Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primul pas spre UK...sau Europa


Recommended Posts

poate va ajuta: http://www.immigration.govt.nz/templates/custom/SearchskillshortagesPopup.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID={17CCA408-8572-4E07-80EB-26FAC203D4F7}&NRORIGINALURL=%2fmigrant%2fstream%2fwork%2fskilledmigrant%2fLinkAdministration%2fToolboxLinks%2fessentialskills.htm%3flevel%3d1&NRCACHEHINT=Guest&level=1 ............................ Employment in an identified future growth area in NZ * Biotechnology * Information Communications Technology * Creative industries (Advertising, Software & Computing Services, Publishing, TV and Radio, Film and Video, Architecture, Design, Designer Fashion, Music and Performing Arts, Visual Arts). ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile ! We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

puncte pt virsta pt NZ http://www.immigration.govt.nz/opsmanual/7257.htm ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile ! We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acvamaryn, in legatura cu intrarea in invatamint in UK, intra la Romanii din Marea Britanie, ca tocmai s-a discutat nu demult despre asta. Ella e foarte informata, ea dealtfel si lucreaza in invatamint ca profesor, la liceu. E foarte greu de intrat in acest domeniu din cite stiu (in primul rind limba engleza trebuie vorbita la perfectie) dar nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As fi vrut sa le intreb ceva pe fetele care sunt deja in Anglia. Sotul meu urmeaza sa plece in curand in Uk pt a lucra (cu permis de munca). Eu mai raman in Romania cateva luni, pana dupa ce nasc. Intrebarea e daca va avea dreptul sa ia cateva zile libere pt a veni in Romania atunci cand nasc ? In Romania e reglementata prin legislatie o sapt. libera pt tatici. Exista un corespondent al Codului Muncii in Anglia? multumesc, sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana_23
As fi vrut sa le intreb ceva pe fetele care sunt deja in Anglia. Sotul meu urmeaza sa plece in curand in Uk pt a lucra (cu permis de munca). Eu mai raman in Romania cateva luni, pana dupa ce nasc. Intrebarea e daca va avea dreptul sa ia cateva zile libere pt a veni in Romania atunci cand nasc ? In Romania e reglementata prin legislatie o sapt. libera pt tatici. Exista un corespondent al Codului Muncii in Anglia? multumesc, sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Din cate stiu eu,daca de abia acum incepe lucrul in Uk, nu are paternity leave......de ce nu il insotesti,sa nasti aici?
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sper ca va avea cateva zile libere pt un drum scurt in Romania. Nu il insotesc pentru ca nu stiu care sunt reglementarile pentru straini in privinta nasterii. N-am reusit sa aflu mai nimic si m-am obisnuit deja cu gandul ca nasc in Romania. La o clinica privata nu imi permit sa nasc in Anglia..iar alte varianta nu stiu. Sotul meu a fost la interviu in luna mai si abia acum a primit permisul de munca. Pleaca la sfarsitul acestei saptamani. Poate, daca pleca mai devreme aveam timp sa ne informam si sa vedem ce varianta e mai buna. De la noul job i-au spus ca in primul an nu are asigurari medicale platite...nu prea stiu cum vine chestia asta atata timp cat are working card si teoretic lucreaza legal. As vrea sa merg si eu in Anglia la scurt timp dupa ce nasc, probabil la o luna si jumatate (cu tot cu bebe). Acum sunt in faza in care studiez ca variante am avea pentru asigurarea medicala a bebelusului si a mea. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si ne tot gandim ce nume sa ii punem la bebe (al doilea), astfel incat sa fie potrivit si in Romania si in Anglia. Primul nume va fi Tudor pt ca ne place la amandoi f tare, dar am vrea sa mai adaugam unul mai international. Pana acum ne-am oprit la Paul, Daniel, Adrian sau Victor dar nu ne place niciunul atat de tare. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana_23
...si ne tot gandim ce nume sa ii punem la bebe (al doilea), astfel incat sa fie potrivit si in Romania si in Anglia. Primul nume va fi Tudor pt ca ne place la amandoi f tare, dar am vrea sa mai adaugam unul mai international. Pana acum ne-am oprit la Paul, Daniel, Adrian sau Victor dar nu ne place niciunul atat de tare. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Eu am venit in noiembrie(gravida) si in ianuarie am nascut aici...nu mi-au cerut nimic(in afara de o situtie despre sarcina,sa isi faca o idee)...m-am inscris la GP(un fel de medic de familie)si de aici m-au preluat moase....nu am platit absolut nimic,si sotul meu lucra de jumatate de an,dar nici macar nu m-a intrebat de el....eu sper sa nu te informez gresit(poate ca l-au gasit pe sotul in baza de date)...poate ca alte mamici din uk iti pot spune mai bine....cred ca aveam vreo 30 sapt cand am venit, stiu ca eram cam la limita in privinta varstei sarcinii pt a calatorii cu avionul....
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simplicity, multumesc frumos, pare simplu, si sotul meu spune cam acelasi lucru.....dar cred ca sunt eu paranoica si exagerat de precauta. fac tot felul de scenarii tembele. ar mai fi si varianta cu cardul de sanatate international eliberat de casa de sanatate din romania (daca esti angajat). oricum intentionez sa vin sa imi vizitez sotul peste vreo doua saptamani, si sa stau vreo doua saptamani. am aflat azi cu bucurie ca exista si companii aeriene care duc gravide cu sarcini mai avansate (lufthansa - 36 sapt) asa ca o sa imi plimb putin burtoiul prin uk. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...