Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand barza vine neinvitata


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui noideea
fetelor, chiar conteaza cati copii a avut Scarlet? si cu cati barbati? E un roman.... ROMAN. Realitatea zilelor noastre nu se regaseste in acele pagini. Contextul si timpul e cu totul altul.
corect, doar ca adusesem in discutie nu un roman oarecare ci un roman care m-a impresionat puternic (nu atat romanul, cat caracterul); Apropo de Scarlet, in continuare romanului Pe aripile vantului, face inca un copil cu sotul ei, in timp ce erau pe picior de divort si dupa ce el i-a dat un milion de dolari ca sa dispara din viata lui. Cu exceptia milionului de dolari, care a fost o pura fantezie erotica de-a scriitoarei, romanul zici ca e inspirat din realitate :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Aoleu, Babyblue, de ce sa avorteze? Ea vrea copilul, fiica ei vrea copilul, este independenta financiar...Sa avorteze ca nu "da bine" unui mascul? Pai asta e motiv de avort?! Cine o iubeste o iubeste cu sau fara copil, cu un copil sau cu cinci, indiferent din cate casatorii (sau din afara lor)....
Lasand la o parte faptul ca sunt total impotriva intreruperilor de sarcina, sunt perfect de acord cu faptul ca un barbat cu adevarat bun te iubeste si daca ai 5 copii cu 5 barbati diferiti. Practic, in unele cazuri, copii actioneaza ca un filtru (asa mi-a zis o prietena de-a mea care are un bb cu un tip de care ulterior s-a despartit > de cand s-a despartit de tatal copilului au evitat-o barbatii cu aere in cap si s-au apropiat de ea doar cativa mai seriosi si fara teama de responsabilitati). Emilia M Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bluel Deci, consider ca un copil trebuie adus pe lume atunci cand simti ca poti sa iti asumi niste responsabilitati, cand ai bifat deja capitolul scoala, calatorii, casa, job etc...altfel vei fi frustrata si nu vei avea un copil fericit.
Briliant mesajul asta ... indiferent daca are unul sau doi parinti, parintele de langa el trebuie sa aiba resursele materiale, mentale si sufletesti pentru a-i ofere echilibru, stabilitate si dedicatie. Nu conetaza dupa mine ca te-ai impacat cu sotul, conteaza ca tu sa fi luat in calcul variantele cele mai nefavorabile (divort peste cativa ani, posibilitati materiale mai reduse, responsabilitatea a 2 copii) si in contiuare sa fii sigura ca te poti angaja si poti investi intr-un al doilea copil. Cel putin asa am facut eu - m-am chinuit 4 ani sa-l am baiatul si la 4 luni ai lui, tot la "o betzie", am ramas cu fata ... si am cantarit 4 saptamani si am zis ca orice s-ar intampla o sa pot lupta pentru amandoi. Dar am cantarit atat de bine incat mi-am dat seama ca pentru 3 n-o sa mai pot asa ca m-am sterilizat la nastere, ca sa fiu sigura. Cat despre Babyblue, mie imi place cum gandeste. Este un personaj extrem de realist, rational si are o mare calitate - se cunoaste foarte bine pe ea insasi. Stie exact cat poate si ce nu, ce ii place si ce nu, ce-si doreste si ce nu si isi regleaza viata conform resurselor ei. In acest fel se protejeaza pe ea si ii poate proteja si pe cei din jur ...Jos palaria !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea Cat despre Babyblue, mie imi place cum gandeste. Este un personaj extrem de realist, rational si are o mare calitate - se cunoaste foarte bine pe ea insasi. Stie exact cat poate si ce nu, ce ii place si ce nu, ce-si doreste si ce nu si isi regleaza viata conform resurselor ei. In acest fel se protejeaza pe ea si ii poate proteja si pe cei din jur ...Jos palaria !!!
Oh, dear ! Cred ca te-ai indragostit... [8**] [:D] Subiectul nu este despre cat de desteapta este babyblue. Draga de tine... [alcool] lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca nu este despre babyblue, doar ca jumatate din paginile acestui subiect ii aproba sau contesta mesajele, stilul si conceptiile ... asa ca m-am inscris in trend. Nu stiu daca chiar sunt de acord cu marcile de masini pe care le-a folosit ([:D]), plus ca mie nu imi plac animalele ([:D]) dar imi place ca stie exact ce ii trebuie ca sa se simta bine. Asta vroiam sa spun ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita
mamele cu mai multi copii s-mi zica cum e - daca poti iubi in acelasi timp mai multi copii? pe toti egal si fara discriminare? mie mi se pare o chestiune imposibila sau ma insel?
