Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

viata din ORIENT:gandirea,religia,poligamia


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

denizel,ai vazut ca nu ti-a mers cu prima idee,ai apelat la alta?Nu ma mira,intotdeauna vrei sa cazi in picioare ,din pacate nu este mereu posibil.[8D] Din pacate ceea ce ai descris tu ,NU functioneaza dupa cum vezi!Numai Dumnezeu a stiut asta!De aceea sectiunea "in unul sau in doi" ne aduce periodic la cunostinta cite o drama ,alta femeie inselata,alta familie destramata. Nu am fost singura forumista care a zis ca barbatul nu e monogam,insa e mai interesant sa te ei de mine ,nu? In plus am specificat ca acesta este doar UNUL dintre motivele pt. care este permisa poligamia (imposibilitatea barbatilor,a unora, de a fi monogami).Asadar daca nu te poti abtine fa`o cu ceva responsabilitati!Aspectul material este si el doar un singur aspect al problemei!Nu sandalele sau inele conteaza (desi si astea trebuiesc impartite in mod egal intre sotii)insa responsabilitatile unui poligam sunt foarte multe si foarte grele. Iar acest lucru este clar "Daca nu puteti fi cu dreptate intre sotii,daca nu le puteti iubi la fel,nu le puteti trata la fel...renuntati pt. ca e mai bine pt voi!Luati-va doar una ca sa nu cadeti in pacate mai mari!" Acum stiu ca vei gasi n modalitati de a-mi rastalmaci mesajele.Nu-i nimic,astept cu interes urmatoarele idei ![8D] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen draga, este doar un subiect menit sa scoata scantei! lasa-l si vezi mai bine de ceva frumos ca nu merita nervii si stresul[pup] Atasamentul fata de orice distorsioneaza perceptia si comparatia ii face pe oameni sa se urasca! atata timp cat ne comparam si ne consideram mai buni, ajungem sa uram si sa nu avem mintea/sufletul deschise spre intelegere si iubire[flo] devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg cum pot ei iubi mai multe femei deodata...cand esti indragostit nu ti-e gandul la altcineva(eu asa gandesc)..pariez ca nu le poate iubi pe toate la fel..de aceea si exista prima sotie ca sefa asupra celorlalte nu?...ciudat..iubareti si islamisti astia[:-)))] Mama de [fetita] prichindel poznash[iepu] [dc] Mai bine "Toma Necredinciosul" decat ursul pacalit de vulpe Just[vampa] and my[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
denizel,ai vazut ca nu ti-a mers cu prima idee,ai apelat la alta?Nu ma mira,intotdeauna vrei sa cazi in picioare ,din pacate nu este mereu posibil.[8D] Din pacate ceea ce ai descris tu ,NU functioneaza dupa cum vezi!Numai Dumnezeu a stiut asta!De aceea sectiunea "in unul sau in doi" ne aduce periodic la cunostinta cite o drama ,alta femeie inselata,alta familie destramata. Nu am fost singura forumista care a zis ca barbatul nu e monogam,insa e mai interesant sa te ei de mine ,nu? In plus am specificat ca acesta este doar UNUL dintre motivele pt. care este permisa poligamia (imposibilitatea barbatilor,a unora, de a fi monogami).Asadar daca nu te poti abtine fa`o cu ceva responsabilitati!Aspectul material este si el doar un singur aspect al problemei!Nu sandalele sau inele conteaza (desi si astea trebuiesc impartite in mod egal intre sotii)insa responsabilitatile unui poligam sunt foarte multe si foarte grele. Iar acest lucru este clar "Daca nu puteti fi cu dreptate intre sotii,daca nu le puteti iubi la fel,nu le puteti trata la fel...renuntati pt. ca e mai bine pt voi!Luati-va doar una ca sa nu cadeti in pacate mai mari!" Acum stiu ca vei gasi n modalitati de a-mi rastalmaci mesajele.Nu-i nimic,astept cu interes urmatoarele idei ![8D] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Hannen, nu ma intereseaza cati forumisti sustin imposibilitatea monogamiei la barbati, nu ma intereseaza cati zei sunt in acord cu acei forumisti si legile acoperitoare date de zeii cu pricina. Eu cred in monogamie, stiu sigur ca monogamia exista si e posibila fara a te duce la boli nervoase si de metabolism. Consider ca afirmatia "monogamia nu e posibila in cazul barbatilor" e jignitoare si injositoare si degradanta.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deus
Hannen draga, este doar un subiect menit sa scoata scantei! lasa-l si vezi mai bine de ceva frumos ca nu merita nervii si stresul[pup] Atasamentul fata de orice distorsioneaza perceptia si comparatia ii face pe oameni sa se urasca! atata timp cat ne comparam si ne consideram mai buni, ajungem sa uram si sa nu avem mintea/sufletul deschise spre intelegere si iubire[flo] devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.
DEUS nu inteleg ideea...deci eu am creat acest subiect pentru a da curs disputelor? Mama de [fetita] prichindel poznash[iepu] [dc] Mai bine "Toma Necredinciosul" decat ursul pacalit de vulpe Just[vampa] and my[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen Nu am fost singura forumista care a zis ca barbatul nu e monogam,insa e mai interesant sa te ei de mine ,nu?
Sper ca nu la mine te referi. Eu am sustinut ca omul nu este monogam. Ceea ce sustii tu, ca barbatul nu este dar femeia da, e cu totul altceva si n-as putea sa fiu in veci deacord.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da si acesta o sa fie rezultatul! felicitari[bang] comparatie, comparatie...noi suntem mai buni, nu intelegem de ce altii fac altfel...vai de noi ce buni suntem noi, am putea spune sfinti... Cine suntem noi sa judecam, analizam, despicam firul in patru? Nu este treaba noastra si frumos este sa respectam toate persoanele si toate credintele indiferent de modul lor de manifestare/aplicare. si cu asta basta, neuronii mei au alte lucruri mai pasnice de facut[:D] Ma indemn si va indemn sa gandim frumos pentru ca, ne place ori ba, suntem ceea ce gandim. Cele bune si cele rele ale noastre se nasc in gand si (abia) apoi devin atitudini, cuvinte, fapte. Haideti sa fim atenti la fiecare fir de gand. Sa gandim frumos, ca sa traim frumos ! devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar de ce va gasiti unii dintre voi cand se deschide un subiect sa incepeti sa aruncati cu pietre?de ce nu poate omul sa isi spuna parerea?de ce intrebarea"cu ce scop e deschis subiectul"!gassesc si eu subiecte pe care stiu ca se poate discuta si caruia cuiva care i s-ar parea destul de interesant sa raspunda!de asta...si daca fac un subiect "de ce curge apa-n beci?"ti se pare mai captivant? Mama de [fetita] prichindel poznash[iepu] [dc] Mai bine "Toma Necredinciosul" decat ursul pacalit de vulpe Just[vampa] and my[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...