Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu - 34


Recommended Posts

Salut! Scriu, fara sa fi recuperat din urma... Va rog sa imi scuzati absenta de ieri si azi...dar e motivata! Ieri am avut parastasul de 6 luni dupa bunicul sotului...si azi am avut musafiri...care in nesimtirea lor au stat pe capul nostru pana pe la 20.30...si ar mai fi stat...daca nu le spunea sotul ca el trebuie sa mearga la un fotbal cu prietenii... Citesc din urma si sper sa revin cu ceva...daca nu maine dimineata... Am primit o notificare de la primarie cu informatii privind plata indemnizatiei...o scanez si v-o pun maine pe mail sa cititi si voi....stupizenie mai mare nu am intalnit..........Cert este ca banii din urma nu o sa imi vina toti o data ci esalonat...Am zis ca nu conteaza...as renunta si la aia...numai sa imi vina ce i se cuvine copilului de acum inainte!
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutari, inca mai miscam, nu ne-am topit pt ca din fericire[pk] a plouat pe la 19...nu se mai pune ca a iesit dupa un soare super dogoritor, norocul nostru ca a trebuit sa apuna, ca altfel... asa ca noaptea asta va fi ok, se simte un pic aerul mai racoros Raportez si eu bubite ca ale Amaliei la Dragos pe piep spre umar si la subsori...eu le-am pus din start pe seama caldurii, il monitorizez ca doar scapasem de piticii cu rujeola [bang][bang] De stat la craiova stam sigur luna iulie posibil si august, mai vedem cum e cu canicula, ca daca se intrece cu gluma ne intoarcem in buc, macar acolo racoresc toata casa cu AC (aici e doar intr-o camera) Stie careva care-i treabacu AC mobile? pe unde evacueaza apa, caldura produsa de compresor sau ceva de genul asta? Pt mamicile de fetite : am observat la Eva inceputuri de par pubian...la inceput era un pufulet, acum sunt firisoare...mai are cineva? NB tuturor [mamica] [copil] Dragos si [copil] Eva _30.11.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Gabitza35?locked=true#5434378561397743474"] mucosii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt in urma rau de tot, cu sanse minime sa recuperez in seara asta. Am vazut ca am ratat ziua lui na_bo, la multi ani si sa fii fericita mereu, sa ai parte numai de bucurii in viata, sa te bucuri de familie si de prieteni, iar fulgusorul tau minunat sa iti aduca mereu zambetul pe fata. Ramonika are o carliontata dulce foc, tarcul danei e impresionant, imi place, iar David e scump de tot, monis multumim pt adresa de email, as dori si eu parola - deci, adresa o folosim doar pt poze sau si pt altceva?, Flavours si la noi dragostea pt legume e mare (bine doar pt 3 legume, sa nu care cumva sa simta picior de alta leguma ca e bai...), fructele sunt asa, o chestie pe care o tolereaza in zilele de buna dispozitie si cand zic tolereaza ma refer la 2-3 lingurite de adulti. Cosmynik, bravo pt licenta si felicitari Emmei pt dintisori, sper ca au iesit fara prea mare tam-tam, Shtephy, pupici tie si copilasilor, Lyly tu ai lucrat sambata, ai fost la birou?? Am vazut ca ati vorbit de cutiute muzicale, eu nu sunt mare fan, de ex Un motan cat un pisoi are, la final, versuri cam aiurea. Nu stiu sa dau alte exemple ca doar la cantecelul asta am ascutat cu atentie versurile. Am incercat la Ana sa ii punem altfel de muzica, in primele luni, a apreciat tare bine Beatles, Bob Dylan, Johnny Cash, Lhasa, dar am dat si peste artisti/albume care clar ii displaceau, o apuca un fel de maraiala de cum auzea primele acorduri. Intr-o zi am pus un CD cu muzica de Mozart pt copii (modificata putin asa incat suna cam monoton, plus ca e interpretata pe sintetizator, nu cu instrumente) si am avut surpriza sa vad ca ii placea mult, asa ca am tras concluzia ca e ceva cu muzica asta pt copii, se pare ca lor le place, chiar daca noua nu... Pt oracol: Sunday Morning de la Velvet Underground este in top 10 al preferintelor mele muzicale, incredibila piesa si abia acum mi-am dat seama ca nu i-am pus-o Anei niciodata. Voi avea grija de asta chiar maine dimineata, desi Sunday a fost azi. Trimit si citesc mai departe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Licurici, nu te stresa, rechinasa ta arata ff bine, nu a slabit asa mult cum iti