Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (144)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui cge
Diana, cum mai e Victor ? Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Victor e bine, dar la gradi s-au umplut de bube (confirmate mai multe cazuri). Ma gandesc ca poate el a fost cel care a adus virusul si mi-e tare necaz, dar nici noi nu am stiut ce are in primele trei zile. Acum recupereaza cu somnul, mai putin cu mancarea. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +24s cu [am]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ange - eu am facut doar generala la Pedagogic, Liceul l-am facut la Real, la Saguna, in Brasov. Cat despre faptul ca unele din noi "ne prefacem":, eu fac parte dintre acelea care nici macar nu se prefac, eu intotdeauna am sustinut ca mie nu imi place in Canada dar datorita conjuncturii, trebuie sa recunosc ca acum sunt aici si imi place sau nu, trebuie sa mai petrec ceva ani pe aceste meleaguri. Sincera sa fiu nici nu stiu daca m-as simti mai fericita acasa, in Ro; sunt mult mai multe lucruri care au inceput sa-mi displaca cu privire la Ro acum, care nu ma deranjau cand eram acolo sau poate e vorba de evolutia sau mai bine zis involutia Romanaiei (ma deranjeaza mult mai mult acum scandalurile politice, asa zisele vedete aparute peste noapte, mizeriile de stiri de la ora 5, falsitatea alesilor, ceasul pe care i l-a cumparat Moni lui Iri cand sunt atatia copii in orfelinate care lesina dupa o branzoaica si multe altele care pe vremea aceea nu le vedeam asa de ostentativ prezente)... Mi-e dor de tara mea pe care o pastrez in suflet si in gand, probabil un taram faurit de mine, niciodata real, tara in care am trait alaturi de ai mei 30 de ani cu bune si rele dar cat de cat fericita....Aici, cu toate LCD-urile (n-am plasma[:D]), masinile si casa pe care o am nu ma simt deloc fericita si nici implinita... Sa va mai spun si de depresie???[bang][q] Asta intr-un post viitor...[flo] "Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, nu te enerva ! Si ca sa-mi dau si eu cu parerea, mie nu-mi lipseste decat familia din Ro, ceea ce nu e putin lucru pentru ca ei fac parte din peisaj ca sa zic asa. Daca ii aduc aici nu ne intelegem deloc, dar daca merg eu pe acolo e cu totul altceva. Si cred ca mai conteaza si de unde am venit, ce experiente am avut, etc. Eu vin dintr-un oras mic, de provincie ce povestiti voi acolo cu branza de la tarani (ultima experienta din asta am terminat-o la urgente la Municipal, ca bagasera "taranii" aracet in branza) si rosii din alea de gradina, in capul meu sunt niste raritati acum in RO. De-asta cand citesc de experientele lui Carmen, ma bucur ca mai exista asa ceva in RO si ca mai exista oameni care se bucura de ele. Si la fel, cred ca eu nu am avut timp sa traiesc efectiv niste chestii din astea memorabile in Ro, cum am terminat facultatea, am mai stat un an si am plecat incoace, la 24 de ani nu pot sa zic ca aveam niste chestii intiparite in minte. Dar nici nu hulesc Ro, nici nu ridic Canada in slavi, iau totul in viata asa cum mi se ofera iar daca nu-mi mai place, imi iau jucariile si plec unde cred ca mi-o fi mai bine. Ca de exemplu acum, imi convine, nu-mi convine, ma duc la servici. La fel as fi facut si in Ro, doar ca acolo faceam o ora jumate pana la servici, ajungeam plina de nervi, aici doua zeci de minute si nu ma enerveaza decat vremea asta de kko ... Pe curand, sa va gasesc intr-o atmosfera mai calda ! P.S. Carmen, mananca si pentru mine un pateu cu branza si un lapte batut din ala din oala de pamant Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +24s cu [am]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ange, nu te enerva, ca nu da bine la sanatate! eu pe bune va zic ca mor de pofta covrigilor: am rugat-o pe