Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O romanca a nascut acasa de 2X!!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis
Uffff Luna...eu chiar nu am curaj sa nasc acasa (electiv, ca daca se intampla... asta e [:)]). VBAC cu siguranta - daca totul merge bine, bineinteles, am discutat cu medicul dupa nastere si mi-a zis ca el e de parere ca teoretic nu ar fi probleme... dar VBAC la spital/birth centre adica cu un etaj mai jos [:D], in caz de baiuri sa se poata actiona imediat. Doula, ma bucur ca esti fericita prin ceea ce faci! [flo][flo] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Dark Bendis oricum nu cred ca ti s-ar recomanda sa nasti acasa. Birth centre (un etaj mai jos de spital) asa am nascut eu, crede-ma e sublim. Incerci in apa? Eu as incerca acasa datorita faptului ca am nascut de doua ori, fara probleme, fara complicatii, la 7 seara am nascut la 9 dimineata eram acasa. Travaliu concret vreo 10 ore, dar la spital doar 4. Deci easy peasy.[:)] Asa ca as prefera sa nu ma mai trambalez pana la spital din moment ce nici acolo nu s-a facut nimic medical. Dar asta numai IF, nu preconizez alti copii de aceea regret ca n-am apucat sa nasc in apa si acasa. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Luna, inainte sa zambesti si sa ma iei peste picior intreaba-te care era natalitatea, mortalitatea asi alte "ate" inainte, si uita-te acum sa vezi in ce sens s-au modificat. Doula, scuza-ma dar tu nu ai de unde sa stii ce se vede si ce nu se vede din comportamentul meu cu pacientele. Eu nu cred ca am jignit pana acum. Ce faci tu insa consider ca este o jignire, sa imi critici comportamentul cu pacientele cand nici macar nu ma cunosti. Eu nu mi-am permis sa iti spun tie ca nu iti faci treaba cum trebuie. As aprecia si eu o discutie fara jigniri, dar sunt cateva persoane care nu se pot abtine. Trebuie sa te contrazic, se poate spune daca o femeie poate sau nu naste natural privindu-i/masurandu-i bazinul si inainte sa fie gravida. Si nu, alegerile mele personale nu imi intuneca judecata si nici nu ma impiedica sa profesez. Dar iti multumesc oricum de apreciere.[asia]E o onoare sa fiu judecata de oameni necunoscuti ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Citat:
citat din mesajul lui cori_mic Eu ca viitoare mamica am inteles din mesajul tau un lucru: nasterea naturala implica un milion de riscuri si sunt o inconstienta ca nu aleg cezariana (care desi nu am studii de medicina din cate am citit si m-am informat implica de asemenea anumite potentiale riscuri pt copil si pt mama ). Eu sunt sigura ca exista doctori buni si omenosi ptr ca aceasta sarcina am obtinut-o datorita unuia dintre acestia (endocrinolog ca sa se inteleaga ca nu are cum sa imi urmareasca sarcina). Dar nu cred ca este de apreciat ca un viitor doctor sa ne insire in fata ,intr-o comunitate de femei insarcinate , scenariile cele mai sumbre ale nasterii. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Nu ai inteles bine. Nasterea implica un trilion de riscuri DACA O FACI NEASISTATA DE O PERSOANA INSTRUITA. sa te asiste cineva instruit in acordarea ajutorului in caz de complicatii nu inseamna ca esti mai proasta, inseamna ca iti iei masuri de siguranta. Una e sa nasti singura acasa si alta este sa nasti supravegheata de o moasa/de un dr. "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com [/quote] Am inteles chiar foarte bine, daca iti vei reciti mesajul vei vedea ca exact asta se intelege, fara nici o referire la nasterea neasistata. Eu nu ma contrazic de dragul de a ma contrazice si sunt FOARTE SIGURA ca o persoana avizata trebuie sa asiste mereu la spital sau acasa sau unde s-o nimeri. Dar vad ca nu se intelege faptul ca noi nu credem ca femeia asta care a nascut singura a facut un lucru de dorit, ci vrem sa existe o lege care sa permita moaselor/personalului avizat sa poata asista acasa o nastere TOCMAI PENTRU A NU SE AJUNGE IN SITUATII DE ACEST GEN DIN CAUZA LIMITARILOR. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu stiu ce ai inteles, stiu ca discut despre acest subiect, deci este logic la ce fac referire. Daca mi-ar fi atat de frica de o nastere nu m-as mai duce la spital si nu as mai asista. Ma refer strict la acest caz despre care este discutia. Da, ar fi bine sa existe asa ceva la noi, e de la sine inteles. