Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O romanca a nascut acasa de 2X!!


Recommended Posts

Eu cred ca atat timp cat nu exista o lege impotriva moaselor de a isi exercita meseria in alte locatii decat un spital, tot ce trebuie e o clinica care sa ofere acest serviciu. Sunt spitale care iti ofera conditii bune atat timp cat nu ceri prea mult. Daca apari cu birth plan iti rad in nas, cine esti tu sa le spui lor cum sa-si faca meseria? Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

luna dar nu te obliga nimeni sa mergi unde se rade de tine. ai cam 9 luni la dispozitie sa gasesti locul unde vrei sa nasti.

 

inainte sa nasc ma si gandeam ca daca tot nu au spitalele bani, uite aici ar fi o sursa buna de venituri. vrei nastere naturala - e gratis. vrei muzica de balailaca si balene - 50 de lei. masaj de relaxare - 100 de lei. baloane in salon - 10 lei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, e o oportunitate pentru cine o vede. E adevarat ca aici nasterile in apa, acasa etc sunt gratuite (adica in sistemul de stat) insa romanul e pregatit sa plateasca oricum.

 

Ar trebui asa cum au aparut clinici unde poti sa nasti in apa sa apara si oferta nasterilor la domiciliul propriu contra cost binenteles.

 

P.S. N-am auzit pana acum de clinica de stat sau privata in Romania unde te duci cu birth plan si il urmeaza (atat timp cat nu apar probleme). Stii tu vreuna?

 

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Pai da, e o oportunitate pentru cine o vede. E adevarat ca aici nasterile in apa, acasa etc sunt gratuite (adica in sistemul de stat) insa romanul e pregatit sa plateasca oricum. Ar trebui asa cum au aparut clinici unde poti sa nasti in apa sa apara si oferta nasterilor la domiciliul propriu contra cost binenteles.P.S. N-am auzit pana acum de clinica de stat sau privata in Romania unde te duci cu birth plan si il urmeaza (atat timp cat nu apar probleme). Stii tu vreuna?Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
align="right" id="quote2">unde am nascut eu, un spital aproape satesc sa zic asa, evident nu mergi cu birth plan. adica nu cu hartie in sine. dar discuti inainte cu doctorul, te sfatuiesti, poti alege ce si cum. na, eu am avut cezariana neelectiva, si am fost tratata extraordinar. am cerut ce am vrut si am primit. bine, nu material - ca nu erau resurse, dar ce am cerut ca ajutor. mi-au dat voie cam orice am vrut - inclusiv ca ma vaitam de dureri m-au tinut o noapte in plus la postoperator ca nu am vrut sa urc un etaj si nu mi-a zis nimeni nimic. cel mai bine fost ca sotul meu avea voie sa stea cu mine toata ziua - pana pe la 10 seara, de revelion l-au lasat cat a vrut el, si atunci aveam ajutor "privat". acuma cand ziceam ca nu mai vreau injectii nu m-au ascultat. dar presupun ca bine au facut.prietena mea care a nascut natural acolo tot asa a fost respectata, a mers cu cartea dupa ea, tot travaliul a stat in pozitiile din carte, cu sotul langa ea. a fost intrebata inainte sa i se puna pastila din aceea pt travaliu si a acceptat, stia despre ce e vorba. bine, nu a putut sa ia copilul in brate imediat ca avusese dubla circulra si a fost dus rapid la ventilator. putea sa ceara epidurala dar a refuzat-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

plus ca depinde si cum privesti problema

 

o colega a nascut tot acolo un pic inaintea mea. plangea ca au lasat-o sa se chinuie toata noaptea (prima nastere travliu de la ora 0 la ora 10 dimineata) si ca a fost cumplit sa aiba un travaliu de zeeeeceeee ore. si ca drul nu a venit noaptea cand l-a sunat sa o ajute

