Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 12


Recommended Posts

Thea - ref centura dupa cezariana dr meu nu m-a lasat sa port. a zis ca se lasa muschii abdominali (asta l-am intrebat cam la 3 saptamani dupa operatie) imediat dupa cezariana, nu mi-as fi pus nimic pe burta. am avut emotii si cd am pus chilotii:). dar stai linistita ca burta nu ramane asa atarnand in jos, adik sa iti solicite taietura, daca la asta te gandeai eu recunosc ca aveam burta fff mica dupa operatie (zic fff mica pt ca nu ma asteptam sa se duca asa)...ca si cum eram putin balonata. din pacate creste acum:(. nu am fost atenta si am cam dat cu paste si paine...si uite rezultat...:( oricum nu ma gandesc la regim pt k alaptez, dar voi reduce (sper) dulciurile si fainoasele voi ati purtat centura dupa cezariana fetelor? daca da, ati vazut efecte? ar mai avea sens acum? ca de sport nu prea e timp si recunosc ca si daca am 15 minute nu imi vine sa le consum cu abdomene ref carutz - fetelor, mai este unul ff frumos si functional la Mothercare - 15 mio lei vechi , se poate folosi de la 0 luni, are apartoare picioare, husa ploaie si se si pliaza. eu am vazut rosu. fetelor care alaptati, sa va intreb si eu ceva pt ca iar am sentimentul k imi subnutresc fetele: sunt dese momentele cd plang mult si dupa masa in greutate au luat asa (o sa scriu nastere- 1 luna- 2 luni): Daria : 2.8 kg-3.3 kg-4kg Irina: 2.3 kg-3 kg- 3.5 kg Nu am mai scris de scaderea fiziologica de dupa nastere.Daria 2.5 kg, Irina 2.1 kg Dr zice ca e ok si sa nu imi fac griji, dar de ex in seara asta am vazut eu ca sanii nu-s prea plini, le-am alaptat si apoi planset. Cea mare nu a acceptat biberonul si a mai stat putin la san , apoi a adormit, cea mica insa a papat 100 ml mulsi de la mine si ar mai fi mancat daca mai era (mulsul a fost dimineata). Voi ce parere aveti? Fetitele voastre cum au luat in greutate in aceste prime luni? E greu sa fac testul la fiecare masa daca maia ccepta un bine cu lapte praf...nu stiu...poate aveti voi idei, sfaturi, le astept Va pup, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Creat
  • Ultimul răspuns
BUNA FETELOR DE TREI ZILE MA CHINUI SA STAU CU VOI DE VB UN PIC SI NU APUC ,NUMAI EU CU SOTUL MEU AVEM GRIJA DE COPII SI CATE ODATA SITUATIA MA DEPASESTE.EU AM O PROBLEMA CARE M-A ADUS IN PRAGUL DISPERARI;SOMNUL NOAPTEA;DECI BAIETII MEI SUG SI ACUM LA1 AN SI 2 LUNI DIMINEATA PE LA PRANZ INAINTE DE CULCARE PENTRU CA NU DORM DECAT LA SAN SAU IN BRATE,SEARA SI NOAPTEA DE3-4 ORI NU PENTTRU CA LE-AR FI FOAME DAR CA SA STEA IN PATUL NOSTRU,IN PATUTURILE LOR PARCA AU TEPI IN PATUL NOSTRU LANGA MINE NU AU NEVOIE DE NIMIC .DATI-MI UN SFAT CA DORM PE MINE NU MAI REZIST NU AM DORMIT O NOAPTE INTREAGA DE CAND ERAM INSARCINATA .AM INCERCAT SA LE DAU LAPTE CU BIBERONUL DAR NU VOR,PLANG SI SE TIN DUPA MINE DE MA STIE TOT BLOCU.ASTEPT SFATURILE VOSTRE .MULTA SANATATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora,iti multumesc mult pentru complimente.Bebelinii sunt,intr-adevar mari si ma tem foarte mult de o sarcina prematura;sarcina trecuta nu am dus-o decat pana la 23 saptamani. La spitalul unde sunt eu,nu se face cerclaj;cica daca se scurteaza sau se deschide colul,se interneaza.Inca nu am avut probleme,cica colul este OK.Joi sunt programata la eco morfo-fetala,atunci vom avea 25 saptamani. Bianca [gravi]24+ http://community.webshots.com/user/ayumi118
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna multumesc de indicatii. Probabil ca despre acel magazin este vorba ( am aflat la Baby expo, de la reprezentantul firmei ca ar avea la Cora Pantelimon), atunci voi merge la cel de pe B-dul Decebal. Elen multumesc pentru sfaturi. Cam asta stiam si eu referitor la centura, cred ca am sa intreb si dr. Cat despre carucior, intr-adevar parca l-am vazut la mothercare mai demult si mi-a placut atunci. Ayumi bafta joi la eco morfo-fetala. Si eu am avut mari emotii la prima eco morfo-fetala. Teodora [gravi] 30+ [baietel]Tiberiu si [fetita] Daria [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/teodorapopa72/album?.dir=/d746&.src=ph"]Aniversare 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/teodorapopa72/album/576460762404341628"]Burtici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a plecat puiul cel mare la tara cu bunica, departe, tocmai in Moldova.