Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce faci cand nu se mai poate?


Recommended Posts

Sincer imi pare rau ca esti in aceasta situatie,eu stiu cum este ca parintii tai sa fie divortati sa ai un tata sau o mama vitrega(dupa caz)nu este deloc placut si comfortabil,eu p-ersonal am ff putini ani de convietuit cu sotul meu(chiar daca nu suntem casatoriti legal este tata copilului meu)sunt de 4 ani cu el si am avut mari probleme si din cauza noastra si din cauza persoanelor terte dar cel mai bine si dcel mai indicat civilizat si sanatos mod este sa comunicati sa vorbiti deschis si sincer unul cu celalalt asta can nu sunt copii acasa.Puteti sa lasati cu cineva copii ca voi do sa discutati si asa nu va abate nimeni atentia de la discutie,asta este parerea mea asa am facut si eu si pot sa spun ca merge chiar daca cateodata mai sunt ciondaneli ca in orice relatie.Iti doresc mult succesc si fie ca Dumnezeu sa te inzestreze cu rabdare si putere sa treci peste toate greutatile.Astept sa imi mai spui ce sa ma intamplat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui iris_2009 mai degraba se pune problema astfel: "prefer sa ii cumpar ceva copilului in loc sa platesc o sedinta la terapeut". si eu cred ca daca un cuplu doreste intr-adevar sa salveze familia nu e atat de greu sa expui problemele in fata unui terapeut. cat despre faza care se refera la faptul ca ne ascundem in spatele problemei lipsei de bani, ma scuzi dar n-am sa comentez mai mult.
te-am deranjat, vad. asa ca o sa explic mai pe larg ce am vrut sa spun. n-am spus ca trebuie sa iei de la gura copilului ca sa mergi la terapeut. dar, pt ca lipsa banilor e o pb din ce in ce mai serioasa pt toata lumea, in actualul context economic, se pot gasi solutii de criza. eu mi-am negociat si nr sedintelor pe luna, dar si pretul sedintei, pt ca i-am spus ca nu pot plati cit mi-a cerut initial. asta, de la prima intilnire. dar raspunsul tau face parte din rezistenta de care am vb mai devreme. incearca sa schimbi putin perspectiva asupra pb: e mai important sa-i iei copilului 15 oua kinder pe luna - dau un ex aiurea, nu stiu ce virsta are copilasul tau, dar ca sa intelegi ca ma refer la acele lucruri care nu-i sunt indispensabile dezvoltarii - decit sa salvezi casnicia parintilor lui? motive sa aminam ceva ce ne-ar fi util gasim mereu. si majoritatea motivelor sunt foarte bine argumentate, astfel incit nimeni n-ar putea sa le combata. la suprafata, cel putin.. din pacate, la sfirsitul zilei, s-ar putea sa ne dam seama ca puteam face si altfel si sa fie prea tirziu pt a mai repara ceva. eu iti vb din proprie experienta acum si n-am nimic cu tine si nu iti spun nimic cu rautate. incerc sa te ajut, fiindca am fost la o jumatate de pas de despartire si in continuare lupt sa tin corabia pe apa. rupturile in casnicie nu se repara usor si nici repede. iar in ce priveste cit de greu e sa vb cu un terapeut despre pb tale de cuplu... oau... e extrem de greu. ma consider o persoana comunicativa, extrovertita. sa vezi cum mi-a picat cind a trebuit sa vb despre viata noastra sexuala, cu detalii, cine intiaza actul sexual, ce simt, daca incep eu, daca nu, de ce nu, daca am orgasm... sa mai continui sa-ti spun? si eu sunt femeie si vb cu alta femeie. dar pune-te in situatia sotului tau care ar tb sa vb despre asta si alte amanunte ale vietii voastre de cuplu, cu o alta femeie? sau tu cu un barbat terapeut? in plus, mai vine o greutate care blocheaza comunicarea la nivelul asta: bagajul emotional pe care il are fiecare partener, felul in care a fost tratat cind era mic si care i-a structurat personalitatea si tipul de reactie la stimulii pe care ii dai tu. care, la rindul tau, nu esti constienta intotdeauna ce transmiti, fiindca si tu ai o istorie emotionala personala. fiintele umane sunt asa de complicate, uneori..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
Citat:
citat din mesajul lui iris_2009 mai degraba se pune problema astfel: "prefer sa ii cumpar ceva copilului in loc sa platesc o sedinta la terapeut". si eu cred ca daca un cuplu doreste intr-adevar sa salveze familia nu e atat de greu sa expui problemele in fata unui terapeut. cat despre faza care se refera la faptul ca ne ascundem in spatele problemei lipsei de bani, ma scuzi dar n-am sa comentez mai mult.