 

moasa imi povestea cat de usor a nascut aceasta colega, ca a cerut epidurala si i-au facut dar era putin prea tarziu cand a ajuns la spital - si cum travaliul a fost de doar 10 ore. si ca doctorul a venit mai devreme dimineata sa faca nasterea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

plangea ca au lasat-o sa se chinuie toata noaptea (prima nastere travliu de la ora 0 la ora 10 dimineata) si ca a fost cumplit sa aiba un travaliu de zeeeeceeee ore. si ca drul nu a venit noaptea cand l-a sunat sa o ajute

align="right" id="quote2">


Cat de rau face folclorul asta tipic romanesc cu travaliul de 10 ore si alte povesti de speriat copiii. Da, 10 ore e o durata normala de travaliu la o primipara...INSA...travaliul activ, cel cu contractii dureroase si dese este doar o mica parte din aceste 10 ore. Intr-adevar e cam neplacut sa le petreci pe toate 10 in spital, dar banuiesc ca e o alegere personala. Iar medicul daca venea nu avea ce sa ii faca. In mod sigur la internare i s-a verificat dilatatia si se stia ca va naste abia spre dimineata. Prietena ta chiar vroia sa vina medicul de acasa sa o tina de mana toata noaptea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui sdcristian plangea ca au lasat-o sa se chinuie toata noaptea (prima nastere travliu de la ora 0 la ora 10 dimineata) si ca a fost cumplit sa aiba un travaliu de zeeeeceeee ore. si ca drul nu a venit noaptea cand l-a sunat sa o ajute
align="right" id="quote2">Cat de rau face folclorul asta tipic romanesc cu travaliul de 10 ore si alte povesti de speriat copiii. Da, 10 ore e o durata normala de travaliu la o primipara...INSA...travaliul activ, cel cu contractii dureroase si dese este doar o mica parte din aceste 10 ore. Intr-adevar e cam neplacut sa le petreci pe toate 10 in spital, dar banuiesc ca e o alegere personala. Iar medicul daca venea nu avea ce sa ii faca. In mod sigur la internare i s-a verificat dilatatia si se stia ca va naste abia spre dimineata. Prietena ta chiar vroia sa vina medicul de acasa sa o tina de mana toata noaptea?
align="right" id="quote2">ea era speriata si in durerinu zic ca are dreptate, evident doctorul acela nu avea ce anume sa ii faca special, in plus fata de cel de garda si de moasa, stiu ca 10 ore e chiar bine pt prima nasteredadusem acest exemplu doar ca sa vedem ca aceeasi nastere poate fi privita in doua feluri total opuse. si daca asculti doar o parte poti crede ca un spital e de tot rahatul si un doctor nepasator cu pacientele. daca auzi si parte cealalta poti face o medie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Eu cred ca va abateti de la subiect. Ideea e ca, o femeie si-a dorit sa nasca natural, fara ace, brice, fara graba, si CU asistenta medicala. Nu s-a putut. Se naste la spital numai in conditiile pe care le impun medicii.In nenumarate ori am simtit atitudinea asta in spitalele din Romania. Ai intrat in spital, gata, EU ca persoana nu mai contam, eram proasta facuta gramada ca nu studiasem medicina. Ok, clar ca n-am studiat medicina, insa nu inteleg de ce atitudinea asta "patronizing" pe care o are si XIO de "stai jos, faci cum zic eu ca esti prost facut gramada, altfel valea, n-ai decat sa mori". Pana la urma medicii uita ca sunt platiti din banii omului de rand care plateste taxe.Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
align="right" id="quote2">Pt. ca legislatia nu permite asa ceva!!!!!!!!!!!!! Si eu vreau sa merg acum la Stradivarius sa aleg ce-mi place si sa plec, dar incalc anumite legi daca o fac.Atitudinea asta apare pt. ca altii nu se bazeaza pe "ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Si atunci cand cineva ma ia peste picior si face misto de mine fara ca macar sa aiba dreptate ecam greu sa nu ii explic ca eu am facut totusi o facultate si stiu ce spun. Pana una alta eu nu am jignit nici pe acest topic si nici pe altele,. in schimb am fost jignita.
Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui sdcristian dar moasele erau acolo. totul a mers bine si nu prea au intervenit. dar daca se intampla ceva erau acolo. asta inseamna o nastere acasa responsabila.
align="right" id="quote2">Daca ar fi avut bebelusul probleme cu inima (doar un exemplu din mai multe posibile) nu cred ca moasele l-ar fi putut ajuta altfel decat chemand salvarea. Ceea ce banuiesc a ar fi facut si o mama neasistata al carei instinct i-ar fi spus ca bebelusul are probleme.
align="right" id="quote2">Scuza-ma , dar sa compari o moasa/asistenta care are o experienta de ani in spate si vede zilnic nasteri cu o mama care n-are nici un studiu in domeniu si a mai vazut un copil mi se pare cam copilaresc.Ca sa nu mai spun ca intuitia nu pune vreun diagnostic. Diferenta e ca moasele alea pot sa acorde primul ajutor la nou nascut (pt. care se face curs separat pe care il urmeaza si unii medici daca vor), pe cand mama n-are.***Fur is for petting**http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.rowww.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand exemplul tau Xio cu Stradivarius e ca nuca in perete. La spital nu te duci ca la muzeu ci te duci sa beneficiezi de ceva ce AI PLATIT deja. In concluzie nu inteleg de ce mi se dicteaza pe banii mei.

