Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand barza vine neinvitata


Recommended Posts

Babyblue, multi inainte! Eram sigura. Exact la 28 de ani daca imi spunea cineva ca ma marit peste cateva zile ii radeam in nas. Dar, pe masura ce trece timpul incepi sa-ti mai schimbi opiniile. Posibil si sa nu...oricum iti urez din toata inima sa ai o viata frumoasa, asa cum ti-o doresti si cand va veni "plodutzul" sa-l iubesti din toata inima si sa nu-ti imaginezi viata altfel decat cu el![olala] Dar pana atunci distreaza-te si simte-te bine [alcool] [pup] si mult succes!!! Ruxita, ce mai faci? Cum esti? [pup] Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007 [url="http://good-times.webshots.com/album/569518781LhGjKx"]poze Laurash[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe vremuri ma scoteau din minti asemenea postari. Acum doar imi provoaca scarba si dezamagire. Nu am sa intelg probabil niciodata care sunt criteriile lui Dumnezeu de a decide care femeie merita sa poarte un "plod" in pantece , care sunt femeile care trebuie sa treaca prin suferinta de a-si pierde copiii, care sunt femeile care niciodata nu se vor bucura de miracolul sarcinii. Nu pot intelege nici cum o femeie poate ramane insarcinata fara sa isi doreasca acest lucru. Nu inteleg multe lucruri. Dar va doresc tot binele din lume. Sa nu ajungeti sa traiti clipa cand altcineva va decide ca v-ati bucurat suficient de copilul ce il purtati in pantece si a sosit clipa ca acesta sa plece intr-o alta lume.Si by the way....aceasta sectiune nu este singura a acestui forum. Cand mai aveti astfel de dileme , cititi si pe la "Asteptand un ingeras....." , pe la "Sufletul credintei", poate durerea altor femei o sa va ajute mai mult in a lua o hotarare decat teoriile despre lume si viata a unor persoane care vad viata atat de simplist. Un copil nu te nenoroceste, un copil te implineste , iti schimba viata intotdeauna in bine,iar faptul ca nu conduci un Mercedes ci un Logan isi pierde din importanta. Pentru ca pe bancheta din spate a Loganului vei avea un sufletel care iti va spune cu dragoste "mami ai pielea ca de cartita". Iar asta te va face mult mai fericita decat orice barbat din lume. Catalina [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/572096894nBsbwK"]coltul meu de rai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mercic violeta. raman la parerea ca un copil trebuie, ca femeie, mkr sa te straduiesti sa-l faci intr-o familie organizata, echilibrata si la timpul la care ti-l doresti. ca uneori te straduiesti si ajungi la divort, e una. ca alteori ai o familie echilibrata si nu reusesti sa ai copil, e alta. sunt niste extreme nefericite, de care n-am vrut sa discut. dar in momentul in care ai deja un copil si un divort si pe al doilea divort pe butuci, eu zic ca nu risti! sunt prea multi copii dezechilibrati emotional din cauza familiilor din care provin, prea multe femei care se chinuie fizic,ca timp si de ce nu..financiar, sa nu sucombe si sa poata oferi ceva unui copil. exemplul cu loganul, a fost un exemplu un pic fortat. nu contest ca sunt femei care iubesc atat de mult copiii, incat pot sa renunte la orice aspiratie persoanala pentru cresterea lui. eu, poate pt ca nu am copil, nu sunt asa. mi s-ar parea cumplit de nedrept, ca eu sa muncesc enorm pt un copil si sa renunt la orice aspirtatie personala, in timp ce tatal biologic al copilului, sa nu renunte la nimic, sa-mi arunce in sila cateva milioane pensia, cu care n-ai ce face oricum si sa-si refaca viata tumultos. m-as frustra ingrozitor vazand nedreptatea asta. si eu n-am sfatuit-o sa avorteze. i-am zis doar ca EU in locul sau, as fi facut ORICE sa nu raman gravida. pt ca eu in viata mea de pana acum, am facut orice posibil sa nu raman gravida aiurea si cu cine nu trebuie.ca sa risc sa raman singura. si nu contesc ca soarta poate fi si malefica si sa ajung acolo, dar asta este o extrema la care nu m-am gandit si eu am facut, adica m-am straduit, ca ce depinde de mine, sa fac. asta mi se pare mie ca n-a facut ruxandra, ce a depins de ea. ca s-a cam lasat dusa de val, in ideea in care deja avea un copil dintr-un divort. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
am facut orice posibil sa nu raman gravida aiurea si cu cine nu trebuie.ca sa risc sa raman singura. si nu contesc ca soarta poate fi si malefica si sa ajung acolo, dar asta este o extrema la care nu m-am gandit si eu am facut, adica m-am straduit, ca ce depinde de mine, sa fac.
