Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mediator divort


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

e adevarat..exista sunt avocati care au rol de mediator..adica,cum spuneai si tu nu e necesar procesul, insa trebuie sa cazi de comun acord cu viitorul ex partener de viatza[flo]
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaa.....si in cazul in care nu ajungeti la o intelegere..cel care a mediat nu iti poate fi si avocat..trebuie sa iti cauti altul
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iris_2009
Am citit pe net ca acum exista mediatori prin care poti ajunge la o intelegere in ce priveste divortul, custodia copiilor si bunurile comune, astfel ca se poate evita stress-ul salii de judecata. A apelat cineva dintre voi la asa ceva sau cunoaste pe cineva care a facut-o? Stie cineva mai multe amanunte?
da, birourile de mediere, sunt o cale alternativa a instantei de judecata in sensul ca anumite litigii isi pot gasi rezolvarea prin mediere....procedura este eleganta, eviti stresul cauzat de instantele romanesti, termenele cu distanta mare intre ele, economisesti bani si ce e mai important se termina totul fff rapid- intr-o singura sedinta - depinde numai de voi! In fata mediatorului va puteti prezenta singuri sau insotiti de avocati. Eu sunt mediator in Constanta, asa ca daca mai ai intrebari, iti raspund cu cea mai mare placere [pup] Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DanaAlex
Citat:
citat din mesajul lui iris_2009
Am citit pe net ca acum exista mediatori prin care poti ajunge la o intelegere in ce priveste divortul, custodia copiilor si bunurile comune, astfel ca se poate evita stress-ul salii de judecata. A apelat cineva dintre voi la asa ceva sau cunoaste pe cineva care a facut-o? Stie cineva mai multe amanunte?
da, birourile de mediere, sunt o cale alternativa a instantei de judecata in sensul ca anumite litigii isi pot gasi rezolvarea prin mediere....procedura este eleganta, eviti stresul cauzat de instantele romanesti, termenele cu distanta mare intre ele, economisesti bani si ce e mai important se termina totul fff rapid- intr-o singura sedinta - depinde numai de voi! In fata mediatorului va puteti prezenta singuri sau insotiti de avocati. Eu sunt mediator in Constanta, asa ca daca mai ai intrebari, iti raspund cu cea mai mare placere [pup] Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)
Multumesc mult pentru raspunsuri. Chiar nu aveam idee pana acum ca exista asa ceva, as prefera sincer varianta asta, si-asa e destul de dificil momentul. Noi am discutat deja, nu vrea niciunul dintre noi sa treaca printr-un proces chinuitor, avem si o fetita de 1 an si 7 luni in privinta careia am cazut de acord, va fi ceva civilizat. Intrebarea mea este: putem merge direct la un mediator prin care sa hotaram tot ce tine de divort, partaj, custodia copilului si intretinerea acestuia? Mediatorul are competente si in materia divortului? Citeam undeva ca se intocmeste un raport de mediere cu care se merge in instanta. Nu prea mi-e clara procedura si cursul ei in linii mari. Multumesc mult pentru informatii.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
Iris, de ce nu suni sa intrebi direct? adresele pe care ti le-am dat sint chiar din Iasi. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
da, e o intrebare fireasca si normal ca asa ar fi cel mai simplu si asa voi face in final. Insa avand in vedere ca noi inca n-am stabilit o data exacta despre operatiunea asta, am zis c-o lasam pana luna viitoare cand ne intoarcem din concediu, ma gandeam ca intre timp sa ma documentez in tihna, eventual de la persoane care au luat contact cu asa ceva si stiu mai multe despre procedeul in sine. multumesc pentru raspunsuri[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, sigur ca da...medierea este o procedura alternativa instantei cu aceiasi finalitate, se va realiza in final un acord de mediere semnat de voi doi....acelasi sfat iti dau si eu ca Buli, deoarece sunt multe detalii de scris, mergi cu incredere la un mediator din Iasi si discuta cu acesta, sunt convinsa ca iti va da raspuns la toate intrebarile. toate cele trei actiuni ale tale pot fi realizate prin mediere...succes !!! Dana, mama Tianei (23.08.06) si a lui Tiberiu (07.07.07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...