Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(62)


Recommended Posts

Asi si Manuelita, ma bucur pentru voi si va tin pumnii sa terminati cu actele cat mai repede!
Citat:
vroiam sa va intreb ce termometru si medicamente ar trebui sa am in casa, dar devin "off-topic" asa ca ma mut la Nascuti in suflet....
Manuelita : termometru electronic (de la orice farmacie - noi l-am luat de la Sen**blu 30 lei - perfect!), antitermice (nur*fen si Pan*dol). In rest, ce-ti mai recomanda medicul pediatru. Eu mai am in trusa lui de voiaj, obligatoriu - o crema care ii desfunda nasul cand are mucii grosi si o crema antiinflamatorie - pentru arsuri usoare si ciupituri de tantari si alte lighioane. ioana, mama lui Mihai [url="http://picasaweb.google.ro/ioana.odeta/UnArtist?authkey=Gv1sRgCP-f0PP38OzZbg#slideshow/5338209091101214338"]un artist[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc mult fetelor.M-am linistit ca am vazut numarul dosarului nostru pe site-ul tribunalului.Saptamana asta sper sa aflu termenul. Manuelita felicitari[pup].Eu zic ca in afara de un antitermic (nurofen sau/si panadol), antidiareic si echilibrant digestiv(hidrasec si ecoflorina) si sterimar(apa de mare pentru nas) deocamdata nu ai nevoie de nimic. Mariaa vine si vremea lucrusoarelor sa vezi atunci in ce agitatie placuta intrii.Curand... Gabi toate la vremea lor.Bine ca esti optimista ca nu ai voie decat sa fii optimista.La mamici triste si deznadajduite bietii copii se sperie sa vina, asa ca ...mergem inainte si nu ne lasam invinse nici de nesimtire, nici de cereri de mita , nici de ignoranta, nici de rautate ... Ei sunt norocul meu : [url="http://by.lilypie.com/NoBEp2.png"]Razvan[/url] si [url="http://b3.lilypie.com/G2Ntp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ne dam nu ne lasam![pk] rid mereu cu prietenele mele, cind ne propunem indirjire sa rezolvam ceva shi apar contre sau nu rezolvam asha repede...zicem ca sintem "proshti da' hotaritzi" ...heheh...evident, noi shtim ca sintem deshtepte ...shi ca trebuie sa ne laudam singure din cind in cind...glumim shi noi[8D] pina una alta, ce sa mai zic...bine ca e perioada de concedii, lumea e relaxata, ca de altfel, nika productivitatea muncii din partea mea [batcap]....toata ziua stau cu okii in computer,[(pc] pe mess, sa primesc veshti ....shi cu okii pe voi [hopsieu],ca nu ma pot abtzine [loveyou]...va doresc o zi faina (valeleu ce tuna shi ce plloua pe aici...[pic]) gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, In ultima vreme nu am mai avut timp sa intru pe acest forum, dar cum am terminat cu o parte a problemele mele am prins acest ragaz sa va mai citesc si sa va mai scriu si eu nitel. Lau meu este la mamaia la tara. Imi este asa dor de el, cred ca saptamana viitoare o sa-l iau de acolo. Nu mai rezist! Ma bucur foarte mult pentru tine Manuelita. Acum probabil esti in al noualea cer, visul devine realitate, iar fetita ta va sta cu tine si sotul tau. Nu-mi ramane decat sa-ti spun sa ai rabdare pana pe 30 si multa, multa fericire. [pup] Asi, tin pumni si pentru dosarul tau. La tine este mai simplu pentru ca deja tu strangi puicuta in brate. [pup] Gabi, Maria rabdare! [pup] [pup] Gabibociort, La multi ani! Cu intarziere, dar nu-i nimuc.[flo][pup] Simona 14, bine ai venit printre noi! Cate luni, sau cati ani are fetita ta?[flo] Pup toate fetele. Viseaza la tot ce iti doresti, iar daca exista persoane care te vor critica pentru ca visezi, o fac pentru ca ele au uitat sa viseze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]Asi [pup]ioanaalice [pup]cons [pup]Ancasa mai continui? ca o sa ma doara buzele :)) Ok, deci iau termometru digital, antitermice, antidiareice si cam atat. Anca sa stii ca uitasem de strugurel de buze si piaptan, thanks ioanaalice, sa stii ca fiind amandina noastra mai slabuta, m-am hotarat ca pina la 3 ani (adica inca 3-4 luni) sa-i dau Nestle Junior2+, dupa trecem la cel de Muhhhhhhhhhhhh Misha, dar ceva poze din concediu nu meritam si noi ca te-am asteptat cumintele? Stiti ceva fetelor, imi vine sa zburd si n-am unde ca sunt la birou...dar un mic chiul sa bag un ochi pe DC pot... ca doar mai am un pic si-o sa fiu mamica.... Manuelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi, am