Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

ei nu zic eu ca noi am ramas in urma, philip n-a invatat sa citeasca la preschool, drept e ca mai mult se joaca acolo anyway. lia, felicitari pt bogdan. a, si nici eu nu cred in adhd, probabil ca aici ar fi diagnosticat si philip ca fiind, dar nu-mi pasa. bey, ce nesimtita mai sunt, mai ca nu-mi pasa de nimic. hahahaha. [url="http://apha.shutterfly.com/4873"]Philip[/url] [url="http://bebelus.shutterfly.com"]Nicholasin5days[/url] [url="http://apha.shutterfly.com/4886"]MommyAndreea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da Sanzi, mai mult baietii. Am mers si eu la clasa, v-am mai zis, martea sa "ajut" (cititi spionez care cum si cat citeste si pe ce "loc" e fi-miu [:D]) la citit si am vazut ca mai multi baieti sunt cam ca fi-miu. Azi faceau ca maimutele. A inceput unul, au continuat si altii si fi-miu nu lipsea, ce, sa ramana el in urma cu maimutareala? :)) Carmen, tu iti dai mai bine seama de copil, nimeni din afara nu il cunoaste mai bine. Ce e aia e imatur? E mic. Barbatii nici la 40 de ani nu sunt maturi [:D] Daca se concentreaza pe cate o activitate care ii place, e OK. Cu varsta se imbunatatesc astea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui philip
ei nu zic eu ca noi am ramas in urma, philip n-a invatat sa citeasca la preschool, drept e ca mai mult se joaca acolo anyway. lia, felicitari pt bogdan. a, si nici eu nu cred in adhd, probabil ca aici ar fi diagnosticat si philip ca fiind, dar nu-mi pasa. bey, ce nesimtita mai sunt, mai ca nu-mi pasa de nimic. hahahaha. [url="http://apha.shutterfly.com/4873"]Philip[/url] [url="http://bebelus.shutterfly.com"]Nicholasin5days[/url] [url="http://apha.shutterfly.com/4886"]MommyAndreea[/url]
Merci. Bine zis, nici mie nu imi pasa. Adica si dc. ar avea ce sa ii fac? Ca medicamente nu ii dau si nu il tarasc nici pe la psihologi, n-am auzit de marete succese, nu cred ca se transforma in vecina chinezoaica si se apuca sa fie constiincios si ascultator in urma sedintelor alora [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E intradevar de speriat cat de multi copii iau tratamente serioase pentru ADHD. Mare pacat si multi parinti inconstienti..! Si medicatia..., mai bine nu am stii ce fel de side efects pot avea astfel de medicamente asupra copiilor.... Educatoarea fetei unor prieteni o reclama mereu pe copila ca nu se concentreaza ca nu asculta ca nu e atenta... pana la urma a spus-o pe a' clara ca are ADHD ( dupa parerea ei...) Cand mi-a povestit tatal fetei chestia asta mi-a sarit tandara rau de tot...cum poate o educatoare sa puna un diagnostic? Eu cred ca rolul ei este sa indrume si sa determine copii, sa le atraga atentia astfel incat sa urmeze sfaturile si comenzile la clasa. Daca ea fail sa-si indeplineasca atributiile inseamna ca copiii sunt de vina, nu-i asa??[:-@][:-@][:-@] ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ascultat si atentie...ii fac dus lui David, ii pun hainele pe pat si ii spun sa se imbrace cat ii fac eu un snack...Il strig de cateva ori sa vina sa manance...dupa 20 de min de tacere intru peste el...Construia in fundu gol ceva...era atat de concentrat[:D] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen [pup]... Sunt si pe forum copii cu medicatie de ADHD... si m-au speriat mamicile... [bang] Adevarul e ca in afara unui procent mititel de copii... sa ai copii inseamna sa ai casa plina, viata plina... de-ti vine cateodata sa o iei asa pe camp... sa fii invatatoare mi-e clar sa ai vocatie sau esti candidata la boli nervoase[:D]... Dar io gasesc ca-i normal asa... un copil ttebuie sa-si bage nasucul pe peste tot sa fie curios sa raspunda la stimuli... nu-i natural sa stea asa locului ca trebuie... aceea e educatie... e si asta se invata dar incet si nu-i prilej de panica. Imi pune pielea pe bat jupanul daca vede ca-l barfesc... dar cand am revenit din Franta dupa un luuuung timp si am adus copii aici, al meu mai sa faca depresie [:D] dupa doua saptamani m-a intrebat daca asa-i tot timpul [:D]... apoi s-a calmat ... si a inceput sa sune regulat dupa proprii parinti le-a trimis cadouri alese cu zile inainte de sarbatori si nu alese de mine in graba...