Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

La dentist, cu copilul, in Am. de N, Europa?


Recommended Posts

Si noi de cind suntem aici (adica de 3 ani) mergem la control regulat o data la 6 luni, cind ii face si cleaningul. O data pe an face radiografie plus tratament cu fluor. Anul trecut a sigilat cele 4 maselute de 6 ani iar acum au vazut cu un sigiliu de ala a sarit si il vor mai pune o data la urmatorul cleaning (free of charge [:D]). Pina la 5 ani Bianca nu a avut nici o carie apoi au mai aparut ici colo si au inceput sa doara si le-a tratat asa cum zicea si Ruxij, ca orice carie cu anestezie locala injectabila, curatat, plombat. Si Bianca a colaborat foarte bine tot timpul, chiar o si lauda doctorul de fiecare data [8D] iar recompensa de fiecare data e sa-si aleaga o jucarie din faimosul "the treasure chest" [:D] Ultima data s-a dat mare [:-@] ca nu mai alege jucarii ca sunt pentru copilasi si deh ea se da domnisoara [:D] Cea mai traumatizanta , sa zic asa, experienta a ei a fost o extractie. Ca la radiografie au descoperit ca va avea cu un dinte definitiv mai putin ... cica e genetica treaba desi noi nu recunoastem nici unul ca am avea un dinte mai putin [:D]. Ei si intimplarea a facut ca virgula chiar pe partea cu pricina sa faca un abces la gingie care tot aparea si disparea la anumite intervale. Si era tare neplacut pentru ea iar dentistul a zis ca daca la urmatorul control tot il are, scoate dintele ca nu e ok sa stea atita timp cu infectie in gura. Si in felul asta face si din timp loc dintilor definitivi ce ies, astfel incit sa se aseze in functie de acel dinte lipsa si sa nu ramina cu spatiu fr mare sa necesite implat sau orice alta procedura. Si ne-a sunat bine planul si sper sa si functioneze ... dar asta vom vedea doar in citiva ani. Apoi la dr a fost foarte cuminte, desi a zgiriat nitel scaunul doctorului [:D] de la atita strins ca spre surprinderea mea a avut maseaua aia o radacina ca la un dinte definitiv [alcool] nu ne-a venit a crede. Poate tocmai ca dedesubt in gingie nu e nimic ... dar zicea si dr. ca mai rar a vazut asa radacini la dintii de lapte. Si acasa a inceput showul [:-@] ca o doare , ca singereaza prea tare, sa-i schimb pansamentul din 10'n 10 minute, ca nu mai rezista, ca ii e rau, ca de ce nu are voie sa faca aia si ailalta ... m-a terminat pina seara. Cred ca o durea, dar si exagera la greu si isi plingea de mila singura cum i s-a putut intimpla tocmai ei asa ceva [:)] De atunci de cite ori mergem spune de la usa: "hello dr. Ron , no more extractions, please!" [:D] Concluzia e ca in afara de anestezie locala injectabila nu ne-a recomandat niciodata gazul sau anestezia generala si oricum nu as fi fost de acord ci am fi cautat alt doctor. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Voi nu glumiti nu-i asa cu injectia la copii? pai eu si acum la 36 de ani aproape plang cand imi face anestezie cu injectia, nici nu m-am gandit ca si pe copii ii traumatizeaza asa. E asa de periculos gazul ala? Ca macar nu e dureros....doar ce si-a dus o colega baietelul de 5,5 ani la dentist si i-a pus gaz ilariant in loc de injectie. cat de periculos e? ca eu ma gandeam ca de fapt asta e tactica la copii in loc de injectie, nu credeam ca si la copii li se face anestezie injectabila. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 4 anisori...uraaa! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML,aici nu se mai fac radiografii de rutina...pina acum se indicau radiografii la 6 luni-1an in functie de riscul de carii al copilului...acum doar daca copilul are risc crescut de carii. la dintii de lapte in general nu se face anestezie locala aici dar depinde si de gradul de cooperare al copilului si de cit de extinsa e caria...in general tratamentul pentru cariile micute la dintii de lapte, care nu sunt prea aproape de "nerv" sunt suportate bine de copii si fara anestezie locala (injectie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetitei i-a facut anestezie locala - injectie - dar mai intai i-a pus un gel anestestic pe gingie, sa nu simta acul... Deci fara durere de la cap la coada. Cu radiografiile nu mai stiu... sigur a facut cel putin doua pana acum, dar e drept ca am schimbat medicul.