te-am deranjat, vad. asa ca o sa explic mai pe larg ce am vrut sa spun. n-am spus ca trebuie sa iei de la gura copilului ca sa mergi la terapeut. dar, pt ca lipsa banilor e o pb din ce in ce mai serioasa pt toata lumea, in actualul context economic, se pot gasi solutii de criza. eu mi-am negociat si nr sedintelor pe luna, dar si pretul sedintei, pt ca i-am spus ca nu pot plati cit mi-a cerut initial. asta, de la prima intilnire. dar raspunsul tau face parte din rezistenta de care am vb mai devreme. incearca sa schimbi putin perspectiva asupra pb: e mai important sa-i iei copilului 15 oua kinder pe luna - dau un ex aiurea, nu stiu ce virsta are copilasul tau, dar ca sa intelegi ca ma refer la acele lucruri care nu-i sunt indispensabile dezvoltarii - decit sa salvezi casnicia parintilor lui? motive sa aminam ceva ce ne-ar fi util gasim mereu. si majoritatea motivelor sunt foarte bine argumentate, astfel incit nimeni n-ar putea sa le combata. la suprafata, cel putin.. din pacate, la sfirsitul zilei, s-ar putea sa ne dam seama ca puteam face si altfel si sa fie prea tirziu pt a mai repara ceva. eu iti vb din proprie experienta acum si n-am nimic cu tine si nu iti spun nimic cu rautate. incerc sa te ajut, fiindca am fost la o jumatate de pas de despartire si in continuare lupt sa tin corabia pe apa. rupturile in casnicie nu se repara usor si nici repede. iar in ce priveste cit de greu e sa vb cu un terapeut despre pb tale de cuplu... oau... e extrem de greu. ma consider o persoana comunicativa, extrovertita. sa vezi cum mi-a picat cind a trebuit sa vb despre viata noastra sexuala, cu detalii, cine intiaza actul sexual, ce simt, daca incep eu, daca nu, de ce nu, daca am orgasm... sa mai continui sa-ti spun? si eu sunt femeie si vb cu alta femeie. dar pune-te in situatia sotului tau care ar tb sa vb despre asta si alte amanunte ale vietii voastre de cuplu, cu o alta femeie? sau tu cu un barbat terapeut? in plus, mai vine o greutate care blocheaza comunicarea la nivelul asta: bagajul emotional pe care il are fiecare partener, felul in care a fost tratat cind era mic si care i-a structurat personalitatea si tipul de reactie la stimulii pe care ii dai tu. care, la rindul tau, nu esti constienta intotdeauna ce transmiti, fiindca si tu ai o istorie emotionala personala. fiintele umane sunt asa de complicate, uneori..
Ok, chiar nu m-ai deranjat cu nimic, fiecare isi spune parerea. Repet, ideea era doar sa raspund intrebarii topicului, aceea daca un consilier matrimonial poate ajuta sau nu. Fiecare subiect are atat de multe fatete, se poate discuta zile in sir pe marginea lor si tot nu termini. Repet, sunt implicati oameni, asta face ca totul sa fie extrem de subiectiv. In plus, o discutie pe forum poate fi foarte sterila si un raspuns poate avea un ton cu totul diferit decat cel dorit. Am raspuns la acest subiect mai mult din indignare fata de modul in care autoarea topicului a pus problema referitor la acel cuplu care in opinia ei nu a facut destul ca sa salveze casnicia. In rest, sa fie cum spui tu cu rezistenta si cu toate alea, probabil la mine "rezistenta" vine din faptul ca m-am convins de prea multe ori ca la noi nu se mai poate face nimic. Am si eu o poveste luuuuuungaaaaaaa, presarata cu lipsa de respect, minciuna, lasitate, jigniri, egoism, etc., lucruri care omoara dragostea si duc la ruptura iremediabila. In rest, am zis, fiecare si le stie pe ale lui, stie cat merge si cat nu varianta consilierului. Numai bine va doresc[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...