Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La dentist, cu copilul, in Am. de N, Europa?


Recommended Posts

Alintaroma, apropo, daca mai treci pe aici... azi am fost la dentist. Se pare ca va trebui sa-i scoata un canin. Biancai i-a amortit gingia cu gel si apoi i-a facut injectie sau cum? Ai avut timp sa o pregatesti ca sa nu aiba un soc? Dentistul nostru ne-a trimis la un cabinet care lucreaza cu copiii si am inteles ca folosesc gaz. De ce mi-e frica nu scap...[bang] [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ml, vorba ta... Am fost azi la dentist cu mijlocia de 5 ani, avea o masea plombata, si ii cazuse plomba. M-am gandit ca i-o reface. De unde.. Cica sa-i scoata maseaua de lapte[q] Mi-a aratat pe radiografie ca se vede dedesubt maseaua definitiva(!) dar mai e frate pana ii iesie, cel putin 1 an... Eu am aceasta experienta, mi-au fost scoase 2 masele definitive si celelalte au luat-o la vale.. Fiind scoase de demult, acu nu se mai poate face nimic.. Asa, si eram impotriva extractiei, era o masea buna, doar o mica carieee.. mi-a explicat ca poate sa-i faca root canal, dar exista posibilitatea sa nu prinda si s-o doara in continuare.. Chiar nu am stiut ce sa fac.. Pana la urma, dupa ce m-as sfatuit cu sotul am zis s-o scoata... A fost foarte repede, i-au dat cu putin anestezic pe gingie sa-i amorteasca locul si apoi i-au facut injectie.. N-a simtit nimic. Apoi a venit si in 10 sec i-a scos maseaua.. Era destul de mare si cu 2 radacini.. Inca sunt nemultumita.. doctorul parea putin cam je m'en fiche, mi-a zis sa decid singura, dar parca inclina sa i-o scoata, nu a facut un efort sa gaseasca o alta solutie... Ea era foarte entuziastamat[:D], cred ca daca refuzam sa-i faca ceva, ma alegeam cu cateva urlete.. Chiar cand i-am explicat ca o sa-i scoata maseaua a tropait de fericire[alcool] Voi ce spuneti, se putea impiedica extractia? Maseaua era penultima, ma gandesc sa urmaresc sa vad daca nu vine ailalta in gaura proaspat facuta.[:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Macrina
Chiar cand i-am explicat ca o sa-i scoata maseaua a tropait de fericire[alcool] [:-)))] Voi ce spuneti, se putea impiedica extractia? Maseaua era penultima, ma gandesc sa urmaresc sa vad daca nu vine ailalta in gaura proaspat facuta.[:(] Am fost si noi azi (i-a facut doar radiografii), la fel ne-a spus, ca e mai bine sa fie scoasa si ca se vede alta dedesubt. Joia viitoare sper sa o scoata. Eu, acum am alte intrebari si framantari despre coroane la dinti de lapte si altele, dar scriu mai traziu, poate imi impartasiti din experiente...
[url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