pare tie, in plus, pe masura ce devin activi si agitati e normal sa fie tot mai putin dolofani. Despre bubite, eu zic ca sunt de la caldura, asa au si fetita, si nepotica mea. Krelia, sper sa se dea Albastrel pe brazda cu bautul apei, tin pumnii. Sfat n-am a-ti da, ca si la noi, apa se bea putina, putina de tot, mai mult curge pe ea. Monis, am vazut ca intrebai de combinatii sau nu de legume. Azi citeam ce mi-am tot salvat eu despre diversificare, in cautarea pasului urmator pt noi (ca suntem tare ramase in urma), am gasit asta: Din cartea lui Annabel Karmel "New complete baby and toddler meal planner". Piureurile se pot face dintr-un singur fruct sau o singura leguma sau combinatii. de ex. para, mar si banana; broccoli si conopida; cartof, dovlecel si broccoli; cartof dulce, broccoli si conopida; morcov si conopida; mango cu banana; caise uscate si pere; compot de mere si stafide; piersica si banana; mar, banana si suc de portocale; piersici, mere si pere; si tot prin ce am salvat, de data asta sursa nu o mai stiu, dar paragraful suna asa: Incepand cu varsta de 9 luni, cavitatea bucala dobandeste functia de organ senzorial, de asemenea, de acum incepe sa fie posibila masticatia. Daca e adevarat ca de-acum devine gura organ senzorial, atunci cred ca nu e tardiv deloc sa variezi mai mult gusturile (zic mai mult ca tu oricum o faci cu cantitatile diferite).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andre, ce dulce e Chiara! Cred ca e tare stresant pt tine cum refuza apa, imi pare rau. Ii ziceam si Kreliei ca nu stiu ce idee sa va dau, si noi stam la fel de prost, dar aici nu e chiar asa de cald si ii dau san mult, mult de tot (6-7-8 mese pe zi).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre noi: sunt cam ametita, a plans fetita ieri si azi, intr-o veselie (daca merge sa alatur cei doi termeni [:I]). Ieri a mai fost cum a mai fost, dar azi a avut o tura de 1h40min, am crezut ca nu scap intreaga la minte... Eu suspectez caldura sau dintii. I-am facut toate cele, jucarii reci, masaj cu degetul pe gingie, baie sa se racoreasca, brate, san, apa, verticala, orizontala etc. La un moment dat plangea in somn, tare de tot, pana la urma am trezit-o (cu toate ca stiti ce disperata sunt cu somnul ei si cum il tot contorizez) ca nu mai suportam sa o aud. A dormit de la 11 dimineata pana la 10 seara doar 20 de minute, si alea suspinand... Cam asa a aratat ziua la noi. Am cateva intrebari: - la beibicuc: voua vi se inchide etans vasul in care sunt legumele? la mine, capacul ramane putin la distanta de vas, il mai pot apasa putin si ies aburi pe acolo. E ok oare? - ar fi gresit sa incerc sa ii dau apa noaptea, cand se trezeste? Ea acum se trezeste noaptea de 1-2 ori si bea lapte. Eu as face manevra cu apa in loc de lapte intr-o incercare de a-i reduce trezirile de noaptea, o fi bine oare? Ea are acum 7 luni si 4 zile. - despre diversificare, noi avem in continuare 6-7 mese de lapte pe zi (cam la 3 ore distanta ziua si 4-5h distanta noaptea) si intre ele, niste fructe dimineata si cam 100 gr de legume dupa-masa. Oare sunt prea multe mese de lapte pt varsta asta? Ea suge la san bine, nu am observat nicio diferenta fata de perioada de dinainte de marea D. Practic, marea D a adus la noi 2 mese in plus, cele de fructe si legume, si atat. - ma preocupa cum va trebui sa pregatesc fetita pt schimbarea din octombrie, cand voi fi plecata 2 saptamani. Si Monis imi atragea atentia ca ar trebui sa pregatesc putin asta. Deci, cum ar trebui sa procedez, va multumesc de pe acum pt sfaturi si sugestii, chiar nu am idee. In oct voi lipsi 2 saptamani, iar din nov reiau serviciul, deci adio CIC. Ana nu e invatata cu biberonul, l-a si refuzat de cateva ori cand am mai fost eu plecata cu treaba, a preferat sa renunte la masa respectiva. Lapte praf i-am dat doar in prima saptamana, de cateva ori, niste NAN1. Eu am inceput campania de muls intens, fac provizii pt octombrie, dar nu stiu daca voi reusi sa strang cantitatea necesara. Cam astea sunt datele problemei, daca imi puteti da un sfat, multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Cafea pentru toate fetele! [pup][flo] Va doresc o saptamana frumoasa!
