Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 12


Recommended Posts

Oanna sanatate multa pentru micuti! Elyanne sunt niste frumosi micutii! Pussi dupa cerclaj eu am avut contractii in ziua respectiva, am stat 24 ore cu perfuzie cu Gynipral si amestec litic ( Scobutil+NoSpa+Diazepam) intramuscular la 6 ore. A doua zi am plecat acasa, bine merci. Nu e nimic de speriat si nici nu este absolut sigur ca vei avea contractii. O tipa cu care am fost in salon, dupa 2 ore de la cerclaj era in stare sa mearga la cumparaturi, nu vroia sa stea o clipa linistita in pat. Anna multumesc anticipat pentru ajutorul in privinta alaptatului. Si eu sunt 100% pentru alaptat. Am asteptat atat de mult puiutii, am intampinat atatea probleme pana sa ajung aici incat aceasta sarcina a fost si este o binecuvantare pentru mine si orice restrictie sau greutate din sarcina nu a fost nici pe departe atat de mare ca drumul pana aici. Astfel incat vreau sa le ofer copiilor mei ce este mai bun, chiar daca asta, la inceput va insemna disconfort mare pentru mine. Nu ma sperie nici durerile de dupa cezariana, nici ragadele ce probabil se vor face, dimpotriva sunt hotarata sa fac tot ce imi sta in putinta sa pot alapta si nu voi renunta usor. Merg pe premiza ca foarte putine mamici sunt acelea care, intr-adevar, nu pot alapta si sper ca eu sa nu fiu una dintre ele. Aceasta este doar parerea mea si sper ca nu am suparat pe nimeni ca mi-am exprimat-o. Chiar ma intrebam cum este mai bine si cum voi avea mai mari sanse de reusita: sa ii alaptez pe rand sau pe amandoi odata? Tu cand ai reusit sa ii alaptezi pe amandoi odata? Pup mamicile, copilasii si gravidutele [pup]. Teodora [gravi] 31+ [baietel]Tiberiu si [fetita] Daria [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/teodorapopa72/album?.dir=/d746&.src=ph"]Aniversare 2006 [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/teodorapopa72/album/576460762404341628"]Burtici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 291
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc pt. complimente [:I] Io oricum ii vad cei mai frumosi [:-)))] thea nu e obligatoriu sa faci rani... eu n-am avut probleme nici la mandra (cand a papat lapte de la sursa), nici acum cand folosesc pompa. Eu m-am dat in primele saptamani cu garmastan (care ar fi pt. elasticitatea pielii si in felul asta ar impiedica aparitia ranilor). La mine a folosit. Dar e bun pt. prevenirea ranilor... daca ajungi sa faci trebe folosit bephantene (sau cum s-o scrie...) Adina din fericire la mine a fost pe dos [:D] Al meu sot se minuna cat lapte scot, iar cand iesea mai putin (pt. ca sunt mese la care iese jumatate din cat scot dimineata) nu "comenta" [:D] In plus, toata lumea m-a "incurajat" ca n-o sa am lapte prea mult timp, si pentru doi [:-)))] si cum mi se pune pata... mi-am pus ambitia sa le demonstrez ca e ca mine, nu ca ei... Asta mi-e stilul... cand nu-mi convine ca-si da careva cu parerea incerc fac pe dos (nu tot timpul in bine...) Si un exemplu asemanator... asa am renuntat si la fumat... imi spuneau ca nu sunt in stare... si de atunci am zis gata... si gata a fost (de la 2 pachete pe zi la 0 tigari) pussi stai linistita ca o sa fie bine. Oricum, preventiv iti vor pune perfuzie cu gynipral si/sau litice... Daca se hotaraste sa-ti faca cerclaj e bine sa fie acum, cand inca n-ai contractii... Anna [flo] pt. mine esti o supermamica... si la patrat... pt. lupta care ati dus-o la inceput, pt. puterea care ai avut-o 9eu nu stiu daca rezistam), pt. ca ai reusit sa alaptezi baietii pana acum (doar cu laptele tau)... si lista e luuunga. Mereu m-ai incurajat (si nu numai pe mine) si asta a insemnat foarte mult [pup] [pup]
