazdele ciorba de peste (altceva nu gateau) si seara ieseam in oras la restaurant. Exista alimentare de la care am cumparat paine, lapte uht, mezeluri ambalate la vid, legume si au fost ok. Cu masina nu ai cum sa ajungi la Sulina. Am lasat masina in Tulcea si am luat rapida pana in Sulina. Pentru rapida e bine sa faci rezervare din timp pentru ora la care vreti sa o luati. Asa veti face 1 ora si ceva, dar nu puteti sa luati cu voi "toata casa". Ar mai fi varianta "pasager" care face 4 ore si nu conteaza cat bagaj ai sau transportul privat, periculos seara si cu costuri foarte mari. In Sulina nu gasesti cazare langa plaja pt ca nu exista decat 1 varianta (dar esti prea departe de oras si cu copilul e mai bine sa poti iesi si la leagane[:D]). Esista niste microbuze care fac curse oras-plaja la preturi ok si circula destul de des. Pe plaja erau cateva terase cu suc, apa, br, inghetata... Ce mai poti face la Sulina? In afara de plaja, restaurat, plimbare pe chei si admirat vapoare poti inchiria o barca cu motor si sa vizitezi canalele (nuferi, pelicani..) dar sa te tocmesti la pret...eventual sa va cuplati 2 familii intr-o barca. Exista si un loc de joaca cu cateva leagane si 1 far/muzeu care poate fi vizitat. Bineinteles exista si varianta pescuit, dar noi nu suntem pasionati asa ca n-am incercat-o. Noi in fiecare seara plecam la plimbare, treceam pe la locul de joaca unde stateam ceva, continuam drumul alergand pe chei si urmarind vapoare, ajungeam la terasa unde mancam, luam cate 1 inghetata si ne intorceam pe acelasi traseu, cu evidenta oprire la leagane[:D]. Tantari au fost intr-o singura seara (si a doua zi a plouat). In rest nu prea ne-au deranjat. In camera aveam aparat cu pastila si copiii ii dadeam seara cu spray special. Peste zi nu vezi tantari. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anya, multumesc mult pentru raspuns. Noi vrem sa incercam o varianta alternativa la mare anul acesta. Imi poti spune la ce pensiune ati stat voi si care au fost preturile? Gazdele va gateau doar ciorba, altceva , tot din peste, nu?! Restaurantele cum sunt? Poti manca bine? Pe internet, din ce am vazut eu, pensiunea Marina mi s-a parut in regula. Stii ceva despre ea? Si noi cautam tot o camera cu trei locuri, sau o camera cu pat mare. cam ce distanta este pana la plaja? Cum este plaja? Am inteles ca nisipul ar fi foarte fin. Multumesc mult de tot.[pup] alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost anul trecut la sulina si a fost excelent. noi am stat la o gazda care ne-a facut mincaruri din peste de nu le-am dovedit. chiar pe ponton e o tabela cu pensiunile existente, i-am facut o poza, am s-o caut si am s-o pun pe net ca sa ai ceva puncte de plecare in alegerea cazarii. noi am fost la sfirsitul lui august si am platit 70 lei pe camera dubla cu baie in camera. masa ne costa pe toti3 pe zi 30 de lei. plaja supercurata, terasa de pe plaja iarasi ok, lume putina, anul asta tot acolo mergem. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost acum 2 ani, am dat 1 mil/camera cu 3 paturi. Ne-au mai facut in afara de ciorba si niste peste la cuptor si icre. Bune, dar la vremea respectiva mi s-a parut pretul cam mare. Dar am acceptat pt ca mersesem cu prietenii nostri care aveau aici o relatie....etc. Restaurantele erau ok. Plaja mi-a placut cel mai mult, ca erau 10 cearceafuri pe 2 km de plaja si puteam sta linistita ca nu dispar copiii. Nisipul fin, intrarea in apa lina - perfect pt copii. Pana la plaja ai putea merge pe jos (noi asa faceam) dar mergi pe un drum, pe camp cam 30 min iar copilul de 2 ani il caram in brate. Asta la dus, la intoarcere nu mai poti pt ca e cald si risti o insolatie. Ma uit sa vad care e Marina.. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buli, multumesc pentru raspuns. M-ar ajuta mult poza cu pensiunile, daca o poti pune pe net. Anya, multumesc pentru toate informatiile. Intr-adevar, daca pensiunea e departe de centrul statiunii, nu stiu daca ma avantajeaza. Asta vreau si eu, o plaja cat mai libera, d-asta ne si gandeam la Sulina... alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=55365&st=324 sunt f multe informatii despre delta. Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006) [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/"]ANDREI[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/"]MARC[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/"]VACANTELE NOASTRE IN 4[/url] [url="http://community.webshots.com/user/horianap"]BAIETII MEI IUBITI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...