Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Va tot citesc si pentru ca nu va cunosc nu reusesc sa ma prind cat de mari cunt copiii vostri. Ai mei au : Alex - 4 ani (Pre-k) si Flavia - 3 ani si e la early Pre-k ... Alex a invatat sa numere la scoala si nu pare a avea probleme ..mama mea a fost (ca acum e la pensie) profesoara de matmatica si ce credeti, l-a pus pe Alex la teme zilnice ...face adunari pana la 10, din alea vizuale, adica are desenate 3 ratzuste + desenate alte 2 ratzuste si el trebuie sa le numere si sa scrie rezultatul. Cu matematica pare ca nu avem probleme. Problema mea cu Alex este cu cititul - nu ii place fetelor, eu le citesc seara obligatoriu si alege cititul numai daca ii dau ca alternativa culcatul. In rest, ar face orice altceva doar ca sa nu puna mana pe o carte. In comparatie, Flavia este permanent cu nasul in carti, si cand face pipi la olitza isi ia o carte. Acum Alex la scoala a invatat literele, stie sa le citeasca pe toate ...cred ca e timpul sa invete / memoreze cuvinte scurte de 2-3 litere ... voi cum ati inceput cu cititul asta ? As printa ceva de pe net, niste texte sa-l pun sa gaseasca anumite cuvinte ...sau nu stiu, ceva sa-l fac sa invete sa citeasca.
Ca o idee montessori (pe scurt ca tre sa duc cainele la vaccin) cumpara litere de lemn si imagini (cat, dog...etc, cuvinte de 3 litere)...In prima instanta aranjeaza 3 imagini pe jos, si sub ele cu literele de lemn cuvantul, si incercati sa il cititi...apoi lasa-l sa gaseasca literele (amestecate) care sunt in cuvant si sa le aranjeze in ordinea in care ii se par corecte sub imaginea ce defineste cuvantul...e bine sa il lasi pe el cat mai mult sa decida ce litere sunt in cuvant si apoi sa ii arati varianta corecta. E greu pana isi da seama cum sa lege cuvantul...apoi e foarte usor sa citeasca cuvinte "fonetice"Gata fug Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ai mei baieti au 11 (Nick - clasa 6) si 8 (Alex - clasa 4)...cel mare e mai pasionat de carti decit cel mic (care le are mai mult cu reviste, comics si ziare). Nu i-am invatat sa citeasca propriu zis inainte de a merge la scoala...doar am citit cu ei in fiecare seara (Dr. Seuss a fost de baza) si au inceput sa intrebe literele. Apoi au inceput sa recunoasca cuvinte. Recunosc ca mai recurgeam la mirsave tertipuri gen lasat povestea balta inainte de deznodamint...si buchiseau singuri. La Alex a mers un pic mai greu pentru ca fugea la Nick sa-i spuna ce si cum[:D] De curind, Nick m-a "obligat" sa citesc toata nebunia cu Twilight/New Moon blah-blah-blah...(a citit-o ca sa aiba punct de conversatie cu o fata la scoala[olala] - asta a recunoscut-o mai tirziu, hihihi). El a citit cele 4 ceasloave pe NERASUFLATE...mie mi-era rusine in metro sa ma "expun"[:D]... Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea ce inseamna stie literele? Stie numele sau stie numele si sunetele? Dincolo de n-spe limi si doua alfabete noi am facut asa: stioe letter names: "a" ei... "e" i. si si stie letter sounds "a" aprox ea ..."e" e Cam pe la patru -cinci ani stiau asta (no doi mai repejor) Dupa ce le stie bine pe amandoua cu uppercase, lowercase incepi sa citesti fonetic intai cuvinte cu vocale intre asa numitul rhyming: si inveti pe grupe man, can, fan...."bat, fat, cat... apoi "blend" uri. cl, cr... necazul fata de romana e ca in sunetele consoanelor baga adesea si cate o semivocala "schwa" si atunci lke e mai greu sa le lipeasca. E si dupa ce stiu sa citeasca fonetic cuvinte simple (noi asta stim sa facem cu cea mare la in curand sase ani) apoi treci la invatat "silent magic e" ca-n "cave" (e-ul final face ca "a " sa-si zica numele si nu sunetul) grupuri sh, tz, th, ... vocale lungi "ee' oo... si primele terminatii des intalnite : ing, ed... si diftongi "ea", Din punctul meu de vedere e super important sa nu te grabesti cu cititul fonetic pana nu stiu perfect sunetele pentru ca la spelling trebuie sa faca invers : aud sunetele si trebuie sa le regaseasca si nu-i chiar trivial pe masura ce posibilele optiuni se inmultesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine ...Dr Seuss ? N-am pomenit carti mai idioate ... adica stiu ca aici sunt foarte apreciate dar mie mi se par asa de imbecile ... Mi-a mai spus cineva sa le citesc carti simple de cate o pagina si atunci ei o sa memoreze vizual cartea ... cred ca am facut o greseala, ca eu le citesc de pe la 1 an si atunci le citeam intr-adevar carti de o fraza ...acum le citesc alea cu Berstein Bears care sunt foarte educative dar au texte lungi, nu o sa poata in veci sa memoreze ceva de pe alea ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB
buflea ce inseamna stie literele? Stie numele sau stie numele si sunetele? Dincolo de n-spe limi si doua alfabete noi am facut asa: stioe letter names: "a" ei... "e" i. si si stie letter sounds "a" aprox ea ..."e" e Cam pe la patru -cinci ani stiau asta (no doi mai repejor) Dupa ce le stie bine pe amandoua cu uppercase, lowercase incepi sa citesti fonetic intai cuvinte cu vocale intre asa numitul rhyming: si inveti pe grupe man, can, fan...."bat, fat, cat... apoi "blend" uri. cl, cr... necazul fata de romana e ca in sunetele consoanelor baga adesea si cate o semivocala "schwa" si atunci lke e mai greu sa le lipeasca. E si dupa ce stiu sa citeasca fonetic cuvinte simple (noi asta stim sa facem cu cea mare la in curand sase ani) apoi treci la invatat "silent magic e" ca-n "cave" (e-ul final face ca "a " sa-si zica numele si nu sunetul) grupuri sh, tz, th, ... vocale lungi "ee' oo... si primele terminatii des intalnite : ing, ed... si diftongi "ea", Din punctul meu de vedere e super important sa nu te grabesti cu cititul fonetic pana nu stiu perfect sunetele pentru ca la spelling trebuie sa faca invers : aud sunetele si trebuie sa le regaseasca si nu-i chiar trivial pe masura ce posibilele optiuni se inmultesc.
