Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

rugaciune?


Recommended Posts

Invatati-ma si pe mine o rugaciune care sa ma ajute sa trec peste un necaz.Sotul meu are nevoie de o astfel de rugaciune,eu ma rog mereu...Spun rugaciunea pentru bolnavi,dar ma gindesc ca poate mai e vreo rugaciune care sa ne apropie mai mult de Dumnezeu,care..nu stiu...sa imi dea mie putere,si prin mine sa il fac si pe el mai puternic.Sa poata sa treaca peste starea in care e acum.Stiu ca daca eu cred pot sa ii dau si lui tarie. Multumesc, Gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gina, vorbeste in gand cu Dumnezeu mereu, cand simti nevoia, cand ai ceva sa-I spui, sa-I ceri, sa-I multumesti. Vorbeste cu El ca si cu un prieten bun. Exista si rugaciuni tipice pt diferite cazuri, cum spui tu rugaciunea pt omul bolnav. Dar rugaciunea este dialogul omului cu Dumnezeu, asa ca impreuneaza-ti mainile, si spune-I Lui Dumnezeu ce simti nevoia sa ii spui, si ce vrei sa Ii ceri. "Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care este in ascuns, iti va rasplati tie." Matei 6:6 [ruga] Bunul Dumnezeu sa aiba grija de sotul tau, sa-i dea sanatate, si tie, multa putere sa ii fi alaturi! Atotputernicule Doamne, Tamaduitor al sufletelor si trupurilor, care cobori pe oameni si tot Tu ii ridici, care pedepsesti si vindeci din nou, ai mila de (numele), pentru ca este bolnav. Intinde-Ti bratul Tau tamaduitor, si vindeca pe el, si ridica-l din patul de suferinta. Goneste duhul de slabiciune din el si indeparteaza de la el durerea, ranile, febra si slabiciunile. Daca are pacate si greseli, iarta-i-le, din dragostea Ta pentru oameni. Dumnezeule ai mila de ceea ce a creat mana Ta, intru Iisus Cristos, impreuna cu care esti binecuvantat si cu bunul si de viata datatorul Sfantul Duh, acum si in vecii vecilor. Amin. _________________________________ Monica, the best mommy for [url="http://b5.lilypie.com/vymap3.png"]Claudiu[/url], [url="http://b1.lilypie.com/oKCQp3.png"]Luana[/url], [url="http://tac.families.com/cb/262106.png"]Alma[/url] Every day brings new blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ginutaC
Invatati-ma si pe mine o rugaciune care sa ma ajute sa trec peste un necaz.Sotul meu are nevoie de o astfel de rugaciune,eu ma rog mereu...Spun rugaciunea pentru bolnavi,dar ma gindesc ca poate mai e vreo rugaciune care sa ne apropie mai mult de Dumnezeu,care..nu stiu...sa imi dea mie putere,si prin mine sa il fac si pe el mai puternic.Sa poata sa treaca peste starea in care e acum.Stiu ca daca eu cred pot sa ii dau si lui tarie. Multumesc, Gina
Ginuta, cea mai puternica rugaciune pentru bolnavi e cea a Bisericii (Sf. Maslu), ca sa nu mai spun de spovedanie si Sf. Impartasanie care pot ridica omul de pe patul mortii. Cunosc personal un caz- om in varsta, cu foarte multe probleme de sanatate, l-au trimis de la spital sa moara acasa, respira cu tubul de oxigen, nu mai manca nimic.Dupa spovedanie sincera si dupa ce s-a impartasit s-a ridicat din pat, umbla, mananca, respira fara tub, de a socat pe toata lumea care il cunoaste.Nu stiu ce probleme are sotul tau, dar nu iti pierde nadejdea, apeleaza la harul lui Dumnezeu din Tainele Bisericii. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 19+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roaga-te asa cum simtit si ce simti, exact la problema pe care o ai. Nu trebuie sa spui o rugaciune scrisa de cineva, o poezie, spune exact ce simti, exact ca unul prieten. Te vei simti mult mai aproape de Dumnezeu vorbindu-i deschis. Multa sanatate sotului, daca am inteles bine, daca nu sa dea Dumnezeu sa se rezolve porblema cum stie El mai bine !