Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TARTA CU CAPSUNI


Recommended Posts

A inceput perioada capsunelor.Va rog daca are cineva o reteta de tarta cu capsune delicioasa,as vrea si eu. Si nu numai ,tot ceea ce aveti bun cu capsune impartasiti-ne si noua va rog!!!!!!!!!!!! Sunt delicioase ,dar in afara de gem ,dulceata si spuma de capsuni eu nu prea fac altele. Daca aveti retete bune,bune eu va astept aici caci fata mea abia asteapta o prajiturica noua si buna. Multumesc![flo] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

80 g zahar pudra, 100 g unt, 2 galbenusuri, 1 ou, 1 lingura cu rom, 250 g faina, crema de vanilie, fragi sau capsune. Se freaca untul cu zaharul, se adauga galbenusurile, oul intreg, rom, un praf de sare, faina si se prepara un aluat. Se lasa la rece, apoi se intinde o foaie, se pune in tava unsa si tapetata in asa fel incât sa imbrace si peretii laterali ai tavii. Se inteapa cu furculita, sa nu se faca basici apoi se da la cuptor. Când este gata coapta, se scoate din tava si se lasa sa se raceasca. Se asaza pe ea un strat de crema de vanilie si deasupra se pun capsunele. Peste fructe se poate turna un sirop legat de capsune, sau se orneaza cu frisca. Se taie patrate, când se serveste. 500 g faina, 150 g unt, 150 g zahar, 2 oua, sare, 1/2 pliculet cu praf de copt. Faina se cerne impreuna cu praful de copt, ca sa se amestece bine. Se bat ouale cu zaharul, sarea si 100 ml de apa, apoi se incorporeaza in faina. Se framanta bine, pana cand se omogenizeaza perfect. Se lasa aluatul sa se odihneasca o ora, apoi se intinde si se decupeaza bucati cu care se tapeteaza formele pentru tarta. Intrucat aluatul contine grasime, nu trebuie sa ungi formele! Tartele se coc la foc mediu. Sunt gata cand incep sa se rumeneasca usor pe margini. Cand aluatul s-a racit, se scot tartele din forme, se umplu cu jeleu de capsuni sau cu crema preferata (ideala este cea de vanilie, care se gaseste in comert, la plic). Capsunele bine spalate si zvantate se aranjeaza frumos deasupra. Sfaturi practice Poti folosi in loc de capsune orice fructe preferi, proaspete, din compot sau combinate. 2 oua, 250 g faina, 100g zahar pudra, 100 g unt, 1/2 plic praf de copt, 1 plic zahar vanilat, 1/2 lingurita sare Crema: 300 g zahar ,200 ml smantana, 1 plic gelatina, 20 g unt, 500 g capsune Pentru ornat, 300 g capsune, 2 fucte kiwi Cum preparam Tarta Frecam untul cu sarea, zaharul si zaharul vanilat. Adaugam ouale si omogenizam. Punem faina cu praful de copt si framantam bine. Ungem cu unt si tapetam cu faina o tava de tarta. Intindem o foaie din aluat, o punem in tava si coacem 30 de minute la foc moderat. Crema Preparam gelatina si o lasam sa se raceasca. Fructele curatate de codite le spalam si le pasam. Amestecam cu 200g zahar si gelatina. Batem smantana cu 100 g zahar si amestecam cu fructele. Intindem crema pe toata tarta coapta si racita. Deasupra asezam jumatati de capsuni si felii de kiwi. Lasam la rece 1-2 ore. Timp de preparare: 60 min Se lasa la rece: 1-2 ore Edit: mai vroiam sa adaug, ca daca ai prea multe capsuni, uite ce fac eu. Le pun intregi cu zahar in galetuse mici sau cutii de plastic, si iarna le torn asa inghetate, intregi in laptele la fiert, pt facut grish sau budinca. Maine mergem si noi la cules de cirese si capsuni. Mmm. [pup] _________________________________ Monica, the best mommy for [url="http://b5.lilypie.com/vymap3.png"]Claudiu[/url], [url="http://b1.lilypie.com/oKCQp3.png"]Luana[/url], [url="http://tac.families.com/cb/262106.png"]Alma[/url] Every day brings new blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu fac un blat din 3 oua, 3 linguri zahar si 3 linguri faina, se coace intr-o tava de tarta zimtata pe margini, faci o crema de vanilie la plic Dr.Oetcker sau o budinca de vanilie, pui peste blat adaogi capsune taiate in doua iar desupra prepari o gelatina roz, e delicioasa si usoara. Sau prajitura fara crema cu smantana, e pufoasa si delicioasa,ptr tava mare : 400 gr zahar se freaca cu 3 oua, se pune 40o ml.smantana si 400 gr,faina si un praf de copt, ptr tava mica injumatatesti cantitatile, se pune blatul in tava si se adauga capsunele taiate. Spor la treaba [pup]. [url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"]INGERASUL EMMA AIDA[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Album Claudia[/url] [url="http://dctimisoara.blogspot.com/2008/04/banat-colt-de-rai.html"]Timisoara