cumnata-mea cand a fost in martie in tara sa imi aduca, si nu mi-a adus. Mi-a zis ca a mancat toata saptamana ca sparta, si sambata cand s-a dus sa cumpere proaspeti, era inchis peste tot. Au batut tot orasul in disperare, cu frica ca se intorc fara covrigi, dar n-au avut noroc! Speranta mi-e la mama, sa-mi aduca ea in iunie! Si la mine vin ai mei in iunie, cum bine stiti (Victor zice ca trebuie sa ispaseasca 3 luni de temnita), si eu ii astept si nu cu emotii! Nu-mi fac iluzii, ii stiu bine, sper sa trecem peste vara asta fara complicatii[:D] Sper sa le ofer un concediu de vis, sa aiba ce povesti toata iarna la tot satul[:D] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aura_m
Buna, sunt de ceva timp pe DC dar acum am intrat pe aceasta rubrica. Sunt si eu de 5 luni in Canada cu sotzul, puteti sa-mi spunetzi si mie v-a fost greu sa va adaptati aici? Ce v-a facut sa emigrati? De cand sunteti aici? Aveti rude aici? Noi am emigrat din probleme de mentalitate si am constatat ca suntem un popor cam nervos noi romanii, stresati mai mult pot spune. De exemplu aici totul este incet, numai in trafic am vazut ca sunt putin cam smuciti, dar in ceea ce priveste viata de zi cu zi, studii, munca, toate incet, noi suntem obisnuiti sa muncim, sa facem si 2 faculatati in acelasi timp daca ne permite timpul si ne tin "balamalele". Ne adaptam, ptr ca ne-am dorit foarte mult aceasta emigrare, ne place, oricum sunt mult mai multe posibilitati aici sa te descurci decat in Romania. Noi nu avem aici decat cunostiinte intalnite si facute aici, adica intr-un cuvant ne avem unul pe altul. AURA
Aura, te inteleg perfect, si noi cand am ajuns aici cunosteam fffff putin doar 2 fam. In timp lucrurile se mai schimba [:D] Ce ne-a facut sa emigram nici nu mai stiu, cred ca tot mentalitatile romanesti si ideile preconcepute pe care nu le puteam accepta, insa cand am ajuns aici totul era muuult prea lent, acum m-am mai obisnuit [:D] Diana, branza cu gust de aracet am mancat si eu, nu mi-a confirmat nimeni vreo-data ca ar fi fost cu aracet, multumesc lui Dumnezeu n-am ajuns la spital desi m-a cam durut stomacul, n-am mai cumparat un timp de la tarani decat pe gustate sau de la cunoscuti [:D] Ma bucur ca V este mai bine [flo] ptr info Daisy, credeam ca vorbesti de mine [:D] Incepusem sa cred ca sunt singura de pe aici careia nu-i place in Ca asa ca taceam chitic' [:)] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, uite aici: http://www.registrariat.uqam.ca/etlibre/admission.html Daisy, [flo]! Mie mi-e dor de rudele apropiate, de prieteni si de munti (nu stiu exact ordinea[:D]). Restul, tot ce iubesc ca roman din Romania am in suflet sau in casa. Dar ceea ce ai scris tu simte sotul meu si pentru noi este o problema si, intr-un timp mai lung sau mai scurt timp, va deveni una mult mai serioasa. Si daca tot vorbim despre asta si de ceea ce ne place sau nu la viata noastra, despre ceea ce ne lipseste desi avem destule, hai sa va spun si eu problema mea[:I], ca tot i-am marturisit-o sotului acum citeva zile. La mine problema nu este ca mi-e dor de Romania sau ca nu-mi place in Canada, ca e nici una dintre aceste doua propozitii nu defineste complet si adevarat ceea ce simt. Mie mi-e dor de o viata libera!!! Am mai spus si cu alte ocazii, o repet: eu am crescut la tara, nu-mi aduc aminte de nimic din viata mea pina la 11-12 ani in afara de ceea ce descriam mai sus. Si nici nu simt nevoia sa fi avut alte amintiri sau ca am pierdut ceva ca nu am crescut in alta parte, dimpotriva... am avut sansa sa cresc 11 ani libera de orice si asta este tot ce am mai bun si mai frumos in mine. Dar nu eu sint problema, ma adaptez, imi plac si orasele si oraselele, desi sufletul si fiinta mea nu sint libere in ele, nu ma regasesc, nu ma simt traind la maxim. Cumva... supravietuiesc facind cit de cit ce trebuie. Dar sint o persoana activa, gasesc eu ceva de facut, de vorbit[:D], gasesc inlocuitori... Numai ca eu eu am baza in suflet.