Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primul pas spre UK...sau Europa


Recommended Posts

Eu recomand din suflet Noua Zeelanda [olala], Australia, Canada.... De ce nu va depuneti dosarele pt una din ele? In nici o tara din Europa nu te poti integra la fel de bine ca intr-o tara de emigranti, unde toti sint veniti de undeva odata, nu demult... ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile ! We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Marimar, prima mea optiune a fost Canada tara unde am fost doua luni. Exista doua variante pentru a pleca: aplicatia pe partea Quebec si partea engleza.Pentru mine Quebecul cade, nu mai sunt eligibila, am 44 ani deci primesc 0 puncte la criteriul varsta, sunt unic aplicant deci iarasi nu acumulez puncte pentru sot, copii. Am aplicat pe partea engleza, am cheltuit o suma mare de bani, traduceri, teste de limba si am avut in final 63 de puncte. As fi avut nevoie de 67! Ca urmare a venit refuzul. Eu vad Canada un drum inchis si de aceea incerc sa caut altceva. As fi aplicat a doua oara dar sunt mai restrictivi, accepta doar anumite joburi si profesorii nu mai apar pe lista lor. Nu sunt strict fixata pe Uk desi prefer o tara unde sa vorbesc limba si sa pot evolua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acvamaryn, sunt in aceeasi situatie ca si tine, singura, ba chiar cu doi copii de crescut. In plus, foarte nedumerita, pentru ca nu stiu incotro s-o apuc. Am inceput sa studiez problema emigrarii, citesc pe toate site-urile si forumurile, trebuie sa vina si ziua in care ma voi decide unde plec. Multa putere iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Geut! Stiam ca nu sunt singura in aceasta situatie si daca mai e cineva avand acelasi tel putem face schimb de adrese sa tinem legatura. Stiti si voi cum e, unde-s doi puterea creste :) Daca te hotarasti pentru Canada, cu siguranta esti mai tanara ca mine, ai si copii care aduc puncte, iti poti face testul sa vezi daca esti eligibila.Pe forumul montreal este o atmosfera de nota 10. Am si eu un copil dar e mai mare - ultimul an de facultate. Momentan nu-mi impartaseste nici o dorinta, asta e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius, deci pica si Kiwi land si aussie land? oh...
Citat:
citat din mesajul lui marius
New Zealand?[:)] Nu (mai) stiu care le sunt criteriile, insa stiu pe cineva iremediabil indragostita de NZ (dar nu spui' cine)[:D] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[q]Dupa ce am obtinut echivalarile (o gramada de bani si de emotii pana a venit raspunsul favorabil) - dupa un IELTS favorabil pt mine insa insuficient pt Angela dar cu un inceput bun - trebuia doar continuat pt ea - pur si simplu mi-a spus ca nu mai are chef. Asa incat vreo 4 luni am fost intors pe dos. Si acum sunt foarte necajit. Asa incat inghit in sec... si cam atat. Din pacate. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer, imi pare tare rau! Canada a iesit/iese un pic mai putin sifonata din criza asta economic, dar cel mai bine sta Australia. Rapoartele ce circula pe aici/stiri in presa, arata o economie tare, cu locuri de munca, cu protectie sociala in place... Prietenul nostru de acolo e tare bine, dar e singur si duce dorul Europei. Si maine as pleca in Australia. Iarna Canadiana care nu se termina frate nici cand vine vara (peste tot e frig, AC merge la mx, 18 grade in autobuze, in magazine, peste tot!) imi pune capac! Din pacate nu sunt eligibila, chiar si ca cetatean canadian (ce sunt de vreo jumate de an) Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi l-am auzit si pe iubitul presedinte, spunand ca daca nu ne mai place aici, sa ne caram ... poate asa ramane fraierimea usor de manipulat [alcool] Complicata decizie avem de luat. Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum] [url="http://iriss27.blogspot.com/"]BLOG de mamica[/url][cit]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acvamaryn, imi pare rau ! Nu ma pricep dar intreb si eu, se poate sa aplici fara sa stii cite puncte faci sau de cite puncte ai nevoie?? Stiu ca se tot schimba legile de emigrare ... Dar daca incerci totusi pe Quebec si pui si copilul in aplicatie, just in case, chiar daca nu vrea acum, nu e mai bine sa aiba totusi rezidenta si mai ales daca te ajuta si pe tine la punctaj??? Marius, sper sa-ti indeplinesti visul si macar sa vizitati NZ sau Australia !! Maru imi pare rau, poate mai exista vreo cale, vreo varianta. Totusi e greu sa pleci dintr-un loc in care esti integrat, ai casa, job, prieteni si totul e ok in afara de vreme...desi eu te inteleg perfect tocmai din acest punct de vedere.... Geut, incearca Canada daca primesti puncte pt copii.. Mult mult succes ! ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile ! We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...