[recevere] N-a mai fost niciodata atat de departe fara noi si stiu ca o sa-mi fie tare dor de el. Oricum important e ca a plecat foarte entuziasmat. Acasa, acum ca s-a terminat gradinita, as fi fost tot cu gura pe el.Acolo toata lumea se va ocupa de el, in timp ce langa noi e cam marginalizat de cand s-au nascut gemenii. Ce sa facem, era inevitabil. Vad ca sunteti mai multe care intentionati sa mergeti la mare, deci nu suntem chiar deplasati ca ne-am gandit la asa ceva. Si noi vrem sa mergem prin august, nu stiu exact cand. Sper sa nu avem pana atunci probleme cu prichindeii ca nu mai putem merge. In rest sper sa ne descurcam, mai ales ca va veni si mama. Oricum avem nevoie de un concediu. Poate ne intalnim pe acolo, cine stie? Va pup pe toate si pe toti.[pup] Corina [mamica] si cei trei prichindei hazlii ai ei: Domi[bicla], Viviana si Andrin.[huta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutiiiiiiiii thea .. trebuie atunci sa caut altul...sunt ff frumoase, dar si pretul[:D]
PUSSI [gravi] 14+ [baietel]& [fetita] [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"]Cum cresc Titi Mici[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/narcisa_cosma/album/576460762398593220"]Poze Cu Titi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pussi am fost azi la magazinul de pe B-dul Decebal recomandat de Anna, am vazut caruciorul Graco Duo Rider, nu seamana culoarea din realitate cu ce am vazut pe site, dar mi s-a parut mai bunicel decat Primii Pasi, Babycare si Bertoni. Costa 760 RON fata de 804 RON cu cat l-am vazut pe site. Dar pentru tine cred ca solutia ideala ar fi sa astepti Baby Expo de la sfarsitul lui septembrie si acolo vei gasi mai multe la un loc si la preturi cu 15-30% mai mici decat in magazine. Din pacate pentru noi e putin cam tarzior ca nu vreau sa ii tin in casa pana atunci. Teodora [gravi] 30+ [baietel]Tiberiu si [fetita] Daria [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/teodorapopa72/album?.dir=/d746&.src=ph"]Aniversare 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/teodorapopa72/album/576460762404341628"]Burtici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Deja e tarziu, asa incerc sa nu ma intind mult, desi presimt ca am limbarnitza[:D]. Lavinia a iesit super! Si mie imi plac perdelele. Foarte bine ca ati descoperit mucegaiul si ati luat masuri repede, ca stiu ca se pot dezvolta tot felul de alergii si probleme respiratorii de la asa ceva. [pup] Pupi multi la copii tai dragalasi! Andrei ce face acum, ca e in vacantza? Te incurca sau te ajuta cu gemenii? Anna esti datoare cu poze! Teodora in timpul sarcinii mi-am tinut burta numai cu mana [:D]. Am gasit in we la una din nasele shtrumphilor 2 poze cu mine la iarba verde, cu o saptamana inainte sa nasc. [help] Eram cat China! Sper sa reusesc zilele astea sa le scanez si sa vi le arat si voua. Dupa cezariana mi-au pus asistentele un fel de burtiera pe care o aveau ele in maternitate, f. inteligent gandita de cel care a inventat-o. Eu pot sa zic ca am stresat la greu infirmierele si asistentele rugandu-le sa imi stranga burtiera aia, ca cel putin in primele 2 saptamani aveam impresia ca imi cad intestinele pe jos cand mergeam. Dupa ce mi s-au scos firele si s-a mai cicatrizat operatia, am luat o burtiera ca un brau, dintr-un material elastic si am folosit-o inca vreo luna. Nu zilnic, nu tot timpul, dar am mai pus-o. Si eu am auzit teoria ca ti se lenevesc muschii si ramai cu burta atarnand, dar la mine nu a fost asa. Si in primele 2 saptamani chiar a ajutat la retragerea burtii faptul ca o tineam stransa. Elena, eu nu mai stiu cat au crescut shtrumphii, dar stiu ca cereau cand le era foame. [:D] Mancau si din ora in ora, mai ales Rares care a supt cand au vrut muschiuletii lui. Sanatate multa si spor la crescut. Eu cred ca plansul de dupa masa ar putea fi din alta cauza, nu cred ca e de foame. Oricum, sfatul meu e sa nu renunti la alaptat. [pup] Sanatate, pofta mare si crestere usoara! dandanella stiu despre