[asia] Insa sufar pentru copiii mei! Nu-mi place cum traiesc, cum ii cresc, nu-mi place copilaria lor (si se pare ca nici Agatei[q]) din aproape din toate punctele de vedere. Cresc niste fiinte sociale, adaptate, nu niste indivizi liberi sa-si ia oricind viata in miini tocmai pentru ca au sufletul format la liber, nu la constringere. Nu rideti, ca e o problema reala pentru mine, aceeasi si diferita oarecum de a sotului, care e un baiat crescut pe caldarim, dar care iubeste natura mai mult decit orice (da, dar nu mai mult decit kendo de exemplu, care se face in oras si acest loc ideal pentru el se afla numai in Romania - si aici apare diferentele![:D]) Nu intru in detalii, ca e mult de spus, dar va spun ce mi-ar placea: sa-mi iau una bucata de sot si trei de copii si sa ne retragem undeva, in natura, departe de lumea dezlantuita pentru 4-5-6 ani. Atit![:D] Stiu, stiu, ca nu se poate, ca intervin tot felul de probleme, de intrebari fara raspunsuri, stiu asta. Dar aici vorbim despre ceea ce am vrea, ceea ce ne-ar placea, nu despre ceea ce se poate.[:D] Simt cum trece timpul, cum pierd sansa, pentru ca daca nu o facem acum, in si pentru urmatorii ani, copiii vor fi prea mari ca sa ne mai permitem sa facem asta.[q] Concret: mi-ar placea sa lasam totul balta asa cum este, sa ne luam o bucatica de pamint si o casuta, undeva (nici nu conteaza tara prea mult, relief frumos si variat sa fie), linga ferme cu animale crescute ca pe vremuri, linga munti, linga ape, linga o padure, intr-un satuc si sa stam acolo asa, macar vreo 5-6 ani, departe de tot, infratiti cu natura cum se spune, cam cit tine copilaria copiilor. Sa nu facem nimic toata ziua decit sa stam la aer, sa muncim o bucatica de pamint, sa punem flori, legume, sa crestem citeva pasari, sa avem ciine, pisica si alte animalute... copiii sa se duca doar citeva ore la scoala (daca e necesar) si in rest sa ne ocupam de ei acasa, sa facem drumetii, calatorii, sa urcam pe munte, sa culegem pietre, sa culegem floricele, sa invatam despre tot ce misca si respira in si pe pamint, in ape sau in vazduh, sa hranim animale, sa calarim pe cimp, sa... sa... sa... Opriti-ma! Daca as avea banii care mi-ar permite sa incropim o asemenea viata, cu mina pe suflet va spun si sint destul de nebuna ca sa fac asta, miine as lasa totul balta si as face-o. Asa simt, asa i-am raspuns si sotului cind m-a intrebat... Eu inca mai am o mica speranta, ca ne terminam scolile in doi ani si ne gasim servicii in noile domenii, chiar daca mai modeste, in vreun satuc cit mai departe de orase si cit mai aproape de inima naturii. Si avem curajul sa ne rupem de tot si sa mergem acolo, acum, cit nu e prea tirziu! Mi s-au umplut ochii de lacrimi cind am citit ce face baietelul lui Carmen![q] Asta vreau si eu pentru copiii mei, dar nu in vacante, ci in copilaria lor!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce face baietelul lui Carmen? Dati-mi un link sau ceva, sa-mi fac o idee si sa va spun si eu prin ce trec cu Andreea si de ce acum am ajuns in pragul disperarii.... "Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia Insa sufar pentru copiii mei! Nu-mi place cum traiesc, cum ii cresc, nu-mi place copilaria lor (si se pare ca nici Agatei[q]) din aproape din toate punctele de vedere. Cresc niste fiinte sociale, adaptate, nu niste indivizi liberi sa-si ia oricind viata in miini tocmai pentru ca au sufletul format la liber, nu la constringere. Nu rideti, ca e o problema reala pentru mine, aceeasi si diferita oarecum de a sotului, care e un baiat crescut pe caldarim, dar care iubeste natura mai mult decit orice (da, dar nu mai mult decit kendo de exemplu, care se face in oras si acest loc ideal pentru el se afla numai in Romania - si aici apare diferentele![:D]) Nu intru in detalii, ca e mult de spus, dar va spun ce mi-ar placea: sa-mi iau una bucata de sot si trei de copii si sa ne retragem undeva, in natura, departe de lumea dezlantuita pentru 4-5-6 ani. Atit![:D] Stiu, stiu, ca nu se poate, ca intervin tot felul de probleme, de intrebari fara raspunsuri, stiu asta. Dar aici vorbim despre ceea ce am vrea, ceea ce ne-ar placea, nu despre ceea ce se poate.