Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV si Biserica


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
[flo] Poate totusi "1" nu exista in fiecare caz. 5 este intregul=Rezultatul dorit , atunci : (!) 4+1=5>4 sau (!!) 5+0=5>4 Cu cazul(! )nu sunt de acord dar cu cazul (!!), da. Edit: eu (ortodoxa fiind) cred asa: cred ca viata e o taina.e o taina si pentru mine, si pentru x persoana sau y persoana sau BOR institutie.E in mana lui Hristos .Acel ultim click (sau prim[:D]) e legat de Hristos si nedescoperit ca logica omului .De aceea, daca un copil exista, exista neaparat prin voia Lui .Daca El -Creatorul nu ar fi vrut, nu ar fi existat sigur acel copil indiferent de ce ar fi facut omul. In acest caz, copilul vecinei de la 5 care a facut Fiv si copilul meu nascut total firesc, in fata Domnului vor fi la fel . Pacatul parintilor poate exista, al medicului de asemeni al duhovnicului care a indemnat parintii sa o faca sau al altora, poate da insa nu al copilului. El este egal in fata lui Hristos cu al meu si daca vorbim de pacatele parintilor lui pentru ca au facut FIV asa putem vorbi si de pacatele mele care nu sm facut dar poate am facut altele si mai si...Nu stiu asta. Daca parintii sunt ortodocsi si copilul prin botez se naste in Hristos , cu atat mai mult nu se mai poate vorbi despre "monstru" sau mai stiu eu ce grozavii.Mai ales"oficial" pe TV Cultural[:D] O alta problema este insa intradevar aceea ca FIV in general implica acel"1" sau mai multe"1" deci, implica reducere de embrioni in gnere, implica tratamente hormonal, implica a treia persoana, lucruri neortodoxe si atunci, aici intervine recomandarea duhovnicului ca mai bine nu. Sau recomandarea BOR chiar, ca este mai bine sa se evite FIV pentru a nu cadea parintii in alte pacate. Dar asta nu inseamna, repet ca daca se face totusi si rezulta o viata, indiferent cat de pacatosi sunt parintii copilul are vreo problema.
Esti sigura de asta??????????? Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui beren
Cat despre "democratie" in BOR ... asta chiar e amuzant.
Daca zic "putina democratie" mai e la fel de amuzant?
Monica mami [8**] de [biz] CRISTIAN - [url="http://picasaweb.google.ro/monica.vasileanu/BaiatDe1An#"]"domnu' injiner"[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140267"](7.03.2009)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matematica e o comparatie proasta. In sufletul omenesc, 1+1=2, dar la fel de bine 1+1=3 sau 1+1=1. De-aia se si apeleaza la discernamantul duhovnicului, pentru ca numai el poate judeca [inspirat, cu ajutorul Duhului] fiecare caz in parte, in context. Daca doi oameni spun o minciuna, pot avea motive diferite, iar vina lor e diferita. Pozitiile oficiale au si o functie de mentinere a standardelor morale. De pilda, in cazul concubinajului. Sunt preoti mai indulgenti. Cand eu m-am mutat cu cel care avea sa-mi devina sot, duhovnicul meu de la vremea aceea mi-a dat binecuvantarea lui. Pentru ca stia istoricul nostru si stia ca nu ne-am putut casatori mai repede, cum am fi vrut. Dar daca pozitia oficiala a BOR ar fi "sexul premarital este permis", nu ar disparea si ultima urma de retinere a tuturor? Nu ne-am trezi ca copiii nostri isi incep viata sexuala inainte sa stie tabla inmultirii? Printre altele, cred ca rostul Bisericii e sa ne fixeze niste standarde morale inalte, ideale, la care sa aspiram. Chiar daca nu le vom indeplini, ne trebuie repere. Nu vom fi toti sfinti, dar asta nu inseamna sa abandonam lupta, sa nu incercam sa ne apropiem de statutul lor. De-aia pozitia lui Beren "ori asculti de directive, ori iesi din BOR" mi se pare prea radicala.
Monica mami [8**] de [biz] CRISTIAN - [url="http://picasaweb.google.ro/monica.vasileanu/BaiatDe1An#"]"domnu' injiner"[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140267"](7.03.2009)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Citat:
citat din mesajul lui fdoina
ai putea sa dai un singur exemplu de dogma(ortodoxa) care a suferit modificari in timp?
