Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La dentist, cu copilul, in Am. de N, Europa?


Recommended Posts

Noi am fost deja la controlul obligatoriu de 6 ani...a gasit o gramada de cariute (4) care au fost toate plombate in mai multe etape fara anestezie. Copilul s-a comportat bine, medicul foarte dragut, a plombat pana si o masea facuta de fetita mea din plastelina pentru el...Nici vorba de extractie, chiar a zis ca trebuie ingrijiti ca va mai dura 5 ani pana cad (la masele ma refer). Si am schimbat pasta de dinti, foloseste acum o pasta mai fluorurata, pentru grupa de varsta 7-12 ani desi are numai 6 ani. Zymafluor : neindicat! Dinti frumosi sa aveti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum am vazut subiectul. Eu lucrez in domeniu, sint Dental Hygienist. Despre radiografii, intrebai ML, fiecare birou are politica proprie, sa zic asa, dar regula este, cam pe la 5 ani se fac doua radiografii (stinga/dreapta, cu gurita inchisa astfel incit vezi si dintii de sus si dintii de jos pe acelasi film). Se repta radiografiile odata pe an sau la 18 luni. Daca e vreun dubiu de carie, se face o rx sa poti da un diagnostic corect. Zicea cineva de maselute extrase la 5 ani. E o practica rar intilnita, de obicei se incearca salvarea maselutei, eventual o coronita de stainless steel, ca sa se mentina locul pentru premolarul ce va veni (la 11/12 ani pica maselele de lapte) Daca nu-i posibila salvarea maselutei (e prea cariata), atunci, cum a spus speed, se pune space maintainer. Despre Fluor, in Canada nu se mai dau pastilute cu Fluor zilnic, la fiecare vizita la dentist se aplica fluor sub forma de gel/ foam si asta-i tot. S-a renuntat la fluor-ul zilnic din cauza de risc de "fluoroza" ( pete albe/maron pe dinti din cauza unei overdose de fluor). S-a ajuns la overdose din cauza ca e foarte greu de controlat cantitatea de fluor ingerata de o persoana intr-o zi. Fluor se gaseste in apa de baut (in anumite orase), in sucuri, in alimente, in paste de dinti,etc. Va urez sa aveti dintisori sanatosi![flo] cine vrea sa citeasca mai mult despre asta (in franceza) asta-i site-ul ordinului HD din Quebec: www.ohdq.com Smile,tomorrow could be worse!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi, multumesc foarte mult... Acum sunt si mai trista ca i-a scos maseluta, chiar nu stiu ce sa fac[:(].. O sa incerc la alt doctor sa vad daca-i poate pune space mentainer-ul ala.. Pusesem o intrebare ieri, dar a disparut, sau am visat eu...[alcool] Se face cleaning la copiii mici? De 5-7 ani? Cu anestezie sau cum? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Macrina, sigur ca se face cleaning la copii de 5-7 ani. Odata la 6 luni. Adica in ce consta, un mic detartraj (nu-ti vine sa crezi, dar copii de 6-7 ani au tartru pe dinti, nu toti, bineinteles, dar unii au), dupa care se face un polisaj cu o pasta speciala (imbogatita in fluor, mai rugoasa), apoi se aplica fluorul de care vorbeam mai sus. Tot odata se face examenul de rutina cu sau fara radiografii, examen clinic la care se constata evolutia orthodontica (adica asezarea dintilor in gura, cresterea maxilarelor, etc), se fac instructiuni de igiena, la care copilul arata cum se spala pe dinti, i se corecteaza tehnica, eventual se face un demo de ata dentara (cam devreme dupa parerea mea, dar am vazut si copii de 5-6 ani care incepusera sa foloseasca ata de dinti). Cam asta. Eu la clinica nu am prea multi copii, lucrez mai mult cu adultii, dar din cind in cind si mai ales acum in vacanta lumea isi aduce copiii si nu pot decit sa ma bucur, imi place sa lucrez cu ei![flo] Aaa si nu, nu se face nici o anestezie pentru cleaning! Nu e nimic dureros! Pacientii mei(micutii)adora sa vina sa ma vada, nu-i doare nimic, chiar le place! Anestezie se face la adultii care au nevoie de deep scaling, adica detartraj profund unde si eu as avea nevoie de anestezie la mina![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Gata, a trecut si vizita la dentist! Ce sa spun, a durat maxim un sfert de ora, in care intra timpul de mers pina la cabinet (2 min), asteptarea (10 min) si controlul propriu-zis (3 min!!!). Noroc ca n-am platit nimic! S-a uitat la dinti, nici o carie, i-a explicat unde sa insiste cu spalatul, a zis ca e bine ca inca nu i-au cazut dintii de lapte si sa nu-i dam siropuri si cola decit la ocazii festive. Asta e partea care mi-a placut cel mai mult [pk], Alex a fost atit de patruns ca astazi a refuzat un pahar cu suc de fructe de la bunica-sa! Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...