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Licurici, nu uita ca azi e ziua lui ionut;), uita-te pe post-it. Maai, sunt uimita cat de maricei sunt Rechinasa si Chiara si Vladut si Albastrel. Nici urma de bebelush. Par copilasi maricei. Iar Rechinasa are un perisor foarte frumos, unde l-a tinut pana acum? K, dar daca diluezi apa cu suc de frcte nu doreste albastrel? Sorry daca ai precizat, am citit aseara rapid, ca sa recuperez. Andre, la fel, nu mai usor e sa amesteci apa cu suc de fructe? Dozzdaca simti ca nu se satura sau mananca prea putin, poti introduce o a treia masa, cum am facut eu, asta pentru ca Matei mananca putin.Mi-am spus sa ia cate putin din cat mai multi nutrienti. Insa, Ana ar putea sa reduca si mai mult din cantitatile celorlalte mese. Bubueste in continuare, cred, pe 2 mese, bine merci.[olala] Din categoria nelamuriri:Mateiulmeu dezvolta clar un sweet tooth, oare asta se pastreaza si cand vor creste? Nu ii plac frcutele crude, caci sunt usor acrisoare sau acide, prefera fructele aburite sau regina tuturor fructelor, banana. Mi-am amintit o discutie despre cerealele ingrasacioase si teama de a nu indopa copilul cu fainoase. EU nu le vad atat de daunatoare, ei sunt intr-o verva maxima, mereu in miscare, au nevoie de carbohidrati cu eliberare mai lenta {bine, nu stiu in ce masura cerealele astea de bebelusi se elibereaza lent}.Vad eu lucrurile altfel? De ce chiar asa teama va e de fainos? Nu dat de 7 ori pe zi, insa o masa cu cereale e chiar bau-bau? SI eu am o problema bebicuceana MARE! Fug la piticot[pup] mami de [pk] MATEI -TUDOR[pk] (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Licurici, nu uita ca azi e ziua lui ionut;), uita-te pe post-it. Dozzdaca simti ca nu se satura sau mananca prea putin, poti introduce o a treia masa, cum am facut eu, asta pentru ca Matei mananca putin.Mi-am spus sa ia cate putin din cat mai multi nutrienti.
[:-)))], sun mai incolo sa il felicit, e nepotul meu, al patrulea cupil al sora-mii[:D]. Desi am doar 4 nepoti mereu uit ziua de nastere a vreo unuia[alcool]. Asa ca nu va mirati ca uit pe aici sa felicit [bang] Am ajuns sa imi pun post-it-uri, ca de cand stau acasa nici data in care suntem nu o mai stiu[bang] si eu ii mai dau cateodata masa a 3 rechinasei, asta cand papa foarte foarte putin legumele la pranz, ii mai dau seara fructe. O sa incerc si eu sa ii dau doar cereale a 3 masa. Sa vad..[:-@] [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] rechinas in pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...