auzit de astfel de cazuri, dar asa cum stii, numai tu poti cantari avantajele si dezavantajele unui astfel de demers.... Sa-ti spun de ce n-am vrut eu sa incerc cu plasament (fata noastra era adoptabila cand am cunoscut-o dar ii expira adoptabilitatea si a trebuit sa asteptam reluarea procedurii). Fata noastra este la o asistenta maternala care are grija de ea (nu la "standardele" mele de mama-closca, dar la standarde foarte ok fata de ce am mai auzit). Pentru plasament, se intreaba toate rudele (ca la declararea adoptabilitatii) si noua ne-a fost frica sa nu simta careva dintre "rude" (desi nu le cunosc si nu stiu nimic despre ele) ca e cineva interesat de copil si brusc sa se trezeasca ca ar vrea ei sa o ia in plasament, si atunci, in loc sa ajunga mai repede la mine, ar fi trebuit sa plece din casa curata si gospodareasca si cu hrana buna a maternalei in cine stie ce cocioaba.... Si am preferat sa astept eu...chiar daca a fost (si inca mai e pina pe 30) ingrozitor sa astept.... deci depinde de unde il iei si cu ce riscuri... si mai am o problema eu (ca am mai auzit ca se mai practica aranjamente cu naturalii): eu nu vreau sa iau copilul nimanui, si nu vreau prin nici un gest al meu sa influentez pe cineva in asi abandona copilul (chiar daca oricum asta ar face si fara influenta mea),. Eu nu pot uita ca un copil adoptat este mai inainte de toate un copil abandonat, si ca oricate jucarii, bani si viata lipsita de griji si iubire m-as stradui eu sa pompez in el, faptul ca a fost candva abandonat e o realitate pe care va trebui sa-mi ajut copilul s-o prelucreze. Vorba aia, ma uit la ea, mi-e draga ca ochii din cap, nu as da-o nimanui pe nimic in lume, dar mi se rupe sufletul ca i-a murit mama, ca tatal nu vrea si nu e in stare sa aiba grija de ea., E un paradox tampit: o vreau eu, dar imi pare rau ca ea a fost un copil abandonat, chiar daca asta e modul prin care ajunge la mine.... m-am indepartat total de la intrebarea ta de natura tehnica [pup] Manuelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuelita- sa shtii ca exact asha simt shi eu.... este shi in spiritul legii sa nu ai contacte cu naturalii, dar imi ziceam ca nici nu ash vrea - nici in ruptul capului- ca daca sint necajitzi tare, mi-ar fi mila, i-ash ajuta cred sa ishi tzina copii...ufff...asha e...imi fac o mie de probleme (in contextul in care nu avem inca nici atestat...de copil nu mai zic...)cum o sa ii zicem noi copilului ca e adoptat...ca cine l-a nascut l-a dat? ...e oleaca off topik...shtiu...nu dezvolt...atita doar, ca in dorintza mare de a se intilni drumurile (ale nosatre cu al copilului) iau in calcul toate variantele posibile, sa fim pregatitzi cu bagajul de cunoshtintze necesar spre a actziona corect...trebuie sa recunosc ca "am stricat" vorbe pe unde s-a putut....ca oricine in situatzia noastra... mercic ptr sfaturi...sa shtitzi ca le devorez...shi treaba cu tzopaitul prin birou...shi mie imi vine sa o fac...pentru ca voi devenitzi mamici (cele care sintetzi aproape)...shi ca eu voi deveni mamica...shi ashtia inca nu shtiu...o sa le spun la momentul oportun...oricum: au cred ca o mare dilema colegii mei: de fel io ma agit mereu, nu dau telefoane prin sediul nostru ci merg personal...am o luna de cind stau lipita de computer...shi bag aici la tastatura la greu...hehehe....shi lor nici macar nu le trimit mailuri de serv...poate se gindesc ca imi scriu memoriile [:D][:D][:D] va [pup] cu drag! gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello , Gabi ca sa iei in plasament un copilas din al judet este la fel ca peste tot. Mergi la DPC si vb cu directorul de acolo cum ca ai auzit de un copil care este abandonat si vrei sa sa il iei in plasament de urgenta daca se poate, daca el isi da acordul este ok. Dupa aceea iei copilul acasa si o sa te citeze si pe tine si pe naturali la tribunal pt trecerea de la PU la PS. si gata . Apoi astepti sa isi dea acordul familia pana la gr4 si sa fie declarat adoptabil. Numai ca sarcina cade la cei din judetul tau nu de unde l-ai luat. MULT SUCCES !!! MAMI DE BIANCA CHRISTINA Toate lucrurile bune se intampla celor ce asteapta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...