Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primul pas spre UK...sau Europa


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui sorana_23
simplicity, multumesc frumos, pare simplu, si sotul meu spune cam acelasi lucru.....dar cred ca sunt eu paranoica si exagerat de precauta. fac tot felul de scenarii tembele. ar mai fi si varianta cu cardul de sanatate international eliberat de casa de sanatate din romania (daca esti angajat). oricum intentionez sa vin sa imi vizitez sotul peste vreo doua saptamani, si sa stau vreo doua saptamani. am aflat azi cu bucurie ca exista si companii aeriene care duc gravide cu sarcini mai avansate (lufthansa - 36 sapt) asa ca o sa imi plimb putin burtoiul prin uk. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Sa stii ca si eu am fost f agitata,il puneam sa intrebe,sa se intereseze........dar am ajuns aici,am mers la GP,mi-au cerut Pasaportul,am completat un formular cu informatii generale si un act care sa dovedeasca adresa(aici a intervenit sotul care avea o factura de la curent,parca...poti duce de la banca....ideea e sa se confirme unde stai),de la GP m-am dus la moase si de acolo pana am nascut am mai mers la vreo 4-5 controale,in spital a fost super,s-au purtat frumos....deci eu le [asia]....acum voi stiti mai bine,daca mai ai nevoie de informatii si ti le pot oferii cu cea mai mare placere(eu inteleg prin ce treci ca si eu am trecut prin)
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simplicity, Totusi nu inteleg cum de au fost gratuite (controalele si nasterea). Nu ai avut nevoie de documente de la servicul sotului tau prin care sa confirmi ca sunt platite ceva asigurari medicale pt el? si daca erau platite pt el tu intrai automat pe asigurarea lui ? multumesc frumos. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorana in uk nu e ca in usa sau alte tari unde trebuie sa ai asigurare medicala privata si nu nasti in clinici private. Odata ce esti aici sotul lucreaza aici te duci cu o factura cu adresa si numele tau pe ea care se face f usor prin telefon suni zici domnle abia m-am mutat ma cheama cutare trimiteti-mi o factura de gaz/apa/electricitate pe numele meu ca am nevoie la doctor si cu factura pasaportul si actele sotului dovada cum ca lucreaza si etc te duci la gp-ul de la tine din zona, despre care afli pe www.nhs.uk ai serach in fct de codul postal ce gp, spitale si dentisti ai in zona, completezi un formular si te inscrii la ei si atata tot. Aici nu se plateste grija si nimic numai retetele daca ai nevoie pt adulti si dentistul se plateste in reste e gratis.[flo] Dupa ce te inscrii la gp te trimite la spital acolo o sa iti ceara dosarul cu eco si etc daca ai din ro si atata tot. Acuma nu stiu cum vrei tu sa nasti dar daca vrei cezariana cum se face in ro la comanda aici nu ti-o face aici te incurajeaza sa nasti natural. Eu am nascut aici de doua ori si a fost super, oricum eu iti recomand sa nasti aici decat in ro daca tot se poate ca dupa parerea mea nu se compara, desi aici nasti la stat au mare grija de tine si se poarta f frumos nu conteaza ce natie esti nu conteaza daca nu stii limba sau ceva. Eu si maj fetelor care le stiu aici nu au avut nici o pb cu nascutul la stat asa ca eu as profita de ocazai asta.[flo] Cumnata mea cand a nascut aici era abia venita de 2 sapt si a avut pb in ultima luna si desi nu era inscrisa la gp ne-am dus de urgenta la spital si au internat-o ca ei te trateaza nu ii intereseaza care e situatia ta si cum ai ajuns aici, o sa te viziteze un advisor care se ocupa de toate persoanele care nu stau in uk mai mult de 1 an si o sa te intrebe de situatie si daca dai dovada ca vreti sa stati aici permanent, ceea ce poti ca sotul are contract de munca si etc duce el dovada si scrisoare de la firma nu platesti nimic. Is numai niste formalitati si se rezolva f usor.[flo] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana_23
Simplicity, Totusi nu inteleg cum de au fost gratuite (controalele si nasterea). Nu ai avut nevoie de documente de la servicul sotului tau prin care sa confirmi ca sunt platite ceva asigurari medicale pt el? si daca erau platite pt el tu intrai automat pe asigurarea lui ? multumesc frumos. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Sorana,ti-a raspuns mada_mxm in locul meu,chiar f frumos [flo]....si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine,nu stiam daca sa vin sa nasc aici,acum nu regret deloc....daca oricum vii in vizita poti sa mergi la gp-ul din zona in care stai si sa te interesezi tu si ramai aici daca ti se pare ok....asta e propria mea parere acum tu stii mai bine
