Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (186)


Recommended Posts

Ultima strigare [:D]

 

Intilnire Montreal

Participante: cge +1 copil, Doloress, mikiion, mimitete, oanagabriela, pitilache +1 copil, Podeanu, Simonna +1 adult + 1 bb, zavalita, ione,

 

Data: vineri, 30 iulie

Ora: 17:30

Locatie: Lachine, restaurant

Pasta Andrea

1718 Boul St Joseph

Lachine, QC H8S2N2

 

Total: 11 adulti + 2 copii + 1 bb --> rezultat : voi schimba rezervarea in interior, pe numele "Gabriela"

Eu nu pot intra pe DC de la servici, deci nu mai am cum sa citesc aici. Daca aveti ceva sa-mi de comunicati, va rog sa-mi trimiteti un email pe yahoo.

Pe miine [flo]

 

Oana, mama lui Antonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

GButucica - nu prea am priceput clar intrebarea ta.

La dosarul pe care l-ai trimis, daca l-ai trimis direct la Viena, ai pus si plata aferenta, corespunzator numarului de persoane. In cazul nostru, 2 adulti si 2 copii, am platit aproximativ cat spui tu, la primul dosar, dar sumele se schimba.

Daca vorbesti de alti bani, platiti la vreo firma de intermediere, e altceva. Noi am pregatit singuri dosarul, deci am platit doar taxele oficiale pe care le gasesti online, pe site-urile oficiale.

Poze si cereri nu am mai facut. Singurele poze le-am pus pe formulare.

Cereri? Nu cunosc alte "cereri" decat formularele oficiale de pe site.

In afara de prima taxa, de la primul dosar, mai ai de platit medicalele, dosarul al doilea si rezidenta. Dar astea la momentul potrivit.

Daca insa citesc corect mesajul in romaneste, cred ca ati aplicat printr-o firma de intermediere (care are propriile tarife de procesare, in afara de cele oficiale pentru emigrare)

 

Ralu80 - bafta multa!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
salutare! Mi-ar fi de folos numele/adresele de web ale catorva clinici de obstetrica din Montreal. nu cunosc sistemul... de stat/private...?multumesc mult!
align="right" id="quote2">Fetele din Montreal, alinushca a deschis un subiect cu intrebarea de mai sus, o puteti ajuta careva?Subiectul e aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154651
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankalauraid="orange">, multumesc pentru raspuns, da este vorba de o firma de intermedieri ( noi am depus o cerere on line) si percep taxa de procesare. Acum am inteles ca de fapt se pot depune actele si fara aceasta firma , sau alta. Trebuie/vreau sa ma documentez foarte bine astfel incat costurle sa fie minime, ..........

 

va multumesc din suflet , va tin la curent , si va anunt cind sosesc [:I], ca de plecat vreau oricum s aplec[:D]

Va multumesc inca odata fetelor, sa aveti intalneala placuta si toate gindurile bune vi le transmit virtual.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gbutucica
Ankalauraid="orange">, multumesc pentru raspuns, da este vorba de o firma de intermedieri ( noi am depus o cerere on line) si percep taxa de procesare. Acum am inteles ca de fapt se pot depune actele si fara aceasta firma , sau alta. Trebuie/vreau sa ma documentez foarte bine astfel incat costurle sa fie minime, ..........va multumesc din suflet , va tin la curent , si va anunt cind sosesc [:I], ca de plecat vreau oricum s aplec[:D]Va multumesc inca odata fetelor, sa aveti intalneala placuta si toate gindurile bune vi le transmit virtual.[pup]
align="right" id="quote2">cele mai bune firma de intermediere sunt forumurile: quebec.ro, montreal.ro, si sunt gratis;daca aveti (macar unul) facultate/meserie pe lista on demande, copii, stiti ceva limba si va puneti pe treaba cu franceza pina la interviu banii pentru firme de intermediere sunt bani aruncati.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GButucica - stai putin sa pricep, si poate te clarifici si tu, astfel incat sa alegi calea corecta pentru acte....

Daca ati facut solicitare online, este imposibil sa va cheme cineva OFICIAL la interviu in septembrie!

La ora asta abia se primesc confirmarile de primire a dosarelor pentru persoanele care au trimis toate actele IN LUNA MAI, la Viena!

Dosarul presupune un kilogram de hartii, copii, traduceri, formulare, taxe platite. Voi ati facut asta?

Cred ca nu, si cred ca cele 8 poze sunt pentru formularele care nu sunt inca pregatite (pentru DCS)

Daca ele nu sunt pregatite, nu aveti cum sa aveti interviul oficial in septembrie.

Eu cred ca este vorba de INTERVIUL de la FIRMA DE RECRUTARE, care e o vrajeala si care nu are nici o legatura cu procedura oficiala de emigrare. E un fel de 'antrenament', ei o sa iti dea o cartulie spiralata in care o sa te invete sa nu te duci in blugi la interviul oficial.

Parerea mea e sa stati pe loc deocamdata, si sa incepeti sa va documentati cu adevarat. Din ce ai spus pana acum, se pare ca nu ati ajuns inca la miezul informatiilor despre emigrare.

Citeste AICI

Eu personal nu recomand montreal.ro ca sursa de informare, ci doar ca sursa de orientare. Informatiile de acolo sunt vechi si nu intotdeauna precise in cel mai mic amanunt.

 

Daca alegerea voastra ramane sa aplicati printr-o firma din asta, este ok, dar sa stiti exact despre ce e vorba. Firma te usureaza de vreo 2 mii de euro in total (pana la final) si tot ceea ce face e sa iti puna ei in plic actele pe care tot tu le vei pregati! Aplicarea printr-o firma nu iti aduce nici o prioritate in procesul de emigrare.

 

Este IMPOSIBIL sa aveti interviul in septembrie daca nu ati pregatit toate actele alea deja! NU INTERVIUL CARE VA ADUCE CSQ IN MANA!

 

Daca ai nevoie de ajutor, eu iti pot trimite actele noastre, formularele completate, ca sa ai un model, precum si modele de CV si alte documente care ti-ar putea fi utile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...