Ridicarea anatemei fata de catolici. Din eretici au devenit fratii nostri crestini.
cine? unde? cand?[hc] noi vorbim de dogme, iar dogmele nu le poate incapsula decat Biserica soborniceasca, oamenii mai gresesc, chiar Patriarhi sa fie, sau sfinti, nu asa ziceai?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina si intamplator Parintele Vasile, ale carui afirmatii constituie subiectul acestui topic, este un preot cu mult discernamant
FDoina, preotul care a spus ceea ce scrie gigelica20 in primul mesaj aici la topic este pr. Vasile Gavrila de la Rusa? Atunci, poate undeva este o neintelegere a sensului cuvintelor lui.Exista pe undeva o inregistrare a emisiunii? Eu cred ca in problema dogmei bisericesti in ortodoxie Beren are dreptate de data asta .Nu poti nega un canon atat timp cat esti in biserica.Negandu-l, iesi automat din trupul ei. Si democratie in biserica nu exista.Biserica ortodoxa este autocrata. PS. : mi-a placut proverbul cu cake- ul. Asa e. Nu se poate si, si. Alegi si suferi sau alegi si te zbati in incertitudine sau alegi si esti un incorsetat sau alegi si esti liber. Dar, oricum, fiecare alege pe ce drum merge si suporta consecintele. Cred ca si in romana era ceva cu sacii in caruta dar nu mai imi amintesc acum exact.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, acum am citit postarile din urma mai atenta si am vazut intrebarea.Da, eu cred ca viata este in mana Creatorului. Este o taina (stiu, ma repet) cand se naste, in ce mod in ce loc cineva pentru noi insa sigur El permite asta. Moartea la fel.Omul poate alege pentru ca are liberul arbitru si Hristos respecta alegerea lui tocmai in baza acestui drept .Deci, El permite fiecare nastere si fiecare moarte.Cat de mult trebuie sa ne dorim asta, cand ne-o dorim , cum, pentru a fi permise nu putem noi explica insa sigur "cel rau" sau omul singur nu pot crea. Alt exemplu: adulterul este un pacat( cineva mai sus spunea ca nu e o dogma in care sa se spuna asta dar asta este chiar scrisa in Biblie) si totusi se nasc copii din adulter. Acesti copii din punct de vedere ortodox sunt si ei oameni dupa "chipul si asemanarea" lui Dumnezeu ca si copiii mei nascuti in cadrul casniciei. Ca parintii traiesc in pacat e altceva. La fel, ma repet. Sau poate stii tu ca la 4000 parca de violuri se naste un copil? Pai ce el nu e de la Hristos? Este.Insa este o taina de ce El a permis asta. Asta nu inseamna ca nu este condamnat violul. Este . Copilul insa , nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioanadara
Citat:
preotul care a spus ceea ce scrie gigelica20 in primul mesaj aici la topic este pr. Vasile Gavrila de la Rusa?
eu stiu ca dansul are emisiune la tvr, noaptea tarziu
Citat:
poate undeva este o neintelegere a sensului cuvintelor lui
mie mi se pare ca asta poate fi singura explicatie a unor astfel de concluzii:
Citat:
Acest preot poate sa ii spuna fiului meu ca e un monstru?
Citat:
Cum de s-a hotarat Dumnezeu asa dintr-o data ca mii si mii de cupluri sa devina infertile?
Citat:
Sincera sa fiu as vrea sa il dau in judecata pentru ca a lansat ipoteza ca fiul meu se va imbolnavi pentru ca este obtinut in FIV.
Citat:
PS. : mi-a placut proverbul cu cake- ul. Asa e. Nu se poate si, si. ...Cred ca si in romana era ceva cu sacii in caruta dar nu mai imi amintesc acum exact.