[url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"]Eliana[/url] cu [8**] [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=767"]Elena[/url] [url="http://b3.lilypie.com/nn21p3/.png"](23 octombrie 2004),[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=98073"][bibe] Andrei si [bibe] Mihai[/url] [url="http://b1.lilypie.com/aisap2.png"](3 martie 2007)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut deloc intentia de a da nastere unor discutii contradictorii, dar concluzia asta am tras-o din experienta proprie. Eu am fost una din acelea care nu au avut destul lapte, asa ca am mers cu completare inca de la inceput. Adina, exact la fel pateam si eu cu mulsul, se strangea asa de putin cu toata incapatanarea mea, incat dadeam de multe ori in disperare. In final m-am resemnat, nu am mai facut nici proba suptului, le dadeam sa suga cat voiau, cred ca mai mult se prefaceau decat trageau cu adevarat, si apoi le completam cu lapte praf. Asa am facut pana la 6 luni cand s-au lenevit de tot si au refuzat sanul. Probabil nu mai aveau ce trage.Ma tem sa nu fi fost vina mea ca nu am avut destul lapte sau poate nu au tras eide la inceput cu destula inversunare , din moment ce in spital, ca sa creasca repede in greutate primeau mai mult lapte praf. Poate daca insistam mai mult in primele zile, era altfel. Oricum cert e ca nu prea au fost rezistenti la boli pana acum, iar eu am facut tot timpul comparatie cu fina mea, mai mica cu 2 saptamani decat ei, care e si acum la 1 an alaptata natural, care nu a avut nici o problema serioasa de sanatate si care e mult mai voinica. Deci laptele matern face minuni. Iar mamele (mai ales de gemeni) trebuie sa se obisnuiasca inca dinainte de a naste cu gandul ca situatia lor nu va fi usoara din nici un punct de vedere, sa fie constiente de importanta alaptatului (mai ales ca e groaznic sa ai 2 copii de aceeasi varsta bolnaviciosi)si sa fie dornice sa faca ce e mai bine pt copii, si indirect pt. ele, caci satisfactiile sunt imense.Dar nici nu trebuie sa se sperie de ce le asteapta pt ca partea frumoasa a situatiei e incomparabil superioara micilor greutati. Si pot sa spun asta de pe pozitia uneia trecute prin greul inceputului. Singurul lucru pe care il regret este ca nu am putut sa-i alaptez mai mult timp. Dar si mamele si copiii au drepturi; trebuie puse in balanta si vazut care atarna mai greu. De aici incolo, fiecare mama poate sa aleaga. Va pup, [pup] CORINA [mamica]de Domi, Viviana &Andrin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sheannamp, eu din raspunsurile tale am inteles doar ca , mamicile aflate in imposibilitatea (sau care au greutati) de a alapta sunt egoiste, pt ca s-ar gandi numai la ele. Da-mi voie sa-ti spun ceva: in ziua cand am nascut cantaream 80 kg, la o sapt. dupa nastere 60, iar dupa inca 2 sapt, 53 de kg. Si asta nu din cauza ca mi-am permis sa fac nu stiu ce sport, la nu stiu ce sala de fitness, ci pt ca m-am dedicat trup si suflet copiilor mei . In mesajul scris anterior de mine, nu ma refeream la mamicile binecuvantate cu acest dar, care hai sa zicem "din lene" nu ar face acest efort, ci la cele care intr-adevar ar intampina greutati mari. Si daca tot veni vorba de comoditate, fii sigura ca este mult mai dificil sa hranesti 2 bebelusi cu sticlutza, mai ales noaptea, pt ca in momentul in care incep sa urle (de cele mai multe ori in duet), nu ai "sursa" la indemana si la temperatura potrivita. Tb intai sa te dezmeticesti, sa dai fuga in bucatarie, sa racesti sticluta, sa te intorci , si asta la inceput de vreo 8 ori pe noapte - ceea ce e mult mai dificil decat punerea direct la sursa. si in final, da-mi voie totusi sa ma consider si eu importanta, nu doar copiii mei (care sunt oricum cei mai importanti) si scuze ca am indraznit sa ma simt si eu cat de cat relaxata si impacata chiar dupa nastere.