Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (186)


Recommended Posts

Mihaela ce frumos! Am citit pe nerasuflate si am calatorit si eu cu voi![pup] Multumim! Abia astept sa vad si pozele, dar deseara, ca acum mai am 5 min. si trebuie sa ies pe usa si nici nu m-am pieptanat. Merci de ginduri, Ali e bine, parintii mei nu-s in zona cu inundatii. Ea e acum la mare, la Vama Veche, apoi pleaca cu ai mei in Maramu la Ocna Sugatag, de acolo in Ungaria la bunica mea care implineste 90 de ani si merg s-o serbeze. Are o vacanta de vis, deja e neagra, nu i se mai vad decit ochii si dintii[:D] Nasuc, Donia, Dana am vazut pozele voastre![pup] Superbe locuri ati vizitat! Iar voi, doamnelor, sinteti niste frumoase![pup] Khristin Am vazut poze cu cretulinii tai! Nu stiu daca ti-am mai spus dar ai o familie tare frumoasa! Iar de tine...ce sa zic, arati perfect![pup] Daca nu plec acum pierd trenul! Dar revin deseara, ca ma intereseaza sa vad cu ce mai inlocuiti mezelurile, ca acum, in vacanta nici eu nu cumpar, dar in timpul scolii... nu prea am de ales, dar as vrea sa le scot din ce in ce mai mult. Mai ziceti ce mai preparati. Am notat pasta de peste, as putea sa fac un pate de ficat in casa, dar numai sa-l manince copiii astia[bang] Hai va tzuc! [pup] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai tocmai asta e problema, nitriti sunt in orice carne, nu doar in mezeluri.... Eu mai inlocuiam mezelurile cu rulade de pui si de curcan, home made adica. Aici nu stiu de unde sa cumpar curcan proaspat... Desi si ala e injectat cu nitriti. Dar macar n-are aroma de fum [:D] Apoi, am mai vazut la Jamie niste sandvisuri bestiale cu salata verde si ciuperci portobello coapte in cuptor. Problema e ca toate chestiile astea delicioase care pot inlocui, sunt delicioase doar pentru parinti. Copiii mei se stramba intr-un mare fel! Asta mare mai mananca ciuperci, legume crude mananca super bine, fierte deloc. Aia mica insa imi mananca mie zilele, nu pune gura pe nici o leguma cruda, si nici pe fructe [bang] In afara de cate o banana rara si o data pe an o capsuna, nada! ieri am incercat sa ii dau piure, ca Gogo squeez mananca, dar nu a vrut deloc, l-a scuipat intr-un mare fel. Asa ca prestam in continuare cereale instant de bebelusi, ca sa mai manance niscaiva lapte in felul asta.... Mancare gatita mananca, dar ce ma fac cu legumele si fructele?? Acum am mai descoperit vreo doua poissonnerii, dar nu pot sa spun ca pic pe spate de pestele de aici (mie nu imi placea nici pestele din Bucuresti; mereu imi aducea mama de la Constanta peste adevarat; ala de la Bucuresti nu stiu de unde naiba il aduceau ca avea gust de mal, de oriunde l-ai fi cumparat....).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mic dejun/gustare, cum a zis ci Anka, eu mai fac (cand am timp) rulada de piept de pui batut subtire, cu ou fiert, morcov, un carnacior, ciuperci, ceva ierburi si condimente, totul rulat si facut la cuptor (mie imi place acoperit, se fierbe mai mult). Le mai dau copiilor un ardei umplut cu branzica feta (le place sa muste din el ca din mar), sau rosie umpluta cu branza frecata inainte cu putin marar, sau pur si simplu piept de pui facut pe bbq, taiat suvite si strecurat intre doua feliute de paine sau chifla sau rola din aia cu grane, tartinata inainte cu branza Philadelphia (noua nu ne place aia, preferam cea de la Liberte), in care se strecoara si 1-2 rosiute cherry feliate subtire. Totul se lipeste de branza aia si nu este foarte messy (pt cele cu copii mai mici). Acum nu va imaginati ca fac eu toate astea in fiecare zi, doar in week-end ce apuc sa ii rasfat cu un mic dejun adevarat, ca altfel noi ne luam micul dejun pe autoruta 15 sud, in drum spre gradi [:D] Mihaela [flo] foarte frumos ai povestit aventurile din vacanta, mi-au placut relatarile "ingineresti" [:)] Diana si Nelia vacanta placuta in Romania Daiopri [pup] felicitari pentru "pufoase" si sanatate multa Iselin bine ai venit pe sezatoare [flo] si la mai multe postari (nu lua exemplu de la mine [:D]) Vacanta placuta tuturor fetelor care au planuri pentru vara asta, si celor care stau prin jurul casei, ca mine.
