Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand barza vine neinvitata


Recommended Posts

Pai decizia asta se ia in cuplu atata vreme cat este vorba de un cuplu. cand deja domnul viseaza la o alta varianta, e cam greu de "sfatuit" cu el pe aceasta problema. In orice caz, din postarea ei initiala am inteles ca Ruxita vrea sa tina copilul, eu chiar nu vad de ce trebuie sa fie si domnul de acord (nici domnul, nici forumul). Poate fi doar decizia ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua fetelor si domnilor de pe acest forum. Incerc sa-mi gasesc cuvintele si sa exprim exact ceea ce vreau. Am multe de spus, de scris, mai precis si oricat as vrea nu cred ca voi fi capabila sa fiu scurta. Este doar o parere, intre multe altele. Este o parere personala si nu ma astept sa o imbatisati, sa o disecati sau sa faceti afirmatii jignitoare daca nu sunteti de aceeasi parere. Va multumesc anticipat daca reusiti sa nu transformati topicul in circ datorita acestei postari. 1. Expunerea unei probleme/pareri pe un forum public are avantaje si dezavantaje. De ce? Avantajul este ca te ajuta sa auzi mai multe pareri. Dezavantajul este ca parerile unora te pot jigni profund. In momentul in care postezi iti asumi aceste riscuri. 2. Parerea mea este ca babyblue este o tipa cu o gandire libera, o tipa destul de parlita, care a luat destule suturi de la viata si pe care tin sa o felicit ca a invatat sa nu-si complice inutil existenta. Si-a facut o gama de "asa nu" si ma bucur ca-si sustine ideile cu mandrie. 3. Unii dintre voi ati primit postarea lui babyblue foarte jigniti si socati. As dori sa va aduc aminte de ce mi s-a intamplat mie anul trecut, tot in mai. Eram pe cale sa ma despart de sotul meu si eram cam in aceeasi situatie cu Ruxita. Am ramas insarcinata. Nici una dintre cei care au scris nu a avut bunul simt sa ma felicite ca urma sa am o minune a lui dumnezeu, un copil. Multe s-au simtit chiar oripilate de ce nenorocita sunt ca am permis sa se intample asa ceva. Ati scris cu litere si ati sustinut in cor, ati mers cu curentul ca copilul meu este o povara, care imi va strica mie posibilitatea de-a imi reface viata si iti aruncat cu pietre ca daca am distrus soarta unui copil, cum am putut sa fiu asa nemernica sa permit sa raman gravida stiind ca viata viitorului puiut e pecetluita, care din pacate s-a stins inainte de a face 3 luni de sarcina. Cu mine, fata de mine, aceleasi persoane care se arata oripilate de postarea lui babyblue.... ati fost cat se poate de crude si acuzatoare. Acum sunteti socate. In principiu, babyblue are perfecta dreptate. De ce? Cand s-a hotarat si s-a vorbit de divortz Roxita nu mai trebuia sa mai aiba nici un fel de relaxii sexuale. Consecintele nesocotirii acestui prim principiu de viata? Casnicia a continuat binemerci, dar ea i-a dat lui libertatea sa faca ce vrea si l-a degrevat de responsabilitate prin faptul ca acceptat asa ceva. Identic s-a intamplat si la mine. El si-a vazut de viata lui si si-a batut joc si de viata ei, a Ruxitei.... pentru ca Ruxita i-a permis, neavand probabil de unde sa stie ca se va ajunge aici. Cine este cu adevarat vinovat de toate cele intamplate? Ruxita. Ruxita... din moment ce el a spus clar ca nu te mai vrea, din moment ce el s-a dus si s-a culcat cu alta, a avut relatii intime cu alta? Ruxita... ce era neclar? Cred ca ar trebui sa te gandesti bine ce vrei sa faci cu viata ta si trebuie sa accepti si sa nu mai speri. Daca tu il vrei pe el inapoi nu-ti va fi usor sa-l faci sa-ti ofere o familie. Eu nu cred ca ti-o va mai oferi. Tu ai pierdut calitatea de nevasta in fata lui. El fata de tine nu cred ca-si va mai asuma responsabilitatea. Vreau sa te felicit ca vei avea inca un copil si sper sa te bucuri din tot sufletul de copilul tau, sa fie sanatos, sa ai sarcina usoara. 