 

De jignit nu cred ca te-am jignit ci doar ti-am explicat ca ilustrezi perfect imaginea din spitalele romanesti, intri pe la toate subiectele despre nascare sa dai lectii ca tu stii mai bine doar esti studenta la medicina, iar toate mamicile ce scriu sa mai taca din gura ca nu stiu ce vorbesc, ca sa nasti si sa ia dreptul sa vorbesti iti trebuie facultatea de medicina terminata, daca nu o ai stie dr muuuuulllt mai bine decat tine cum ti-e tie bine, sau Xio pe forum.

 

Culmea ca rabaturile care se cer de catre mamici nu interfereaza mult cu dreptul lor de a isi exercita meseria de doctor. Se cere doar amabilitate, calm, dreptul la a fi informata ce proceduri se aplica, consultarea cu pacientul in probleme banale precum provocarea nasterii, alaptarea, taierea ombilicului, cantarirea, contactul cu pielea, lipsa interventiilor invazive pe cat se poate, sinceritate. E asa greu? E asa mult?

 

Si culmea, cele de mai sus nici nu costa nimic, decat timp si bun simt.

 

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
In primul rand exemplul tau Xio cu Stradivarius e ca nuca in perete. La spital nu te duci ca la muzeu ci te duci sa beneficiezi de ceva ce AI PLATIT deja. In concluzie nu inteleg de ce mi se dicteaza pe banii mei.Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
align="right" id="quote2">Culmea este ca in exemplu nu era vorba despre spital ci despre nascutul acasa si legislatie.In spitalul ala ai nevoie de aprobari ca sa faci cezariana, de REFERATE ca sa primesti un medicament de care ai nevoie. Prin urmare, nu , nu se poate sa faci ce vrei in spital , fiecare spital are politica sa.Dau lectii doar persoanelor care uita ca pt. a da sfaturi si a aduce acuzatii trebuie sa si stie despre ce vorbesc. mai exact persoanelor care se cred medici doar pt. ca au citit un articol pe un forum.ironia asta si superioritea de care dau dovada multe pers. constituie niste trasaturi de caracter care ma irita, si atata timp cat respectivele nu dau dovada de bun simt si de tact nu vad de ce eu ar trebui sa le pup in fund cand ele ma scuipa.Daca se cere amabilitate si calm de ce nu se si da amabilitate si calm? Ca sunt alte persoane care dau sfaturi pertinente desi nu sunt din sistemul sanitar , dar stiu cum sa se exprime. Intreaba inainte sa afirme ceva, sunt curioase sa afle un raspuns, nu sa dea un sut in fund si sa rada. Tot respectul pt. pers. care isi cunosc limitele.***Fur is for petting**http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.rowww.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...