Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

calatorie cu bebe pe avion


Recommended Posts

Buna, Sper sa ma poata ajuta cineva cu informatii. Am bilet de avion sa ma duc in Rom la sf lui iulie cu fiul meu de 1 an si 4 luni. Cu Wizzair. Zburam din Spania unde locuim in momentul de fata. Eu sunt casatorita cu un britanic si copilul are cetatenie britanica. Am vazut in informatiile pe care le dau ca spun ca asa: Anun#355; important pentru cet#259;#355;enii români sub 18 ani Pentru cet#259;#355;enii români cu vârsta sub 18 ani se aplic#259; o serie de condi#355;ii speciale. Potrivit legisla#355;iei române (legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circula#355;ie a cet#259;#355;enilor români în str#259;in#259;tate), cet#259;#355;eni români sub 18 ani pot c#259;l#259;tori în str#259;in#259;tate numai înso#355;i#355;i de c#259;tre ambii p#259;rin#355;i sau de c#259;tre un singur p#259;rinte/adult, #351;i având asupra lor documentele necesare. Wizz Air refuz#259; transportul pasagerilor care nu prezint#259; documentele solicitate. V#259; rug#259;m ca înainte de c#259;l#259;torie s#259; v#259; informa#355;i în leg#259;tur#259; cu formalit#259;#355;ile necesare. O sa calatoresc singura cu copilul. Bineinteles ca numele de familie pe acte e acelasi. Dar ma intrebam daca o sa-mi ceara ceva scrisoare de permisie de la sot. Nici nu stiu daca se aplica regula de mai sus din moment ce copilul nici nu e cetatean roman. Nu stiu la ce sa ma astept. Multumesc. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu se aplica daca copilul e cetatean strain. Numai in cazul copiilor cu cetatenie romana se aplica acea lege. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Stiu ca e cam logic sa nu se aplice din moment ce copilul nu e cetatean roman. Dar mie tot mi-e frica sa nu ma trezesc ca nu ma lasa la ma imbarchez si pierd biletul. Eu am pasaport romanesc si ma gandesc sa nu fie vreo regula pe undeva ascunsa care sa se aplice la copii cu mame romance. Doar ce-am vorbit cu ambasada romana si au zis ca din punctul lor de vedere copilul e turist deci nu se aplica. Dar sa vb cu ambasada britanica. Poate au ei vreo lege. Am vb cu ambasda britanica si aia habar nu aveau. N-au auzit de asa ceva. Dar sa vb cu spaniolii ca poate au ei ceva reguli. [bang] De wizzair sa nu mai vb. Ei in pom si pomul in aer. O sa-i sun si pe spanioli. Desi noi aici nu suntem rezidenti. Suntem doar temporar, pentru cateva luni. Roxanaz plecam din Spania si ne ducem in Romania. Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am intors din tara in iunie cu baietelul de 2 ani. Eu am calatorit cu pasaport romanesc, juniorul cu cel japonez.Nu are pasaport romanesc. Nu mi-au cerut nimic in aeroport in Romania. Copilul daca nu are pasaport romanesc e ca si turist prin tarile unde calatoreste. Aici nu cer procura sa poti scoate copilul din Japonia, nu cred ca spanioli ar avea ceva de comentat atata timp cat nu e cetatean spaniol. Distractie mare in tara! [url="http://www.flickr.com/photos/nati76/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Nati. De asta aveam nevoie. Cineva in aceeasi situatie care a calatorit de curand. M-am mai linistit. O sa iau cu mine si certificatul lui de nastere si pe cel de casatorie pentru orice eventualitate. Sigur o sa fie distractie. Facem petrecere de taierea motului sau mai degraba a buclelor :)El probabil ca n-o sa fie de aceeasi parere. O zi buna, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eckho, cu placere! te inteleg ca si eu eram in situatie similara, nu stiam daca statul japonez cere procura, am cautat net-ul de nu mai stiam de mine, si nu am gasit nimic, intrebam romancele din Japonia ele spuneau ca ele nu au avut nevoie. Pana la urma am sunat la ambasada Japoniei din Bucuresti si m-au lamurit ei. Iar in Romania nimeni nu m-a intrebat nimic, sau uitat la junior sa vada daca corespunde cu poza din pasaport si mi-au urat drum bun. Distractie la taiat buclele! [url="http://www.flickr.com/photos/nati76/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frate-miu a venit cu nepotu-miu de 5 ani, care e cetatean spaniol si are pasaport in consecinta, il cheama corespunzator, iar frate-miu cu pasaport romanesc si cu nume romanesc, nici macar la moaca nu seamana vreun pic, si nu l-a intrebat nimeni nimic pe frate-miu, care mai avea si doar vreo 30 de ani la vremea aia si nici verigheta nu avea, ca nu avea inca nevasta [:D] In plus, nepotu-miu nu stia la momentul ala nici un cuvant in romaneste...Tot frate-miu a iesit cu copilul din tara si povestea a fost la fel. Calatorie placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...