Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O romanca a nascut acasa de 2X!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cori, daca as primi un leu pt. toate femeile pe care le-am vazut la maternitate si care nu aveau un medic...as putea sa merg acum sa-mi cumpar ceva frumos. [:)] Este foarte simplu: cand trebuie sa nasti te duci la spital si garantat te va asisa un medic la nastere, ala care e de garda. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic
Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui cori_mic Legal e si in romania , daca stai sa analizezi ce reprezinta cuvantul "legal" in sine si avand in vedere ca nu poate fi acuzata de nimic. Si as vrea sa te vad pe tine cum schimbi doctorul si spitalul in saptamana 36 , cand nu cunosti alti oameni in domeniu care sa te ajute si nu ai idee in ce parte sa o apuci.
pai nu cred ca e legal, n-am timp sa caut acum, banui ca tipa "s-a facut ca nu mai are timp sa ajunga la spital" nu stiu de ce tb sa astepti pina in sapt 36 ca sa schimbi medicul daca nu e ok. sau de ce nu poti sa-i spui "dl. doctor, doresc sa nasc natural. sint contraindicatii serioase pt asta?" sa ceri explicatii complete. si chiar mi se pare mai usor si mai matur sa schimbi doc+spital in sapt 36 decit sa nasti complet neasistata. am nascut in Ro, in spital de stat, cu doctor roman, care a fost de nota 100. fara spagi samd. ps - toata lumea a atacat decizia ei nu pt ca "o judeca" ci pt ca prin actiunea ei putea pune viata copilului in pericol. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Ti s-a parut tie pe undeva in mesajul meu ca am spus ca mi s-a parut o decizie buna ca a nascut acasa? Am spus ca am admirat felul in care vede nasterea ca pe un proces natural si felul in care s-a informat asupra nasterii ( ambele le consider de baza in orice fel de nastere). Am spus ca din punct de vedere medical nu ii justific gestul dar inteleg de ce in Romania poate sa iti treaca prin cap si asa ceva. Nu inteleg de ce te contrazici si aduci argumente care nu-si au rostul. Cine spune ca e mai bine sa nasti acasa decat sa schimbi doctorul in s 36? [:-)))] E absurd.. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Si prin exemplul dat de mine in care doctorul indruma spre cezariana fara un motiv evident.. sunt sute de cazuri de genul acesta.E usor sa spui de ce nu-l schimbi? Cum sa il schimbi cand ti se serveste acest argument pe ultima suta de metri si ti se da in termeni medicali un motiv, subliniind de asemenea ca ai fi inconstienta sa nasti natural, ca daca nu asculti o sa vezi tu ce ti se intampla, cat o sa te chinui. Voi chiar credeti ca numarul enorm de cezariane din RO e datorat numai motivelor medicale reale? Bineinteles ca sunt si doctori buni care merg pe natural si iti sunt alaturi. Dar ce te faci daca nimeresti la un altul? In spitalul in care urmeaza sa nasc in acvariu era decat 1 bebe natural, restul cezariana. Mi se pare normal sa imi pun semne de intrebare. Si chiar daca ar fi dorinta mamei spre cezariana, de ce nu incearca sa se indrume cu argumente spre natural ca asa e mai sanatos si pentru mama si bebe. Asta ca o paranteza sa explic de ce am dat acest argument. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