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc, minunate pozele tale; peisajele-s de vis, parca sunt prelucrate pe calculator, ca nu-ti vine sa crezi ca exista asa ceva in realitate. Donia, ce copii mari si frumosi ai si ce bine cred ca s-au distrat in vacanta; in iarna cred c-o sa le duc si eu pe fetele mele pe acolo, ca-s suficient de mari ca sa ma inteleg cu ele (teoretic). Mimitete, frumos jurnal de calatorie. Eu am ajuns la concluzia ca nu are sens sa ma mai stresez si sa ma intreb mereu "ce sa mai fac de mancare?" Eu mezeluri nu le cumpar deloc fetelor, doar sotul meu, ca sa compenseze faptul ca nu petrece suficient timp cu ele, le "rasfata" cu cate un carnacior sau cu un iaurt "delicios" cu chimicale. Eu dimineata le dau invariabil lapte cu cereale (si doar aici mai schimb, ca iau diverse sortimente de cereale) sau lapte cu cacao si miere/sirop d'erable sau cate un ou fiert sau croissante din alea congelate de la Costco, tot asa, cu un pahar de lapte alaturi. La sfarsit de saptamana facem omleta. Asa s-au invatat si li se pare normal ca asa se mananca dimineata. Seara, cand vin de la gradi, au o masa consistenta (supa sau ciorba de regula sau paste, orez, diverse sosuri facute de noi in casa), ceva fructe sau legume, dupa preferinta, iar la culcare lapte (cu sau fara cereale) sau iaurt. Singurul dezmat este pizza. Eu nu mai cumpar nimic preparat la cutie (gen pasta de somon ) pentru ca am o sensibilitate la stomac( si colon probabil) si toti colorantii astia imi fac viata imposibila asa ca incerc sa le elimin din alimentatia copiilor sa nu ajunga si ele ca mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Simonna, da' matalutza cam rar pe aici... Pai noi mincam (in loc de mezeluri) unt cu miere/gem, crema philadelphia, cascaval ras pe unt,peanutbutter crunchy,nutella (cind nu sunt eu de fatza[:D]). la pachete le mai dadeam hamburgheri de pui (semipreparati) de la Maxi. Denisa deja a invatat sa si faca singura la cuptor. Ah, si voi stiti sa faceti omleta la microunde? Born to shop, forced to work.