4. Un copil este o binecuvantare, dar poate deveni (insa nu este musai... depinde de cum privesti lucrurile... eu una nu as vedea asa copilul meu) si o povara atunci cand devi frustrat. Pentru ca e posibil ca responsabilitatea cresterii lui sa cade exclusiv pe umenrii tai. Pentru ca e posibil sa nu te ajute, sa nu se implice. Pentru ca e posibil ca acest bebe sa fie foarte afectat de faptul ca nu are un tata langa el. Pentru ca este posibil sa ai probleme dupa nastere si sa nu aiba cine sa te ajute. pentru ca e posibil sa nu faci fata singura. In acest caz (eu nu-ti doresc sa ti se intample toate acestea... poate ca esti o fire foarte puternica si norocoasa) vei deveni o femeie care va avedea in copil o poavara. Babyblue mai are dreptate dintr-un alt punct de vedere, cred eu. Mentalitatea masculina si a societatii, in general, este foarte neavantajoasa pentru o femeie divortata, chiar daca in vremurile noastre se divorteaza pe capete. Chiar tu scri ca pierzi barbatul viselor tale, ca te lovesti de preconceptii, ca nu ar accepta sa ia o femeie cu un copil facut cu un barbat si gravida cu altul. E foarte posibil sa iti gasesti un barbat care sa fie open minded si sa nu il deranjeze situatia ta, dar acestia sunt putini si trebuie sa iti asumi faptul ca prin aceasta sarcina ti-ai redus sansele sa-ti repari viata. 5. Nimeni nu se gandeste la caminul care se va distruge si pentru copilul pe care deja il ai, ca pentru ea sotul tau este tatal ei. Ai o situatie foarte grea, dar trebuie sa intelegi ca tu ai permis sa ti se intample asta. Tu ai fost partase si esti vinovata, in egala masura cu sotul tau la debandada vietii voastre impreuna. Sfat, poate idiot: Opreste-te o leaca si fa curat in viata ta. Stabileste ce vrei tu sa faci. Intreaba-te clar ce vrei. Cantareste ce se poate si ce iti ramane de facut. Dar fa-o cu responsabilitate si ia in calcul intotdeauna cea mai nenorocita varianta. Gandeste-te de doua ori inainte sa iei o hotarare, pentru ca vietile voastre se pot pecetlui fara drum de intoarcere. Nu-ti mai permite sa faci greseli, ca uite ce consecinte grave sunt. Stiu ca e groaznic si ca e greu, dar incearca sa-ti repari greselile si sa inveti din ele. Fa-o pentru tine. Si iarta-ma daca te-am judecat, in special ca situatia mea si greselile mele sunt mult mai mari ca ale tale. Dar sa stii ca din situatia ta si eu am realizat cat de mult am gresit si sa fiu de pomenit daca stiu cum sa ies din situatia asta, comparabila intrucatva cu a ta. Stiu ca ideal ar fi ca el sa-si asume familia, dar daca vezi ca el nu are nici o taina, incearca sa vezi dincolo de universul ideal. Daca stai de vorba cu el si ajungi la concluzia ca el vrea sa fie cu tine, asigura-te ca nu accepti un compromis de toata cacaua. Daca vezi ca el nu corespunde sperantelor tale, incearca sa gandesti in afara sperantelor care te-au determinat sa te lasi prinsa intr-o situatie atat de urata. Asuma-ti realitatea ta si vezi ce e de facut, ca numai in inima ta gasesti solutia care ti se potriveste tie. Sper sa iti dea dumnezeu mult curaj, putere si intelepciune sa rezolvi o situatie atat de delicata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am disparut de pe forum cateva zile... s-au cam aprins spiritele. Azi i-am comunicat barbatului perfect ca sunt ... pregnanta, ha, chiar mi-a placut reactia lui - ce as vrea sa fie - baiat sau fetita, daca am un medic care sa-mi supravegheze sarcina, daca i-am comunicat vestea sefului meu... absolut ok, am regretat undeva in adancul sufletului ca nu e el fericitul tatic, dar cu siguranta va avea sansa lui, nu cu mine... la un moment dat mi-a spus chiar "asta e ceea ce ma atrage la tine" si eu nu am vrut sa stiu exact ce anume il atrage la mine... NU vreau sa-mi urasc copilul din cauza unui barbat!!! Niciodata. Apropo de sotul meu e ok si el. Vorbim de primul lui copil si probabil unicul, il va indragi cu siguranta. M-a acceptat cu un copil dintr-o casatorie anterioara, pot spune ca chiar o iubeste pe fiica noastra cea mare, nu tinea sa aiba un copil al sau propriu si personal din cauza religiei lui personale - un copil nu este al tau, iti este dat pentru a creste din el un om, un copil iti este incredintat de sus, nu este o prelungire a ta, o progenitura de care sa fii mandru - este un om, independent de tine. Evident nu va mai pleca sau vom pleca impreuna, vroia sa plece din Bucuresti, atata tot. Eu vroiam sa raman pentru ca aici urma sa dezvolt o cariera - care sincer mi-a cam iesit pe nas in ultima vreme - la serviciu faceam job, acasa imi luam de lucru si munceam si