Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr
Aburel, apropo de imatur [:D]...de curand si mie doctorita mea pe care o ador mi-a trantit-o ca Eric e imatur, ca trebuie cateodata sa ii zici de 5 ori un lucru pana face ce ii spui. Noi le spunem copii incapatanati si rasfatati, ei le zic ADHD sau imaturi. de ADHD nu mi-a zis, ba chiar m-a asigurat ca nu are, dar mi-a zis ca e imatur. M-am intors brusc catre ea si cred ca am facut o mutra tare urata ca imediat a schimbat vorba, ca de fapt trebuie sa fii foarte ferm cu el, yada, yada, yada (ce imi place cum zice Ruxy asa [:D]). Carmen & Ericutz (15.06.2004)
Mai, apropo de imaturi si de intarziat la scoala cu un an sa stiti ca si eu voi face aceasta miscare anul asta. Adica, Alex este nascut pe 1 octombrie 2004 si termenul limita de inscriere la kindergarden este 1 Octombrie ...deci as putea sa-l inscriu dar va fi CEL MAI MIC DIN CLASA ... si ne-am gandit noi asa (eu si masculul) ca de ce sa fie copilul nostru cel mai mic din clasa, ca baietii oricum sunt mai intarziati, barbatul cica nu e bine sa fie cel mai mic ca nu face fatza la bullying ... prin urmare am sunat la public school sa vad daca pot sa-l tin 2 ani in K si ce credeti, nu se poate decat daca recomanda ei ... asa ca anul asta o sa-l dau iar la pre-k la gradinita privata si la anul il bag iar la publica, la K ... Deci fetelor, voi spuneti ca sa-l las in pace cu cititul cuvintelor de 3 litere ? Sa le invete la gradinita ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buflea, eu zic ca faci bine sa il mai lasi un an. Asa e, baietii se maturizeaza mai greu si oricum nu e bine sa fie el cel mai mic. Nu e vorba ca n-ar putea academic. De lasat in pace, eu zic ca ai luxul sa ii mai dai o pauza. S-ar putea sa ai surpriza sa inceapa el sa citeasca. Ii citesti tu, fara sa il indemni neaparat sa citeasca el. Pana la urma toti citesc. Eu fusei la scoala, am pus problema de ce tip de invatatoare avem nevoie, am bagat si ca e stresat ca nu e ta'su acasa si directoarea a parut f. intelegatoare, si-a notat tot si mi-a promis ca o sa aiba grija. Si-a notat si numele alea despre care am zis eu ca am auzit ca sunt tough, desi cu unul dintre nume nu a fost de acord, a zis ca nu e tough. Cu alt nume a fost de acord, ca cica vb repede, vrea ca copiii sa se miste repede si unora le provoaca anxietati. Mi-a promis ca o sa aiba grija sa aiba fi-miu o invatoare warm, understanding, caring... Deci sunt multumita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Ai mei baieti au 11 (Nick - clasa 6) si 8 (Alex - clasa 4)...
Mai, eu acum am remarcat asta ... cum de Alex are 8 ani in clasa a 4 a ...l-ai dat in clasa 1 de la 4 ani ? Nici la ick nu-mi iese socoteala ... pe Nick l-ati dat de la 5 ani ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca este nascuta in 9 oct si am dat o la scoala cand inca nu avea 6 ani. Intre timp mi au propus sa skip un an dar nu am vrut. Bulling ul se poate intampla indiferent de varsta... Scoala la clasa 1; 2; 3 este vrajeala, nu scoala. Apoi ramane "batranul" clasei. ASa l tii in aceeasi kinder si ceilalati colegi sa plece la clasa 1a este un pic embarasing (parerea mea) Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea Mai, apropo de imaturi si de intarziat la scoala cu un an sa stiti ca si eu voi face aceasta miscare anul asta. Adica, Alex este nascut pe 1 octombrie 2004 si termenul limita de inscriere la kindergarden este 1 Octombrie ...deci as putea sa-l inscriu dar va fi CEL MAI MIC DIN CLASA ... si ne-am gandit noi asa (eu si masculul) ca de ce sa fie copilul nostru cel mai mic din clasa, ca baietii oricum sunt mai intarziati, barbatul cica nu e bine sa fie cel mai mic ca nu face fatza la bullying ... prin urmare am sunat la public school sa vad daca pot sa-l tin 2 ani in K si ce credeti, nu se poate decat daca recomanda ei ... asa ca anul asta o sa-l dau iar la pre-k la gradinita privata si la anul il bag iar la publica, la K ... Deci fetelor, voi spuneti ca sa-l las in pace cu cititul cuvintelor de 3 litere ? Sa le invete la gradinita ?
Vezi daca-i intrebi ?[:D] Eu i-am anuntat dupa ce incepuse scoala de vreo doua luni.. cat sa nu ma gaseasca ei inainte[:D]. Deci a mea e fata si tot zisei pas. Stia engleza prea putina, era pacat sa o stresez. Daca-i desteapta si invata bine si se va maturiza va putea sa saa clasa repejor. Daca nu, nu... Copilul mai mare la diferente de varsta mici intre frati...tinde sa fie bebelache... Si cu literele...lasa-l sa invete primele chestii la scoala si apoi pune-te pe capul lui... ce sens are sa capete accentul tau? Desi tu ai unul fermecator [:D], tot accent ii. Cum incepe sa stie bine sunetele... apoi la atac cu carticele din serie de Phonics si apoi de reading I. La mine baiatul e mai mic...si e clar pregatit sa se joace de-a seriosul, sa fie maaaare si cuminte... daca asa intra in voie altora. L-am intrebat dupoa pima zi de scoala cum a fost... si c-un aer de senior mi-o zis ca a stat... si eu cum ai stat... am stat cand mi-o zis doamna sa stau [:D] Mihutza bucura-te de scutecele... acolo si bebe e bucuros sa te ajute in munca [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB
Nu, da are AnaMaria niste baieti [:D] munca ei si a mamei 90%. Totusi n-au sarit chiar atat...Alex va face 9 in curand [:D] si cred ca si Nick mai adauga un an pana-n toamna.
Explica-i mai clar lui Buflea cum e cu saritul claselor, cred ca nu stie despre asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica de bebelusi [:D] Buflea daca-i destept "cupilul" si la teste face peste media claselor mai mari... si daca emotional este serios poti sa sari clase. In public mai rar, in privat mai des. Si dupa ce termini cu cititul e un somnic dulce pe la scoli daca mergi in ritmul scolii. Asa ca majoritatea copiilor cu care se lucreaza acasa putintel ajung printr-a treia sa aiba un decalaj considerabil. Unii raman pentru ca se simt bine ca lideri, altii trec mai departe. Corina eu nu vad nimic jenant in faptul ca te uiti la zurliul din ograda, il compari cu media, vezi ca e in top la nazbatii si agitatie, la medie cu ce a invatat. Care-s sansele sa se si cuminteasca si sa ajunga peste medie deodata? Eu am asteptat sa devina miss mai rationala si progresul emotional intr-un an e enorm. Si fiind mai matura a devenit mai lider printre pusti si a capatat incredere in ea. La ea am mai pus si ca de exemplu anul asta a lipsit stand cu febra si antibiotice vreo trei luni si faptul ca-i trilingva. Succesul scolar e o lupta lunga si nu merita inceput cu stangul. Tu ai o fetita si buna peste medie si linistita. Asta nu-i chiar asa des intalnit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB toti colegii tai merg la scoala, baieti mari de pe acum iar tu ramai pe loc. Este ca si cand repetai anul in RO, sau poate ma insel. Daca schimbi scolile este mai bine, zic eu. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...