Cum faci omleta la microunde??? Ca tare bine suna... Cu raritatea... ce sa-ti zic, ca ai uitat cum e tu sa apesi pe-o tasta si ea pe 10.... :) Amu' sta in cur pe jos si flutura o sabie de-a lu' frac'su! Da', si noi mincam sapte mii de feluri de brinza, da' citeodata imi vine'a vorba aia de atita brinza... Eu am inceput sa cumpar pita si aia mexicana, of, ziceti-i sa-i zic, si rulez in ea tot felul de salata si ton si la aia mexicana, tortilla, dom'le!, pun si-un pic de cascaval pe deasupra si dau 5 sec. la microunde pe urma pun salsa... Da`tot nu reusesc sa compensez lipsa de crenvursti si mezeluri... Gata, asta a imprastiat toate jocurile de PS3 si Wii ale lui Radu, nu se mai poate, era mai bine cu sabia aia.... Pupici, everybody! Ziceti ca ne intilnim? Vinerea viitoare? S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, noi am renuntat si la microunde. In Ro eram cu "dusmanul" in casa, si daca tot il aveam, il foloseam intens. Asa ca am profitat acum, sa nu mai luam microunda. Valen - uite asa manca si fie-mea cand mergea la gradinita, si era tare bine. Cu astalala mica insa nu prea reusesc sa repet istoria. Pe lapte nu pune gura (de fapt nici a' mare nu mai pune gura pe lapte de cand am lasat biberonuil, sa bea asa, ca tot copulu', o canita la culcare... no way!). Si in plus e pofticioasa (da' sa nu fie legume sau fructe!), si daca ii mai dau mult cereale instant mi-e sa nu inceapa sa se ingrase, iar cu asta am deja o problema [:D] Mananca ou in schimb, ar manca ou dimineata la pranz si seara. Noi luam si lipii de-alea arabesti, tot rulate cu tot felul de chestii inauntru. Tot zic ca o sa fac si lipii, dar uite ca nu m-am apucat inca. Acum doua zile am facut un fel de cozonac cu branza, adica un fel de pasca, dar nu prea dulce. Ne-am descurcat cu asta la pachetel. Pana duminica trebuie sa mai scormonesc netul dupa ceva idei noi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Iselin, bine ai revenit; spune-ne ce mai faci, citi ani are acum fetita ta? noi ne-am cunoscut, cred ca-ti amintesti; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Multumesc, Ana! Pe tine nu te-am uitat chiar daca a trecut ceva timp. Noi ne-am cunoscut in 2004 sau 2005? Nu pot sa uit generozitatea ta. Fetita mea, Anna mea are 7 ani, a terminat primul an - primara la o scoala alternativa. Baietelul tau? Imi amintesc ca era mai mare decat Anna. Tu ai terminat cu HEC-ul? Eu da.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Sper sa ma ridic la inaltimea cerintelor...doar ca scrisul depinde de timpul disponibil. De obicei, cand suntem aici vara, noi mergem la un targ/ expozitie agricola in St-Hyacinthe: http://www.expo-agricole.com/ Anul acesta e de pe 22 iulie pana pe 1 august. Se plateste la intrare, dar copiii pot sta apoi toata ziua in maneges, locuri de joaca, mai sunt animalutele de vazut. Noi am fost mereu pentru copil, sa vada si ea calul, vaca,gaini, porumbei... in realitate, si nu e ca la zoo. In definitiv, e de incercat daca nu o considerati prea departe si prea scumpa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iselin multumim de idee, poate o sa mergem si noi. Eu nu pot sa nu ma stressez cu mancarea, asta e vechea noastra problema. Al meu nu mananca mai nimic acasa, nici legume, nici fructe, nici mancare gatita.... [bang] Bea lapte (prea mult, doctorul a zis sa renuntam intai la lapte si apoi sa mai vedem) vreun litru pe zi, apoi mananca numai carne goala (orice fel de carne) sau peste si alune (migdale crude ii dau). In rest, din cand in cand, rosie goala, struguri (singurele legume si furcte) dar nu tot timpul, atunci e sarbatoare. NU-i mai place nici branza, ca ii placea inainte, nici paine, nici dulce nu mananca macar. Ma gandesc ca si de asta e asa de firav si bolnavicios, am avut pneumonia si otita in februarie cu 3 saptamani de chin si febra, apoi in iunie iar, streptococ in gat, iar antibiotic 10 zile, acum de 3 zile iar face febra, tuse si mucusori, doctorul zica ca e numai un virus insa asa ne-a zis si prima data. [q]
Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] -DPN 15.02.2011 [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...