ce vorbesti! Eu iti spun cum a fost la noi, dar nu te indemn sa ne urmezi exemplu, ca nu stiu daca am facut cea mai buna alegere. Deci, la noi doar Rares a supt la san (Bianca nu a putut la inceput, apoi nu a vrut... sau nu am reusit eu sa o conving. A papat insa exclusiv lapte stors de la mine pana pe la 4 luni). El si-a facut exact acelasi obicei: sanul era pe post de suzeta. Adormea la san, se linistea cand il apuca plansul din diverse motive, se trezea de muuulte ori noapte si nu adormea decat sugand.Ziua mai aveam ajutoare, dar am ramas singura cu amandoi noaptea de pe la 4-5 luni (sotul mergea la servici si daca nu se odihnea ca lumea, era varza a doua zi). Epuizata fizic si psihic de zeci de treziri si ridicari din pat, am cedat si l-am luat pe Rares cu mine. Alta viatza! Se foia, scancea, ma cauta, bagam sanul in gura si adormeam inaintea lui. Bianca s-a trezit din ce in ce mai rar, pe la 7-8 luni si-a scos de tot laptele noaptea, dar inca se trezea si ea tipand din diverse motive. Dar cam de pe la 11 luni, a inceput sa aiba si nopti dormite intregi, sau doar 1-2 treziri f. scurte. Rares a continuat insa regimul de supt si la 30-45 de minute uneori. Pe la 13 luni m-am dus cu ei la mama si am inceput pregatirea intarcatului. Ii dadeam sa suga numai dimineata si seara, la culcare. La amiaza ii adormea mama (leganti pe picioare, dar in scurt timp am scapat si de asta). Am inceput apoi sa-l culc pe Rares cu mama si ea ii dadea sticla cu apa cand se foia. Asa ca a ajuns sa nu mai planga dupa san si sa se trezeasca mult mai rar. Pe la 14 luni l-am intarcat de tot. Acum, inca se trezesc de 1-2 ori pe noapte. Rares adoarme imdeiat la loc cu bibe de apa in gura, iar Bianca se linisteste singura sau o iau putin in brate si o pun la loc in patut in 2-3 minute. Zic sa nu faci ca mine, pt ca eu si acum dorm cu Rares in pat, Bianca in patut langa noi, iar sotul exilat pe canapea in sufragerie. Am inceput, timid, din we asta, sa ii las singuri in camera noaptea, dar sar ca arsa cand aud unul scancind. Nu stiu daca intarcatul este solutia, dar ai putea incerca, daca ai cum, sa lasi pe altcineva sa se duca la ei noaptea, cand se trezesc si sa le dea apa sau ceai (sa nu te duci tu, sa nu te simta si sa caute, automat sanul). Gata, va pup dulce si bag cornul in perna [pup]. O noapte linistita sa aveti! Laura [mamica] de shtrumphi, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos"][foto]Fotografiile noastre[/url][url="http://dropshots.com/LauraSN"] Filmulete cu shtrumphi [/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Am reusit si io sa dau iama in calculator cateva minute[disco] acum ca bebeii mei stau mai linistiti. Ce dor imi era de voi si de forum!!![dual][dual] Nu am apucat sa mai scriu de cand am venit acasa caci sunt singurica cu bebeii si stiti cum e....... Ai mei pandurei cresc bine, insa au de-a colici, mama-mama...[mariaj]..acuma Cezar are si ceva la ureche, cre ca de la botezul din week-end sau baitza nanelor i se trage, ca il doare tare, mergem azi la doctor... in rest, ei papa destul de bine, le dau si san la amandoi, dupa indelungi lupte seculare...si completare cu Lactana Topfer. da e geu singurica cu doi, io vreau bona ca nu mai fac fatza, din cauza oboselii uit diverse chestii, de exemplu ieri pe la ora 23 barbatu-miu alerga prin oras pe la farmaciile non-stop dupa lapte ca nu imi ajungea peste noapte, eh..... i-am cantarit saptamana trecuta si aveau Cezar-3050 gr si Rares-3350, diferenta asta de 200-300 gr vad ca ramane...da e bine Raluca, tu unde stai? poate ne vedem cu bebeii in cartier , io stau la biserica catolica si sunt seara afara mereu cu carutzu....hai sa ne dam o inatlnire de gradul zero...[;)] nu am apucat sa citesc ce ati scris, decat pe sarite, fainde voi ca mergeti la mare,ce as vrea si io!!!, bun venit fetelor noi si sarcini usoare. Si io as vrea sa stiu ceva de Mari si cum se descurca ea cu fetitzele incerc sa pun poze pe yahoo cu pandureii, nu stiu de oi avea timpu necesar, da.... Pupici cu lipici Laura, mami de Cezar si Rares(05.05.2007) [url="http://photos.yahoo.com/lauracatu"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...