[:D] Simt cum trece timpul, cum pierd sansa, pentru ca daca nu o facem acum, in si pentru urmatorii ani, copiii vor fi prea mari ca sa ne mai permitem sa facem asta.[q] Concret: mi-ar placea sa lasam totul balta asa cum este, sa ne luam o bucatica de pamint si o casuta, undeva (nici nu conteaza tara prea mult, relief frumos si variat sa fie), linga ferme cu animale crescute ca pe vremuri, linga munti, linga ape, linga o padure, intr-un satuc si sa stam acolo asa, macar vreo 5-6 ani, departe de tot, infratiti cu natura cum se spune, cam cit tine copilaria copiilor. Sa nu facem nimic toata ziua decit sa stam la aer, sa muncim o bucatica de pamint, sa punem flori, legume, sa crestem citeva pasari, sa avem ciine, pisica si alte animalute... copiii sa se duca doar citeva ore la scoala (daca e necesar) si in rest sa ne ocupam de ei acasa, sa facem drumetii, calatorii, sa urcam pe munte, sa culegem pietre, sa culegem floricele, sa invatam despre tot ce misca si respira in si pe pamint, in ape sau in vazduh, sa hranim animale, sa calarim pe cimp, sa... sa... sa... Opriti-ma! Daca as avea banii care mi-ar permite sa incropim o asemenea viata, cu mina pe suflet va spun si sint destul de nebuna ca sa fac asta, miine as lasa totul balta si as face-o. Asa simt, asa i-am raspuns si sotului cind m-a intrebat... Eu inca mai am o mica speranta, ca ne terminam scolile in doi ani si ne gasim servicii in noile domenii, chiar daca mai modeste, in vreun satuc cit mai departe de orase si cit mai aproape de inima naturii. Si avem curajul sa ne rupem de tot si sa mergem acolo, acum, cit nu e prea tirziu! Mi s-au umplut ochii de lacrimi cind am citit ce face baietelul lui Carmen![q] Asta vreau si eu pentru copiii mei, dar nu in vacante, ci in copilaria lor!
Mi-ar placea si mie dar nu se poate, sotul meu nu se vede stand la ferma, eu, crescuta la oras dar cu vacantele de vara petrecute la bunici, la tara, facand comparatie intre cele 2 lumi, daca as putea, acum pe loc m-as muta la ferma, intr-o zona mai calda nu in Qc unde iarna-s -50 [:D] cu iarna relativ scurta spre deloc... dar astea-s vise [bang] Ce scoala, ce cariera, ce stress [:D] ... libertate in mijlocul naturii [:)] Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura daca vrei sa intelegi mai bine, citeste postarile de acum cativa ani. E ca o lectie de viata cu bune si rele.Iti arata care a fost evolutia noastra, cum s-au confruntat fetele cu problemele inerente ale imigrarii.... Ca daca citesti numai ce scriem noi acum, la cativa ani buni de la imigrare nu e deloc relevant pentru tine. Eu pot sa spun doar ca 5 luni e nimic in viata de imigrant. Mai e cale lunga pana la stabilitate. Nelia , sincer, as inebuni dupa 3 saptamani de stat la tara. Asta e, copil de etajul 3 sunt si nu ma pot schimba.Nu prea sunt din curentul semanatorist.... Iar sotul e si mai si.... Chiar daca el a avut sansa sa creasca la casa, dar in Bucuresti...Ceea ce nu-i acelasi lucru. Dar a avut si pisici si cocosi pitici si iepurasi.... Deci se poate si in oras. Gandeste-te in schimb ca toate activitatile pe care le oferi acum copiilor tai nu le-ai fi putut oferi la tara....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2008"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...