Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutor oala sub presiune


Recommended Posts

Buna. Am o oala sub presiune de 15 ani dar de 10 ani nu mai am nici instructiunilede folosire si nu am mai folosit-o, ,cu capac ci asa la fierbere obisnuita. Acum asa avea nevoie de ea si imi este frica sa nu explodeze daca nu o folosesc cum trebuie. Adica nu stiu ce sa fac cu cele doua capacele: cel rosu trebuie ridicat de la inceputul fierberii? , iar celalat nu face nimic. Cum sa fac si oare oala mai o fi functionala. Am auzit ca in timp garniturile se distrug si oala nu ar mai fi buna. Modelul oalei mele este unul vechi cred, Alpin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu zic sa-ti iei alta... Trebuie f bine verifcat ca cele doua orificii sa fie DESFUNDATE, apoi sa functioneze... Nu stiu ce sa zic. Teoretic (nu stiu modelul tau, dar banuiesc ca e acelasi principiu), o supapa e de rezerva, nu umblii la ea. Cealalta trebuie putin slabita, si cind incepe sa fluiere, dat focul sub oala f la mic. Dupa un timp, depinde ce vrei sa fierbi, pt legume 10-15 minute de cind fluiera, stingi focul si NU DESCHIZI CAPACUL! Scoti supapa aia slabita care se invirtea si fluiera si pe acolo (atentie!) iese cu presiune aerul firbinte din oala. Cind nu mai iese nimic, ai voie sa deschizi capacul. Succes! GABI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Eu mi-am cumparat una de curand si sunt foarte multumita.Imi place tocana de vita si dupa ce am fiert carnea patru ore la oala mi-a ajuns si m-am dus si mi-am luat oala sub presiune. Incearca la vreau magazin de specialitate,a mea nu are buton rosu. Sa fie desfundate orificiile si sa lasi sa iasa presiunea inainte sa desfaci capacul. [url]http://mitinitta.blogspot.com/[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mgabi, Daca oala a fost pastrata in bune conditii chiar daca nu ai folosit-o de multa vreme o poti verifica daca este ok. Garnitura de cauziuc se vede cu ochiul liber daca este buna, daca nu are fisuri si mai ales daca nu si-a pierdut elesticitatea. Supapele la fel se pot verifica , si daca totul pare ca este ok nu ai motive sa o arunci. Eventual poti da cautare pe internet sa gasesti modelul si cartea cu instructiunile de folosinta. In oala sub presiune (legumele, carnea, etc) totul mai fierbe si dupa ce focul este stins. Asa ca eu daca stiu ca am titnut legumele de ex, la foc cat trebuie, iau oala de pe foc , o pun in chiuveta si las sa curga peste ea apa rece, fara sa-i incerc supapele sau sa o deschid. In felul acesta se opreste fierberea si se reduce . f.mult timpul de asteptare pana scade presiunea. Eu am patit de multe ori ca sa scot legumele terciutite din oala sub presiune pentru ca le-am lasat acolo pana i-a scazut presiunea. LA carne nu se pune problema pentru ca nu se desface chiar asa usor. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...