Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dulceata de capsuni


Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simplu... Aseara, am curatat 4 kg de capsuni, pe cele care erau mai mari le-am taiat in 2 sau in 4 si le-am pus impreuna cu 2 kg de zahar intr-o oala. Le-am lasat asa pana azi dimineata, cand le-am pus la foc mic. Am mai pus zeama de la o lamaie mare si am lasat la fiert cam 2 ore. La sfarsit am zdrobit o aspirina, pe care am pus-o in oala cu dulceata, apoi asa calda in borcane. Iar acum cele 10 borcane de dulceata sunt in camara [pup] [url="http://community.webshots.com/user/mirela68"]MiReLa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns, Mirela. Dar daca iese buna dulceata, s-ar putea sa n-am ce pastra.[pofta][:D] Am am facut acum vreo 3 ani si cred ca am lasat-o prea mult sa fiarba. Dupa ce am pus-o in borcane si s-a racit, s-a intarit destul de tare. Culoarea era f frumoasa. Nu-mi amintesc precis dar cred ca o am "pastrata" si acum. Mai pot face ceva s-o dreg?[:I] [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guzelnico acelasi lucru am patit si eu anul trecut cu dulceata de capsuni, am fiert-o prea mult si s-a cam intarit in borcane. Si pt. ca imi era tare ciuda ca se duce pe apa sambetei si munca mea si dulceata, mi-a venit idee sa procedez ca la mierea zaharisita, astfel ca de cate ori deschideam un borcan de dulceata il puneam la bell marin, pana continutul devenea destul de lichid. Merita sa incerci! Mihaela http://www.flickr.com/photos/11673246@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colega mea de servici mi-a spus azi ca trebuie sa pun zahar si fructe kg/kg.+zeama de lamaie si atat. Voi ce parere aveti despre ideea ei cu 1kg capsuni +1 kg zahar?Iese oare prea dulce?Ea sustine ca e reteta ideala pentru orice dulceata. Eu nu m-am apucat s-o fac pt.c-am avut ceva probleme cu copila ,dar nu las sa treaca sezonul fara sa prestez o tura.Ideea cu aspirina n-o stiam deloc dar sunt gata s-o aplic.N-are ce sa stice. Multumesc mult![pup] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta mea de dulceata de capsuni este asemanatoare cu a voastra.Curat capsunile de codite,si le pun intru-n lighean,de obicei le pun de seara pe dimineata.In functie de cantitatea de capsuni(1kg capsuni si1/2kg zahar)pun zaharul peste capsuni si il las asa.Pana dimineata se topeste.Dimineata o pun la foc si o fierb pina ce am impresia ca este suficient de tare.Eu iau putina dulceata si o pun la rece sa vad cum este.Iar dupa ce o pun in borcane,o bag putin in cuptorul de la aragaz.Folosesc si eu conservant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...