[:D] Cred ca de aici in vreo cativa ani le pot spune socrilor misterul [:D] ca erau taaaare intrigati[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi, hahaha:)) Ce ti-e si cu concentrarea asta domn'e, nu ii mai intereseaza nimic altceva!!:) Mie pana la urma invatatoarea asta mi-a spus ca Matt pare ca nu e atent, dar dc. il intreaba despre ce se vorbeste, stie intotdeauna. Si ca el se gandeste mereu la ceva, are mintea continuu ocupata, de aia pare absent, ce e in clasa, zice ea, nu e suficient pt. el. Mi-a convenit explicatia ei, nu ca aia de anul trecut, sa coloreze ca de nu coloreaza e crima. AB, asa e, viata este plina cu copilasii pe langa noi. Si asa e, barbatilor le ia timp sa se obisnuiasca dc. nu se implica o vreme, dar se obisnuiesc ca n-au incotro [:D] Apropos tot de asta, am fost azi la scoala la citirea aia si am vb cu o mamica, care mi-a zis ca sunt doua invatatoare de a 2a f. nasoale (a zis "horrible"). Despre una mi-a spus o poveste intamplata unei vecine care are o fetita acum intr-a 5a, cica f. talentata si desteapta, si care a avut probleme cu una dintre invatatoarele astea, bineinteles ca i-a spus ca are ADHD (ceea ce nu e adevarat) si o trata f. nasol. Si cica alti vecini de ai ei cand le-a venit hartia acasa cum ca invatatoarea asta le-a fost repartizata copilului, au retras copilul de la scoala si l-au homeschooled anul ala. Ah, ce m-am speriat!! Mi-am facut programare si ma intalnesc cu directoarea maine. Nici nu stiu ce sa ii spun, dar vreau NEAPARAT sa nu ajunga fi-miu la tipele astea. Oare cum sa abordez problema. Cineva m-a sfatuit sa zic ca mvai fi-miu tb tratat special, ca nu e ta-su in zona si tb cineva cu rabdare din cauza asta, ca tb sa dau un motiv, nu pot sa zic ca nu le vreau eu pe alea ca am auzit ca's rele. Oare sa zic asa, sau imi atrag alte probleme si etichete pe copil? Parca as zice asa ceva si as mentiona si numele alora ca exemplu de persoane f. bune, dar nepotrivite pt. "problemele" lu' fi-miu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am cerut principalului o anumita teachera pentru la anul dar a fost o situatie mai deosebita, in sensul ca de fapt actuala ei teachera loop cu clasa in 3th grade si am fost intrebati daca vrem acelasi teacher sau consideram ca i s-ar potrivi mai bine altul. Si am trimis raspunsul, dar apoi gindindu-ma ca o vreau musai i-am trimis si un email principalului in care mi-am justificat un pic mai mult alegerea si l-am facut sa inteleaga ca o vrem musai. Si ne-a aprobat [pk] Ruxij, eu am auzit aici printre parinti ca nici nu-i asa de anormal sa ceri un anumit teacher pentru copil. Ca multi bazindu-se pe renumele unui anumit tracher asta fac, il cer in mod clar. Eu zic sa-i spui ca din ceea ce cunosti despre Mrs. X (adica aia care o tintesti tu :)ti se pare foarte potrivita caracterului copilului tau si esti convinva ca rezultatele academice vor fi pe masura. Iar daca intreaba motive zi si tu ceva evaziv de genul "un teacher bun isi face repede renume intre parinti" si ca ai auzit ce rezultate bune a avut blah, blah ...(numa' vezi sa nu fie noua pe acolo si sa nu aiba istorie, sau rezultate [:D]) nu stiu daca e cel mai potrivit sfat dar e o idee [:I] Bafta si tinem pumnii! There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, vad ca ai dezlegat misterul. Frumosi ardeii, wow! S-a copt si prima mea rosie, pe cind am mers sa vad daca-i buna de cules era mincat din ea deja. Nu stiu daca-i pasare, veverita sau iepure. M-am enervat si le-am lasat-o lor! Asa mi-au facut si anul trecut. Cu cititul ii las mai mult pe cei de la scoala sa se ocupe. Acasa numai "follow the lead" al copilului, ca la partea asta ma pricep si mai putin decit la mate. Alexandru a inceput clasa intii pe ultimul loc la capitolul engleza/citit (adica nu citea deloc in engleza) si pina la sfirsitul anului a recuperat, ba era si printre cei mai buni. Am niste computer games si mi-am amintit ca am avut un DVD foarte bun pe tema asta, chiar o sa-l caut pentru Ana. Cu teacher de anul asta m-a apucat si pe mine disperarea, le inteleg pe mamicile care aleg sa homeschool pe motive din astea. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...