pai tu ai facut paralela cu sapt 36, nu eu [:D] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Nu, atunci cand am dat exemplele cu laptele praf dat in maternitate si cu limitarea numarului de nasteri naturale la alegerea medicului am spus clar ca dau exemple de cat de limitata e alegerea mamei in maternitatile din Ro, nimic altceva. Oricum, cred ca ne pierdem in argumente.. Mamagiuliei, felicitari [flo], dar nu cred ca este o situatie de dorit si din nou ajungem la curajul mamei [:D] Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buli da chiar si in Ro este absolut legal ca femeia sa nasca acolo unde vrea. Inca nu exista o lege normala care sa permita moaselor (nu stiu daca si pentru doctori este valabil) sa asiste nasterea acasa. Dar femeia poate sa nasca si in camp daca vrea - din punct de vedere legal nimeni mu o impiedica. Chiar mai mult exista posibilitatea ca doctorul de familie sa vina dupa nastere si sa iti "recunoasca" copilul - pentru a-l putea legaliza. In plus, mamica respectiva spune in gura mare ca a ALES sa nasca acasa in mod constient si s-a pregatit pentru acest lucru - nu exista nicaieri faptul ca ar fi sugerat ca a "fost din greseala". Mamagiuliei tu de exemplu nu ai fi fost o "candidata" buna pentru nasterea acasa - asistata sau neasistata, datorita problemelor de sanatate si a bebelusului aflat pelvian. Xio nu conteaza daca esti studenta sau deja esti cadru medical. Conteaza faptul ca filozofia medicala ti-a intrat in fiecare celula a corpului si a sufletului tau.Si nu spun acest lucru cu ironie [flo] Cunosc care pot fi complicatiile in nastere. Dar de asemenea stiu ca o mare parte din aceste complicatii sunt datorate interventiilor medicale inutile. Nu vorbesc de acele interventii care sunt necesare - cand mamica sufera de probleme de sanatate, cand sarcina este cu probleme, etc. Vorbesc de acele interventii care sunt facute automat ca asa este protocolul, ca lumea e grabita, ca nu a primit suficienta spaga sau mai stiu si eu ce. S-au facut studii care au aratat ca nasterea acasa este mai sigura decat cea din la spital. Din nou subliniez in cazul in care mamica este sanatoasa si totul e normal. Iar aceste studii sunt facute chiar de organizatii/institutii medicale. Este normal sa exista frica in fata necunoscutului. Cred ca acum ati primit si motivul asta ca a fost nastere neasistata, dar ati fi reactionata la fel chiar daca ar fi avut o moasa specializata langa ea. (poate nu toti dintre voi, dar cea mai mare parte da). Dar exista frica voastra (care este absolut normala in realitatea noastra "moderna") si ceea ce stiti. Si pe langa acest lucru exista inca vreo cateva lucruri- este important sa stiti sa va deschideti inimile, sa ascultati, sa invatati despre ce e vorba si sa luati ceea ce este bine pentru voi insusi. Aceasta este schimbarea si acest lucru l-a oferit aceasta mamica intr-un mod atat de darnic. Si nici unul dintre noi nu ar fi raspuns cu atata vehementa la acest subiect daca nu ar fi atins o coarda sensibila. Ca ce ne pasa noua de alegerile facute de X sau Y in viata lor? Puteti sa aruncati cu vorbe, sa judecati, sa jigniti, sa acuzati - intrebarea este ce colturi ale inimii va sunt satisfacute? Sau ce colturi ati dori sa ascundeti, sa nu recunoasteti chiar de voi insusi? Este mult mai usor sa ne axam pe altii (si pe alegerile lor) decat sa ne axam pe ceea ce exista in propria realitate, propria viata, propriul suflet. Luam zilnic hotarari care ne influenteaza viata - la bine si la rau. Viata poate sa fie periculoasa daca vreti sa o vedeti in acest fel. Viata este plina de pericole pentru aceste minune mici care sunt copiii nostri si pentru care am fi pregatiti sa murim. Nu trebuie sa dau exemple de lucruri care se pot intampla si care ne pot schimba viata intr-o clipa. Dar asta nu inseamna ca nu mai faceti acele lucruri zilnice ca s-ar putea sa aveti un accident, ca s-ar putea intampla nu stiu ce nenorocire...... Nasterea (si sarcina) a fost medializata si sucita si rasucita. Si am uitat ca de fapt e vorba de un proces sublim al creatiei. Am bagat-o in sabloane, in protocoale, in fel si fel de scenarii de groaza. Si pentru acel procent mic in care se intampla cu adevarat nenorociri si lucruri rele, trebuim sa suferim toti. Asa cum am spus - o admir pe aceasta mama pentru curajul de