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ACATISTUL SFANTULUI IERARH NECTARIE DIN EGHINA, NOUL FACATOR DE MINUNI 9 NOIEMBRIE Dupre obicinuitul inceput, se zice: Troparul: Pre cel nascut in Silivria si ocrotitorul Eghinei, pre cela ce s-a aratat in vremurile din urma prieten adevarat al vartutii, pre Sfantul Ierarh Nectarie sa-l cinstim cei credinciosi ca pre un dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, ca izvoraste bogate tamaduiri celor ce striga cu evlavie: Slava lui Hristos, Celui care te-a slavit! Slava Celui care minunat te-a aratat! Slava Celui care lucreaza printru tine tuturor tamaduiri! Apoi se zic Condacele si Icoasele: Condacul 1 Veniti, ucenicilor ai lui Hristos, care insetati dupre imparatia cea cereasca, sa ii aducem laude iubitului nostru ocrotitor, Sfantul Ierarh Nectarie. Si, multumindu-i pentru nemasurata sa dragoste fata de noi, sa-i cantam intr-un glas: Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Icosul 1 Precum oarescand marele ierarh Nicolae, carele fusese intemnitat pentru ca l-a palmuit pre ereticul Arie, fost-a mangaiat de Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, asa si tu ai fost mangaiat cand ai fost aruncat intru temnita prigonirilor, iar Sfantul Nicolae aratatu-ti-s-a in vis, spunandu-ti: -Eu te voi inalta sus, sus de tot...- Prin care minune ni se arata noua masura sfinteniei tale, ca sa iti cantam: Bucura-te, bucurie a Bisericii drept-slavitoare; Bucura-te, dar daruit lumii de catre Cela ce se daruieste pre Sine celor credinciosi; Bucura-te, reazim al calugarilor si al mirenilor; Bucura-te, pilda pentru pastorii de suflete; Bucura-te, incununare a ierarhilor; Bucura-te, ca dispretuit fiind de oamenii pacatosi, imbratisat ai fost de Sfantul ierarh Nicolae; Bucura-te, ca nu ne mai trebuieste alta marturie despre sfintenia ta; Bucura-te, ca pustnicului athonit i s-a descoperit ca esti puternic prigonitor al ingerilor cazuti; Bucura-te, dascal al celor care se straduiesc sa invete theologia, sporind intru rugaciune; Bucura-te, hram al multor biserici si paraclise; Bucura-te, icoana a lui Hristos zugravita de Duhul Sfant in vremile din urma; Bucura-te, apostole al mantuirii; Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Condacul al 2-lea Intrebandu-te Hristos in vis care este pricina pentru care plangi, raspunsu-i-ai a doua zi, scriindu-i ca saracia, frigul si foametea intuneca frumusetea copilariei tale. Si, dintru randuiala dumnezeiasca, deschizand scrisoarea ta, Themistokle negutatorul s-a sarguit a-ti trimite cele spre trebuinta, iara tu, vazand cum raspuns-a Dumnezeu la cerintele tale, L-ai laudat cu ochii inlacrimati, cantandu-I: Aliluia! Icosul al 2-lea Nu de un negutator precum Themistokle au trebuinta copiii cei necajiti, ci de tine, Sfinte Nectarie, stiind ca dragostea ta vine intru intampinarea lipsurilor lor, ajutandu-le cum nici un negutator nu poate a le ajuta. Ca primind sprijinul tau, sa li se usce lacrimile si sa cante tie, cu inima plina de bucurie: Bucura-te, cela ce i-ai scris Domnului despre ale tale necazuri; Bucura-te, cela ce ne indemni a grai lui Dumnezeu necazurile noastre; Bucura-te, ca Hristos a primit a ta epistolie si ti-a trimis prin Themistokle negutatorul cele de trebuinta; Bucura-te, ca Hristos ne trimite prin tine ceea ce ne este de folos spre a merge pre calea mantuirii; Bucura-te, dascal al copiilor evlaviosi care cauta adevarata intelepciune; Bucura-te, dezlegare a pantecelor celor neroditoare; Bucura-te, ca usurezi durerile nasterii cand maicile te cheama intru ajutor; Bucura-te, vazand pre pruncii care primesc la botez al tau nume; Bucura-te, ca ne povatuiesti sa nu cautam ajutor de la oameni, ci de la Dumnezeu; Bucura-te, cela ce ai trudit din greu spre a-ti ajuta familia; Bucura-te, ca ii ajuti pre oamenii fara de slujba sa isi gaseasca de lucru; Bucura-te, apostole al cumpatarii; Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Condacul al 3-lea Pe nedrept fost-ai prigonit in Alexandria din pricina urzelilor dracesti. Iara tu ai purtat fara a te tulbura crucea rabdarii, invatandu-i pre toti cei prigoniti sa se roage pentru prigonitorii lor si Domnului sa-I cante: Aliluia! Icosul al 3-lea Ca o sluga credincioasa fost-ai urmator vartutilor Stapanului tau, Carele S-a rugat pentru cei care Il rastigneau pe lemnul Crucii, si te-ai rugat pentru cei ce te-au rastignit pe Crucea rabdarii. Pentru care, folosindu-ne de vartutea ta, zicem tie cu glas de bucurie: Bucura-te, sprijinitor al celor apasati de rautatea celor vicleni; Bucura-te, ca te-ai rugat pentru luminarea celor ce te nedreptateau; Bucura-te, ca nu te-ai gandit la binele tau, ci numai la binele Bisericii; Bucura-te, ca nu te-ai tulburat de hulele celora care nu au vrut sa asculte invataturile tale; Bucura-te, cela ce l-ai ajutat pre Luchian cel bolnav sa nu isi