Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala*14*


kariguld

Recommended Posts

va invit la capitol nou, sa impartasim franturile vietii, sa gasim suport si binecuvantare. este loc pentru toti cei care vor sa creasca spiritual!
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am copiat aici ultimul mesaj al lui mamabear, sper sa fie OK.
Citat:
citat din mesajul lui mamabear
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08 despre oameni la care fie nu a ajuns mesajul, fie a ajuns distorsionat si a fost singura lor posibilitate de a intalni crestnismul. Exact despre asta este vorba. iar despre ceilalti: exact cum zice Sfantul Teofan Zavoratul, ca tot ne bagi pe gat sfintii parinti: sunt la mila lui Dumnezeu!!!! Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Total de acord.[flo] Doina, noi despre cei la care nu a ajuns mesajul ortodox vorbeam, nu e nevoie sa ne faci ipocrite , dupa ce ne-ai numit preotii indraciti (am priceput toate aluzia). Repet, citeste mesajul meu ca e bazat pe dogmatica ortodoxa si ai sa vezi ca la cei care s-au nascut in alta religie , necunoscand crestinismul, faceam noi referire (spuneam chiar ca, alta e situatia celor care L-au refuzat pe Hristos, care s-au lepadat de El). Din inversunarea cu care tot sustii ca doar ortodocsii se mantuiesc, reiese ca Dumnezeu e un papusar care fara a da sansa unora de a cunoaste ortodoxia adevarata (exista ff multi oameni care nu stiu nimic despre crestinism, poate doar ca suntem niste pagani[:D]) ii condamna la iad vesnic din aceasta cauza (lipsa sansei, data tot de El). Si btw, Moise si Avraam nu au primit Trupul si Sangele lui Hristos, deci care-i totusi treaba cu ei. Acum n-o intoarce cu jertfa si altele..., ca si pt pagani S-a jertfit Hristos asa ca si ei au o sansa; daca e s-o luam asa si paganii asteapta un Mantuitor (cam in toate religiile exista, deci iata botezul dorintei ...). PS: va rog nu mai puneti egal intre BO si BOR ca nu-i tot aia[:D], BOR face parte din BO.