nopti, sambata dormeam, duminica o luam de la capat cu jobul, eram cam zombi... sotul si copilul isi faceau fara mine programul - filme, iesit, cumparaturi, bucatareli, ma intreb spre ce fundatura ma indreptam cu pasi vertiginosi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sotul meu nu m-a inselat si nici nu s-a culcat cu alta, avea de gand sa o faca, singura conditie pe care i-am impus-o a fost sa-si amane aventura pana isi gaseste un alt loc unde sa stea. A vrut sa fie franc jucand cu cartile pe masa. Eu am fost cea care i-am cerut divortul cu o jumatate de an in urma. Nu a facut decat sa se conformeze sfatului meu de a se adapta. Doar ca acum mi-e mai greu sa-l am inapoi... Nu m-am gandit la avort pentru ca - oho ce multe motive sunt. Am ramas insarcinata cu primul copil la 16 ani. Atunci nu am facut acest pas, de ce l-as face acum? Am citit ceva materiale (hai sa zicem ca m-am documentat f. bine) despre ce inseamna sterilitatea, cauzele sterilitatii - mi-am pus problema daca vreodata voi mai avea sansa de avea si alti copii - au fost 3 ani de incercari. Poate nu eu, ci el, in tot cazul, vroaim sa-i "darui" un copil - la varsta lui (peste 40). Exista vreun motiv pentru care nu am ramas insarcinata 3 ani dupa incercari ca la carte si acum cand eram pe punctul de a ne desparti sa se intample brusc - asa ca o minune. Eu zic ca da. Si toata lumea a fost de parerea - asa trebuia sa se intample, voi trebuie sa fiti impreuna in continuare. Si mai e un detaliu care nu putea sa-mi scape - toti (mai exact toate femeile) cei carora le impartasesc aceasta veste vor si ele copii - ceva de genul mai avem doi, dar uite, pentru ca esti insarcinata tu as mai vrea si eu un copil... ceea ce ma bucura, sunt o inspiratie pentru ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit acuzatii la adresa - de ce v-ati mai ... daca erati despartiti - nu eram fizic, mai locuiam inca in aceeasi casa, am stabilit ca inca mai salvam aparentele pana la sfarsitul anului scolar si nu-i dam vestea ca divortam copilului, am stabilit ca nu ne implicam in alte relatii cu alti parteneri, la sex ma refer, pentru ca ar fi fost total aiurea el sa plece si sa se culce cu una apoi sa revina in caminul conjugal, daca pleci cu una sau unul pleci definitiv si el inca nu avea unde sa plece definitiv, am stabilit ca eu sunt cu toate cheltuielile casei, el face economii pentru a putea pleca cu o suficienta rezerva de bani pentru a se putea stabili altundeva - de preferinta alt oras, alta tara. Suntem prieteni si nu am vrut ca cineva sa fie ranit sau jignit. Am vrut un divort amical, fara scandaluri, fara regrete, fara resentimente... doar cu bucuria de a-l fi cunoscut pe celalalt si recunostinta pentru anii petrecuti impreuna. Un divort la finalul caruia sa ne imbratisam si sa ne uram cu toata sinceritatea bun ramas, drum bun, etc. sa ne scriem dupa, sa ne dam vesti... el vroia o casuta intr-un loc idilic in verde, eu as fi vrut sa-l pot vizita chiar daca s-ar fi casatorit intre timp. Un astfel de divort ne-am dorit noi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce dar nu ma sperie gandul ca as putea ramane singura cu doi copii. M-a impresionat profund caracterul Scarlet O Hara care s-a maritat de atatea ori si a facut cu fiecare sot cate un copil... Reth Bulter era genul meu de barbat perfect... acum 14 sau 15 ani. Evident ca m-am gandit daca nu cumva imi complic de una singura existenta si daca nu am o inclinatie nativa spre dramatizari, roluri de eroine, o fire mai masochista de felul nmeu. Raspunsul este nu categoric. Adica, sa fim seriosi, la 16 ani nu-ti doresti un copil, vrei sa te distrezi, sa intalnesti baieti, sa ... faci si sa dregi, si copilul meu chiar a fost o perioada buna o povara care-mi atarna de gat rau de tot. Dar privind in urma nu regret absolut deloc!!! Copiii chiar sunt cele mai frumoase realizari de care putem fi capabili, noi, oameni, vreau sa spun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, totul e bine cand se termina cu bine. felicitari ruxita pentru finalul happy pe care l-a luat povestea ta si pentru bebe! sa ai o sarcina usoara iti urez! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...