piarda slujba; Bucura-te, ca fara sa te scarbesti, ai facut in locul lui curatenie in locasul seminarului; Bucura-te, ca, pentru smerenia ta, Hristos ti-a primit osteneala ca pre o nevointa pustniceasca; Bucura-te, ca fiind prigonit pe nedrept, rabdat-ai mucenicie fara-de-sange; Bucura-te, pavaza a crestinilor batjocoriti pentru credinta lor; Bucura-te, cela ce ne inveti a primi defaimarile necredinciosilor ca pre niste cununi de mult pret; Bucura-te, apostole al rabdarii; Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Condacul al 4-lea Socotit-ai ca sufletele din obstea Cuvioasei Xenia aveau trebuinta de tine si ai venit cu dragoste intru Eghina, spre a le fi povatuitor celor ce vroiau sa urce pre scara desavarsirii. Iar ele, cu multumire, au cantat lui Dumnezeu: Aliluia! Icosul al 4-lea Mai mult decat ucenicele tale din Eghina, care lepadand lumea au ascultat chemarea cea cereasca, avem noi trebuinta de povatuirea ta, sfinte al lui Dumnezeu, pentru ca ispitele ne invaluie si patimile ne apasa, si nu gasim iesire dintru fundatura in care ne aflam. Dar nadajduind spre ajutorul tau iti cantam: Bucura-te, indrumator al monahilor si al monahiilor care au lepadat intelepciunea acestui veac; Bucura-te, pavaza a mirenilor care duc o viata jertfelnica; Bucura-te, ca aduci linistea manastirii in casele acestora; Bucura-te, cela ce ii iubesti pre cei care poarta in inimi dragostea pentru aproapele; Bucura-te, luminator al duhovnicilor pentru rugaciunile ucenicilor; Bucura-te, mana intinsa crestinilor pentru rugaciunile preotilor; Bucura-te, ocrotitor al copiilor pentru rugaciunile parintilor; Bucura-te, inteleptitor al parintilor pentru rugaciunile fiilor; Bucura-te, chivot al rugaciunii de care atingandu-se crestinii gusta dintru pacea veacului ce va sa vie; Bucura-te, ca ii ajuti pre crestini sa vietuiasca dupa voia lui Dumnezeu; Bucura-te, raza a virtutii pre care intunericul acestei lumi nu o poate covarsi; Bucura-te, apostole al desavarsirii; Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni! Condacul al 5-lea Mahnitu-s-a batranul pescar vazand ca marea era plina de pesti rapitori si osteneala sa ramanea fara rod. Tu ai blagoslovit cu credinta navodul lui si prin rugaciuni ai izgonit pestii cei rapitori, pentru care pescarul a multumit lui Dumnezeu, cantand: Aliluia! Icosul al 5-lea Si noi suntem incercati de ale vietii greutati, si noi suntem intristati vazand cum pestii necazurilor au patruns in marea sufletelor noastre. Si, stiindu-ne neputintele alergam la ajutorul tau, precum pescarul de odinioara. Arata-ne puterea mijlocirilor tale, Sfinte Ierarhe Nectarie, ca sa iti cantam cu inima multumitoare: Bucura-te, ca ii ajuti pre cei covarsiti de necazuri; Bucura-te, cela ce cu dragoste alungi deznadejdea dintru inimile noastre; Bucura-te, ca dai hrana celor ce flamanzesc; Bucura-te, ca ii imbraci pre cei goi; Bucura-te, liman al celor fara de adapost; Bucura-te, cela ce ai pedepsit pre cel ce nu voia sa isi ajute aproapele; Bucura-te, ca ii indemni pre cei pedepsiti de Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc.De rugat ma rog de mica,m-am rugat Domnului si simplu,am vorbit cu el asa cum as vorbi cu mama mea,am citit si rugaciuni scrise.As merge si la biserica,dar aici unde stam noi acum nu avem o biserica ortodoxa.Cea mai apropiata e la 150km si singura nu ma simt in stare sa ajung.Sint biserici catolice,dar nu m-am rugat niciodata intr-o biserica catolica.O sa incerc miine,adica azi ca e tercut deja de miezul noptii, ca simt ca nu am nici o putere. Multumesc! Gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea trimite (prin mail sau posta) un acatist pe 40 zile pt sanatatea sotului tau la o manastire, de exemplu aici: http//www.crestinortodox.ro/articol/67808-manastirea-brancoveni . Eventual le scrii un mail inainte. Stiu ca se practica in astfel de situatii. Multa sanatate sotului! Nihil sine Deo! Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gina, citeste Paraclisul Preasfintei Nascatoarei de Dumnezeu, il gasesti in toate cartile de rugaciuni si scrie ca se citeste la intristarea sufletului si la vreme de nevoi si de grija. Roag-o pe Maica Domnului sa mijloceasca prt voi. Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...