Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

De ce insala femeile?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui balanta
eumada...cei care au rezistat pana la 80 ani au trecut impreuna peste toate "infidelitatile", "certurile" si toate altele pe care generatia actuala nu le tolereaza...
align="right" id="quote2">Ei uite asta mi se pare mie de neinteles. De ce ar face o femeie din generatia actuala o tragedie din infidelitatea sotului. Pe vremea cand femeile faceau multi (prea multi) copii, nu exista masina de spalat vase, rufe, calcau cearceafurile, nu ieseau in baruri, cluburi, la cafea cu fetele...atunci da...mi s-ar fi urcat sangele la cap sa ma insele barbatul. De ciuda ca el si-a permis o distractie la care eu n-as fi avut in veci acces datorita stilului de viata. Acum avem atata timp liber, avem grija de noi, ne facem frumoase desi sotul ne iubeste si ciufulite dimineata. Eu de exemplu sunt pentru relatii deschise atunci cand partenerii se iubesc, au o varsta la care nu mai sunt gelosi, au copii independenti, au pofta de viata si inteleg ca atunci cand iubesti ar trebui ca fericirea partenerului sa te bucure si nu sa te pui in calea ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

a_alinta...nu cu toate cuplurile din Romania sau de pe pamant...dar cu cele pe care le cunosc, da, incepand de la toata familia mea, de la toti vecinii de scara din orasul natal, din toate povestile mamei, matusei si soacrei despre familiile prietene, o parte din clientii mei, familiile prietenelor mele...apoi am coborat cu o generatie mai jos, fostii colegi de munca...cred ca daca trec pe o lista toate familiile cunoscute in viata mea cred ca numai un procent de 2% nu a avut conflicet legate de infidelitati indiferent din partea cui s-a intamplat

 

mai sunt cazurile in care celalalt nu a stiut niciodata dar le pun si pe alea la socoteala pt ca stiu eu

 

...si daca cineva ar avea rabdare sa faca o statistica si aici pe forum de cand e infiintat, sunt sigura ca multe din posturile gen " eu niciodata" sai "mie nu", s-au transformat in "nu credeam", " si mie mi s-a intamplat", nu-mi vine inca sa cred", " nu stiu ce sa fac"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept,

 

eu in principiu sunt total de acord cu tine. dar atunci cei doi ar trebuie sa stabileasca asta de comun acord si voluntar. daca unul vrea, si celalalt ii face pe plac dar apoi devine din ce in ce mai frustrat, nu merge.

 

eu cred ca ambele parti sunt la fel de indreptatite sa isi doreasca sau nu un astfel de tip de relatie. si daca viziunile lor nu se potrivesc, cum se procedeaza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Eu de exemplu sunt pentru relatii deschise atunci cand partenerii se iubesc, au o varsta la care nu mai sunt gelosi, au copii independenti, au pofta de viata..
align="right" id="quote2">

aha... de acord cu tine, dar numai si numai in situatia descrisa de tine. altfel, in cazul meu, de ex, motivul pt care m-a scos din minti si pt care nu pot sa iert e exact proasta alegere a momentului. plus de asta, din discutiile recente, inteleg ca pe el l-ar deranja teribil sa fac si eu acelasi lucru.. ei, iaca..
acuma.. daca as afla ca iar a pasit pe linga.. cred ca m-ar bufni risul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai femeile sunt de acord cu ideea de open marriage, dar barbatii...barbatii sunt de acord si ei? [:)]

 

Trecand peste faptul ca foarte rar se nimeresc doi care sa fie la fel de permisivi, de multe ori cel ce inseala este de un egoism atat de complet incat numai gandul ca partenerul ar putea face acelasi lucru l-ar scoate din minti (vedeti si exemplu Iliei)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui magneB6
daca unul vrea, si celalalt ii face pe plac dar apoi devine din ce in ce mai frustrat, nu merge.

eu cred ca ambele parti sunt la fel de indreptatite sa isi doreasca sau nu un astfel de tip de relatie. si daca viziunile lor nu se potrivesc, cum se procedeaza?
align="right" id="quote2">


Ei uite asta tine de compatibilitatea celor doi, de cat de bine se cunosteau cand s-au luat. O usa de biserica nu poate fi compatibila cu un stalp de bodega de exemplu. Daca s-ar face mare caz de chestia asta cand se iau doi oameni nu ar mai exista atatia nefericiti pe lume. Dar nu se face, se gasesc tot felul de intelpciuni populare care sa "scuze" o proasta alaturare...de exemplu extremele se atrag, se completeaza, etc...se prea poate...dar se si fericesc una pe alta, oare? De fapt este senzatia gresita ca e mare scofala sa gasesti un partener si e cazul sa te agati cat mai repde si cu toate tentaculele de el! Aiurea si dimpotriva!








Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
align="right" id="quote2">


Ei uite asta tine de compatibilitatea celor doi, de cat de bine se cunosteau cand s-au luat. O usa de biserica nu poate fi compatibila cu un stalp de bodega de exemplu. Daca s-ar face mare caz de chestia asta cand se iau doi oameni nu ar mai exista atatia nefericiti pe lume. Dar nu se face, se gasesc tot felul de intelpciuni populare care sa "scuze" o proasta alaturare...de exemplu extremele se atrag, se completeaza, etc...se prea poate...dar se si fericesc una pe alta, oare? De fapt este senzatia gresita ca e mare scofala sa gasesti un partener si e cazul sa te agati cat mai repde si cu toate tentaculele de el! Aiurea si dimpotriva!



exact. situatia ideala este cand cei doi discuta asta destul de clar inainte sa faca pasul cel mare, amandoi se pun de acord, sunt compatibili.

dar practica din pacate nu e intotdeauna asa.

de exemplu, cunosc multe cazuri in care el/ea dupa 3-4 ani relatie ( deci destui cat sa se instaureze o oarecare rutina sexuala, si suficienti cat sa se cunoasca bine ), inca nu isi inchipuie ca si-ar dori si altceva pe viitor. cat se poate de sincer.

dar peste inca 15 ani, respectivul/a isi schimba parerea, s-a plictisit si vrea si altceva, desi isi iubeste consortul. atunci propune un astfel o relatie deschisa. consortul nu vrea insa.

in astfel de situatii, cine trebuie sa aiba castig de cauza? e clar ca ori se despart, ori macar unul din ei va ramane cu o oarecare frustrare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...