Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(62)


Recommended Posts

gabi_99-ai dreptate, toata lumea spune verzi si uscate dar de facut nu se face nimic. articolul din romania libera l-am postat si eu cand a aparut dar sincera sa fiu nu inteleg cum de doua ori mai multe familii decat copii iar noi suntem nevoite sa mutam muntii din loc pentru a gasi a ne gasi minunea. strigator la cer!! Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

citeam ce ai scris..simo..shi cu poveshtile familiilor care s-au implinit adoptind un copilash (pe care le-am citit in cele 61 capitole anterioare...) zimbeam asha ..pierduta, la monitor, gindind ca astea sint de fapt kinurile facerii pentru noi...asha incit, imi e mai ushor sa indur ashteptarea ...o saptamina frumoasa mamicilor, taticilor, printzilor shi printzeselor!![olala][olala][olala] gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo, stii si tu, majoritatea copiilor care sunt adoptabile, au probleme de sanatate, sunt mari (peste 7ani), sau sunt romi. La noi in judet sunt vreo 5-6 astfel de copii, ceilalti copii dupa declararea adoptabilitatii in cateva saptamani ajung in familii. Deci...nu sunt copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salviae-asta stiu si eu ca nu sunt copii, tocmai despre asta discutam ca acel articol cu de doua ori mai multi orfani decat familii care vor sa adopte e strigator la cer. Copii care devin adoptabili probabil ca se dau in fuctie de cine pulseaza mai mult, mai repede in functie de cum au pilele. Desi este un subiect TABU-faptul ca s-a ajuns la spaga ,eu nu ma dau in laturi sa spun asta in gura mare. Eu de aceea sunt indignata pentru ca in loc sa se gandeasca la binele acestor copii care au venit pe lume sub o stea nu foarte norocoasa ei se gandesc la buzunarul lor si atat. Partea cea mai tragica e ca NOI i-am invatat asa si asta nu numai in adoptie ci in absolut toate sistemele. Si daca au fost invatati asa nu avem incotro si intram in acest joc murdar. Problema se pune:daca nimeni nu ar mai da spaga ce ar face? nu ar mai da copii spre adoptie?I-ar tine deoparte pana se incumenta cineva sa dea spaga?? De aceea sunt suparata pentru ca pentru viitorul meu copil se pare ca am TARIF!!!! Parca m-as duce la Mall sa cumpar un produs.Urat!! pfff!! Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo, sa nu-mi zici ca ti-au cerut sau ti-au dat de inteles aproape pe fata! Chiar ca urit [bang] Si eu am mers pe principiul ca nu-mi voi cumpara copilul, si nu l-am cumparat.
****************************************************************
[ruga] [url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"]Drum bun, licurici iubit![/url] [ruga] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]O inimioara are nevoie de voi![/url] / [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Blogul cu ingerasi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133428"]POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!![/url] Teledon Mihaita - ROMTELECOM 0 900 900 320-10 euro 0 900 900 325-5 eur
Misha mami fericita de [copil] Alexandru (14.03.2008) excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii [flo](LadyJ)[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatzaaaa! Concentram gindurile bune, energiile pozitive shi increderea ca ceea ce este bine shi trebuie sa se intimple, se va intimpla...noi am fost anuntztazi ca saptamina asta incepem acele cursuri - consilieri cu psihologul de la DPC...shi probabil vom fi programatzi pentru vizita acasa ...ashteptam cu mare curiozitate shi interes sa vedem cum vor decurge toate...tre' sa recunosc ca am trecut prin nishte nelinishti shi inhibitzii aiurea (parca ma inhibau totzi copii din jurul nostru...), dar asta era din cauza emotziilor shi a importantzei mari pe care o are toata actziunea ...acum, cu optimism inainte!!!daca ar fi sa analizez aritmetic, raportul intre numarul familiilor shi numarul copiilor adoptabili, atunci logica ar spune ca este o acztiune cu shanse f. mici de reushita...dar, ceea ce vrem sa se intimple mai tzine shi de altele...eu nu ash avea in acest moment abilitatea de a da ceva cuiva pentru copil, nu ash avea nici macar abilitatea de a sugera asha ceva...DD shtie shi fapta...shi gindul...pina a ne hotari sa adoptam, nu shtiam nimic despre adoptzie...de cind in inima noastra a aparut simburelul, deja parca 50% din ceea ce aud in jurul meu are legatura cu adoptzia.. shi pina la urma, (intre noi aspirantele fie vorba...) nu avem voie sa ne stresam foarte tare cit creshte simburelul in inima noatra...ca ii transmitem stare, nu? heheh...glumesc....apreciem ca mamicile shi taticii care acum fac skimb de info la tema Nascuti din suflet, crescuti in inima nu ne lasa aici singurele sa ne consumam dramele shi ne acorda asistentza!!! ne mai uitam la poze cu copilashii lor shi ne umplem de bucurie!![flo] gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simo, gabi va doresc sa va gasiti copiii cat mai repede[flo][flo][flo]. Eu nu am dat spaga si pe Mihai l-am gasit imediat dupa ce am avut atestatul. Am avut noroc de oameni buni. Dar, sincer spun ca daca mi s-ar fi 'cerut' as fi dat (injurand sistemul acasa, in baie, pe intuneric eventual). Nu as fi lasat niste sarmani levantino-bizantini sa stea in calea implinirii noastre. ioana, mama lui Mihai [url="http://picasaweb.google.ro/ioana.odeta/UnArtist?authkey=Gv1sRgCP-f0PP38OzZbg#slideshow/5338209091101214338"]un artist[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioanaalice - la cit de mare e dorintza de implinire...nu se pune ca dai inapoi, acum eu ma dau mare, dar nici atestatul nu-l avem! cind o fi sa curga timpul cu atestatul in mina, atunci probabil ca shi abilitatzile noastre se vor skimba, adapta...sper din tot sufletul sa fie bine shi singurele abilitatzi de care sa avem nevoie sa fie cele de parintzi![flo][flo][flo] gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu Misha ca nu am vrut sa-mi cumpar copii.Cand cautam al doilea copil am primit si o "oferta" de era sa facem accident cu masina.Intr-adevar nu pot niste bani sa ne desparta dar sunt convinsa ca fiecare are destinul lui.Degeaba vreau eu copilul ala care e cotat la ....mii de euro cand copilul meu e in capatul celalat al listei. Ei sunt norocul meu : [url="http://by.lilypie.com/NoBEp2.png"]Razvan[/url] si [url="http://b3.lilypie.com/G2Ntp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