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia asa fac si aici cu gel aplicat pe gingie si nu simt intepatura dar eu sunt convinsa ca tot doare cind strapunge maxilarul/mandibula mai ales ca anesteziile dentare folosesc o tehnica anume si se misca acul in timp ce se face injectia. Carmen eu stiam ca gazul e cam controversat dar drept e ca amanunte nu stiu ca nici nu am citit despre asta daca nu ni s-a propus. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi mergem la control regulat o data la 6 luni, cam de pe la 3 ani. Tot atunci le face cleaningul, radiografie o data pe an (dar numai de la 5 ani am inceput, deci Tudora inca nu a facut, Agata are doua sau poate trei). Face tratament cu fluor tot odata pe an si nu stiu ce vitaminizare a dintilor, dar tot de pe la 5 ani am inceput si cu asta. Nu am sigilat maselutele, desi ne-a fost recomandata acest procedeu... pentru ca aici costa mult si nu am avut bani cind ne-au propus. Probabil o vom face, dar asteptam sa se mai aseze dintii si sa mergem la un control mai amanuntit si specializat, pentru ca nu calca bine cu maselele din spate. A zis doctorul la ultimul control ca se poate rezolva cind ii cad si cresc toti dintii, dar se poate sa avem nevoie de ajutor. Vom vedea peste sase luni, ca abia am fost.. Ah, e vorba de Agata, care are 8 ani, deci cu dintii in cadere si crestere. Nu am avut carii pina acum, dar eu le spal pe dinti, ii las pe ei doar asa, sa se joace. Ii spal cu periute bune, cu paste bune, folosesc ata, am oglinjoara din aia si ma uit cam de 2-3 ori pe saptamina sa vad daca nu a aparut ceva la orizont... Eu am avut si am mari probleme cu dantura, acum e imbracata toata, dar ar mai trebui schimbat pe ici, pe colo... ce mai, sa zicem ca sint mai mult decit stresata pentru dintii lor.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia asa am facut si eu , pina la 5 ani eu am periat dintii Biancai fara sa las loc de'ntors [:-@] Pe ea o lasam doar asa in joaca sau peste zi daca vroia. Si tot a facut cariute pe la 5 ani ... nu mari dar a avut. La noi sigilarea dintilor a fost suportata 100% de asigurare ca intra la categoria "preventive care" si acolo avem 100% coverage. De aia am ris cind mi-a zis dr ca cea sarita o pune free of charge ca tot nu imi pasa oricum ca nu dau eu banii [:D]. Si la ce limita are Bianca oricum cu greu consuma anual 10% . There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, va admir curajosii de copilasi si cu anestezie si fara!!! Speed, f. interesant (din punctul meu de vedere...) ce scrii. De cand au renuntat la radiografiile de rutina si de ce? Adica exista un motiv oficial? Donia, imi pare bine ca ai amintit de gel, la nevoie, vom apela la metoda aceasta. Plus, caut sfaturi de pregatire copil pt. mers la dentist [:)]... Carmen, nici eu nu stiu prea multe despre gaz. Este si motivul pentru care nu il vreau.... garanteaza ei ca este safe... in timp?! Alintaroma, Nelia, imi amintesc ca si Corina mentiona ajutorul la periat... Eu le-am aratat cum se face, dar i-am lasat pe ei sa "munceasca". Acum imi cam pare rau, mai mult se joaca parca... Asa ca am sa revin cu explicatiile si chiar spalatul (din cand in cand). Apropo de fluor, am citit ceva care m-a pus pe ganduri... las pe maine ca este tarziu... Vreau sa va intreb si daca le-a pus sort protector la radiografie, eventual "guler". AB, te suparasi sau nu stii [:)]? Cum e cu Franta si altele, tot calatoresti, poate ma luminezi... Uite, am aflat intamplator de pe net, ca in Suedia in apa de la robinet nu se adauga fluor. Nu are legatura cu radiografiile, dar ma ajuta sa-mi fac o idee despre ce ne e necesar si ce "ajuta" insuranceul [:D]. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Letitia, ma intereseaza cum se procedeaza si in alte tari. Deci cand te duci la control, la 6 luni, nu te conditioneaza cu radiografia? MLnu sintem conditionati de radiografii, nici vorba. Numai daca doctorul vede ca ar fi o problema. Pe fiu-meu numai l-au curatat de tartru si de fiecare data il unge cu o substanta care protejeaza dintii atunci cind maninci dulciuri sau bei bauturi carbogazoase, la care fiu-meu nu are acces oricum.[:D]. Nu mai spun ca totul e gratis pentru copii, chiar daca eu merg la o clinica privata. Pentru copii plateste statul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...