Iarta-ma ca te scot nitel din context, dar am sa iti aduc aminte doua chestii: 1. Fii atenta ce iti doresti, ca s-ar putea sa-ti se intample. 2. Nimic in viata nu e gratis. Asa ca, bafta! " If at first you don't succeed, failure may be your thing."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina [flo][pup] [url="http:helpsonia.com/povestea-soniei/"]Alaturi de SONIA[floare3][/url] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"]si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA[floare3][/url] [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"] si nu in ultimul rand donu'Bodo[floare3][/url] Vio [trombon],mamica lui MIHNEA [avion] viitor "descoperitor" de infinit __________________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand,jos palaria pentru Balanta. Am tot respectul pt postarile dvs, sunt atat de echilibrate si profunde, ca e o placere sa le citesc cu atentie [:)] In al doilea rand, spuneau cateva persoane ca Babyblue ar trebui sa-si cam tina parerile pt ea. Ei bine, dragele mele, asta e un FORUM de discutii. E adevarat, specializat pe "asteptand un ingeras in viata noastra si odiseea sarcinii". As ruga moderatorii sa spuna FOARTE CLAR daca femeile cu alta opinie decat "fac un copil cu orice pret, chiar daca il tarai prin mizeria din viata mea" nu au ce cauta aici! Ca sa stiu, sa ies si eu de pe forum. Mi-ar parea rau, pt ca am citit postari deosebite, inteligente si care m-au imbogatit. Dar, daca este un forum exclusivist, eu nu am ce cauta aici, pt ca eu impartasesc parerea lui Babyblue, ca un copil trebuie adus pe lume cu responsabilitate. sa aiba mama si tata, sa aiba un model familial corect. Asa cum spunea ea, macar premisele sa fie bune! Ca imprevizibilul e imprevizibil oricum [q] Sa nu uitam ca este un forum public si suntem la sectiunea " intr-unul sau in doi mergem mai departe". Babyblue si-a spus parerea EI, despre ce ar face EA. Poate nu sunt de acord cu unele cuvinte, cam tari, dar eu i-am inteles punctul de vedere si nu as avea tupeul sa o gonesc de pe forum ca de pe tarlaua mea. Rog deci moderatorii sa explice clar ce fel de forum e asta. N-am sa stau nici un minut in plus aici, daca trebuie sa ma aliniez la corul general de sfaturi de tip: "fa copilul, ca un copil e o minune, te va ajuta Dumnezeu sa il cresti, va creste foarte bine si fara tata, care, daca ai noroc, iti va da 3 milioane pensie!" Baby a vorbit DOAR despre ce ar face ea. Despre cum gandeste ea. Si ii respect verticalitatea. NIMANUI pe pamant nu trebuie sa-i fie rusine de ce gandeste, numai pentru ca gandeste altfel. Atat cu pedoaria mea pentru ea. Vin si eu (nu ca sa dau peste nas cuiva), ci cu propria mea gandire, venita din experienta mea, deci cu atat mai pretioasa. Daca nu va place, rog moderatorii sa ma baneze. Iat-o: e oricum mai bine sa faci un copil la maturitate, daca mai ai si venituri decente. Nu pledez pentru avort! Pledez pentru contraceptie, in situatii in care nu pot sa-i ofer copilului meu un tatic. Ruxita, nu intentionez sa te necajesc, inteleg ce e in sufletul tau[flo] Iti urez sa ai un copil sanatos, o sarcina usoara si o viata frumoasa. Eu n-as avea curajul tau. Nu sunt sigura daca ti-l respect sau nu. Eu am 32 de ani, am evitat sa am o sarcina cu barbatul nepotrivit. Nu neaparat "sa dea bine" la barbati, dar optiunile mi s-ar fi imputinat. Poate nu e parerea voastra, dar e parerea mea de fata nemaritata, care ar dori sa se marite. M-am distrat, am copilarit, am avut grija de MINE, m-am iubit si m-am protejat, acum sunt