care a dat dovada in sustinerea propriei alegeri. Eu imi doresc sa vin in Ro, dar mai intai astept sa raman insarcinata si sa nasc aici, deoarece vreau sa trec prin acest proces asa cum cred eu ca e cel mai bine pentru bebelusul meu si pentru mine. Eu nu am curajul sa spun ca aceasta mama - nu ma intereseaza de lume, eu nasc cum vreau.Prefer sa fiu pe "teren" sigur. [flo] ][flo]Andreea MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson "I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life." [url="http://www.feminitate.org/"]Feminitate - trup si suflet de femeie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Cori, daca as primi un leu pt. toate femeile pe care le-am vazut la maternitate si care nu aveau un medic...as putea sa merg acum sa-mi cumpar ceva frumos. [:)] Este foarte simplu: cand trebuie sa nasti te duci la spital si garantat te va asisa un medic la nastere, ala care e de garda. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Chiar e asa de simplu sa te lasi pe mana necunoscutilor intr-un moment atat de important si de intim??? Mai ales cand cunosti ca se poate si altfel si iti doresti sa fie altfel? Ca sunt multe femei care ajung fara sa aiba un doctor asta nu inseamna ca acest lucru este potrivit pentru toti....... Tu vezi si partea sufleteasca, spirituala, energetica, senzuala, sexuala a nasterii sau doar partea fizica? Dar cel mai important tu ai incredere in nastere si in corpul femeii? ][flo]Andreea MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson "I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life." [url="http://www.feminitate.org/"]Feminitate - trup si suflet de femeie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doula, sunt de acord cu tine. Si eu fac tot ceea ce pot pentru a avea o nastere frumoasa asa cum cred ca merit eu dupa ce am purtat copilul in pantec si m-am bucurat de el, dar si copilul pentru ca asa cred eu ca ii pot oferi un start bun in viata. Diferenta ar fi ca inainte de asta eu pun riscurile la care il supun pe bebe pe primul loc si in nici un caz nu as renunta la personalul avizat. E trist ca in romania pt a avea cat de cat o experienta frumoasa trebuie sa scoti bani multi din buzunar, altfel risti sa fii tratata intr-un fel in care nu esti obisnuit, ca un obiect care trebuie supus anumitor proceduri fara pareri si dorinte. Felicitarile mele doctorilor,asistentelor care chiar sunt alaturi de paciente fara sa conteze spaga etc, dar am auzit atat de multe experiente opuse.. jignitoare pentru natura umana. Eu cred ca din aceasta poveste ar trebui sa alegem elementele bune si sa incercam sa le aplicam noua in situatia reala in care vom fi pusi la un moment dat. Nu spune nimeni ca de acum ar trebui toate femeile sa nasca acasa, dar poate vom avea putin mai multa incredere in corpul nostru inainte de a alege o cezariana, poate vom invata ca exercitiul fizic in sarcina ajuta, la fel si masajul perineului si travaliul petrecut in miscare. Si poate asa ne va fi si noua putin mai usor, acolo la spital ,unde ne simtim in siguranta. Inca ceva, cred ca ar fi util sa fie citit tot articolul din Unica, pentru ca din ceea ce este extras in ziar nu se vede exact esentialul. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Cori ai dreptate - in Unica articolul este mult mai complet fata de ceea ce scrie pe net. Merita citit. [flo] Iti admir claritatea. Nasterea acasa si mai ales cea neasistata nu este pentru fiecare - si chiar daca o sustin, nu inseamna ca toate femeile trebuiesc sa nasca acasa, din contra. Tu te simti in siguranta cand ai ajutor medical langa tine - si acesta este lucrul cel mai minunat pe care il poti oferi si tie si bebelusului tau, fara nici o discutie sau semne de intrebare. Dar sunt sigura ca si acea mamica a luat