Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Poate sunteti satule de povestiri cu soacre care fac viata amara nurorilor dar,va spun ca a mea chiar mi-a facut-o de cate ori a avut prilejul.Sa va spun in mare povestea,rugandu-va sa-mi spuneti daca sunt o anormala,pt ca sotul meu asa zice. In primul rand,nu m-a suportat niciodata,nu a fost de acord ca baiatul ei sa se casatoreasca cu mine,din diverse motive,nu are rost sa le enumar,nu m-a ajutat niciodata cu copiii,ne-a dat afara din casa si mereu m-a vorbit pe la spate.Eu nu am prea bagat-o in seama si am avut perioade cand ne vizitam si perioade cand nu.Punctul culminant l-a atins atunci cand fiind in divort de sotul meu,divort care nu s-a mai finalizat pana la urma,a participat ca martor si a spus pe-acolo o groaza de tampenii,de minciuni si exagerari,facandu-ma de rusine.Si ceea ce a fost mai grav si mai urat,cum ca as fi ramas insarcinata cu fetita cea mare inainte sa-l cunosc pe sotul meu,pt ca asa a socotit ea si trebuia sa nasc cu 2-3 luni mai tarziu.In fine. De atunci,aprox 2 ani,eu nuam mai avut nici un contact cu ea,fetele mele nu si-au manifestat dorinta de a-i vizita,nici ei nu au venit sa le vada,nici eu nu am insistat,iar sotului meu nu-i facea placere sa mearga la ei,pt ca sunt oameni suciti,mereu sunt bolnavi,se plang,sunt nemultumiti. Acum,de-o vreme incoace,au inceput sa sune fetele,iar sotul meu a inceput sa-i mai viziteze,atunci cand il sunau sa-i ceara sa-i ajute cu ceva.Dar el acum s-a intors impotriva mea,imi spune ca si eu ar trebui sa las de la mine,sa fac un pas spre ei,sa-i vizitez si ca sunt o anormala ca nu vreau si nu gandesc ca si el.Acum 3 zile a facut o faza care m-a deranjat foarte tare.Fetele mele erau la plimbare pe-afara,el a iesit tiptil din casa fara ca eu sa stiu,a urcat fetele in masina spunandu-le ca le duce sa culeaga mere si le-a dus la ei.Fata cea mare a vrut sa ma sune sa-mi spuna,dar i-a zis ca n-are rost,ca stau doar 5 minute. Eu stiu ca nu trebuie sa iau dreptul copiilor de a avea o legatura cu bunicii,dar m-a enervat gestul lui si a iesit un circ de toata frumusetea si de atunci doar circ.Ca sunt o anormala,ca nu-mi las copilele sa-si vada bunicii,ca nu merg nici eu la ei,etc.Chiar nu am nici o treaba cu el ca merge la ei,sunt parintii lui.Si nici fetele nu le-am oprit,adevarul ca nici nu le-am indemnat.Dar pe mine sa ma lase in pace,ca nu vreau sa mai am vreo treaba cu ei.Cand apare soacra in peisaj,rasare circul. Stiu ca sunt parintii lui,buni,rai,cum is.Nici mie nu mi-ar placea ca el sa nu mearga la parintii mei,desi nu se compara,dar eu nu mai pot avea nici o legatura cu astfel de oameni.Sunt chiar asa exagerata sau anormala? Daiana,mami de printese Raluca(13 ani) si Alexia(5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

discuta cu el si spune-i ca daca el vrea sa-i viziteze este liber, dar tu iti rezervi dreptul sa-i ignori:-) plus fetele pot sa mearga la ei dar pe perioade stabilite de tine si nu pe ascuns devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca esti foarte normala. exact asa cum sunt si eu:) nici eu nu vorbesc cu ei de un an. la inceput s-a dus doar sotul cu copilul la ei dar s-au racit relatiile si intre ei (nu din vina mea). au sunat si ne-au terorizat, m-au facut mincinoasa si proasta. eu imi vad de-ale mele. vorbesc cu copilul despre ei, ii spun ca il iubesc dar atat. stai tare pe pozitii. vorbeste cu sotul si spune-i ca asta e decizia ta si trebuie sa o respecte: nu poti sa treci peste ce ti-au facut sau zis si cu asta basta. eu cred ca mai tine si de respectiul de sine. pai nici nu poti sa le permiti orice numai ca vezi doamne ca sunt parinti. cel putin asa mi s-a reprosat mie. ma fac cum le vine la gura dar eu vezi doamne trebuie sa-i respect ca sunt mai in varsta. dar nu numai varsta e de respectat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu esti anormala! spune-i sotului tau ca e liber sa se duca la ei de cate ori vrea, si de asemenea poate sa ia fetele in vizita la bunici cand isi exprima fetele dorinta. Dar roaga-l sa te respecte, sa inteleaga ca ti-au lasat o rana in suflet cu tot ce s-a intamplat in trecut si inca nu poti uita. Nu ii jignesti, nu ii barfesti, nu ii ranesti in nici un fel, dar nici nu poti merge si schimba amabilitati cu cineva care a vorbit asa cum a vorbit despre tine in instanta. Intreaba-l cand si=a schimbat mama lui parerea despre tine? isi mai aduce aminte ce a zis de tine? Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este normal sa duca fetele pe furis, la fel de anormal este sa faca asta gandindu-se ca este cea mai buna solutie ca fetele sa-si vada bunica. Exista o ruptura de comunicare intre voi. Cel mai simplu ar fi fost sa vorbiti despre asta pana acum, deja fetele sunt mari, pai pana acum ele cum si-au vazut bunica? Este problema ta daca treci sau nu peste ceea ce crezi ca s-a intamplat in trecut, oamenii sunt diferiti,unii iarta mai usor, altii mai greu, unii nu sunt ranchiunosi...nu suntem toti la fel. Dar lucrurile astea se discuta cu o atitudine pozitiva si fara nervi cu sotul tau. Prietenii ni-i alegem. Rudele nu. Dar poti alege sa duci cu ele un razboi pe viata, sa fii indiferenta sau sa ai relatii amiabile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uau, si eu ii faceam un circ monstru, sa aflu ca a dus copilul fara voia mea la soacra. Te inteleg perfect, nu gresesti cu nimic, dar este greu ca el sa inteleaga ce simti tu. Din pacate, asta este situatia, dar spune-i ca pe viitor sa te anunte cand va vrea sa duca din nou fetele la parintii lui, si du-te impreuna cu ei, poate e mai bine. Cand ai o asa soacra, cine stie, poate le "baga" in cap copiilor lucruri urate, incearca sa-i incluenteze. Si eu am o soacra cu care nu vorbesc de jumatate de an, si care tot de atat timp nu a venit sa-si vada nepotul (si este in acelasi oras), pe motivul ca eu i-am spus sa vina la noi acasa cand sunt si eu prin preajma, deoarece isi facuse un obicei de-a veni la copil cand nu eram eu acasa, pe furis. Si m-am saturat de acest comportament.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A.IULIA,fetele pana acum nu au avut nici o relatie cu bunicii,in sensul ca ii vizitau doar la zilele onomastice sau daca ne intalneam intamplator pe strada.Fata cea mare are aproape 14 ani si nu a dormit nici o noapte la ei,nu au mers la plimbare,sau vacante la ei,sunt niste oameni comozi,care se suporta doar pe ei.Cu sotul meu nu am comunicat pe tema asta pentru ca in acesti 2 ani de cand am rupt legaturile,nu s-a pomenit nimic de ei,de vizite sau amabilitati.Acum l-a apucat Daiana,mami de printese Raluca(13 ani) si Alexia(5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ZINA,nu are ce sa le "bage" in cap fetelor,pt ca ele nu-s genul de copii care sa asculte barfe si sa le povesteasca mai departe,sau sa stea sa o asculte povestind aiureli de-a ei.Cel putin fetita cea mica nici nu prea comunica cu ea,era prea mica atunci cand a relationat cu ea ultima data.Plus de asta,eu i-am spus clar sotului meu,atunci cand ne-am impacat,ca eu nu o sa mai am nici o relatie cu familia lui si a fost de acord Daiana,mami de printese Raluca(13 ani) si Alexia(5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai tai copii sunt destul de mari sa hotarasca singuri daca vor sa-si vada bunicii sau nu. Asta rezolva imediat problema, explica-i sotului ca esti de acord sa-i vada insa numai daca doresc ele. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu,LUNA,nici el nu e genul care sa insiste sau sa oblige fetele sa mearga la ei,cum spuneam nici el nu merge de placere,chiar m-a mirat gestul lui,ceea ce ma enerveaza e ca insista sa merg eu,dupa ce am avut o data discutia asta.Mai ales ca la noi e mereu o stare de tensiune,dupa momentul divortului,mai pune si el paie pe foc acum Daiana,mami de printese Raluca(13 ani) si Alexia(5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...