Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa il intelegi pe cel de langa tine?


Recommended Posts

poate esti tu prea calma,lasi mereu si prea mult de la tine.pai daca mi-a cerut parerea sa stea calm pana termin de spus ce gandesc .daca nu, sa n-o mai ceara. sa se hotarasca daca vrea sa fie sunat sau nu.ca nu-s cainele lui pavlov sa ma execut la comenzi.asta ca prim avertisment.ca la a 2-a abatere ii fac bagaju.nu-mi irosesc nervii si viata cu un astfel de barbat.oi fi pisaloaga, sau uter lacrimogen si inca si mai cate, dar ascult si vreau sa fiu ascultata.daca nu, paaaa.altul la rand.sau singura, decat sa ma toace maruntel, sa umblu cu manusi cu el.sa-l iau usurel, sa nu se sifoneze.ei, na.acu sa tac, acu sa vb,acu sa mai stiu eu ce.dar sa-l scutur putin de ifose nu i-ar placea? mami de [ispita]Amira, premiata cu argint la concursul de dans[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

noideea, din ce povestesti tind sa ii dau dreptate lui danny. Esti prea calma si se pare ca l-ai obisnuit ca doar el sa fie in centrul atentiei si sa i se para ca problemele si toanele lui sunt singurele care trebuie luate in seama. Daca as fi in locul tau as incepe sa ma pun pe mine pe primul plan. Adica sa dau in egala masura cu ceea ce primesc. Ceva de gen "vrei sa te ascult, ma asculti si tu pe mine. Vrei sa fiu langa tine cand ai nevoie, am si eu aceeasi nevoie. Vrei sa iti las spatiu, obisnuieste-te sa respecti si propriul meu spatiu." Nu-ti pot da sfaturi si nu stiu ce ar functiona intr-adevar in cazul tau. Esti singura care decide ce e mai bine pentru relatia voastra, pana unde ai de gand sa mergi si unde tragi linie. Te pup si iti doresc numai bine. http://ganduri-de-mama.blogspot.com/ http://sites.google.com/site/stylishsurprises/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! ma bucur ca nu m-am trezit banata... ia uite ce dragut, a prins replica cu uterul lacrimogen si mai ales aia cu suv-ul..:)))) funny, zau! [:D][:D][:D] noideea barbatelu tau e genul ala cu toane..toane cu cine-i permite. tu-i permiti, ca de aia esti nevasta-sa. by the way, e rac, scorpion. sau taur? de obicei, astia sunt cu ifose de genu..am avut eu un rac asa..mama ce teorii de ore imi tinea, ce era la gura lui cand ma bascalea..pe bune, uneori ma uitam dc face spume sau nu, de cat putea vorbi omusoru' ala.asa era si ala, gica contra. tot ce faceam nu era bine.de fapt, era f invidios in sinea lui. mi-a explicat asta cineva. tu esti calma, eu am sarit la jugulara si asta a fost. ifosikacii astia sunt de asa cu cine le permite. si de obicei, prefera sa ramana singuri, decat sa se schimbe vreodata. ca nu cred ca ei constientizeaza ca au vreo problema si deranjeaza ambietu'. cred ca in viziunea lor, usor bolnava, dreptatea e de partea lor. tu ai jucat pe discul lui de picup de atatea ori si piesa a cantat atat de bine, ca dc o sa sari din schema, o sa se auda ca un zgariat de cd si nu-i va conveni deloc deloc. nu cred ca se pot dresa,nici cu psihoterapie de 10 ani. atitud asta pleaca din nesiguranta. prb ca el te considera mult mai echilibrata ca el, emotional si psihic, mai sigura pe tine, mai realizata...si se teme de ceva. ori ca-l vei judeca, ori ca-l vei parasi. are el o teama de ceva de react de ceva.de aici ba se deschide, ba se retrage...si cred ca de aici, critica fata de parerile tale..prb i se pare ca=i dai peste nas, dandu-i sfaturi... da nu vreau sa fac pe psihologu, ca nu sunt. si-n seara asta nu=s in mana de speculatii... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babyblue sa stii ca la chestiile pe care mi le-ai scris m-am gandit si eu dar am crezut ca fabulez eu in sinea mea cu psihanaliza. Si eu simt o mare nesiguranta la el si un fel de scut care zau daca inteleg de la ce vine. O avea mari tare coplaresti. In cazul asta imi pare rau de el ca e un baiat bun in sinea lui. Undeva se pierde si e pacat ca distruge tot ce poate exista in jurul lui. Se autodistruge, ca nu lasa nimik sa patrunda si nici nu cred ca e capabil sa ofere. Pe dinafara este cat se poate de "demanding", dar isi rezerva, cred, dreptul ca interiorul sau sa ramana al lui. Am incercat sa ma comport si mult mai transant cu el si rezultatul a fost: certuri zdravene si mi-am furat zeci de cuvinte care m-au ranit excesiv, inutile si aruncate fara nici un scop aparent, asta adancind prapastia intre noi, nu ca nu ar fi fost si asa prea mare. In ultimul timp am devenit aproape spectator si cred ca de aici si calmul si gandurile neexprimate prin viu grai. Am incetat sa mai incerc sa il mai fac sa priceapa ca nu e ok. Reversul e ca am strans frustrare. Nu mai vreau sa mai accept si de obicei daca nu mai vreau ceva, sa te fereasca sfantul, ca sunt omul extremelor cand mi se