Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Si eu am facut vinete [:D], copanele de pui cu mujdei. Hi hi la noi e de groaza... gratarul si Shabbatul nu merg, asa ca asteptam asfintitul soarelui... asa ca-i romantic in doi copii la culcare... si de romantic ce e... acus curata huzbandul singurel grill-ul...[:D] ... ca altfel facem petrecere cu ratoni. Hmm in caz de ceva... sigur ...vorba ceea poate se ia.... [:D] Si ce vrei sa-i iei Ruxij? O pianina sau un un pian mai mic ca unul de concert banui ca nu. Mey si am uitat sa va zica ca avem o chiriasa care ne scoala de dimineata... o ciocanitoare [:D] si are si pui [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui AB
Mamica de bebelusi [:D] Buflea daca-i destept "cupilul" si la teste face peste media claselor mai mari... si daca emotional este serios poti sa sari clase. In public mai rar, in privat mai des. Si dupa ce termini cu cititul e un somnic dulce pe la scoli daca mergi in ritmul scolii. Asa ca majoritatea copiilor cu care se lucreaza acasa putintel ajung printr-a treia sa aiba un decalaj considerabil. Unii raman pentru ca se simt bine ca lideri, altii trec mai departe.
E pentru prima data cand aud asa ceva ... fetitza unor amici de ai nostri a luat testele alea de stat cu puctaj maxim si anul trecut si anul asta - cred ca mai bine de atat nu se poate si are A pe linie si nu au intrebat-o de nici o sarire de clasa ...e adevarat ca e la scoala publica, poate nu se practica la scolile publice ... Cat despre "ritmul scolii" eu cred ca depinde de scoala, de ex amica mea (mama fetitei) imi spuen ca corecteaza / controleaza lectiile de la scoala pana pe la 9:00 P.M. si ca in clasa a 5 a face niste chestii care nu se faceau in Romania acum 5 ani cand a plecat ea. Si banuiesc ca stie ce spune ca ea in Romania a fost profesoara de chimie ..deci oricum ideea este ca are o oarecare baza de comparatie si parerea ei este ca se fac notiuni mult mai complexe aici si ca se dau o tona de teme. Pe de alta parte, mai am niste amici care stau in CT si care au baiatul de clasa a 6 a la inot profesionist si face copilul ala, in fiecare zi 4 ore de antrenament, dupa scoala ...cand am intrebat-o de lectii (stiind de la prima amica ce mult petrece ea cu fi-sa la lectii) mi s-a spus ca si le face in autobuz, in drumul spre casa ...asa ca e clar de depinde de scoala, zic eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corinadana
AB toti colegii tai merg la scoala, baieti mari de pe acum iar tu ramai pe loc. Este ca si cand repetai anul in RO, sau poate ma insel. Daca schimbi scolile este mai bine, zic eu.
Mai, la 4 ani cat are el acum nu are nici un fel de prieteni apropiati incat sa planga dupa unul ...apoi, oricum sunt obligata sa schimb scoala pt ca scoala publica nu mi-l tine 2 ani in Pre-k decat daca are ceva "probleme" ...ori al meu nu are probleme. Deci anul asta o sa-l dau la privat, tot la Pre-k si de la anul, inapoi la scoala publica ... Sunt sigura ca e mai bine asa, fetele sunt mult mai mature decat baietii, si apoi nu cred ca ii strica inca 1 an de copilareala ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea nu trebuie sa ia A la testele clasei ei ci la cele ale claselor superioare. Eu stiu doi copii care in districtul meu scolar au sarit cate o clasa. Unul putea sari doua, dar parintii au zis ca mai bine nu. Stiu si altii carora li s-a oferit saritul dar au zis pas. In general nu readingul e cheia saritului. Asta se rezolva citind diferit in clasa. Cand matematica si readingul si istorie-geografie depasesc nivelul... si restul de limbi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui corinadana
AB toti colegii tai merg la scoala, baieti mari de pe acum iar tu ramai pe loc. Este ca si cand repetai anul in RO, sau poate ma insel. Daca schimbi scolile este mai bine, zic eu.
Mai, la 4 ani cat are el acum nu are nici un fel de prieteni apropiati incat sa planga dupa unul ...apoi, oricum sunt obligata sa schimb scoala pt ca scoala publica nu mi-l tine 2 ani in Pre-k decat daca are ceva "probleme" ...ori al meu nu are probleme. Deci anul asta o sa-l dau la privat, tot la Pre-k si de la anul, inapoi la scoala publica ... Sunt sigura ca e mai bine asa, fetele sunt mult mai mature decat baietii, si apoi nu cred ca ii strica inca 1 an de copilareala ...