Stie si numele si sunetele ... si le stie bine, deci e in stare sa citeasca orice fel de litera mare sau mica. Le-a invatat la scoala, va jur ca nu am facut nimic cu el acasa ...ca sa vedeti ce inseamna o scoala publica buna. Este adevarat ca aici s-au oprit ... adica nu, l-am auzit spunandu-mi si ceva de rhyming words ... dar totusi e greu sa spui "si"+"ei"+"ti" = cat ... eu cred ca asta se invata numai prin memorare ... Stii care e problema, ca nu sta el linistit asa sa-l invat eu sa citeasca ... trebuie inventate ceva, jocuri sau nu stiu, trebuie sa fie ceva care sa-l atraga, cum a fost asta cu incercuitul cuvintelor "man" si "and".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Vai de mine ...Dr Seuss ? N-am pomenit carti mai idioate ... adica stiu ca aici sunt foarte apreciate dar mie mi se par asa de imbecile ...
Si acum imi plac...Yertle the Turtle e favorita mea[olala] Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu din cate stiu numele literei e diferit de cum se pronunta. De exemplu pt C numele e “SI” dar pronuntia e “CI”(cu i de la a invata). Eric cel putin asa le-a invatat. El cand zice alfabetul zice “ei, bi, si,..” iar cand speluieste literele le citeste ca si literele noastre. Sper ca ai inteles ceva din varza mea. Eu asa am inceput cu el cu cuvinte din 3 litere de pe cartonase si carti cu scrisul mare si cu cuvinte care se repeta si scurte. Nu citeste, dar stie cum se speluiesc vreo 10 cuvinte si sa le si recunoasca daca sunt scrise undeva. Nu ma grabesc, inca il las sa vad ce fac la kinder, eu am invatat sa citesc la 7 ani totusi si nu sunt pe strazi. [:D] Editez ca am uitat sa-ti spun ca Eric va face 5 ani luna viitoare. Literele le stie de vreun an si ceva. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 4 anisori...uraaa! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui AB
buflea ce inseamna stie literele? Stie numele sau stie numele si sunetele? Dincolo de n-spe limi si doua alfabete noi am facut asa: stioe letter names: "a" ei... "e" i. si si stie letter sounds "a" aprox ea ..."e" e Cam pe la patru -cinci ani stiau asta (no doi mai repejor) Dupa ce le stie bine pe amandoua cu uppercase, lowercase incepi sa citesti fonetic intai cuvinte cu vocale intre asa numitul rhyming: si inveti pe grupe man, can, fan...."bat, fat, cat... apoi "blend" uri. cl, cr... necazul fata de romana e ca in sunetele consoanelor baga adesea si cate o semivocala "schwa" si atunci lke e mai greu sa le lipeasca. E si dupa ce stiu sa citeasca fonetic cuvinte simple (noi asta stim sa facem cu cea mare la in curand sase ani) apoi treci la invatat "silent magic e" ca-n "cave" (e-ul final face ca "a " sa-si zica numele si nu sunetul) grupuri sh, tz, th, ... vocale lungi "ee' oo... si primele terminatii des intalnite : ing, ed... si diftongi "ea", Din punctul meu de vedere e super important sa nu te grabesti cu cititul fonetic pana nu stiu perfect sunetele pentru ca la spelling trebuie sa faca invers : aud sunetele si trebuie sa le regaseasca si nu-i chiar trivial pe masura ce posibilele optiuni se inmultesc.
Stie si numele si sunetele ... sa spui "si"+"ei"+"ti" = cat ..
[:D] pai daca stie sa sound-eze literele:in order to read you say the letter sounds not the letter names. Letter names sunt pentru spelling. "c" "ea" "t" fac cat si-l spell "si ei ti" "dj""e" "t" =jet si tot asa De asta te-am intrebat ce stie. Noi citim Seuss nu toate, dar in masina ne jucam si cantam cu ele tocmai ca-s silly :the foot book si altele in acelasi gen, Biscuit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...