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc frumos pentru mesaje! cand ajung in uk o sa urmez pasii recomandati de voi si ma hotarasc atunci unde nasc. mie mi se parea imposibil sa organizez totul in asa scurt timp, plus ca aveam impresia ca vor fi niste costuri pe care nu ni le permitem ...asa ca m-am cam convins singura ca e mi bine sa nasc in romania..ca aici e medicul meu, ca stiu ce pasi trebuie sa urmez, ce costuri sunt ..ca o am pe mama sa ma ajute.. sorana [gravi] 28+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorana eu iti doresc sa iei cea mai buna alegere pt tine.[flo] Acuma daca imi mai permiti un piece of advice: aici vei fi tratata ok dar cand vii acasa o sa fii numai tu si bebe, asta daca nu o aduci pe mama ta aici atunci aproape de nastere, dar sa stii again ca aici e diferit fata de ro dupa nastere a doua zi vine si te viziteaza moasa comunala sa va verifice ca sunteti ok ca bb papa si etc apoi mai vine la 7 zile si ii ia si la bb sange din calcai pt un test si apoi mai ai o vizita acasa de la health visitor, aici medicul, gp-ul de ocupa numai de sanatate tot ce tine de nutritie somn comportament si dezvoltare si etc tine de health visitor care sunt locali la o clinica langa tine, si sfatul este daca nu esti genul extra mamos ai sa te descurci super ok la inceput, eu sincer mi-a fost mai bine intr-un fel fara ajutor am facut totul in ritmul nostru eu si bb a avut pace si liniste fara sfaturi si babisme stil romanica, ai sa vezi ca aici sunt cu totul altfel decat in ro legat de crescutul bebelusului si etc eu am invatat f f multe de la ei daca nu poti fara mama si nu te simti in stare atunci sa o chemi cu vreo 3 sapt inainte de termen ca nu ai de unde sa stii ca nu vine bb mai devree sau ceva ca se poate si asta. In spital ai voie in genere un sg partener la nastere depinde de spital mama sau sotul, eu te-as sfatui sa iei sotul pt ca sunt momente unice si i seva daposibilitatea sa taie cordonul si etc al meu sotz e mai cu lesinat si etc la sange si injectii dar a rezistat eroic la ambele nasteri si a zis dupa ca daca nu ar fi venit ar fi pierdut ceva super deosebit. Deci na tre sa analizezi ce fel de persoana esti tu si asa sa decizi cu mama/fara mama daca ea poate veni aici.[flo][pup] Sarcina usoara si nastere asa cum iti doresti oriunde alegi sa nasti.[pup] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mada_mxm
Sorana eu iti doresc sa iei cea mai buna alegere pt tine.[flo] Acuma daca imi mai permiti un piece of advice: aici vei fi tratata ok dar cand vii acasa o sa fii numai tu si bebe, asta daca nu o aduci pe mama ta aici atunci aproape de nastere, dar sa stii again ca aici e diferit fata de ro dupa nastere a doua zi vine si te viziteaza moasa comunala sa va verifice ca sunteti ok ca bb papa si etc apoi mai vine la 7 zile si ii ia si la bb sange din calcai pt un test si apoi mai ai o vizita acasa de la health visitor, aici medicul, gp-ul de ocupa numai de sanatate tot ce tine de nutritie somn comportament si dezvoltare si etc tine de health visitor care sunt locali la o clinica langa tine, si sfatul este daca nu esti genul extra mamos ai sa te descurci super ok la inceput, eu sincer mi-a fost mai bine intr-un fel fara ajutor am facut totul in ritmul nostru eu si bb a avut pace si liniste fara sfaturi si babisme stil romanica, ai sa vezi ca aici sunt cu totul altfel decat in ro legat de crescutul bebelusului si etc eu am invatat f f multe de la ei daca nu poti fara mama si nu te simti in stare atunci sa o chemi cu vreo 3 sapt inainte de termen ca nu ai de unde sa stii ca nu vine bb mai devree sau ceva ca se poate si asta. In spital ai voie in genere un sg partener la nastere depinde de spital mama sau sotul, eu te-as sfatui sa iei sotul pt ca sunt momente unice si i seva daposibilitatea sa taie cordonul si etc al meu sotz e mai cu lesinat si etc la sange si injectii dar a rezistat eroic la ambele nasteri si a zis dupa ca daca nu ar fi venit ar fi pierdut ceva super deosebit. Deci na tre sa analizezi ce fel de persoana esti tu si asa sa decizi cu mama/fara mama daca ea poate veni aici.[flo][pup] Sarcina usoara si nastere asa cum iti doresti oriunde alegi sa nasti.[pup] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
FFF frumos spus[flo][flo][flo] si pe mine m-a ajutat ca am fost singura aici numai cu sotul,am reusit sa ma dezvolt eu ca mamica,sa fiu atenta la nevoile bebelusului.....Sorana iti doresc sa ai o sarcina usoara in continuare si sa iei alegerea potrivita pt voi[flo]
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simplicity ms.[pup][flo] Mai sincer noi ne-am descurcat super ok si a fost frumos ca primele momente cu primul bb sunt superbe si eu zic ca sunt de savurat in familie adik bb mami si tati nu o tona de rude musafiri sau etc. Mamele au cele mai bune intentii nu zic nu da tind sa te cam acapareze si aceste momente mai ales la primul bb nu se mai intorc. E si greu cateodata dar si frumos invata amandoi si mami si tati ce si cum e ceva super deosebit, parerea mea.[flo] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mada_mxm
Simplicity ms.[pup][flo] Mai sincer noi ne-am descurcat super ok si a fost frumos ca primele momente cu primul bb sunt superbe si eu zic ca sunt de savurat in familie adik bb mami si tati nu o tona de rude musafiri sau etc. Mamele au cele mai bune intentii nu zic nu da tind sa te cam acapareze si aceste momente mai ales la primul bb nu se mai intorc. E si greu cateodata dar si frumos invata amandoi si mami si tati ce si cum e ceva super deosebit, parerea mea.[flo] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Eu cred ca depinde si de persoane,pe mine una m-a ajutat mai mult sa fiu singura,sa ma dezvolt atat ca mamica dar si pe mine ca persoana,ca incredere in capacitatile mele.Acum fiecare stie ce e mai bine pt el,eu ma regasesc in ce ai scris tu si daca ar fi sa o iau de la capat la fel as proceda....[pup]
Mami de 2 iminimioare(sotior si albinuta Ariana) Vesnic indragostita de voi doi ![8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...