gata sa-mi dedic viata unui puiut. Dar as face-o numai avand un tatic langa mine. Macar sa stiu ca e un sufletel dorit de amandoi si iubit. Am crecut fara tata. Tata mi-a luat inima cu el cand a plecat (eu aveam 13 ani). L-am urat si l-am iubit toata viata, toata viata am plans de durere ca n-am un tatic sa ne protejeze pe mine si pe necajita mea mama[flo] Imi amintesc vag ce bine era sa adorm pe pieptul taticului meu... Era bine, liniste, tata mirosea a lotiune cu lavanda "tara" si a tata, umarul lui era confortabil, iar bratul cu care ma sustinea era puternic. Tata radea vesel si se juca cu mine ore in sir, fara sa se plictiseasca. Daca eram bolnava, statea cu mine in casa, pe un scaunel, si ne pasam mingea ore in sir, razand si tanand scorul. Imi amintesc serile cand venea sa ma ia de la camin. Era MARE, imbracat in uniformele lui de ofiter, avea o manta de fas care mirosea a aer rece si a bine. Imi ridica pantalonii si imi baga bluzita la spate, sa imi tina la sale. Imi sufla nasul si ma intreba daca am putut sa mananc la pranz. Acasa, tata imi facea out fiert moale cu mamamilguta, imi dadea in gura, ca sa nu spar coaja oului cu lingurita si imi forma cuvintele din literele din alfabetar. Statea cu mine in apa cu o roata de cauciuc, cu orele, ma invata sa inot in mai multe feluri si ma ducea in brate daca ma taiam in scoici pe talpite. Tata avea voce blanda, nu tipa, nu ma certa urat. Ma invata la matematica cu rabdare severa si ma lauda, de lucram tot caietul! Tata imi repara sania sau ma ajuta sa fac cazemata, si certa copiii care se jucau urat. Nici un copil nu ar trebui sa creasca fara tata[q] Oricat de minunata ar fi mama. De-asta nu o blamez pe Baby. De-asta nu am facut pana acum copil si mi-am inabusit strigatul ovarelor si pulsatia uterului. De-asta cand am avut chef de-o tavaleala am luat pastile, am folosit prezervative si spermicide, am luat postinoare, etc. Timp in care am cautat in ochii barbatilor pana in adancul sufletului lor, sa SIMT daca EL este taticul copiilor mei. Ma rog la Dumnezeu cel bun sa fie milos si sa ma pasuiasca pana gasesc un barbat bun si bland, impreuna cu care sa crestem frumos doi copilasi coconasi. Care sa ni se strecoare sub plapuma si sa se gadile cu tati, pe care sa ii ridice in brate pana la tavan si cu care sa iasa cu bicicleta si patinele cu rotile. Iar eu sa ma duc usor sa fac ceva bun la micul dejun[:)] si sa caut un joc uitat prin lada cu jucarii. Si acum banati-ne! Alungati-ne de pe forum, fiti cat de socate vreti, cele care v-ati socat de ce a scris Babyblue. dar nu veniti sa-mi spuneti mie ca e o decizie buna sa aduci pe lume copii, stiind, stiind ca nu vor avea tatic. Fetelor si femeilor, vreti sa copilariti? Faceti-o! Vreti sa fiti responsabile? Foarte bine! Eu nu voi face copii niciodata pt ca vrea mama sau soacra-mea, pt ca imi explica colegele de birou ce proasta sunt ca nu fac copil la varsta mea "pentru tine, draga!Ai sa vezi ce-ai sa-l iubesti". Ma uit la ele ca de pe alta lume, pt ca ele, si altele ca ele, nu inteleg un lucru simplu: Da, as iubi enorm copilul, m-as dedica si ar fi cel mai ingrijit si educat copil din lume, l-as creste cu infinita atentie si grija si tandrete. Dar sufletul meu va fi, cum spunea Balanta, invalid fara iubirea barbatului pentru copilul meu si, de ce nu, si pentru mine. ayleen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ayleen, este foarte frumos ce povestesti tu. Asa cum era tatal tau era si al meu. Pana la un moment dat cand nu a mai fost. Si desi aveam 