Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dulceata de capsuni


Recommended Posts

Dulceata de cirese eu stiu sa o fac asa:1kg fructe fara samburi +1kg zahar le las pana a doua zi.se pun pe foc mic si cand se leaga siropulse pune zeama de la o lamaie.Se mai fierbe .Cand e gata se pune fierbinte in borcane si borcanele se aseaza acoperite cu paturi cu gura in jos pana a doua zi. eu as face in locul tau si ceva compot.am facut cateva borcane si 2 le-au atacat.A iesit super bun si compotul de cirese care se face f.simplu:in borcane de 800 g se pun cirese pana la jumatate,se umplu cu apa borcanele pana la guler(nu pana sus,pline ochi).Apoi intr-un vas separat se trece apa din borcane si se pune pe foc impreuna cu 2 linguri cu varf cu zahar/borcan.Deci daca avem 5 borcane ,dupa ce trecem apa in alt vas punem si 10 linguri cu varf de zahar.Lasam sa se topeasca zaharul ,nu e neaparat sa fiarba,punem la loc siropul obtinut in fiecare borcan ,inchidem bine cu capac .Pe fundul unei oale punem ziare si asezam borcanele cu ziare intre ele pentru ca la fiert sa nu se sparga.Adaugam apa pana la 1/2 sau chiar 3/4 din inaltimea borcanului si punem pe foc.Se lasa la fiert 40-50 minute,dupa care se lasa sa se racesca acolo in oala .Trebuie verificat dupa ce s-au racit ,intorcand borcanele cu gura in jos ca pe langa capac sa nu picure nici un strop de compot,altfel compotul nu va tine pt,ca intra aer.Eu am patit sa picure si la borcane noi,noute. Apoi poti pune cirese la congelator fara samburi.Iarna sunt bune la orice dulce.[flo] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Compot am facut deja,singura diferenta e ca eu il sterilizez la cuptor,am o tava mai inaltuta in care pun borcanele si apa cam 3/4 din tava .Aseara am lasat cam 40 min la 200 gr(pana am vazut ca fierbe continutul in borcane,apoi cam 20 min la 120 grade,si dimineata le-am scos.Unul singur curgea,insa folosesc la compot capace vechi(de obicei cele cumparate in anul precedent din comert,care se deschid fara interventii mecanice).La preparatele mai valoroase(cele pt care dau bani pe ingrediente sau imi solicita mai mult timp sau mai multa munca)cumpar capace. Merci pt raspuns.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-un car incarcat am ramas cu...........am avut un castron mare de cirese,dupa curatare si scos samburi am ramas cu un castron mediu(incap in el cam 3 l lichid)am pus zahar si le-am lasat peste noapte si dimineata cand sa le pun la fiert,castronul meu mai putin de trei sferturi (cu lichid cu tot).Dupa o ora si jumatate de fiert(foc iute)am produs 2 borcanele de 400 ml gem.... Sper macar ca nu l-am legat prea tare si poate fi scos din borcan...[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...