cu slanina in pod si cu sufletul in rai?[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gigelica, Multumesc ca ai deschis aceasta discutie. Este un subiect extrem de sensibil si nu poate fi generalizat dupa cum vad ca se incearca. La fel cum si credinta nu poate fi generalizata: putem sa spunem ca suntem ortodocsi (cazul meu - confesiune aleasa in cunostinta de cauza dupa ce am experimentat si alte religii) dar fiecare isi traieste credinta plecand de la propriile experiente - nu putem spune ca 2 oameni experimenteaza la fel si percep la fel aceeasi experienta duhovniceasca. Eu vreau sa iti spun doar atat: Victor Andrei este o minune, un ingeras, la fel cum sunt toti copilasii pe care ni-ii trimite D-zeu. Nu am vazut emisiunea insa nu prea-mi vine sa cred ca parintele Gavrila a spus punctual ca cineva este condamnat definitiv sa aiba necazuri doar pentru ca e conceput asa. Sentintele duvovnicesti nu sunt niciodata definitive, intotdeauna exista o cale de a schimba ceva dar pentru asta trebuie actionat... Sunt multe lucruri care influenteaza destinul unui copil - pentru cine este interesat de subiect aceste lucruri le-am gasit detaliate in cateva carti dintre care mentionez 2: - Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi - Parintele Arsenie Boca - Pacatele parintilor si bolile copiilor - Psiholog K.V. Zorin Cu drag, Ionela Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542"]Cu drag, MAMA[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134380"]Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau Ionella, dar trebuie sa te contrazic. In primul rand ca tot ceea ce tine de dogma trebuie generalizat si aplicat ca atare. In al doilea rand credinta este una si nu se traieste conform experientelor proprii si a bunului plac sau a propriei interpretari. Daca in multe situatii din viata intr-adevar NU trebuie generalizat si sunt si eu de aceeasi parere, cand discutam despre credinta, religie, Dumnezeu lucrurile nu mai stau asa. Poruncile sunt cele 10, nu exista loc de interpretari personale, ajustari sau mai stiu eu ce, conform experientelor personale, conform perioadei istorice in care traim ( cum le-ar conveni multora). In ceea ce priveste FIV, este un subiect delicat. S-au expus deja cateva motive pt care, dpdv religios FIV nu este ok, mai exista si alte motive tot religioase, dar, cine doreste sa procedez conform dorintei lui Dumnezeu se va intreba mereu daca o anumita procedura, experienta este contrara principiilor religioase sau Nu. IMpresia mea este ca majoritatea nu este interesata de acest aspect religios, si atunci ce rost mai au intrebarile? Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionella3003
[quote]citat din mesajul lui crinuta
Imi pare rau Ionella, dar trebuie sa te contrazic. In primul rand ca tot ceea ce tine de dogma trebuie generalizat si aplicat ca atare. In al doilea rand credinta este una si nu se traieste conform experientelor proprii si a bunului plac sau a propriei interpretari. Daca in multe situatii din viata intr-adevar NU trebuie generalizat si sunt si eu de aceeasi parere, cand discutam despre credinta, religie, Dumnezeu lucrurile nu mai stau asa. Poruncile sunt cele 10, nu exista loc de interpretari personale, ajustari sau mai stiu eu ce, conform experientelor personale, conform perioadei istorice in care traim ( cum le-ar conveni multora). In ceea ce priveste FIV, este un subiect delicat. S-au expus deja cateva motive pt care, dpdv religios FIV nu este ok, mai exista si alte motive tot religioase, dar, cine doreste sa procedez conform dorintei lui Dumnezeu se va intreba mereu daca o anumita procedura, experienta este contrara principiilor religioase sau Nu. IMpresia mea este ca majoritatea nu este interesata de acest aspect religios, si atunci ce rost mai au intrebarile? Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
draga Crinutza, dogmele da, le accepti ca atare atunci cand declari ca apartii unei anumite religii, insa asta nu inseamna ca toti avem aceleasi trairi urmand dogmele ortodoxe de exemplu. Ca tinta este una generala, manturirea, asta este altceva - Doamne ajuta sa o atingem. Insa drumul pe care il parcurg este drumul meu, iar trairile pe care le am sunt ale mele. Astfel, cand am spus in mesajul anterior "credinta" nu m-am referit la termenul generic de "credinta stramoseasca" ci la credinta personala pe care o ai sau nu, pe catre o experimentezi sau nu. Si, imi pare rau sa te contrazic - ca sa te citez[flo], dar chiar traiesc o experienta personala in ceea ce priveste credinta - o experienta minunata de care ma bucur si care imi doresc sa dureze pentru totdeauna insa cu ajutorul invataturilor Sfintilor parinti si ale parintelui duhovnic deci - nu dupa bunul meu plac - aici sunt de acord cu tine[flo]. Si, culmea, si celelalte persoane din anturajul meu cu care discut astfel de subiecte isi traiesc si marturisesc credinta plecand de la propriile trairi si experiente personale, diferite de ale mele. Scuze, gigelica, ca am deviat de la subiect[flo]. Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542"]Cu drag, MAMA[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134380"]Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...[/URL] Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542"]Cu drag, MAMA[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134380"]Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...