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba doar de subiect , este vorba si de argumentele aduse de ambele parti, si acestea au fost argumentele tale: nasterea naturala e un chin la majoritatea, 90 % din mamici devin destul de incompetente in momentul cu pricina, corpul tau te limiteaza la cezariana, dar asa cum ai spus, asta e in concordanta cu ideile tale. Deci? De asemenea nu cred ca am spus eu pe undeva ca ti-e frica de nastere, acest aspect pur si simplu nu tine de interesul meu. Insist asupra faptului ca decat sa aruncam cu rosii, este preferabil sa ne unim sa se faca ceva in aceasta privinta. Noi asta ne dorim. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO Da, este diferenta mare intre sistemele sanitare, dar in timp ce acolo femeia este asistata la nastere, asa cum e normal, aici aceasta mama din articol nu a fost asistata de nimeni. De-asta suntem cateva persoane deloc impresionate, pt. ca a pus viata copilului sau pe locul 2. Se numeste inconstienta. Nu stii ce se poate intampla, asa ca pt. binele tau si al copilului faci tot ce poti. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Citat:
citat din mesajul lui XIOEu pot sa numar pe degetele de la o mana nasterile usoare, cand pacientele au impins frumos. Sau hai, poate ajung si la mana cealalta , ca am vazut multe secundi si tertipare. dar faptul ca dintre toate femeile acelea care nasteau erau destule care au intampinat probleme ma face sa nu privesc nasterea ca pe o bagatela si sa nu minimalizez riscurile bazandu-ma pe noroc. Nu de alta, dar e vorba de viata unui copil. Deci da, capacitatea femeii de a naste singura nu este prezenta la toate femeile din lumea asta si sa nasti de capul tau punand in pericol viata copilului este o prostie.
***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la fel de bine pot sa iti dau si eu citate din alte postari ale tale, dar cred ca nu mai are rost ptr ca ideea aici e nu sa stam noi sa ne contrazicem, ci cea pe care incercam eu sa o subliniez mai devreme. Dar vad ca nu are nici un rost. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic Dar vad ca nu se intelege faptul ca noi nu credem ca femeia asta care a nascut singura a facut un lucru de dorit, ci vrem sa existe o lege care sa permita moaselor/personalului avizat sa poata asista acasa o nastere TOCMAI PENTRU A NU SE AJUNGE IN SITUATII DE ACEST GEN DIN CAUZA LIMITARILOR. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
parerea mea personala e ca doamna in cauza a facut o alegere dictata foarte mult de ambitia personala. o alegere care putea s-o coste scump. fata de acest lucru mi-am exprimat eu dezacordul. daca facea un demers legislativ pentru sprijinirea nasterii acasa o aplaudam. sint de acord ca momentul nasterii trebuie sa fie cit mai frumos - dar daca nu exista cadrul legal pentru a fi asistat acasa, mi se pare inconstienta sa faci asta doar pentru a demonstra ca poti. nu de altceva, dar s-ar putea sa nu poti. si neputinta asta poate sa aiba consecinte nu doar asupra propriei persoane. despre asta e vorba. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui cori_mic Dar vad ca nu se intelege faptul ca noi nu credem ca femeia asta care a nascut singura a facut un lucru de dorit, ci vrem sa existe o lege care sa permita moaselor/personalului avizat sa poata asista acasa o nastere TOCMAI PENTRU A NU SE AJUNGE IN SITUATII DE ACEST GEN DIN CAUZA LIMITARILOR. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
parerea mea personala e ca doamna in cauza a facut o alegere dictata foarte mult de ambitia personala. o alegere care putea s-o coste scump. fata de acest lucru mi-am exprimat eu dezacordul. daca facea un demers legislativ pentru sprijinirea nasterii acasa o aplaudam. sint de acord ca momentul nasterii trebuie sa fie cit mai frumos - dar daca nu exista cadrul legal pentru a fi asistat acasa, mi se pare inconstienta sa faci asta doar pentru a demonstra ca poti. nu de altceva, dar s-ar putea sa nu poti. si neputinta asta poate sa aiba consecinte nu doar asupra propriei persoane. despre asta e vorba. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Pai daca te-ai fi informat inainte sa raspunzi ai sti ca exact acel demers il incearca femeia asta , pentru a nu exista alte femei in situatia ei. Dar se vede clar ca fiecare vede doar ce vrea si ce il uimeste pe el. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic
la fel de bine pot sa iti dau si eu citate din alte postari ale tale, dar cred ca nu mai are rost ptr ca ideea aici e nu sa stam noi sa ne contrazicem, ci cea pe care incercam eu sa o subliniez mai devreme. Dar vad ca nu are nici un rost. Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.
Intamplator ideea aia reiese din mesajele mele. Chiar vreau citatele in care spun cat de groaznica e nasterea. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro www.accesoriisihaine.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...