[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
Moise si Avraam nu au primit Trupul si Sangele lui Hristos,
oare? as vrea sa-ti amintesc faptul ca zilnic se savarseste Liturghia in cerurui, si zilnic se impartasesc cei drepti de Cele Sfinte
Draga mea, pai daca se impartasesc cei din Rai dupa ce au ajuns acolo, cum or fi ajuns fara sa se impartaseasca inainte?, ca tu ziceai ca nu se poate fara. (Totusi in ce dogmatica sau carte de cult ortodox ai citit tu ca se savarseste Liturghia in ceruri?)
Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
la cei care s-au nascut in alta religie , necunoscand crestinismul, faceam noi referire
eu credeam ca vorbim despre adunarile astea ecumenice (gen topicul de fata) in care toata lumea cunoaste crestinismul si fiecare se mantuieste dupa cum simte el
Doina draga, acum suntem toate si ecumeniste, nu doar ipocrite, dupa parerea ta[:D]. Noi nu am zis ca fiecare se mantuieste dupa cum stie/simte el, nu am afirmat nici macar ca noi, ortodoxele de aici, ne mantuim. Cred sincer ca nu ai urmarit subiectul; s-a nimerit sa fim de mai multe confesiuni, dar nu am pus egal intre ele, cel putin eu si inca vreo cateva fete ortodoxe nu am facut asta. Ca sunt si ecumeniste printre noi pt care nu conteaza religia de care apartine fiecare, care fac un "ghiveci" din toate, asa e, insa eu nu sunt ecumenista! Putem invata ce e bun si de la altii, chiar daca nu-s ortodocsi (de ex cum isi organizeaza timpul spre a avea timp de rugaciune, cum isi asculta sotul, cum umbla imbracat in lume) sau putem incerca sa indreptam pe cei care ne cer un sfat, care se afla la inceputul cautarilor...(Uite, si Sf. Teofilact admira musulmancele pt ca erau mereu acoperite, dandu-le exemlu crestinelor, dar asta nu inseamna ca era ecumenist, nu?) Daca ai fi urmarit subiectul ai fi vazut, ca "nu am dat-o la intors" niciodata, mi-am prezentat credinta, am suparat-o si pe Crinuta cu vehementa mea si nu am fost singura. Am insistat la Nikole, suparand-o astfel, ca amalgamul nu e bun, ca trebuie sa urmeze ortodoxia, asa ca nu vad unde-i ecumenismul. Nu am de ce sa ma apar in fata ta, dar nu mi se pare corect sa fiu numita ipocrita si ecumenista, tinand cont ca eu sunt total impotriva amestecurilor. Imi doresc unirea bisericilor, dar nu amestecul ci pastrarea intacta a Ortodoxiei Adevarate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamabear eu abia astept sa mai bem noi doua o cafea ''ecumenista'' impreuna. Vantul bate, cainii latra, ce ne e noua ca zice unul sau altul, ca i se pare, ca ar fi... astea-s prostii. ortodoxia priveste spre interior, nu spre exterior, marea grija fiind sa nu ne prinda moartea cu ''paharul'' nespalat in interior, ori cu ditai barna in ochi. Am fost azi la 3 manastiri, slava lui Dumnezeu ca avem atatea in jur. N-am prins pe parintele duhovnic, probabil isi facea inca din canon cand am ajuns noi (aproape de vecernie, la 3.40). Poate il prind mai tarziu la telefon cu problema aceea. UUUoooff, poate om fi vecine mai curand decat crezi[:D]. Nu vinde verisoara casa? Ca ma mut gard in gard cu tine si pe urma vii la mine la patrunjel [:D] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin, iubita, nu prea cred ca va vinde casa[q], chiar daca nu mai locuiesc acolo, pt ca au si ei 3 copii si se gandesc la viitor, dar ar fi asa de frumos sa fim vecine[olala]. Cred ca ar trebui sa ne consemneze sotii la domiciliu, ca sa ne mai despartim cate putin[:D]. Poate gasiti totusi ceva in zona[:)]. Sper sa ne mai intalnim cat de curand si sa putem sta de vorba pe indelete..[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata la intrebarea mea ''cum sa facem sa ii iertam pe cei ce ne-au scuipat pe suflet si si-au batut joc de sufletul nostru" mi-a raspuns (a nu stiu cata oara, caci am mai citit acestea) sfantul apostol Pavel: 15. Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang. 16. Cugetati acelasi lucru unii pentru altii; nu cugetati la cele înalte, ci lasati-va dusi de spre cele smerite. Nu va socotiti voi însiva întelepti. 17. Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune înaintea tuturor oamenilor. 18. Daca se poate, pe cat sta în puterea voastra, traiti în buna pace cu toti oamenii. 19. Nu va razbunati singuri, iubitilor, ci lasati loc maniei (lui Dumnezeu), caci scris este: "A Mea este razbunarea; Eu voi rasplati, zice Domnul". 20. Deci, daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca îi este sete, da-i sa bea, caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui. 21. Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele. [flo][flo][flo][flo][floare3] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, daca ar fi icoane ortodoxe intr-o biserica catolica, cati catolici s-ar inchina la ele? mamabear, ca de obicei, sunt de acord cu tine [flo]. Si eu sunt de acord cu unirea Bisericilor insa, nu in orice conditii. Kariguld, si eu cred ca evolutia fiecareia este personala.
"Dragostea lumineaza ochii mintii" (Sf. Efrem Sirul)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ratacind in seara asta pe internet am gasit citatul de mai jos, care mi-a placut si cred ca e in ton cu dezbaterile de la topicul precedent. "Patima, durerea ortodoxiei, nu este apostazia sectelor, ci apostazia preotilor, este apostazia credinciosilor, este apostazia noastra a tuturor, drama care a existat dintotdeauna! Nu este o drama doar a timpurilor noastre, nu este adusa din SUA, este o drama adusa de noi insine, pe care a trait-o si Hristos, pe care au tarit-o apostolii. Si pe vremea lor a existat schisme si necazuri nu s-au inventat abia astazi.. NU se cade a spune din Occident ne-a venit tot raul! Noi am fost crestini, ei ne-au stricat! Cine ne-a invatat pe noi in crestinism, sa judecam astfel?Deci problema care trebuie rezolvata se afla in noi insine[/red].Daca vom deschide Patericul, autenticele carti care ne invata viata crestina, niciodata nu vom descoperi indemnuri la lupta cu nu stiu care.." Ierom. Savatie B. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
ratacind in seara asta pe internet am gasit citatul de mai jos, care mi-a placut si cred ca e in ton cu dezbaterile de la topicul precedent. "Patima, durerea ortodoxiei, nu este apostazia sectelor, ci apostazia preotilor, este apostazia credinciosilor, este apostazia noastra a tuturor, drama care a existat dintotdeauna! Nu este o drama doar a timpurilor noastre, nu este adusa din SUA, este o drama adusa de noi insine, pe care a trait-o si Hristos, pe care au tarit-o apostolii. Si pe vremea lor a existat schisme si necazuri nu s-au inventat abia astazi.. NU se cade a spune din Occident ne-a venit tot raul! Noi am fost crestini, ei ne-au stricat! Cine ne-a invatat pe noi in crestinism, sa judecam astfel?Deci problema care trebuie rezolvata se afla in noi insine[/red].Daca vom deschide Patericul, autenticele carti care ne invata viata crestina, niciodata nu vom descoperi indemnuri la lupta cu nu stiu care.." Ierom. Savatie B. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Ca de obicei cand vine vorba de parintele Savatie: [asia][flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...