Nu am spus ca plang unul dupa altul ci ca rad de cel ramas in urma. Si cu, copilareala stai linistita ca astia si ntr a 4a tot copilaresc. Ptr teme pe nivelul cl. a 4a le trebuie cam 40-50 min (medie) si asta cu o teacher stricta. Are Ralu colegi de generatie 20 de minute sunt destule ptr teme. Si fara teme in weekend, cica nu i voie! Nu i de copilarit, e de mers la munca cu un an mai devreme ceea ce nu i f placut [:D]. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m a chemat la scoala anul trecut cand Ralu incepea cl. a 3a, in primele saptamani si m au intrebat, teacher si principal daca nu vreau sa o inrolez pe Ralu intr a 4. Stia tot ce se facea la clasa si considerau ptr ea timp pierdut... La sfarsit de an a avut doar 4 la tot (note de la 1 la 4) si la testele pe stat a scoruit maximum si la mate si la engleza. Asa cum zici AB, testele ce le a primit erau de finalul cl. a 3a. Trebuie sa ai doar o teacher interesata de soarta copilului si ea stie ce are de facut in continuare. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah cu temele.... eu stiu doar de la prietenii apropiati. Comparatia nu e de facut cu .ro actuala ci cu cea de pe vremea noastra a celor pe langa sa zicem 35-45. Temele academice zic ei ca sunt rapide, dar craftsurile sunt criminale. Venise si Corina pe aici cu un craft de facut in materiale o reprezentare 3D a creierului cu lacas cu tot [:D]. Si depinde de scoala. La privat dau mai multe teme. Acum cu temele depinde cand le faci daca stai acasa sau nu. Si asta cu fara teme in wkd am tot auzit-o de la americani. Noi avem aici un grupulet de matematiciano-fizicieni si se face cu randul la scoala noastra de dum inica [:D] la care li se preda matematica in pas cu fosta scoala estica. Si grupuletul e de vreo 20 de tanci de diferite nivele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca la altii se dau inainte, dar am inteles ca la noi la scoala nu vor sa auda, pt ca sunt destui buni si ar cere prea multi. Din acelas motiv nu avem program de gifted. Dar nu prea inteleg cum ar putea sari un copil de clasa I sa zicem, in afara de citire-scriere-matematica. Ca istorie si geografie nu se face. Nu zic de fi-miu dar de ex stiu un baiat de la el care sigur e mult peste, e putin deasupra lu' fi-miu si la citire si mult deasupra la matematica si e si mai mare de varsta si n-am auzit nici la ala de sarit clase. E si cu un cap mai mare ca toti:)) Oricum din ce citii pe net (cand a intrat fi-miu in K m-a interesat putin chestia asta si am cautat info, dar am decis ca nu merita efortul) in gral dc vrei sa iti sara copilul o clasa trebuie tu sa vii convingi mai mult, mai rar sa dai peste unii care sa te convinga ei pe tine. Eu sunt convinsa ca puteam sa il inscriu pe fi-miu in clasa I cand el a fost in K, pt. ca a facut de fapt de doua ori K si puteam sa aduc hartie ca a facut K la privat si sa cer sa il testeze, dar nu vad rostul terminarii scolii cu un an mai devreme. De fapt am auzit o persoana care a facut asa si aici, dar dc vrei sa dai copilul inainte, la noi cel mai bine e sa faci asta cand schimbi scolile, sa arati ca a facut deja clasa respectiva si sa ceri eventual sa fie testat. Sau sa vii tu cu rezultatele unor teste private. Ca dc e dupa ei, pe fi-miu in Octombrie nici macar nu il testasera la simpla citire ca sa vada ce carte sa ii dea, ce sa mai zic de alte teste nu'sh de care.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici de faza cum ca tb sa ia A la testele clasei superioare nu prea as fi de acord. Pai daca ia A pe linie la testele clasei superioare, ce rost are sa o inscrie in clasa superioara, ca nu mai are nimic de invatat. Cred ca mai degraba cum zice corina, dc. copilul face mereu A pe linie la clasa sa, inseamna ca stie tot si nu mai are ce invata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma batea gandul sa ma agit sa incerc daca se poate sa inceapa direct cl.2-a...dar m-am calmat!!![:D] Ma gandesc ca oricum lui ii va fi greu sa se acomodeze cu alt sist de invatamant...nu il mai chinui si cu altceva[:D]...si nu cred ca se poate acum oricum!!! In primul rand, desi David e f avansat la matematica si citire, nu stie sa scrie decat cuvintele simple, fonetice, si destul de putine sight words. Apoi, scrisul lui e foarte dezordonat si niciodata drept (am si eu o problema[:D][:I]). Scrie cu o viteza fantastica, dar hieroglife!!!...Si...nu lucreaza contra cronometru (cum am inteles ca se face la scolile publice, le dau test intr-un interval de timp)...E in stare sa faca ceva fooarte repede, dar daca ii spui ca are 5 min (de ex) sta cu ochii pe ceas si e stresat ca nu va termina!!! Asa...cultura generala, nu duce lipsa... Ca quide line, noi citim din cartile astea http://www.amazon.com/What-Your-First-Grader-Needs/dp/0385319878, care sunt foooarte bune si mi se pare ca acopera o arie foarte larga de cultura generala versus varsta!!! David e deja familiar (cat de sumar intelege un copil de 6 ani) cu ce inseamna o fabula, drama, un proverb, rime, sinonime, antonime, apoi am trecut prin istorie si putina geografie (stie de ice age, de formarea primelor civilizatii: egiptenii cu hieroglifele lor si tutankhamen, mesopotamia, religiile pe scurt, despre maya, azteci, columbus, coloniile engleze, i-am citit si de comunism si ce insemna asta[:D], putin din istoria americii, cativa pictori mari si picturile lor, cativa compozitori si operele lor, clasifica animalele (vertebrate, amfibieni etc), ceva de habitatele lor, sistemul solar si vremea este un hobby si stie f multe despre[:I], apoi stie oasele corpului (cele mari[:D] - esentialul), stie despre organe si ce functii au, stie de states of matter si transformarile ei, unitati de masura si temperatura (noroc cu vremea!!!), polii magnetici si magnestism, stie cate ceva despre edison, pasteur, si nu-i haios ca chiar stie povestea lui edward jenner [:D], einstein si bomba atomica[:D]...si multe altele...[:D] Io zic ca are ceva cultura generala!!!![:D] Fac astea si in clasa 1??? Au in programa??? Chiar...cam ce orar au??? Inafara de matematica si citire??? Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...