misha--cand ti se ureaza 'succes'in gasirea copilasului pe cont propriu ce inseamna? Sa dai din coate in dreapta in stanga, sa cauti pile (care sa fim seriosi nu exista pila fara spaga) si sa iti gasesti astfel puiul. De la DPC nu avem nici un raspuns, in continuare "nu avem copii adoptabili" si atunci? nu avem decat sa apelam la oameni care nici prin minte nu mi-ar fii trecut ca voi apela vreodata la ei. Intrebam in dreapta in stanga doar doar de undeva ni se va deschide o usa. Eu nu am zis ca nu as da spaga, am zis ca nu inteleg de ce trebuie sa ajungem la asa ceva?? Practic e o infractiune, un trafic cu copii musamalizat, nu? De aceea sunt indignata si suparata ca stiu ca puiul meu e undeva si ma asteapta si eu trebuie sa ciocanesc la o gramada de usi ca sa ajung la el si nu intotdeauna imi raspunde cineva si atunci astept si timpul trece. Nu am ajuns la disperare dar sunt indignata de cum merge sistemul. Am citit aici o groaza de povesti minunate,frumoase, parca desprinse din basm si am ajuns sa ma intreb:oare numai eu sunt ghinionista si mi se intimpla asa ceva?Oare nimeni nu a mai trait ce traiesc eu,nimeni nu s-a lovit de ce ma lovesc eu? va pup fetelor si ma scuzati daca sunt prea apatica dar chiar nu inteleg anumite lucruri. Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...