20 de ani cand a murit, inca ii simt lipsa. Dar revenind la Ruxita, ea traieste o cu totul alta drama. Traim totusi intr-o lume care este departe de a fi perfecta asa cum iti doresti tu si asa cum ne dorim toti. Desigur ca ideal ar fi ca toti copiii pe lumea asta sa creasca langa mama si tata care sunt fericiti pana la adanci batraneti, sa aibe tot ce isi doresc, parintii sa nu dea din colt in colt cand nu au bani de excursii sau de jucarii scumpe etc. Dar ce ne dorim noi e de multe ori utopic. Si realitatea e cu totul alta. Ea este acum gravida. Si e mama deja. Stie deja ce inseamna sa porti un copil in pantec, sa-i dai viata si sa-l tii la sanul tau. Cum crezi ca dupa o astfel de experienta poti lua asa de usor decizia avortului? Cand s-a casatorit a doua oara a sperat, ca orice om, ca de data asta va fi bine. Desigur ca situatia ei acum nu e ideala si cu siguranta ca ea deja sufera teribil. Cu ce crezi ca ar ajuta-o afirmatii de genul: "iti iei pe cap doua "belele", in timp ce ex sotul va zburda fericit prin gradini cu flori?" Sau "deja sa ai 2 copii, 2 casat esuate...scad sansele sa "dai bine" in ochii oricui de sex masculin. nu vrei sa=ti refaci viata? vrei sa devii cresa de copii, pe banii tai?" Ok, o sa ma abtin de la a-mi exprima iar dezgustul fata de aceste postari. Dincolo de faptul ca barza a venit neinvitata, ea totusi a venit si sa-ti mai spun ceva: una e sa faci avort, domnisoara fiind, nestiind ce inseamna sa nasti un copil, si cu totul altceva este sa faci un avort dupa ce deja ai simtit gustul maternitatii. Ti-o spun din proprie experienta. Am un baietel de 5 ani din prima casnicie, am cunoscut apoi un alt barbat, am ramas insarcinata si avem acum impreuna o fetita de 9 luni. Si la mine a doua oara a venit barza neinvitata. Si am decis sa pastram sarcina, sotul meu era atat de fericit, si avem acum o fetita absolut minunata pe care o iubim ca pe ochii din cap, chiar daca, recunosc cu rusine, mi-a trecut prin cap gandul avortului. Nu avem SUV si nici Logan, locuim deocamdata cu chirie iar pentru noi copiii sunt cea mai mare avere. Ne intelegem foarte bine, ne iubim foarte mult. Insa daca doamne-fereste vom ajunge sa nu ne mai iubim, nu voi trai niciodata cu regretul ca am facut-o pe Sofia. Este cea mai grozava fetita din lume si ma bucur ca s-a nascut, iar Sebi e cel mai grozav baietel din lume si primul meu copil. Elle http://www.immunocalromania.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ayleen, ai vorbit f frumos.respectele mele ca stii sa pui problema la modul delicat. elle seb, tu ai ramas gravida a doua oara in cadrul unei casatorii. ea e in prag de divort.iar tatal copilului, umbla cu alta si s-a culcat si cu ea in acelasi timp. de chestia asta nu iti mai e scarba? mie da. n-as face un copil intr-o situatie promiscua ca asta a ei.de fapt nu promiscua, ci riscanta pt propria mea nefericire. banuiesc ca ea nu e prea fericita...acum in tot cazul nu va fi. si dc ramane cu sotul si nu mai divorteaza,i se va reprosa peste ani, ca a ramas gravida special ca sa-l tina in lat. el isi va gasi mereu aceasta scuza si pretext pt a o insela pe viitor, sau a o umili.ca dc era un tip ideal si familist, nu ajungeau la divort. cred ca suntem femei si femei. pe unele maternitatea le implineste in asemenea hal, incat nu le mai intereseaza nimic. altele sunt mai individualiste si prefera sa li se atrofieze ovarele in ele, decat sa se condamne la nefericire, chin financiar, singuratate, esec in cariera..etc oricum ne certam degeaba. ar fi interesant de stiut si pozitia barbatului in aceasta dilema. oricum decizia ii apartine ruxitei, in totalitate si doar ea va stii ce o implineste cu adevarat. oricum ar fi, eu sunt alaturi de ea si dc mi-am exprimat aceasta parere, am facut-o cu toata sinceritatea, nu ca sa o jignesc pe ea sau sa o fac sa sufere, m-am gandit la ea ca la cea mai buna prietena a mea si eu as fi pus-o pe primul plan, pe prietena mea, nu pe sot, nici mkr pe copil. ci pe ea. sa-i fie ei bine! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate limbajul verbal este limitat. ceea ce, intre altele, inseamna ca inevitabil ajungem sa folosim niste expresii care, de prea multa folosinta, isi pierd sensul. sau uitam sa ne gandim la sensul lor real. ce vreau sa spun? da, un copil e o minune. si nimic nu ne da nici un drept sa decidem la nivel viata - moarte, asupra lui. pentru ca un copil nu ne apartine, noi ii apartinem lui. so, da asta este o perspectiva absolut corecta. un copil trebuie sa creasca intr-o familie. am prea multe exemple de prieteni handicapati emotional ca adulti pentru ca nu au crescut in cadrul unei familii. deci si aceasta perspectiva este foarte corecta. daca alegi sa pastrezi un copil si sa-l cresti singur... trebuie sa fii costienta ca TREBUIE sa iti asumi niste riscuri. care, din pacate, nu te privesc pe tine. copilul tau va plati. daca alegi sa renunti la un copil... trebuie sa intelegi ca va trebui sa traiesti cu constiinta ta incarcata, toata viata. pentru mine un avort e o crima. dar asta este definitia mea foarte personala asupra notiunii de avort. asta vine din educatie, din exemple si contra exemple, din durerile prietenei mele care a ajuns la 37 de ani singura, cu ultimii 7 ani plini de FIV-uri nereusite. si spun singura pentru ca minunatul de barbata-su a obosit sa mai astepte un copil cu prietena mea, motiv pentru care s-a gandit sa faca un copil cu alta femeie. magaria vine din faptul ca "a uitat" sa o informeze si pe nevasta-sa...[bang] ruxita, revenind la subiect, nu cred ca e o singura parere demna de urmat. cred ca trebuie sa asculti toate parerile... dar, la finalul zilei, decizia iti apartine. si o vei lua nu in fuctie de ce-ti spun eu sau oricine altcineva de pe acest forum... decizia o iei in concordanta cu viata ta de pana acum. daca ma intrebi cinstit... cred ca deja stii ce vrei sa faci. aici nu cauti solutii ci doar confirmari... orice ai decide... iti doresc sa fii impacata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, de multe ori la un topic se strange lume de o anumita parere si cei cu pareri opuse se simt in minoritate si nu mai deschid gura pentru ca oricum stiu ca va urma ploaia de bate. E mai dificil de raspuns la un asemenea topic, dar mi se pare mai sanatos pentru cel care a deschis subiectul. Problema lui babyblue e franchetea cu care a spus-o. Daca o mai cotea si imbalsama n-ar fi fost atat de socant. Ea insa trece printr-o etapa, pe care desi nu o agreez total o inteleg. Copilul Ruxitei a fost totusi conceput intr-o casatorie, nu-i tocmai maximul stigmei pe care ti-l poate aduce o sarcina. Nu-i nici miracolul miracolelor si mantuirea vietii ei. Ruxita, ma mir ca nimeni nu ti-a sugerat pana acum: de ce nu incerci sa repari casatoria? Eu i-as zice dragul meu, asta e, straduieste-te tu ma straduiesc si eu si poate iese ceva. Nu-ti zic sa stai pentru copil, dar voi ati trecut cam repede de la planuri de copii la planuri de divort si poate totusi situatia e reversibila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...