termina rabdarea. Pacat. E treaba lui. Cand se va trezi, daca o va face, ca vorba ta... nu realizeaza si cred ca in mintea lui crede ca dreptatea e a lui.... va fi prea tarziu. Si da i-am permis sa faca asa ca nu am avut cu cine. Atat poate. Si am evitat sa fiu rea. Atat cat am putut eu, sa nu imi reprosez vreodata ca nu am facut tot posibilul sa fie bine. Poata alta o sa-l accepte asa, poate alta stie cum sa puna problema si sa-l puna la respect. Eu nu am stiut cum, desi am incercat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Si da i-am permis sa faca asa ca nu am avut cu cine. Atat poate. Si am evitat sa fiu rea. Atat cat am putut eu, sa nu imi reprosez vreodata ca nu am facut tot posibilul sa fie bine. Poata alta o sa-l accepte asa, poate alta stie cum sa puna problema si sa-l puna la respect. Eu nu am stiut cum, desi am incercat.
fraza asta ma intristeaza...mai ales acest "poate alta". l-ai suportat pana acum cu toate frustarile aparute bonus,si pentru ca n-ai putut pierde mental in fata acestei himere "poate alta". nu spun ca e fix asa, dar am mai intalnit sindromul asta si la altele. recte si la mine, candva cu cineva. ideea e ca tu undeva in strafundul tau nu ti-ai dori sa existe aceasta alta care chiar sa-l inteleaga si accepte asa cum e. tu, la nivel mental nu-l mai poti accepta. dar nici n-ai vrea sa-l lasi alteia sa=si bata capul cu el. asta prb pt ca ai investiti prea mult in el si in a-l suporta. ai inghitit prea mult, ai dat prea mult si-ti astepti rasplata. si n-ai vrea ca de investitia ta sa se bucure alta. speculez si eu tarziu in noapte....nu vreau sa te intristez cu ceva...doar ca frazele tale mi-au adus aminte de ce spuneam eu candva despre un anume barbat. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, mare dreptate ai ca nu-l mai accept la nivel mental si tot la nivel mental chiar nu mi-ar placea sa-l vad cu alta. M-ar durea fizic numai ideea, dar practic... il cam las unei posibile si viitoare "alta". Sa-l ia cine l-o place. Io mi-am cam pus coada pe spinare. Sincer, am ajuns la concluzia ca rodul muncii mele nu este "un premiu". Rodul muncii mele ar fi o alta munca, in alta ramura a convietuirii cu un om atat de complex si solicitant. Am renuntat. Pentru ca am constientizat ca daca nu poti intelege un om mai bine este sa cauti sa te intelegi cu altcineva, mai putin dificil si demanding la toate capitolele. Pur si simplu. Nu vrea "my way".... sa ia "The highway". Si am rezolvat toate conflictele mele interioare. O sa ma uit la el ca vulpea la struguri? Da, bineinteles, dar imi asum linistea care vine cu frustrarea ca va fi in bratele alteia. E mai usor de suportat decat tortura care o aplica el cu comunicarea lui pe care eu la nivel mental nu o mai suport.... si nu e singurul motiv. La noi comunicare mai inseamna si minciuna in probleme definitorii si comunicarea defectuoasa denota ca esti luat drept prost. Asa ca mai bine pass.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui babyblue zicea o mamaie de 80 de ani, ma sfatuia demult: barbatul trebuie sa te stie de la brau in jos...pai pentru asta, nenisorule, nu trebuie sa te mai si inteleaga.:))
Ai zice ca daca-i mamaie, le stie pe toate...sfatul e prost, barbatul se uita de la brau in sus, dar cred ca mamaia n-avea ce arata (in tinerete, desigur...)[:D] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar mamaie traia in alte vremuri, sfaturile ei nu mai sunt valabile in ziua de azi. Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________ Suferinta din dragoste e de preferat celei din lipsa de dragoste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu in ce masura conteaza zodiile sau ascendentele zodiacale.al meu e fecioara, ascendentul-pierdut printre amintiri, dar dificil,(sensibil, cu toane, nehotarat) ptiuuuu.sa stii, ca seamna,noideea, cu al tau.de nu ar fi aceste exceptii printre noi,as zice ca toti barbatii seamana indiferent de zodii si altele.dar asa, ma abtin.bine, toate aceste bile negre au echivalentul in alb.am cantarit,reflectat si am ajuns la concluzia ca merita sa stau prin preajma.altfel eram demult plecata.ca tre sa fiu mama, sotie, etc, etc.si uneori e epuizant.dar stiu de unde i se trage:din copilarie. mami de [ispita]Amira, premiata cu argint la concursul de dans[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma crezi ca mi se rupe ca i se trage din copilarie? - scuzati exprimarea plastica. Cu ce ma ajuta pe mine ca stiu asta? Si eu mi-am pus problema ca tre sa suport pentru ca tre sa fiu mama si sotie. Da mie mi s-a cam pus de-a curmejisul. Eu sunt mama. Cine spune ca mai tre sa mai fiu sotie? Ca trebuie? O sa mai fiu sotie numai daca mai vreau, da nu e musai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...