( eu i-am alaptat pe copiii mei primele 2 luni , dar in combinatie cu lapte praf, deci n-am renuntat din prima zi, cum poate ai inteles tu). Va doresc o zi frumoasa si sa ne auzim cu bine. Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corine, eu te inteleg perfect, dar crede-ma ca eu efectiv n-am timp de regrete, eu privesc doar in viitor. Imi pare sincer rau ca ai tai copii au avut unele probleme de sanatate, dar nu stiu daca se poate arunca totul in carca nealaptatului. Exista pur si simplu copii care ani la rand sunt cu "mucii la gura" si altii care nu. Cum am spus si intr-un mesaj anterior, ai mei n-au avut absolut nici o problema pana acum, desi noi am fost de 2 ori f. bolnavi da cand s-au nascut bebeii. oricum, celor care au de gand sa alapteze, va tin pumnii sa vi se implineasca asteptarile (si chiar sa vi le depaseasca).[flo] [pup] Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sheannampmultumim! Trebuie sa fie bine, DD mi i-a dat, si tot El o sa aibe grija de ei! thea_m sa venim vineri acasa toti trei, sanatosi si voiosi! elyanne mersi frumos din nou! sa ne tineti pumniiiii!
PUSSI [gravi] 15+ [baietel]CONSTANTIN & [fetita]ANA [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"]Cum cresc Titi Mici[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/narcisa_cosma/album/576460762398593220"]Poze Cu Titi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AdinaF
Corine, eu te inteleg perfect, dar crede-ma ca eu efectiv n-am timp de regrete, eu privesc doar in viitor. Imi pare sincer rau ca ai tai copii au avut unele probleme de sanatate, dar nu stiu daca se poate arunca totul in carca nealaptatului. Exista pur si simplu copii care ani la rand sunt cu "mucii la gura" si altii care nu. Cum am spus si intr-un mesaj anterior, ai mei n-au avut absolut nici o problema pana acum, desi noi am fost de 2 ori f. bolnavi da cand s-au nascut bebeii. oricum, celor care au de gand sa alapteze, va tin pumnii sa vi se implineasca asteptarile (si chiar sa vi le depaseasca).[flo] [pup] Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)
Adina, Habar nu ai cat mi-ai ridicat moralul! ileana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Ileana, se poate si cu minim de ajutoare (in cazul meu sotul si din cand in cand mama). In primele luni ii asezam pe amandoi pe langa mine, pe perne, practic ii tineam la subtioara pe amandoi, apoi, dupa ce au inceput sa isi tina capul, ii luam noaptea singura din patut pe amandoi si ii alaptam tinandu-i in poala pe amandoi. Sotul nici nu se mai trezea, atat de tacuti eram toti trei (si jumate adormiti)[:D]! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT[/url]
[i]Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Nu neg, dar eu cu tromboza mea, care a cauzat paralizii, am fost pusa in situatia de a conserva ce a mai ramas ïntreg la cap" sau de a distruge in continuare si prin consumul nervos si neputinta fizica. Cand am simtit ca-mi vine sa ma arunc pe geam, am zis ca-i mai important totusi, sa aiba mama. ileana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sheannamp - la cat ai nascut tu? e pt prima data cd aflu ca la prematuri creierasul nu e dezvoltat si ca sunt mai sensibili d acest pdv eu alaptez si sper sa o fac exclusiv pana la min 6 luni cd ma voi intoarce la servici, dar recunosc ca ma ajuta mama extrem de mult altfel, nu stiu daca as face fata oboselii, mai ales ca fetele mele au rare perioade de somn in timpul zilei Ps: eu inca regret ca l-am ascultat pe dr si am nascut la 36s+3 zile si in sufletul meu cred ca fetele ar mai fi stat, iar tensiunea crescuta din acea seara cred ca se putea tine sub ctrl inca 2 saptamani (mai ales ca dupa pastiluta aveam iar 11/7 si la fel in zilele post nastere) va pup pe toate si va doresc bebei sanatosi, frumosi si destepti Elen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...