Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

rugaciune?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ginutaC
Va multumesc.De rugat ma rog de mica,m-am rugat Domnului si simplu,am vorbit cu el asa cum as vorbi cu mama mea,am citit si rugaciuni scrise.As merge si la biserica,dar aici unde stam noi acum nu avem o biserica ortodoxa.Cea mai apropiata e la 150km si singura nu ma simt in stare sa ajung.Sint biserici catolice,dar nu m-am rugat niciodata intr-o biserica catolica.O sa incerc miine,adica azi ca e tercut deja de miezul noptii, ca simt ca nu am nici o putere. Multumesc! Gina
Gina, Dummezeu este omniprezent, este in orice loc. Daca nu ai unde sa mergi la o biserica, nu deznajdui. Pleaca genunchii in camera ta, si roaga-te. _________________________________ Monica, the best mommy for [url="http://b5.lilypie.com/vymap3.png"]Claudiu[/url], [url="http://b1.lilypie.com/oKCQp3.png"]Luana[/url], [url="http://tac.families.com/cb/262106.png"]Alma[/url] Every day brings new blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ginutaC asa cum ti-a raspuns prima fata (nu mai stiu nick-ul si nu apare pe pagina asta de s-a deschis odata cu postarea raspunsul), si eu fac tot la fel: atunci cand am nevoie sa ma apropii de Dumnezeu, sau pur si simplu nevoie de liniste, merg intr-o biserica si "vorbesc" cu Dumnezeu ca si unui prieten, Ii multumesc pentru tot ce a facut si face pentru mine, si Il rog sa ma ajute in problema x, sau daca nu am nicio problema, Ii "cer" sa vegheze in continuare asupra mea si asupra tuturor, in special a celor care au probleme. Uneori ii "invoc" pe cei trecuti in nefiinta (cel mai des pe mama mea, care a "plecat" dintre noi anul trecut), sa se roage si ea impreuna cu mine Tatalui Ceresc. Probabil ca pare pueril, insa asa imi simt eu sufletul "usor", impacat, alaturi de Dumnezeu. Si mai fac inca o "chestie", las acatiste la manastiri/biserici. Trimit si prin posta, in plic impreuna cu o suma de bani (in ultimul timp 10 lei) un pomelnic, in care trec numele celor vii si celor decedati. Plicul il trimit pe adresa manastirilor (am adrese de la mai multe manastiri din tara), iar in 2-3 saptamani imi vine "confirmare" (o scrisoare de la manastire, prin care imi spun ca a fost primit pomelnicul si suma de bani, si va fi citit in sfanta Liturghie (care din cate stiu eu la manastiri se face in fiecare zi), timp de x zile (nu stiu exact care este suma pe zi, insa 10 lei, reprezinta cam o luna). Pe langa aceasta confirmare iti vor trimite si o iconita (din aceea de portofel), de obiciei reprezentativa pentru acea manastire. Daca vrei in acest plic poti sa le trimiti si o mica scrisoare, prin care sa spui problema ta, iar calugarii de acolo, iti vor raspunde, si o sa vezi cata putere au cuvintele lor, cata liniste si pace iti transmit. Daca vrei, eu maine o sa trimit un astfel de pomelnic, poti sa imi trimiti un pm cu prenumele sotului tau si al tau (exact asa cum sunt trecute in buletin) si o sa va trec, sau daca vrei o sa iti trimit adresele de la cateva manastiri la care trimit eu. O seara binecuvantata. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru gindurile bune si pentru cuvintele voastre.Acum s-au mai asezat lucrurile.Acum ceva timp eram speriata,si acum sint dar in suflet am si speranta. Am citit mult acatistul Sfintului ierarh Nectarie,si Acatistul Maicii Domnului-Pantanassa-izbavitoarea de cancer.Am fost luna trecuta si in tara si am mers si la MAnastirea Radu Voda si la MAnastirea dintr-un lemn,si la Manastirea de la Jercalai.A vorbit sotul meu si cu un preot care l-a sfatuit,am platit si acatiste la manastiri.A folosit mult mir de la Sf Nectarie si are si un lucru care a fost atins de sfintele moaste si de cind le foloseste s-au vazut multe imbunatatiri in starea lui.Iar psihicul meu e mai bun.Acum stiu ca Sfintul s-a rugat si pentru noi si sper sa o faca si in continuare.Si cred ca rugaciunile catre Sfintul Nectarie si Maica Domnului or sa il ajute in lupta cu boala,iar tratamentul care il face o sa ii fie bun. Mai am si eu o intrebare.Anul asta,spre rusinea mea,e primul in care am dat acatiste.Am scris mai multe,pe unele l-am trecut numai pe sotul meu,pe altele am trecut mai multe nume,iar in josul paginii am trecut suma de bani si pentru ce ma rog.Dar nu am trecut si persoane decedate...trebuiau trecute si ele,sau e bine cum am facut eu? Va multumesc inca o data si sa dea Dumnezeu sanatate la toata lumea, Gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Nu e tocmai o rugaciune, dar e foarte frumoasa. Voi mai posta si altele. Nu m-a interesat confesiunea, caci ceea ce e bun si frumos trebuie sa apartina tuturor. Scrisoare de dragoste a tatalui Copilul Meu Tu poate nu ma stii, dar Eu te cercetez de aproape si te cunosc Stiu cand stai jos si cand te ridici Si cunosc toate caile tale Pana si perii din cap ti i-am numarat Caci esti facut dupa chipul Meu In Mine ai viata , miscarea si fiinta Pentru ca esti al Meu Te cunosteam inainte de a te fi nascut Te-am ales mai dinainte Nu esti