macrina,sunt mai multe tipuri de mentinatoare de spatiu,dentistul iti va spune care e mai potrivit pentru fetita ta. daca se spala atent pe dintisori (la virsta ei trebuie musai s-o ajuti si tu) atunci nu se strica dintii alaturati. va trebui sa o duci regulat la controale apoi ca sa monitorizeze eruptia dintisorului permanent.cind dintele permanent incepe sa erupa, evident se inlatureaza mentinatorul de spatiu (daca nu l-a pierdut intre timp). cit despre cit de recomandata era extractia e foarte greu de spus pe nevazute... ML, la dintii de lapte se pun coronite de metal (stainless steel) destul de frecvent, in afara de faptul ca nu sunt extrem de estetice isi fac bine treaba si sunt o solutie recomandabila... aici nu se fac sigilari la dintii de lapte.sigilarile se fac la molarii permanenti si uneori la incisivi si premolari daca au fosete adinci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speed, iti multumesc si eu pt. raspuns. As vrea sa mai intreb cate ceva, dar nici nu mai stiu ce, asa sunt de zapacita de toate info primite, plus ce mai citesc pe Internet... ca de ex. nu se recomanda gazul ilariant (ma obsedeaza asta pt. ca si barbatul si dentista inclina spre folosirea lui, numai eu sunt contra) daca ai otita (fetei inca ii curge urechea dupa picaturi administrate timp de 7 zile) si cumva o lipsa de vitamina B 12 (ha, cine sta sa-i faca analiza de sange inainte???!!!). Apoi, cineva total necunoscut, mentiona pe un forum ca ii da copilului cu un spray homeopat care face ce face si nu ii mai apar carii. Voi ati auzit de asa ceva? Zau ca as da banii pe el, daca ar putea ajuta in viitor (ciudat este ca mai nimic din ce mentiona asistenta, nu ii dau fetei: sucuri cu zahar sau fara, bomboane tari, se perie (singura pana acum...) de 2 ori pe zi, nu se culca noaptea cu dintii murdari, mananca f. putine dulciuri in comparatie cu colegii de la scoala... lactate nu mananca insa si poate nu se peria corect, suficient singura...). Dar revin cu sprayul, poate il cunoasteti: https://www.webvitamins.com/product.aspx?id=21030 Tot asistenta ne-a spus sa ii spal pe dinti eu, pana la 9 ani si sa se frece pe dinti dimineata, dupa ce mananca. Astept, eventual, si parerea voastra... Oficiul mi s-a parut o "minifabrica" de pus plombe si scos dinti, cu adulti (dentista si o mare de asistente) destul de reci si care se cam calcau pe picioare, cu scaune puse intr-o sala mare ca la gara si cam la gramada copii care urlau cu cumintei (uite, de asta vreau eu gaz, spuse barbatul (meu) ingrozit). Nu cred ca mi-a placut..., dar n-am de ales, ba inca sunt terifiata de ce va urma. N-am vazut pana acum asa o comedie la scoaterea unei masele si plombarea altora ca pe aici [q]. Ma si vad la spital cu ea cu IV... Plus ca auzi dracie, sa nu manance/bea nimic pana cand se hotaraste daca ii pune masca sau nu, adica la ora 11, care ar putea fi si 12, de ce nu 12,30... Mie mi-e frica sa nu lesine, biata de ea, e si slaba de o bate vantul si dupa otita. Nah ca iar ma apuca plansul... [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, ai intrebat despre cum e in Franta. Uite ce stiu eu : la patru ani, la gradinita, se face o consultatie generala a copiilor, pentru a depista eventuale probleme de sanatate, se verifica deci si dantura cu ocazia asta. Apoi sunt doua vizite obligatorii si gratuite, pentru un bilan stomatologic, la 6 si 12 ani. Nu stiu cum este la voi, in schimb aici e o mare obsesie pentru dintii perfect aliniati. Asadar, incepand cu clasa a cincea, copiii incep sa poarte "aparate de corectat". Iar despre fluor, s-a dus moda cu dozele zilnice, se da suplimentare numai in caz de nevoie! "Bon courage" pentru fetita ta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc, Mika [flo]. Da, poarta aparate/braces si aici. Noi ne-am dus, a scos un dinte, a pus coroana pe altul vecin, toate fara gaz. A mers binisor, mai tare parca o deranja bazaitul frezei in urechea pe cale de vindecare... asa ca i-a pus casti cu muzica. Am aflat si de ce ii lucreaza la gramada, ca la "gara" [:)]. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, saptamina trecuta, la citeva zile dupa ce a facut Alex 6 ani, am primit scrisorica de la Securitatea Sociala, prin care eram invitati sa luam programare la un dentist. O sa povestesc aici cum a fost...dar o sa mai dureze, ca aici poti sa astepti si 3 saptamini pina te primeste. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...