Sigur ca poti iubi in acelasi timp mai multi copii [:)] Iar daca ma intrebi pe mine, o sa-ti spun ca nu-i iubesti la fel pe toti, pentru ca fiecare e diferit. Ii iubesti, si dragostea o arati fiecaruia asa cum o percepe el mai bine. Uneia dintre fetitele mele i se lumineaza ochii cand radem si ne jucam impreuna, celeilalte cand o strang in brate si o pup cand plange. Cred ca Fomalhauti ti-ar putea raspunde mai bine decat mine aici[flo]. Si te inteleg perfect, al doilea copil m-a temperat si pe mine din spaima continua de a nu i se intampla ceva primului, m-a echilibrat si m-a facut sa realizez ca de fapt pt mine nu conteaza nimic decat familia. Desi la 27-28 de ani gandeam ca Babyblue - calatorii, cariera, copii? - max 1! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca un copil nu il faci atunci cand esti e punctul de a divorta! In nici un caz! Daca aveai 35 de ani si asta ar fi fost primul copil, as si considerat ca exista circumstante atenuante (posibilitatae de a nu mai avea copii vreodata). Atunci as fi spus ca e ok sa faci un copil cand relatia ta e egala cu 0. In alte conditii, nu! Daca imi aduc bine aminte, undeva ai scris ca, virgula, copilul tau ti-a spus ca nu cumva sa renunti la fratior???? Stai putin, de cand luam noi decizia de a pastra un copil astfel? Nu copilul cel mare trebuie sa creasca copilul. Nu copilul cel mare trebuie sa ii asigure fratiorului toate cele necesare! Si eu sunt de acord cu babyblue. Nici eu nu vad cu ochi buni sa faci 2 copii, cu doi barbati diferiti si apoi sa mai faci unul cu al treilea si tot asa! Nu facem copii cu cineva cu care suntem pe punctul de a ne desparti! Ii facem cu cineva cu care, cel putin, speram ca ne vom creste copilul impreuna! In opinia mea, daca pastrezi copilul al doilea, o faci doar pentru ca speri ca astfel il vei pastra si pe tatal copilului! Si asta va gandi si el probabil! Completare Am raspuns prin prisma a "ce as face eu daca as fi in aceasta situatie". Nu am emis judecati asupra autoarei topicului. Asa ca voi reformula mesajul initial mai jos, tocmai pentru a se intelege ca am vorbit la modul general: O femeie ar trebui sa faca un copil in momentul in care are o relatei solida sau, cel putin o relatie/casnicie care nu este pe punctul de a se destrama! Dupa trecerea "pragului de varsta" de 35 de ani, o femeie poate sa nu mai tina cont de aspectul "cuplu solid" in situatia in care isi doreste foarte mult un copil! Dar, nici nu mai poate emite pretentii tatalui din moment ce isi face copilul doar pentru ea, pentru a nu ramane singura. In aceasta situatie, as spune ca exista circumstante atenuante. Nu cred ca primul copil poate sa decida pentru mama lui. Decizia unui fratior apartine mamei, indiferent de dorinta primului copil. Nu cred ca e ideal sa o femeie sa aiba 2 copii din doua relatii/casnicii esuate. Valabil pentru situatia in care face al doilea copil stiind ca se pregateste de divort! Daca o femeie face un copil cand este in pragul unui divort, cel mai adesea o face ca o masura disperata de a nu pierde barbatul de langa ea. Uneori, cand nu mai are un alt copil, o face pentru a nu ramane singura. Alteori, o face din motive financiare (sot cu salar mare=>pensie alimentara mare). In cazuri extrem de rare, un copil in parg de divort apare ca o intamplare si o sarcina depsiatata tarziu de medic (si asta e situatia in care chiar se poate justifica aparitia copilului in aceste conditii) repet: NU JUDECC, NU ACUZ! Am facaut acesta completare la mesajul meu initial pentru ca m-a revoltat reactia unui anumit utilizator de pe acest forum! Astfel, sper ca nu las loc interpretarilor si sper ca pot avea si eu o OPINIE! [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mia06
Eu sunt de parere ca un copil nu il faci atunci cand esti e punctul de a divorta! In nici un caz! Daca aveai 35 de ani si asta ar fi fost primul copil, as si considerat ca exista circumstante atenuante (posibilitatae de a nu mai avea copii vreodata). Atunci as fi spus ca e ok sa faci un copil cand relatia ta e egala cu 0. In alte conditii, nu! Daca imi aduc bine aminte, undeva ai scris ca, virgula, copilul tau ti-a spus ca nu cumva sa renunti la fratior???? Stai putin, de cand luam noi decizia de a pastra un copil astfel? Nu copilul cel mare trebuie sa creasca copilul. Nu copilul cel mare trebuie sa ii asigure fratiorului toate cele necesare! Si eu sunt de acord cu babyblue. Nici eu nu vad cu ochi buni sa faci 2 copii, cu doi barbati diferiti si apoi sa mai faci unul cu al treilea si tot asa! Nu facem copii cu cineva cu care suntem pe punctul de a ne desparti! Ii facem cu cineva cu care, cel putin, speram ca ne vom creste copilul impreuna! In opinia mea, daca pastrezi copilul al doilea, o faci doar pentru ca speri ca astfel il vei pastra si pe tatal copilului! Si asta va gabdi si el probabil!
Je-nant!!! [batcap][batcap] " If at first you don't succeed, failure may be your thing."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andrath, iti multumesc pentru apreciere [flo][alcool] Pana la urma, este doar parerea mea. Asa vad eu lucrurile, bine sau nu. Nu toate trebuie sa consideram un copil "un dar de la Dumnezeu" (mai ales cand relatia e bucati si esti in pragul divortului). Nu toate trebuie sa consideram avortul un pacat. Nu toate trebuie sa consideram un copil ca "salvarea unei casnicii", nu? [:)] Pana la urma, decizia este a Ruxitei, nu a ta, nu a mea. Totusi, daca si-a expus problema pe un forum, a facut-o pentru a primi pareri pro si contra, nu doar pereri in care sa i se dea dreptate! Eu, daca am o problema si o pun pe forum, o fac pentru ca vreau sa mi se deschida ochii asupra tuturor consecintelor care le-ar avea. Pentru ca, de ce nu, fiecare om e subiectiv in felul lui, mai mult sau mai putin. Fiecare trecem o problema prin sistemul propriu de valori bazat pe experienta de viata a fiecaruia. Asta imi place la forumul asta: cum spui ceva in contradictie cu parerea "turmei" cum esti oaia neagra atacata din toate partile! Whatever, [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...