o greseala ,pentru ca toate zilele tale erau scrise deja in cartea Mea Stabilisem, precis ,data nasterii tale si locul unde vei locui Esti o faptura asa de minunata Caci te-am tesut in pantecele mamei tale Si te-am ocrotit pana-n ziua cand te-ai nascut N-am fost inteles de cei ce nu Ma cunosc Nu sunt departe sau aprig , ci sunt expresia dragostei depline Iar dorinta Mea e sa-Mi arat dragostea fata de tine Pentru simplul motiv ca-Mi esti copil si ca-ti sunt Tata Si-ti pot oferi mai multe decat ar face-o vreun tata pamantesc Pentru ca eu sunt Tatal perfect Fiecare dar bun pe care-l primesti , vine din mana Mea Fiindca Eu iti stiu nevoile Planul Meu pentru viitorul tau a fost intotdeauna plin de speranta Pentru ca te iubesc cu o dragoste vesnica Gandurile Mele fata de tine sunt nepatrunse si mai multe decat nisipul marii Ma bucur de tine cu o mare bucurie Nu voi inceta sa-ti fac bine Pentru ca esti comoara Mea Si vreau sa pun in tine intreaga inima Mea si intreg sufletul Meu Si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate Daca Ma vei cauta din toata inima , Ma vei gasi Fa-ti din Mine desfatarea,si-ti voi da tot ce-ti doreste inima Pentru ca Eu dau dupa placerea Mea Si sunt gata sa-ti fac mai multe decat poti crede Pentru ca Eu sunt cel mai mare sprijinitor Si, de asemenea, sunt Tatal care te mangaie in toate necazurile tale Cand inima ti-e franta ,iti sunt aproape Ca un pastor ce-si poarta mielul in brate ,asa te port Eu in inima Mea Odata iti voi sterge lacrima din ochi Si voi indeparta orice durere pe care ai cunoscut-o in lumea aceasta Eu sunt Tatal tau si te iubesc cum imi iubesc Fiul, pe Isus Pentru ca dragostea Mea, in Isus a fost aratata El este intiparirea Fiintei Mele Si a venit sa-ti arate ca sunt de partea ta, si nu impotriva ta Si sa-ti spuna ca nu-ti tin in seama pacatele Isus a murit pentru ca tu si cu Mine sa fim impacati Moartea Lui a fost ultima Mea dovada de dragoste fata de tine Am dat tot ce-am iubit pentru ca sa pot primi dragostea ta Daca accepti darul Fiului Meu, Isus, Ma primesti pe Mine Si nimic nu te va desparti de dragostea Mea, de acum inainte Hai acasa si te voi duce prin slava cerurilor ,cea mai mare din cate s-au vazut vreodata Am fost intotdeauna Tata si voi fi intotdeauna Tata Intrebare e : ”Vrei sa fii copilul Meu?” Eu te astept Cu drag, Tatal Tau-Dumnezeu Atotputernic [url]http://www.youtube.com/watch?v=AcVSBLmT-So[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi oameni marturisesc ca au fost vindecati de boli grele prin mijlocirea Sfantului Nectarie Rugaciune catre Sfantul Nectarie (vindecatorul de boli grele) O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabn[b]ic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Ne rugam tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu ne trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pe tine, de minuni facatorule, si l-ai trecut cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta? Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pe care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pe care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pe multi bolnavi i-ai ajutat a se intari in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii. Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi sa credem ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte Nectarie, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, ne rugam tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cel ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am bucuria sa semnalez "Acatistul Sfantului Nectarie", care aduce mult folos bolnavului. Condacul 1 Pe steaua cea nou stralucitoare a Ortodoxiei, Pe al Bisericii nou zid de aparare, Cu bucurie in inimi sa il laudam. Slavit fiind de lucrarea Duhului, Izvoraste tamaduiri si har bogat, Pentru aceea ii strigam, bucura-te parinte Nectarie. Icosul 1 Om purtator al bucuriilor celor ceresti, te-ai aratat in lume Nectarie, arhiereule al lui Hristos, in viata neprihanita petrecand, drept, cuvios si de Dumnezeu inspirat, in toate daruit; pentru aceasta si de la noi auzi unele ca acestea: Bucura-te, cel prin care se inalta cei credinciosi; Bucura-te, cel prin care sunt risipiti cei dusmanosi; Bucura-te, vas aurit al intelepciunii; Bucura-te, cel prin care se invinge rautatea lumii; Bucura-te, locas al sfinteniei si al lucrarii ceresti; Bucura-te, carte dumnezeiasca a noii cetati ingeresti; Bucura-te, cel care pe deplin Sfant te-ai aratat; Bucura-te, cel care de cele materiale te-ai lepadat; Bucura-te, a credintei rasplata stralucitoare; Bucura-te, mijlocitor al harului cucernic si tare; Bucura-te, cel prin care Biserica se slaveste; Bucura-te, cel prin care insula Eghina se veseleste; Bucura-te, parinte Nectarie... (pentru continuare clic pe link-uri) [url]http://www.dervent.ro/rugaciuni.php?cID=cat-rugaciuni-acatiste&rID=00025-ACATISTUL_SFANTULUI_NECTARIE_TAUMATURGUL[/url] [url]http://www.trilulilu.ro/florin07/b974a8ba91a97d[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...