in considerare toate lucrurile si ca "in siguranta" pentru ea a fost sa nasca acasa. Si acest lucru trebuie respectat. Nu arata ca o femeie inculta, incostienta care si-ar fi riscat viata bebelusilor ei, asa-i? Sper ca si in Romania sa apara posibilitatea ca femeia sa nasca asa cum simte, asa cum doreste, inconjurata cu respect si incredere. Sa existe moase specializate sa asiste nasteri acasa, sa existe doctori care sa sprijine alegerile femeilor si sa le respecte, sa le indrume, sa exista centre de nastere, sa existe sali de nasteri intime (ca sa nu fii nevoita sa treci prin travaliu impreuna cu inca alte nu stiu cate femei, sau alte femei sa aiba posibilitatea sa ti se uite intre picioare), sa nu fii taiata inutil si impuiata cu medicamentatie inutila, sa nu iti fie luat bebelusul de langa tine dupa nastere, sa nu fie hranit cu lapte praf impotriva vointei mamei, sa nu fie trantit pe masa aia de metal rece ca gheata, imediat cum este proaspat nascut, sa nu fie smuls din pantecul mamei prin manevre inutile etc. Ca indiferent unde si cum femeia alege sa nasca sa primeasca sprijinul necesar. Ca bebelusul sa fie primit cu blandete. Cer prea multe??? Nu cred - am speranta ca si in Ro lucrurile se vor schimba si chiar repede. Mai ales ca exista si mamici ca Ana Maita, si ca Paulush aici pe forum si multe altele care au curajul sa isi spuna povestea [flo] ][flo]Andreea MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson "I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life." [url="http://www.feminitate.org/"]Feminitate - trup si suflet de femeie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui doula Este normal sa exista frica in fata necunoscutului. Cred ca acum ati primit si motivul asta ca a fost nastere neasistata, dar ati fi reactionata la fel chiar daca ar fi avut o moasa specializata langa ea. (poate nu toti dintre voi, dar cea mai mare parte da). Dar exista frica voastra (care este absolut normala in realitatea noastra "moderna") si ceea ce stiti. Si pe langa acest lucru exista inca vreo cateva lucruri- este important sa stiti sa va deschideti inimile, sa ascultati, sa invatati despre ce e vorba si sa luati ceea ce este bine pentru voi insusi. Aceasta este schimbarea si acest lucru l-a oferit aceasta mamica intr-un mod atat de darnic. Si nici unul dintre noi nu ar fi raspuns cu atata vehementa la acest subiect daca nu ar fi atins o coarda sensibila. Ca ce ne pasa noua de alegerile facute de X sau Y in viata lor?
eu as vrea sa raspund la ideea asta, nu as fi raspuns la subiect deloc daca nu ar fi fost dat de exemplu pozitiv si aplaudat. Nu este nici un exemplu pozitiv aici. Altfel, nu ma intereseaza deloc ce a facut mamica respectiva - atata timp cat copiii sunt bine. Daca nu erau bine copiii, ea ar fi fost de condamnat. Sper totusi ca viitoarele mame care citesc pe aici sa nu se culce pe o ureche sa-si inchipuie ca daca o mama a nascut asa si uite ce bine e, SIGUR si la ele se va intampla la fel. Am totusi incredere ca instinctul de aparare al puiului le va face sa cumpaneasca bine o idee ca asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doula, daca va exista un demers legal in acest sens vreau si eu sa il sustin. Voi intra sa las adresa de mail printr-un comment la tine pe site ( apropos, am gasit intamplator articolele tale acum o saptamana cautand pe google cum poti sa ai o experienta a nasterii frumoasa [flo]). Cred ca putina lume se preocupa si de acest aspect, inainte de a cumpara o carte despre nastere scrisa de un medic american nu stiam nici macar ce inseamna termenul "doula" pentru ca in Romania nu se cunosc aceste aspecte, nu se discuta ... asta e destul de normal avand in vedere ca nu se prea pot aplica. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...