Impreuna[/url] 'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am si eu o reteta buna cu capsuni; puteti folosi aceiasi reteta si cu caise, piersici, mere, prune etc. Prajitura din pandispan cu capsuni Ingrediente: 6 oua mari 120 gr de zahar tos 120 gr de faina 15 ml de lichior 1 kg de capsuni 150 gr unt 150 gr zahar Mod de preparare: O tava rotunda cu diamtrul de 30/40 cm se unge la baza si pe margini cu tot untul solid si se presara cu zaharul (150 gr)numai la baza. Se aseaza capsunii cat se poate de uniform, fara sa se amestece cu zaharul (fructele trebuie spalate si curatate, daca sunt mari trebuie taiate in bucati de 2 cm grosime; capsunii daca sunt mari trebuie taiati in 2 parti). Zaharul nu se pune peste fructe ca sa nu le umezeasca. Tava se introduce la cuptor, la temperatura de 150 grade si se tine cam 25-30 minute ca sa se inmoaie fructele si sa se usuce deasupra. In timp ce se coc fructele, se pregateste compozitia de pandispan. Cele 6 albusuri se bat spuma, se adauga zaharul (120 gr) si lichiorul, se bat in continuare pana se intaresc din nou si apoi se lasa la o parte. Tava se scoate din cuptor dupa ce fructele s-au inmuiat. Se lasa afara 3 minute ca sa iasa vaporii fierbinti din ele, fara sa se amestece sau sa se apese. Fructele nu trebuie sa intre cu partea de deasupra in siropul care s-a format. In acest timp, albusul se bate de cateva ori ca sa-si revina daca s-a lasat; apoi se adauga galbenusurile, se bat in continuare, apoi se adauga toata faina (120 gr) si se amesteca usor, prin rasturnare, de jos in sus. Compozitia se pune in mai multe gramezi peste fructe si apoi se niveleaza. Se coace in continuare, circa 30 minute, la 180 grade. Nu se deschide cuptorul timp de 20 de minute, daca e necesar focul se reduce putin, in asa fel incat prajitura sa nu se rumeneasca prea mult. Dupa ce s-a copt, se trece cu cutitul pe marginea prajiturii, se pune deasupra o alta tava sau o farfurie care sa aiba diamtrul mai mare decat tava in care s-a copt prajitura si apoi se rastoarna print-o miscare rapida ca sa nu se iasa siropul ci sa se scurga in pandispan. Prajitura se poate orna cu gelatina sau cu frisca. Inainte de a orna prajitura cu frisca , tineti prajitura la frigider circa 2 ore, ca sa se raceasca bine altfel frisca se va inmuia. Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura cu branza si capsuni am facut-o aseara dupa o reteta luata de pe culinar(prajitura era cu zmeura dar eu am inlocuit cu capsuni)si este de absolut dementiala [pofta][pofta] Aluatul * 250 g faina * 2 linguri zahar * 125 g unt moale * 1 ou * 1 zahar vanilat Umplutura * 500 Quark/brînza de vaci(eu am inlocuit cu brnza dulce si am pus si 2 linguri de smantana) * 300 g capsuni * 180 g zahar * 3 oua * 60 g amidon(Gustin,Dr Oetker) * 1 lingura coaja de lamîie(razuita) Punem toate ingredientele pentru aluat în vasul robotului, si framîntam.Cînd se aduna în 2-3 bucati,îl scoatem din castron, si framîntam putin pe masa de lucru.Îi dam forma de bila,dam la rece 20 de minute. Întindem aluatul între doua foi de hîrtie de copt, dupa care îl asezam în tava unsa cu unt.Aluatul trebuie sa acopere si marginile tavi Întepam cu furculita si dam tava în cuptorul preîncalzit la 200 °C timp de 7-8 minute Batem ouale cu zaharul,pîna îsi tripleaza volumul. Adaugam brînza de vaci,si coaja de lamîie,amestecam. Punem si amidonul,dupa care mixam bine. O parte din crema de brînza,o punem în forma de aluat. Presaram capsuni deasupra. Turnam si restul cremei.Nivelam,si dam tava acoperita cu folie de aluminiu, în cuptorul încalzit în prealabil la 200°C,timp de 20 minute. Descoperim tava,coborîm temperatura la 170°C,si mai lasam înca 30-40 minute. Crema de brînza se umfla,dar va cadea putin(asa trebuie), deci nu va speriati de crapaturi în timp ce se coace,o mai puteti acoperi cu folie, puteti jongla cu temperatura... important este sa ajunga aurie dupa plac, si daca o scuturati sa fie stabila în mijloc. nu înlocuiti amidonul din crema de brînza,cu faina! (îsi pierde din finete si pufozitate) -nu e o prajitura foarte dule,ci potrivita ------------------------ ADINA SI VLAD (17-11-2004) [url="http://s145.photobucket.com/albums/r237/VL-AD/?sc=3"] VLAD [/url] [url="http://community.webshots.com/user/adinabiro"]POZE CU PUIUTUL MEU[/url] [url="http://www.dropshots.com/vl-ad"]filmulete Vlad[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...